ubboto написа:
Та, откъде почнахме... от ВСЕЯДНОСТТА. Че "не била за хвалене", според Бомбардира.
За разлика от АК-то, "арката" НЕ Е ВСЕЯДНА! Обективна реалност, с която ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се съобразяваш предвид целите и задачите, които ти предстои да изпълняваш.
Всеядно АК .. ако е с военно аммо (военна спецификация - 8 грама) предимно FMJ
започни да му слагаш с полу облечен куршум с мек връх и виж какво ще стане .. удря се върха и се мачка, понякога откъсва и парче олово от върха и става една ..
за АК няма голямo разнообразив от аммо, и варианти ма цеви, стъпки и т.н.
АR/М4
слагай на М4 5.56 - военно аммо и кажи с кое няма да работи ? от 55, 62, 77 военни аммо?
(знаем/чели сме само за големи проблеми на бутални ХК от предни модификации с М855А1, и затова ХК сложиха регулатор на 5-тата модификация на буталката)
АR има 4 газови системи (+ безброй къстом дължини), дължини на цеви от около 7 до 24 инча, разнообразие от стъпки, тежест на куршума от 40 до 77+ грейна, море от барути ..
сега ако сложим аммо със спецификации за 223 в 556 .. може и да не работи, защото е с намален заряд или по малко газ заради това, че е правено аммото за къса цев/къса газова система
(обаче тук говори за друго, не за .. двигателя/горивото)
или с две думи - всеки двигател има работен прозорец, за да цикли
ако имаш голямо разнообразие на двигателите - нормално да има такова гориво - дето да е извън работния прозорец
само наивен технически неграмотен - ще цикли мантрата, че оръжието (двигателя) ще цикли с всичко и всякога
законите на физиката не са променени, и си искат - разбирането си
иначе .. обикновено става, че родното производство и военни складове, първо излитат във въздуха
и след това идват американски контейнери с американско военно аммо ... и си в играта ако си 5,56
ПП: нека да сравняваме военно аммо и военни шмайзери