logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 24 Апр 2024, 14:19




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207 ... 221  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 00:11       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
ubboto написа:
... бтв, "даниелката" гаче си ги мята нормално на 3 часа и с оригиналния буфер: https://www.facebook.com/reel/632957525361608


DD си е добри пушки ... над средното ниво даже може да се позиционират

Като всяка над средното ниво, газовия порт вероятно е стандартен (не е овъргазнат)

Ако може да споделиш и малко данни

223 или 5,56х45 е ДД
Цев, газова система, семи или фулл е BCG
Какво е аммото

С GGG 62грн (М855) тествахте ли я?
От масовите 55грн Фиочи имат повече газове патроните

Има в Випа Frontier/Hornady 5.56 NATO standart .. доста са насъскани, с 18ка 55грн вади 975м/с зимата :) с 14 мятат 1м пламък :)

Важно е и да се огледа и дъното на гилзата за преждевременна екстракция, буфера го лекува лесно

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 01:47       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 227
Местоположение: IL, USA
Шейх Омар написа:
В 21-ви век - пушка с дотиквач на затвора...ха ха ха


Мисля че това с дотиквача е обсъждано отдавна, той никога не е бил част от оригиналния проект и Стоунър е бил против добавянето му. Първите АР15 - модел 601 който постъпват на въоражение са в US Air Force и нямат дотиквач. Поставянето му е изискване на Армията, понеже тогава това си е било задължително както например монтажа на байонет. Това не е само в САЩ, при АК-то същата функция се изпълнява от лоста за зареждане, при някой Г3 се натиска затвора с палец, Израелците изрично искат техните ФН-ФАЛ да имат също такава фунцкия. Дали през 21-ви век ти трябва незнам, до сега не ми се е налагало да го ползвам, но при положение че не ми и пречи не виждам проблем.

Ivo III написа:
Има в Випа Frontier/Hornady 5.56 NATO standart .. доста са насъскани, с 18ка 55грн вади 975м/с зимата :) с 14 мятат 1м пламък :)


С тия умната че преди години строшиха бая пушки, новите партиди може и да са Ок, но аз лично нямам намерение да рискувам.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 03:50       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1297
Дотиквача има и друга функция. AR е оръжие в което дръжката за зареждане и затвора не са свързани неподвижно. Ако ти се наложи леко и тихо да заредиш патрон, примерно на нощен патрул в джунглата без да те чуят на половин километър, патрона няма да влезе напълно в патронника. За това ти трябва дотиквача - да завършиш зареждането.

Edit: Сега видях, че Ivo III вече го е споменал това. Извинения за повторението.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 09:45       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 08 Фев 2008, 11:31
Мнения: 184
Местоположение: Шумен
Една статийка от "вестника" на Иво III, който посочваше недостатъците на буталния хеклер:

https://www.thefirearmblog.com/blog/202 ... from-sako/

С две думи - Швеция и Финландия на пук на всички изброени във форума недостатъци се преоборудват с БУТАЛНО Sako M23.

Още едно потвърждение на тезата ми, че Европа избира буталото за арките си и конверсия в натовския калибър за калашките си.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 10:35       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
Наши колеги са питали шведите защо са взели бутални, като им се налага да пикаят на замръзналите бутала на ХК (статията я има вдругта тема)

Казали .. че са имали огромен бюджет и са взели най-скъпото

Имаме контакт с шведските специалци, ще се опитам да съберем повече информация

Та кой какво купил, няма много връзка с ... техническите данни на дадено оръжие

Бутални системи имаше 1-2 и в Т-Клас, та сме имало възможност да стреляме и сравняваме ... ХК и Рюгер

Пак да посоча ли .. слабите страни на системата? .. кой какво купил, няма връзка с техническите данни

Крещящ пример е мунунга на родния АК47, никаква здрава логика, нито техническа ... но се похарчиха 3-4 милки за това изделие
Може някой закъсал африкански бунтовник да завижда ... разбира се :D

Ами Зиг Про-тивното изделие?
Не знам да има по гаден пищоф на света .. но уви спечели търга

В такива скапани изделия има опция да се сложи повече парички за комисионни ... Но толкова може да се каже във форум

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 11:09       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Ivo III написа:
Наши колеги са питали шведите защо са взели бутални, като им се налага да пикаят на замръзналите бутала на ХК (статията я има вдругта тема)

Казали .. че са имали огромен бюджет и са взели най-скъпото

Швеция и Финландия лягат на една обща система/ пушка... а на база М23 системата "Сако" ще им прави нов снайпер и семи-ауто DMR в 7,62х51 НАТО (на принципа на АР-10).

Тоест една компания ще им затвори цикъла: снайпер - марксмънска пушка - щурмова пушка/ тактическа карабина по стандартите на НАТО.

Та затова и кандисват на 5,56 бутало... щото комплексната цена им иде най на тънкана, а не щото "имали огромен бюджет, и вземали най-скъпото". 10 милки в евро първоначално... с опция да се отиде на половин милиард, по спомени.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 11:34       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 08 Фев 2008, 11:31
Мнения: 184
Местоположение: Шумен
Твърдението, че скандинавите купуват най-скъпото, защото е "най-скъпо" е меко казано несериозно. От беглото ми познанство с тяхното мислене е, че те предпочитат да купуват най-качественото, което обикновено е и най-скъпо. Именно затова на етикетите на стоките им пише, че са произведени специално и изрично само за техния пазар. Естествено това е свързано и с по-големи разходи, които те са готови да поемат в името на качеството. Да не забравяме и пословичният им национализъм.

В този ред на мисли избора на Sako, като приоритетет доставчик за Скандинавия как кореспондира с теорита ви за стремеж към унифициране на оръжията в системата на НАТО, свързаната с това логистика и т.н.?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 11:43       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
paunoff написа:
Твърдението, че скандинавите купуват най-скъпото, защото е "най-скъпо" е меко казано несериозно. От беглото ми познанство с тяхното мислене е, че те предпочитат да купуват най-качественото, което обикновено е и най-скъпо. Именно затова на етикетите на стоките им пише, че са произведени специално и изрично само за техния пазар. Естествено това е свързано и с по-големи разходи, които те са готови да поемат в името на качеството. Да не забравяме и пословичният им национализъм.

В този ред на мисли избора на Sako, като приоритетет доставчик за Скандинавия как кореспондира с теорита ви за стремеж към унифициране на оръжията в системата на НАТО, свързаната с това логистика и т.н.?


Ясно е че не познаваш модерните оръжия, нито си стрелял с гадната американска пушка дето засича в джунглата

Ами сподели мнение за БеГе мунинга на АК47 (така наречения - Подобрения), каква ти е оценката .. вероятно си стрелял или поне пипал

В духа на темата за техническо сравнение ...

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 11:47       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Ivo III написа:
Крещящ пример е мунунга на родния АК47, никаква здрава логика, нито техническа ... но се похарчиха 3-4 милки за това изделие

Северна Македония постъпи най-умно - доказа се като лоялен член на НАТО, и още на втората година от членството й в Алианса САЩ подариха на въоръжените й сили 2К бр. М4 с тенденция да им подари още 2К + аммо.

Ние това трябваше да го направим още преди 20 години (след първите ни мисии в Ирак и Афганистан). Да вземем няколко хиляди М4-ки за проба, а боецът да се запознае със системата от 1л. ед.ч. Пък и някой друг SOPMOD към пушката ако ни метнат насам (МилСпек тунинг) - какво повече ти трябва?!

Навън, на терен - на ти фрезован "калашник", на ти и "арка". Ти лично да пробваш. Е, как един след това не се залепи за фрезата, а всеки вика - другата пушка дай. Или тази по-леката (АКМ-а). Още името не му е запомнил, но иска с него да стреля.

Но докато не се изчистят русоробите поне от местата, където се вземат ключовите решение - старата песен ще си продължава на нов глас. От бутална "арка" към конверсия на АК-то (понеже също явно има бутало - аналогията кърти), с иронични подмятания към инакомислещите, че тук хал хабер си нямаме от тези неща... "състезатели по сватбарска стрелба" ли беше там.

До един момент е комично, но от един момент нататък - дори тук почва да ми става тягостно. "Сънародници", ко да прайш.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 12:05       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
Ами да .. тия тия динамични и Т-Клас стрелби за старата военна школа са за забавление !

Истинската работа/стрелба е пеши строй, до гол варел (МТЛБ, БТР) с гола каска и щик ... И само атака! (Имам снимки на цели редове покосени в пеши строй от Украйна, до изгорелите варели)

1во, 2ро контролно и това е!

ПК .. махаме помощник картечаря и става ПК едно голямо АК

Снайпер .. пеши строй и от рака 2ро контролно

Това е нивото ... на старата школа с истинската стрелба

Държим на шика и шомпъла! И на традициите от БНА 1.0

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 12:47       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 15:43
Мнения: 995
Ivo III написа:
Истинската работа/стрелба е пеши строй, до гол варел (МТЛБ, БТР) с гола каска и щик ... И само атака! (Имам снимки на цели редове покосени в пеши строй от Украйна, до изгорелите варели)

1во, 2ро контролно и това е!

ПК .. махаме помощник картечаря и става ПК едно голямо АК


Някой път ме учудва с каква лекота критикуваш всичко. Това прави критиката лековата, Тези неща, които споменаваш, са от едно друго време и тогава те бяха добри. Недей забравя, че американците воюваха, например във Виетнам, не срещу идиоти-самоубийци, а срещу добре подготвени и мотивирани, партизани и войници. Би имал право на критика, ако от тогава досега у нас, в БА, нищо не е помръднало. Ако е така, споменавай поне за кое време става въпрос. Мога да те увера, че до края на седемдесетте години на миналия век ние(граничари, кашици,танкисти) шапка не сваляхме на никой и това не е просто самохвалство. Виждал съм как подготвят турците и гърците.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 13:17       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 08 Фев 2008, 11:31
Мнения: 184
Местоположение: Шумен
Ivo III написа:
paunoff написа:
Твърдението, че скандинавите купуват най-скъпото, защото е "най-скъпо" е меко казано несериозно. От беглото ми познанство с тяхното мислене е, че те предпочитат да купуват най-качественото, което обикновено е и най-скъпо. Именно затова на етикетите на стоките им пише, че са произведени специално и изрично само за техния пазар. Естествено това е свързано и с по-големи разходи, които те са готови да поемат в името на качеството. Да не забравяме и пословичният им национализъм.

В този ред на мисли избора на Sako, като приоритетет доставчик за Скандинавия как кореспондира с теорита ви за стремеж към унифициране на оръжията в системата на НАТО, свързаната с това логистика и т.н.?


Ясно е че не познаваш модерните оръжия, нито си стрелял с гадната американска пушка дето засича в джунглата

Ами сподели мнение за БеГе мунинга на АК47 (така наречения - Подобрения), каква ти е оценката .. вероятно си стрелял или поне пипал

В духа на темата за техническо сравнение ...


Айде пак лични нападки! Не е хубаво така от модератор!

А иначе по темата - стрелял съм с "гадната" американска пушка и ми е харесало даже много. И твърдо съм решил да си закупя такава при следващото 15% намаление на ВИП-а. Ще бъде газова, но няма да бъде американска. :smoke:

Не знам на кого викате "подобрения". Стрелял съм с СЛР в кал.223 по хищници и имам възможност да го правя доста често. Отново ли ще ме анатемосате, ако ви кажа, че когато е нямало наличност на .223 арсеналски боеприпаси (като най-евтини естествено) сме ползвали фронтиери на Хорнади от другия калибър? И драми като при арките ви не е имало! Вярно отката се усеща малко по-силен и има малко повече огън. В този ред на мисли защо не направите една сравнителна проба колко изстрела ще издържи въпросното арсеналско ловно изобретение с проблемните боеприпаси? Така поне индиректно ще може да се придобие инфо за възможностите на "подобрения" и експеримента няма да бъде много скъп.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 13:23       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 08 Фев 2008, 11:31
Мнения: 184
Местоположение: Шумен
Твърдението, че под термина "лоялен член на НАТО" се разбира този, който си пазари само от американците, звучи лаишки и тъжно. Нека да напомня, че тази утопия не бе постигната дори по време на СИВ и Вaршавския договор, а тогава беше ерата на утопиите и имаше всички възможностите за тяхното усъществяване.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 17:16       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
paunoff написа:
Ivo III написа:
paunoff написа:
Твърдението, че скандинавите купуват най-скъпото, защото е "най-скъпо" е меко казано несериозно. От беглото ми познанство с тяхното мислене е, че те предпочитат да купуват най-качественото, което обикновено е и най-скъпо. Именно затова на етикетите на стоките им пише, че са произведени специално и изрично само за техния пазар. Естествено това е свързано и с по-големи разходи, които те са готови да поемат в името на качеството. Да не забравяме и пословичният им национализъм.

В този ред на мисли избора на Sako, като приоритетет доставчик за Скандинавия как кореспондира с теорита ви за стремеж към унифициране на оръжията в системата на НАТО, свързаната с това логистика и т.н.?


Ясно е че не познаваш модерните оръжия, нито си стрелял с гадната американска пушка дето засича в джунглата

Ами сподели мнение за БеГе мунинга на АК47 (така наречения - Подобрения), каква ти е оценката .. вероятно си стрелял или поне пипал

В духа на темата за техническо сравнение ...


Айде пак лични нападки! Не е хубаво така от модератор!

А иначе по темата - стрелял съм с "гадната" американска пушка и ми е харесало даже много. И твърдо съм решил да си закупя такава при следващото 15% намаление на ВИП-а. Ще бъде газова, но няма да бъде американска. :smoke:

Не знам на кого викате "подобрения". Стрелял съм с СЛР в кал.223 по хищници и имам възможност да го правя доста често. Отново ли ще ме анатемосате, ако ви кажа, че когато е нямало наличност на .223 арсеналски боеприпаси (като най-евтини естествено) сме ползвали фронтиери на Хорнади от другия калибър? И драми като при арките ви не е имало! Вярно отката се усеща малко по-силен и има малко повече огън. В този ред на мисли защо не направите една сравнителна проба колко изстрела ще издържи въпросното арсеналско ловно изобретение с проблемните боеприпаси? Така поне индиректно ще може да се придобие инфо за възможностите на "подобрения" и експеримента няма да бъде много скъп.


Как предлагаш родна продукция .. като незнаеш кой е "подобрения" https://youtu.be/93iNIBiePSI

Още 2006-7 год взехме клубен СЛР и се разпадна на 3500 бързи изстрели .. подби бойни упори, и дори смачка иглата ... и веднага го продадохме на ловци, после взехме 39 преработени в НИТИ от фулл ауто АКМ, АКС47 и АК47 .. знаем ресурса ;) (даже ни дадоха на прокуратурата за незаконна преработка, та се преборихме и с това)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 17:25       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
jaba написа:
Ivo III написа:
Истинската работа/стрелба е пеши строй, до гол варел (МТЛБ, БТР) с гола каска и щик ... И само атака! (Имам снимки на цели редове покосени в пеши строй от Украйна, до изгорелите варели)

1во, 2ро контролно и това е!

ПК .. махаме помощник картечаря и става ПК едно голямо АК


Някой път ме учудва с каква лекота критикуваш всичко. Това прави критиката лековата, Тези неща, които споменаваш, са от едно друго време и тогава те бяха добри. Недей забравя, че американците воюваха, например във Виетнам, не срещу идиоти-самоубийци, а срещу добре подготвени и мотивирани, партизани и войници. Би имал право на критика, ако от тогава досега у нас, в БА, нищо не е помръднало. Ако е така, споменавай поне за кое време става въпрос. Мога да те увера, че до края на седемдесетте години на миналия век ние(граничари, кашици,танкисти) шапка не сваляхме на никой и това не е просто самохвалство. Виждал съм как подготвят турците и гърците.


Ако не вадиш от контекста написаното от мен .. се разбира, че стар началник чакащ още пенсия в БНА 2.0 ... е критикувал всички съвременни форми на подготовка и ги е спирал и държал на пешия строй ... и го е проверявал да е по конец ;)

За другите бездарни простотии .. мога да кажа че не се познава материалната част, нито се знае как и за какво да се ползва :punch:

Щикови атаки до гол варел, пеши строй със стрелба със снайпер от ръка ... са за музея и филмите с истории за бесния соц и неговите пропаганди как турците се насират от 20 ракети

Днес побеждава този които се готви за бъдещите войни, а не за миналите!

И слабостите на материалната част не може да се компенсира с лъжи и пропаганда - справка Агресията в Украйна

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207 ... 221  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: kcv, Ztavi и 38 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer