logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 19:23




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 172 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Апр 2021, 14:26       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Mad Dog написа:
axiles11 написа:
За мерник -Matech Rifle Sights за мушка JP Gas Block Front Sight

Това горното (мерника) го имам на пушката си.... Честно казано бих го трампил срещу нещо по компактно (пречи ми да си сложа оптиката като хората).
Аз имам два Matech и да не става комбинация с оптика.... с бързомерец е ок но без увеличител!Другия вариант е GG&G MAD Back Up Iron Sight


Прикачени файлове:
MAD-Rear-Sight.jpg
MAD-Rear-Sight.jpg [ 103.54 KiB | Прегледано 6828 пъти ]

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Апр 2021, 14:54       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Хора, бе вие на лов ли ходите или модно ревю/ оръжейно изложение. Те на оръжейно изложение не кипрят толкова оръжията като вас.
Колкото е по- изчистено толкова по - добре. Колкото по накипрено толкова повечетежи и всичко по него пречи.
Вие си знаете.
П.П. Офтопик.
Знаичи FNAR ако трябва да бъда откровен какво бих му сложил като прикачен инвентар:
1./ бих взел двете странипни пикатини за ложата и бих ги монтирал трайно;
2./ една двунога която ще понтирам на пикатината ( след оглед бих решил дали дае харис, атлас, на магпул или последното творение на Fab defense);
3./ Оптиката бих я сменил т.е. бих сложил нещо започващо от 4 ;
4./ на страничната пикатина на ложата бих монтирал прожектор.
Като добавка бих си взел 2 бр. 20 зарядни пълнители ( знам, че неможе т.е. закона не позволявам, но споделям); 4 бр. 10 зарядни пълнители и 1 бр. 4 заряден пълнител.
Оръжие, двунога, монтаж, оптика , ремък, прожектор и патрони ще ми докара едно 7+ кг оръжие, което автоматично ще отиде в графа за лов на варда и стрелба на далеко от стационарна позиция.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Апр 2021, 17:34       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Апр 2021, 20:44
Мнения: 25
.38 Super написа:
Разбира се, за АР платформата има от пиле мляко но по принцип свестните мерни прибори са по-скъпи.
Поради факта, че много хора предпочитат някаква оптика за прицел, било РД било нещо друго, обикновенно мерника е сгъваем а ако не искаш "усложненият" механизъм на сгъваема мушка, можеш винаги да си сложиш солидна такава на пикатината на гарда.


Данчо, чудесно си ме разбрал и това, което предлагаш, като варианти, покрива моите изисквания. Мисля, че моделът на Daniel Defense е добро решение.

https://danieldefense.com/ar-15-iron-sight-set.html

Тук обаче, срам-несрам, ще споделя, че никога не съм имал възможността, да пострелям с такъв вид механичен мерник, диоптричен или както там се води. Доста джепане съм издухал, с нашето армейско въоръжение и се понаучих да пуцам криво-ляво, ама освен "равна мушка", друго не съм виждал и пробвал.
Поради тази причина, в мен логично възниква въпрос, към колегите, които използват оръжие с диоптричен мерник, дали биха могли, да направят сравнение, като удобство, бързина на прихващане на целта, даване на предварение, повторно, бързо премерване след изстрел, спрямо "равната мушка", когато става въпрос за бързо-движеща се цел на близка, средна и далечна дистанция?
Знам, че всичко зависи от задприкладното устройство и неговите умения, но въпреки всичко, бих искал да чуя вашето мнение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Апр 2021, 18:02       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Предварение закъснение :D важното е да можеш да имаш нервен спусък и да стреляш бързо.... :D с ARките е така!Инак болтак да си пуцаш :tu:

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Апр 2021, 18:14       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Апр 2021, 20:44
Мнения: 25
axiles11 написа:
Предварение закъснение :D важното е да можеш да имаш нервен спусък и да стреляш бързо.... :D с ARките е така!Инак болтак да си пуцаш :tu:


Де да беше така, ама дивечът само от силен гърмеж не пада... :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2021, 11:24       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
sp_y написа:
На моя БЕЗЦЕНЕН понякога много се изкушавам да му измисля цена и да го засиля...
Все му се разминава засега.

За какви пари би се разделил с твоя MR 308?С 18 инчова цев ли е? Какъв е настрелът му към днешна дата?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Май 2021, 18:56       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
seiko написа:
rosen71 написа:
Хенел
rosen71 написа:
seiko написа:
Понеже не се оправям с английския език, бих искал, да попитам, дали конкретният модел на haenel е с хромирана цев или не е?


Хенела е с нитрирана цев, и го има във вариант с 20" цев и мачов спусък. Идеята ми беше да отидеш и да пипнеш варианта с 16,5" цев, за да видиш как е на живо.
и ако ти е на сърце, да им поръчаш една с 20".

И лично на мен, Хенела по ми хареса от ХК, и освен това частите са стандартни за АР-10.

https://sportwaffen-triebel.de/haenel/mod-cr308--20/308win-langer



Определено, ще го направя, колега, когато събера достатъчно информация за себе си и я систематизирам, за да мога, въз основа на това да определя своето предпочитание.

На първо четене, мога да кажа, че Хенел 308 ми допада, като изпълнение и голям плюс според мен е, че прикладът и ръкохватката са точно това, което харесвам и бих желал да имам.


Тук искам да задам и един друг въпрос, който е свързан с механичните мерни прибори.
Доколкото виждам, при всички модели те или липсват или са вградени, с опция прибиране и разгъване. В разгънато състояние ми се виждат доста стърчащи и съм убеден, че няма да са никак практични, когато се провираш в много гъсти гори, шубраци и трънаци, защото е възможно, или да се счупят или да се се запълнят с клечки, листа и какво ли още не, което ги прави неизползваеми в ситуация, изискваща бърза стрелба, с минимална подготовка.
Пределно ми е ясно, че поради самата конструкция на оръжието е наложително, те да бъдат по-високи, за да са на нивото, на очите и да улесняват премерването.
В случая ме интересува, дали има и предлагат ли се за АР системите, механични мерни прибори, които не е необходимо да се сгъват и да са достатъчно здрави и "обтекаеми", тоест, да са подсигурени срещу счупване и замърсяване и същевременно, да не се закачат по всичко стърчащо наоколо.


Сейко, какво стана? Гледа ли/пипа ли на живо "HAENEL" CR308?
Има и една друга, съвсем малко по-евтина опция /също бутална АR-10/ - SIG 716 втора генерация.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Май 2021, 19:42       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Апр 2021, 20:44
Мнения: 25
andrei p226 R написа:
Сейко, какво стана? Гледа ли/пипа ли на живо "HAENEL" CR308?
Има и една друга, съвсем малко по-евтина опция /също бутална АR-10/ - SIG 716 втора генерация.


Все още не съм имал тази възможност, понеже живея твърде далече от местата, където мога да го сторя. Отиване и връщане са ми едно 600 км, затова съм решил, че ако, в крайна сметка изборът ми се спре на АР-ка, ще организирам едно опознавателно пътуване.
Засега обаче, цените на коментираните модели ми действат доста демотивиращо и разумът ми дава знак, да се въздържа от прибързано решение.
Дето се вика, ще оставя идеята да отлежи известно време и ще продължа, да събирам информация от колеги, които са понатрупали опит и впечатление от ползването на тази система оръжие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Май 2021, 20:06       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
seiko написа:
andrei p226 R написа:
Сейко, какво стана? Гледа ли/пипа ли на живо "HAENEL" CR308?
Има и една друга, съвсем малко по-евтина опция /също бутална АR-10/ - SIG 716 втора генерация.


Все още не съм имал тази възможност, понеже живея твърде далече от местата, където мога да го сторя. Отиване и връщане са ми едно 600 км, затова съм решил, че ако, в крайна сметка изборът ми се спре на АР-ка, ще организирам едно опознавателно пътуване.
Засега обаче, цените на коментираните модели ми действат доста демотивиращо и разумът ми дава знак, да се въздържа от прибързано решение.
Дето се вика, ще оставя идеята да отлежи известно време и ще продължа, да събирам информация от колеги, които са понатрупали опит и впечатление от ползването на тази система оръжие.


Да...То и аз те попитах, с надеждата, че ВИП-а са получили AR-10 система, каквато и да е /конвенционална газова или бутална/.

Да.....читава AR-10, на цена под 7000 лЪва, нема....Даже читавите почват от над 7500 лЪва....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Май 2021, 05:18       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
https://youtu.be/fNrir8uw0SM
Само за 6900 лв :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2021, 19:04       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2007, 18:58
Мнения: 283
Абе чета, чета и гледам Хенела в 308 тежи 4,3-4,6 кг. А на това чудо и оптика ще трябва да се слага. Не е ли твърде множко? Браунинг Бара 2 тежи към 3,3 кг, Бенели Арго към 3,35-3,4 кг без оптиката. За мен такова тегло прави АР-10 системата непригодна за лов. Изобщо пушка без оптика над 3,3-3,4 кг идва тежка за лов (африканските не ги броя, там е друго). Цената в сравнение с Бар-а и Аргото изобщо няма да я коментирам. ИМХО.

_________________
Диян Димов
СК "Вектор"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2021, 07:12       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
DDD написа:
Изобщо пушка без оптика над 3,3-3,4 кг идва тежка за лов


Ако ще ползваш АР-ка за лов, то теглото й ще бъде усетено по време на носенето от колата до мястото за пусия.

Едва ли някой би си купил да бяга с нея.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2021, 10:01       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Апр 2021, 20:44
Мнения: 25
DDD написа:
Абе чета, чета и гледам Хенела в 308 тежи 4,3-4,6 кг. А на това чудо и оптика ще трябва да се слага. Не е ли твърде множко? Браунинг Бара 2 тежи към 3,3 кг, Бенели Арго към 3,35-3,4 кг без оптиката. За мен такова тегло прави АР-10 системата непригодна за лов. Изобщо пушка без оптика над 3,3-3,4 кг идва тежка за лов (африканските не ги броя, там е друго). Цената в сравнение с Бар-а и Аргото изобщо няма да я коментирам. ИМХО.


Колега, логично и практично погледнато, си напрълно прав в съжденията и за теглото, и за цената, и за всичко останало, свързано с тях. Не си и първият, който ми го е казал. Няма спор, че оръжието, предназначено за ловни цели, е с коренно различна концепция, спецификации, параметри, боеприпаси и така нататък, в сравнение с армейското оръжие.
Всичко това ми е пределно ясно и го вземам предвид, но просто в мен се намесват някои други фактори, които ме подтикват към компромис.
Например, твърде дълго съм носил със себе си, при всякакви условия и почти ежедневно, вече морално остарелия АК и до такава степен съм свикнал с него, че не ми правят впечатление теглото и габаритите му. За това време, доволно количество джепане съм изстрелял с него и знам, какво може.
Имам две ловни пушки (гладкоцевни), имам и CZ 75В и отдавна се бях зарекъл, да не не вземам нищо повече, но ето, че все пак дойде моментът, да заприходя и дълга, нарезна цев.
Основанието е, за ловни цели, но реално, с това оръжие ще се изстрелят много повече боеприпаси, в тренировъчни стрелби, по мишени и това ме провокира, да се ориентирам към армейско оръжие. Дали е правилно или не, това вече си е мой проблем, след като съм наясно с разликите.
Та, както посочих в началния си пост, първо се загледах по SAR-ките, пък после харасах TR-3, ама, като му видях цената и си рекох, дали пък за сходни пари, няма да се намери AR-ка и така с един куршум, два заека - по-добър калибър (308) и по-добра точност на оръжието.
То хубаво, но там цените се оказаха двойно, колкото на TR-3.
В общи линии, това е сагата около моя избор на дълга, нарезна цев. Не съм се отказал още, но и не съм взел окончателно решение. Естествено е, човек да иска нещо хубаво, но пък това, не винаги е удачно и възможно, естествено. Надявам се, времето и споделената информация в темата да подскажат възможните варианти и да направят по-лесно, вземането на правилно решение, без значение, в каква посока ще е то.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2021, 11:23       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2007, 18:58
Мнения: 283
seiko написа:
Колега, логично и практично погледнато, си напрълно прав в съжденията и за теглото, и за цената, и за всичко останало, свързано с тях. Не си и първият, който ми го е казал. Няма спор, че оръжието, предназначено за ловни цели, е с коренно различна концепция, спецификации, параметри, боеприпаси и така нататък, в сравнение с армейското оръжие.
Всичко това ми е пределно ясно и го вземам предвид, но просто в мен се намесват някои други фактори, които ме подтикват към компромис.
Например, твърде дълго съм носил със себе си, при всякакви условия и почти ежедневно, вече морално остарелия АК и до такава степен съм свикнал с него, че не ми правят впечатление теглото и габаритите му. За това време, доволно количество джепане съм изстрелял с него и знам, какво може.
Имам две ловни пушки (гладкоцевни), имам и CZ 75В и отдавна се бях зарекъл, да не не вземам нищо повече, но ето, че все пак дойде моментът, да заприходя и дълга, нарезна цев.
Основанието е, за ловни цели, но реално, с това оръжие ще се изстрелят много повече боеприпаси, в тренировъчни стрелби, по мишени и това ме провокира, да се ориентирам към армейско оръжие. Дали е правилно или не, това вече си е мой проблем, след като съм наясно с разликите.
Та, както посочих в началния си пост, първо се загледах по SAR-ките, пък после харасах TR-3, ама, като му видях цената и си рекох, дали пък за сходни пари, няма да се намери AR-ка и така с един куршум, два заека - по-добър калибър (308) и по-добра точност на оръжието.
То хубаво, но там цените се оказаха двойно, колкото на TR-3.
В общи линии, това е сагата около моя избор на дълга, нарезна цев. Не съм се отказал още, но и не съм взел окончателно решение. Естествено е, човек да иска нещо хубаво, но пък това, не винаги е удачно и възможно, естествено. Надявам се, времето и споделената информация в темата да подскажат възможните варианти и да направят по-лесно, вземането на правилно решение, без значение, в каква посока ще е то.

Колега, напълно си прав в разсъжденията си, но имай впредвид, че оръжието е инструмент. Има инструменти за лов, има инструменти за спорт, има инструменти за охрана, има и инструменти за война. И като са подходящи за едно са неудобни за друго.Освен това при лова има карабини за гонка, има и карабини за издебване, преследване и подбор. Една пушка може да е много добра за някакъв лов, но да е неудобна за друг. Универсално оръжие няма. Навремето една пушка, Сайга-308 се провали точно заради голямото си тегло.
308 си е 308 независимо от какава пушка го изстрелваш, затова ако приемаш съвет, вземи си едно Бенели Арго или Броунинг Бар2 (което повече ще ти приляга за лов) а останалите пари до цената на АР-10 инвестирай в бързомер или добра оптика според лова който практикуваш. Общо едно Бенели Арго с една Сваровски ще ти излезе в пари колкото една качествена тип АР-10 пушка (че и може да останат), ще имаш цев 51 см, (което балистично е много по-добре за лов отколкото 40-45 см цеви на АР-10-тката, които хвърлят огън и трещят), и ще имаш една по-лека, по-удобна и по-бърза за насочване пушка.
А за спорт и пущане си вземи една АР-15 и също ще си много доволен. Аз преди повече от 10-15 години имах същите терзания като тебе, отказах се от калашника за лов като непригоден, отказах се и от болтовата карабина с оптика за гонка и направих това което те съветвам. И не ми е минала мисъл, че съм сбъркал. Защото с неудобна и неподходяща пушка изпускаш дивеча който минава покрай теб, изпускаш шансове и какво като имаш една много "куул" PDT_Armataz_01_22 пушка когато не улучваш и си проваляш лова. И знай, че с годините пушките стават все по-тежки и по-тежки за носене.
:-)

_________________
Диян Димов
СК "Вектор"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2021, 14:04       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Апр 2021, 20:44
Мнения: 25
Благодаря ти за съветите, колега! Отчитам, че ги даваш за добро и с основание, но аз съм малко дебела кратуна и като си навия нещо на пръста, трудно си променям мнението.
В случая не е от инат, а чисто и просто, никак не си падам по ловното оръжие. Дето се вика, не ми е проблем, да продължа, да си ходя на лов с надцевката и това е. Все още улувам и с нея, затова се съмнявам, че с АК или АР ще ми е по-трудно. Просто основанието/поводът са такива, за да си взема дълга, нарезна цев.
Естетствено, че е най-добре, да имам и от двете, но още не съм си надвил толкова на масрафа, че да си го позволя.
Именно поради тази причина, предпочитам да взема и армейско оръжие. Добре се справям с механичните мерници и не възнамерявам, да инвестирам в оптика. В най-добрия случай бих взел приличен колиматор и толкова. Просто не е удачно, да се завираш по шубраците и деретата, да падаш и да ставаш чат-пат, да се плескотиш с кал, да те вали дъжд или да те мокри роса и да помъкнеш оборудване за няколко кунки.
Та, това са в общи линии, мотивите за решението ми.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 172 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Tik Tak и 30 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer