logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 20 Апр 2024, 06:12




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209 ... 221  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юни 2023, 20:38       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
paunoff написа:
Пък аз си помислих, че при избора на оръжие трябва да се търси неговата универсалност и употреба при всякакви условия ?!?
:D Разговора с тебе е развлекателен понеже летиш насам - натам в мненията си...
Ти сам каза, че един ден ше вземеш АР или бъкам ? Предпочиташ бутална, ОК, аз съм последният човек който има нещо против...
Трябва да разбереш, че макар пишещите тука да не ти цепят басма, хорат се опитват да ти дават някакви съвети, не да си правят шегички с тебе,
каквато явно е практиката ти от които форум идваш...
Скандинавците имат бутални с-ми но не са АР, защо гледаш техният опит за база на твоята АР ?
Не е нужно да гледаш прогнозата за времето ( още една тенденциозна подигравка за нещо което не разбираш правилно).
Всеки ти обяснява, че АР се събира според грубо каквото ще стреляш с нея.
За лов има едни конфигурации, за тактическа работа - други, за по-далечно стреляне - трети и т.н.т.
Опитвам се да ти обясня още веднъж това което беше обяснено в подробности тука и го правя не за да ти се подигравам а
за да мога да видя конкретно какво търсиш.
Универсалният принцип е добър но ако ще подбиrаш пушка със специфика (бутало) по-добре да знаеш какво точно ще искаш от нея а
не да се меткаш само че наличието на бутало било най-добро за скандинавците...Ето ти още насока:
ti6kata написа:
Тогава си купи какво душа ти сака.
1. една Арка покрива перфектно климата в бг
2.видно е, че трябва да се смени калибъра
3.дай идеи какво да се купи на бг арми ......конкретно ....интересно ми е

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юни 2023, 14:01       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Ivo III написа:
223 или 5,56х45 е ДД
Цев, газова система, семи или фулл е BCG
Какво е аммото

5,56х45, фуул ауто BCG за М16, "Mid" требе да е дължината на газовата система за 16-ка цев.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юни 2023, 18:16       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 08 Фев 2008, 11:31
Мнения: 184
Местоположение: Шумен
.38 Super написа:
paunoff написа:
Пък аз си помислих, че при избора на оръжие трябва да се търси неговата универсалност и употреба при всякакви условия ?!?
:D Разговора с тебе е развлекателен понеже летиш насам - натам в мненията си...
Ти сам каза, че един ден ше вземеш АР или бъкам ? Предпочиташ бутална, ОК, аз съм последният човек който има нещо против...
Трябва да разбереш, че макар пишещите тука да не ти цепят басма, хорат се опитват да ти дават някакви съвети, не да си правят шегички с тебе,
каквато явно е практиката ти от които форум идваш...
Скандинавците имат бутални с-ми но не са АР, защо гледаш техният опит за база на твоята АР ?
Не е нужно да гледаш прогнозата за времето ( още една тенденциозна подигравка за нещо което не разбираш правилно).
Всеки ти обяснява, че АР се събира според грубо каквото ще стреляш с нея.
За лов има едни конфигурации, за тактическа работа - други, за по-далечно стреляне - трети и т.н.т.
Опитвам се да ти обясня още веднъж това което беше обяснено в подробности тука и го правя не за да ти се подигравам а
за да мога да видя конкретно какво търсиш.
Универсалният принцип е добър но ако ще подбиrаш пушка със специфика (бутало) по-добре да знаеш какво точно ще искаш от нея а
не да се меткаш само че наличието на бутало било най-добро за скандинавците...Ето ти още насока:



Благодаря за съветите, но знам от какво имам нужда. Мога и сам да направя информиран избор, но благодаря още веднъж за желанието да ми помогнете. :tu:

За да приключа (за сега) участието си в темата ще си позволя да го направя както започнах:

+1 за АК 7.62x39 като оръжието, което ще избера ако се наложи да водя бойни действия (искрено се надявам на никой от нас никога да не се налага);

+1 за Арката 5,56 NATO/.223 Rem като оръжие, което ще задоволява ловните ми потребности за борба с хищниците и стрелба за удоволствие по хартиени мишени и гонгове.

P.S. Всичко горе изложено в темата е само лично мнение с което не искам да ангажирам никого.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юни 2023, 20:56       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
paunoff написа:

..................
За да приключа (за сега) участието си в темата ще си позволя да го направя както започнах:

+1 за АК 7.62x39 като оръжието, което ще избера ако се наложи да водя бойни действия (искрено се надявам на никой от нас никога да не се налага);

+1 за Арката 5,56 NATO/.223 Rem като оръжие, което ще задоволява ловните ми потребности за борба с хищниците и стрелба за удоволствие по хартиени мишени и гонгове.

.....


Продължително Ви моля да не приключвате участието си в тази тема.
На мен лично ще ми е безкрайно интересно на база Вашия личен опит с двете системи, как направихте избора с коя ще ловувате и с коя ще воювате?

Наистина ми е интересно. Ако може систематизирано и аргументирано:
I. С тази система воювам защото:
- 1;
-2;
-3;
-4;
.....

II. С онази система ловувам защото:
- 1;
-2;
-3;
-4;
.....

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юни 2023, 20:06       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
като каже някой ..
то .. съвецкото оръжие е направено за война! да убива .. нищо, че не е точно!
това АК, това ПК, това Арта, това Града .. то мачка, гази .. точност - ала бала

ама нали трябва да умери ... за да убие :punch:
а като не може да умери .. искаме 17:1 съотношение на консуматив ... "и огин служна на остана"

най-важното е обаче - изглежда е да се вярва в оръжието :armed:
това качествата - са за тия дето разбират, а те са нищожен %

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юни 2023, 16:20       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia

https://www.youtube.com/watch?v=_68B0Qw ... alshooting

:armed: :tank:


https://www.youtube.com/watch?v=iweq3yF ... 0%BC%D0%B0



https://www.youtube.com/watch?v=PJ0o74T ... 0%B8%D0%BD


https://www.youtube.com/watch?v=lCh2kZH ... 0%BB%D0%BA

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юни 2023, 20:02       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 08 Фев 2008, 11:31
Мнения: 184
Местоположение: Шумен
tsb написа:
paunoff написа:

..................
За да приключа (за сега) участието си в темата ще си позволя да го направя както започнах:

+1 за АК 7.62x39 като оръжието, което ще избера ако се наложи да водя бойни действия (искрено се надявам на никой от нас никога да не се налага);

+1 за Арката 5,56 NATO/.223 Rem като оръжие, което ще задоволява ловните ми потребности за борба с хищниците и стрелба за удоволствие по хартиени мишени и гонгове.

.....


Продължително Ви моля да не приключвате участието си в тази тема.
На мен лично ще ми е безкрайно интересно на база Вашия личен опит с двете системи, как направихте избора с коя ще ловувате и с коя ще воювате?

Наистина ми е интересно. Ако може систематизирано и аргументирано:
I. С тази система воювам защото:
- 1;
-2;
-3;
-4;
.....

II. С онази система ловувам защото:
- 1;
-2;
-3;
-4;
.....


Ако не уважа такава продължителна молба ще бъде признак на лошо възпитание, така че ще отговоря, но първо иска да подчертая, че не воювам и не искам да воювам за ничия кауза. Не съм патриот, но това е друга тема.

И така въпросът защо избирам АК и най-краткия отговор е - по чисто практични причини:

1. Защото е достъпен по нашите ширини - все още отговарям на условията на запаса и такъв ще ми връчат при евентуална мобилизация. Освен това съм придобил подобен (граждански вариант естествено) за сумата само от 350лв евентуално за нуждите на "опълчението" или защита на дома и семейството в условията на хипотетична гражданска война или военно положение;

2. 7,62х39мм - защото ако при нужда отворим военните складове там ще открием вероятно 70% - 7,62х39мм, 30% - 5,45х39мм и нито един брой 5,56 НАТО. И всичко това ако вече не сме продали наличностите подобно на Държавния резерв в което дълбоко се съмнявам;

3. Опит - имам продобит опит с АК от БА, който в последствие съм поддържал с цивилна система от същия вид;

4. Поддръжка и обслужване - АК системата почти не се нуждае от поддръжка в полеви условия - ако имаш време чистиш с парцали и пясък. Ако мине покрай теб МТЛБ и капне от машината смазка - смазваш! Толкова му е достатъчно, за да работи и да не се оплаква!;

5. С каквито патрони имаш - стреляш! Не мислиш и не настройваш нищо! Насочваш, прицелваш и стреляш. Ако няма патрони - кофти! Биеш с приклада или мушкаш с щика! Щика работи добре колкото и да им е смешно на някой форумни членове. И сапьорската лопатка "работи", ама и това е друга тема :wink: ;

6. Точност, пробивност и ефективност - напълно удовлетворяваща воденето на бой в окопи или в градски условия. Мерните прибори са отлични за тези дистанции. Настройват се лесно дори с подръчни средства - камъни и дръве. А ако не могат да покривят отклонението, то един чугунен радиатор върши чудеса с изправянето на цевта дори и на РПК;

И т.н. и т.н. Сигурно мога да продължавам до безкрай ама май няма смисъл.

По отношение на лова - там ловувам основно с болтова карабина и имам нужда от самозарядна с евтин боеприпас, тъй като хищниците тази година са изключително много, групирани са и трябва да се редуцират, за да бъде запазен полезния дивеч. Изпреварвам въпроса защо не ползва СЛР-а за тази цел - заради калибъра. Калибрите от групата на .22 са по-подходящи за лов на хищници и една газова арка с къса цев смятам, че ще ми върши идеална работа. Ще си я чиста, ще си я охаждам и няма да имам никакви грижи. Сигурен съм!

Оставам на разположение за допълнителни въпроси и уточнения! :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юни 2023, 11:10       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
АК .. има и шомпъл :armed: накъде без него :roll: :D

нищо, че е останал от мускетите
не разбирам от минни полета, но някой казват, че с помоща на шомпъла .. лесно се минавало през минни полета

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юни 2023, 11:34       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2011, 11:34
Мнения: 204
Местоположение: Варна
Ще си позволя да споделя и своето мнение...

Ако отида на война ще стрелям с каквото ми дават и с каквито муниции ме снабдяват. Не вярвам някой да ме пита.

Ако ще купувам оръжие за себе си - ще си купя това, с което да мога да постигна максимално добри резултати и да имам предимство пред отсрещния, защото животът ми е един. Приоритетите ми няма да са кой какви муниции има в складовете, кое може да изтреля 5000 патрона за 10 минути, кое е по-евтино, кое мога да изправя на радиатора и да изчистя с фас.

_________________
If you suck at shooting, you’ll still suck. However, it will be more fun to suck at shooting if you’re shooting a JP Enterprises rifle.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юни 2023, 11:45       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 19 Дек 2010, 16:53
Мнения: 727
Ivo III написа:
АК .. има и шомпъл :armed: накъде без него :roll: :D


Има и зип в приклада с три-четири железа вътре! За почистване, разглобяване и т.н. :wink:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юни 2023, 12:15       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
едва ли някоя друга армия е повече е лъскала и разглобявала АКта от БНА 1.0 :armed:

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юни 2023, 18:54       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
https://youtube.com/shorts/ayGwuyfgUhk?feature=share
Израелското “ак” ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юни 2023, 16:49       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
и отново АК с украинска ложа Крук (като на 68ма СКСО (и аз имам лична такава)) + РД Еотеч + ЛЦУ ПЕК15

https://www.youtube.com/watch?v=M74HD_h ... 0%B4%D0%B0

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юни 2023, 01:03       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 227
Местоположение: IL, USA
От известно време следя тренда с 5.56 Калашите понеже ми се иска в някой бъдещ момент да взема един за тренировка и привикване със системата. М90 на Застава ми беше фаворит понеже се намираше на добра цена, а идва и с интересни допълнения като заключване на затвора на празен пълнител, както и с предпазителя, газов регулатор, не лош спусък, отделно са на 5 минути от вкъщи.
Бях чувал че навремето са имали проблеми със закаляването, но уж били адресирали проблема...уж..



Та "следенето" продължава...

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юни 2023, 18:12       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Ако си спомням правилно, някой спомена, че именно тези Застави имали проблем със нитовете на труниъна.
Тази затворна задръжка можеш да си я поръчаш за всеки калашник, въпреки всичко се работи тегаво с нея.
Единственият Калашник за който аз знам със що-годе свестно работещ предпазител е Полският Тантал,
на палеца на дясната ръка ти се пада, точно както е и на АР-а. Аз поне за това избрах моят заради унификацията.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209 ... 221  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer