logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 10:04




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 237 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 15:13       Заглавие:  Re: казус
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5286
Местоположение: София
С какво именно предвиждането ни на правните последствия от извършването на определени действия в конкретна обстановка, Ви кара да считате, че нямаме нужда от подобни действия по принцип и от техническите средства за тяхното осъществяване?

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 15:18       Заглавие:  Re: казус
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 23 Юли 2023, 14:53
Мнения: 6
Местоположение: София
Shivers написа:
В такъв случай, единственото, което ти остава е едновременно с ваденето на пищова да извикаш нещо от рода на "стой, ще стрелям", и свободната ти ръка да е протегната на пред, а ръката с пистолета здраво притисната към тялото с оръжието насочено горе-долу към корема на бягащия. Ако е спортист тичащ за здраве или е "забравил ютията включена" - ще се спре, ако тича за теб ще се натъкне първо на свободната ръка и няма да има възможност да избие или отклони оръжието.


В тази ситуация - при физически контакт между двамата - за всички ( полиция, прокуратура, съд) ще е ясно, че бягащият е нападател, а човека с пищова е нападнат !!! Лично мнение. Всеки може да си тича по улицата, но в крайна сметка не и да ме бие, е_е и други извращения. Тук не говорим за някакво хипотетично нападение само в главата на отбраняващия се. Протегната свободна ръка, вик “Ще стрелям”, няколко крачки назад и въпреки тези действия човекът влиза във физически контакт с нас - за мен това си е нападение и няма пречка да гръмна 1-2 пъти в корем, крака или където попаднат след като ме е блъснал. Лично мнение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 15:37       Заглавие:  Re: казус
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
Absolut написа:
@PV: Това силно зависи от степента на застрашеност. Аз, за 50 и кусур години, такова нападение не съм виждал. Така че, предвид последствията, сигурно не следва да се стреля. Може би да се извади оръжието близо до тялото, с готовност за стрелба? Или да се свиеш на топка и да се търкулнеш в краката му? Или просто да побегнеш, което ще даде още една-две секунди, да изкрещиш или да дадеш изстрел в безопасна посока... Знам, че всички тези действия силно намаляват шансовете ти за оцеляване, при мотивиран и подготвен нападател. За това трябва добре да се прецени вероятността за среща с такъв, пред перспективата следващите 8-10 години да работиш за жреците на Темида, с перспективата да прекараш още толкова на държавна издръжка.
...
Всичко това се отнася до България и по-големите градове, където най-голямата опасност ще е наркоман, превъртял от липса на доза.


Случката е реална.
Нападателят има предимството на изненадата. Една секунда губим, може би половин, за оценка на ситуацията, докато онзи е планирал нещата в съзнанието си и вече действа.
Нашето предимство е първо, че имаме дистанция 15-20 м и време 3-4 сек. Друго е двама да са на половин метър от теб и да ти кажат "Давай парите". Второ наше предимство е, че имаме огнестрелно оръжие. А в наша вреда е липсата на информация за целта на нападателя. И това, че ако стигнем до физически контакт, можем да се озовем на земата, а оръжето да смени собственика си.
Аз въобще не бих се колебал да заключа, че това е нападение. Имам навика да следя обстановката около мен, на публични места да се движа и да заставам така, че да имам видимост и ако се наложи да стоя на едно място да съм до стена или нещо друго да има зад гърба ми. И имам принцип да не допускам никой, който е видимо враждебно настроен или опасен на по-малко от 1-2 м от мен.
Принципно не бих стрелял срещу само един нападател, ако не е въоръжен. Но това е само принципно, а в реалността не се знае. В тъмното нож в ръката е лесно да се скрие, спрей също. Нищо не можеш да видиш.
И така, най-важното ако не може да се разбере целта на едно такова връхлитане, налитане, мисля че е да се допуска близък и ръкопашен бой, не е разумно, когато имаш огнестрелно оръжие. Така мисля.
Дали няколко крачки назад, дали настрани или някаква маневра около автомобил, но с извадено и заредено оръжие.
И аз в първия момент бих помислил, че е наркоман, който иска да ме обере. Най-близко до ума е в нашите условия.

Shivers написа:
В такъв случай, единственото, което ти остава е едновременно с ваденето на пищова да извикаш нещо от рода на "стой, ще стрелям",

Наистина първо е редно да се опитаме да спрем конфликта вербално. Но това според мен е валидно ако е светло и онзи види ясно пистолета. И ако не е толкова внезапна и бърза атаката. Докато извикаш "стой ще стрелям" губиш още секунда, и така онзи тича и е примерно вече на 7-8 м. и имаш само още секунда да извадиш и заредиш пистолета. И едновременно да се отдръпнеш, за да избегнеш да бъдеш съборен или евентуално промушен с нож.
Мен в такива случаи веднага ме удря адреналина и се съмнявам, че ще мога да извикам.

Absolut написа:
А демонстрираната заплаха, еле пък с огнестрелно оръжие, си е отделен казус, в който нападателят вече е доскорошната "жертва". Ако някой тръгне с оръжие да лишава от законното право да се ползва публичната общинска собственост (улица) по законовото й предназначение, следва да се подаде жалба в РПУ по адреса на инцидента, с копие до КОС, издал разрешителното (когато самоличността на нападателя бъде установена) и сериозно да се обмисля въпроса със завеждане на гражданско дело.

Чак гражданско дело мисля че няма как, но да ти направи мръсно може всеки, който знае, че имаш оръжие - пуска жалба, че си го вадил и си го заплашвал. Вендъж чух на едни пейки до моя блок, имаше в съседния вход едно момче на 18-19 г., което почна дребни кражби и си говорят - един от възрастните "мутри" го съветва да пусне жалба срещу някой, че го заплашвал с оръжие. Та след жалба следва минимум предупредителен протокол, а и КОС ще има едно наум при подновяване на разрешителното. А ако се намерят и кошаревски свидетели, може и прокуратурата да повдигне обвинение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 15:55       Заглавие:  Re: казус
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2679
Shivers написа:
Бах маа му! Като ви слушам така, момчета, абе защо не вземете всички да си върнете оръжията в полицията? И без това смятате, че никога и по никакъв повод не трябва да се използват. И освен милиционерите и войничетата по задължение, защо ви е въобще да тренирата стрелби и т.н. Нали все при разни случки е по-добре да легнеш и да отвориш бузите...
Напрачво не е за вярване какво се говори тук!


Категорично и абсолютно не е така. Говорим за законна употреба на КНО, кога това би било възможно. Както писах в другата тема в нашето общество боят е много широко застъпен и приет от обществото начин на общуване между мъже, юноши, а напоследък и жени. Най-широко цитирания аргумент срещу притежаването на КНО от граждани който съм чувал от приятели, познати и т.н. мъже е: “Ебаси! тъпото ще се сбием ще те набия ти ще извадиш пищова и ще ме гръмнеш!!!” Това e силно неприемлив културно обществен дискурс. Дори да вземем прокурора от Перник дето наби жена си (за пореден път) нещо което се очакваше да излезе наяве.

Проблема с внезапното нападение, е че не можеш да определиш правилно интензитета му и съответно да прецениш пределите на неизбежната отбрана, което автоматично те поставя в най-добрия случай поне в превишаване. Това е ясно на следователи, прокурори и съдии. Хулиганските нападения са точно такива внезапни, агресивни, но рядко живото и здраве застрашаващи. Преди закона не преследваше и леки телесни повреди по хулигански подбуди. Като ученик и студент се е случвало да ме ритат и знам от опит следователя и дежурния прокурор се усмихват и казват нищо не можем да направим за един голям хематом – все си е синка, двеста сряза с макетен нож са си 200 леки телесни повреди.

И сега ще отговора на въпроса ти, ако такова нападение на което аз съм бил подложен, като ученик или студент бъде насочено срещу съпругата ми или децата ми УБИВАМ ОТМА без да се затъжа дори, но това си е УБИЙСТВО, отмъщение, незабавно възмездие, така както аз го разбирам за дързостта и наглостта на нападателя! Което категорично няма как да е законно. А после как адвокатите ще го извъртят е божа работа. Но ако само аз съм нападнат предпочитам да стисна зъби да прецня максимално точно пределите на възможната отбрана.

Това което искате вие и други е да ви се размине такова убийство! Ами не е ОК според обществото.
Не са ни криви законите, криви са ни очакванията.

П.С.
Не си вадете генерални изводи и заключение всяка ситуация си е уникална и сама за себе си.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 16:16       Заглавие:  Re: казус
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
b5202s написа:
Хулиганските нападения са точно такива внезапни, агресивни, но рядко живото и здраве застрашаващи.


Не съм съгласен. Мен веднъж ме удари един в лицето, под окото, но ме беше издебнал отстрани и не го видях. Тоя удар можеше и да ме убие ако беше на съвсем малко по-друго място. Реално на 70% бях извън строя. Затова не бива да допускаш никой вражбано настроен или с неизвестни намарения близо до теб. Примери много. Примерно един наркоман беше ударил двама баш в центъра на Варна, на катедралата и си заминал, ония си останали позамаяни, може и тук във форума да съм го чел.
Групата на петимата боксьори, навремето - събирали по 10 лв и всяка вечер някой от тях се удрял някой случаен човек, който го нокаутира с един удар, вземал 50-те лв. Една вечер убили 30-г мъж, с един удар. Прибирал се с торби от пазаруване.

b5202s написа:
Като ученик и студент се е случвало да ме ритат и знам от опит следователя и дежурния прокурор се усмихват и казват нищо не можем да направим за един голям хематом – все си е синка, двеста сряза с макетен нож са си 200 леки телесни повреди.

Ако нямаш познат полицай да говори с прокурора, или познат прокурор, общо взето така става.

Мой приятел, охранител, един негов съсед го беше изритал и му чупи коляното. Няма свидетели, дума срещу дума. Прокуратурата отказва да повдигне обвинение.

b5202s написа:
Не са ни криви законите, криви са ни очакванията.

Нали в сума ти други теми е дискутирано многократно, че най-криви са хората, които прилагат законите, ако не всички работещи в тях, то доста от тях, и институциите като цяло - полиция, прокуратура, съд.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 16:54       Заглавие:  Re: казус
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Яну 2023, 16:56
Мнения: 44
b5202s написа:
Ами не е ОК според обществото. Не са ни криви законите, криви са ни очакванията.

Аз съм на противоположното мнение. Според обществото е ОК, но законите са криви.
Според обществото е ОК мангал (пък и не-мангал) с 20 висящи дела и 15 условни присъди да бъде застрелян след поредния взлом/грабеж, но според Закона не е. Според обществото е ОК онова прокурорско синче, което е изтормозило толкова хора и се е гаврило с мъже на по 60 години да е труп, ако някой от тях притежаваше КНО, ама според Закона не е и т.н. и т.н., случаите са безброй, и ти е достатъчно само да си пуснеш новините, за да намериш още.
Както писах на друго място, за мен проблем е разбирането на живота като просто физическо съществуване, а той не е това.
'Щото на тоя принцип и амебите са живи същества, ама нямат живот във философско/духовно/метафизичния смисъл.
Хората не са амеби.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 17:12       Заглавие:  Re: казус
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2679
Shivers написа:
Аз съм на противоположното мнение. Според обществото е ОК, но законите са криви.


Обществата в които законите и очакванията на обществото са най-близки практикуват Шaриат. Убеден съм че не искаме това. Нашия проблем е че твърде лесно налитаме/преминаваме в бой. Аз лично съм съгласен, за бой, побой да се наказва със смърт. Както PV даде пример от един удар се умира доказвам го веднага с науката за доказване математика. От един удар се умира така е, но от това не следва да убиваме биячите - за съжаление.

Ако допуснем, че боя е по-скоро много рядко изключение то нямаше да има съдия прокурор, който да реши, че не си имал право да убиеш нападателя за един бой. Но когато e масово прието, че e по-добре бития бит... нали разбираш, че няма да останат биячи :wink: Единствено битите не са съгласни, а те са малцинство въпреки масовостта на явлението бой.

Същото е с грабежите, домовите кражби и т.н. тези деяния са с много голяма честота и ако дадем право на хората да ги ограничат какво ще стане?! Една част от обществото ще унищожи друга - ОК ли е?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Ное 2023, 17:40       Заглавие:  Re: казус
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Яну 2023, 16:56
Мнения: 44
b5202s написа:
Същото е с грабежите, домовите кражби и т.н. тези деяния са с много голяма честота и ако дадем право на хората да ги ограничат какво ще стане?! Една част от обществото ще унищожи друга - ОК ли е?

Разбира се, че е ОК - тези, които изкарват блага с труда си за себе си и семейството си ще се отърват от тези, които искат да ги вземат наготово, особено когато това не е инцидентно, а начин на живот и прехрана на вторите. Отделно, няма да се стигне до никакво унищожение на част от обществото - даже по-малко от 100 трупа ще постигнат такъв превъзпитателен ефект, 'дето 1000 години и трилиони еврофондове за интегриране не могат да постигнат.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2024, 17:06       Заглавие:  Re: Различните полицейски методи по света и у нас
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5286
Местоположение: София
Тук не участва полицай, а журналист (този с пистолета), но пък полицията го е задържала:

Аз поне не виждам заплаха за живота и условия за крайна необходимост.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2024, 18:46       Заглавие:  Re: Различните полицейски методи по света и у нас
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 02 Фев 2010, 20:12
Мнения: 575
Местоположение: София
Преди малко по ТВ адвоката му разправяше, че "така само показвал, че има оръжие и бил готов да го използва", з@Йби.
Не ми се мисли ако попадне на някой истински ползвател с тая "демонстрация" дали няма да натежи с няколко десетки грама в повече.

https://dnes.dir.bg/temida/sadat-potvar ... -nezabavno


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2024, 19:17       Заглавие:  Re: Различните полицейски методи по света и у нас
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5286
Местоположение: София
Гледано от мекия диван, на скорост 0.25, през чаша разтвор на етанол... - извади пищова навреме. В момента, в който го беше насочил, оставаха около 3 м. Още малко забавяне и щеше да е досегаем за непосредствен контакт. До тук, добре. Обаче се целеше в главата, което едно че го лишава от обзор върху ръцете, друго, че я улучи (дори и от близо), я не (особено съдейки от контрола над оръжието по време на движение, макар че в тази резолюция и честота като нищо може да не е така). Не беше ли по-добре да насочва към центъра на торса? И такъв изстрел, по продължение на тротоара, като нищо ще намери още един, двама или повече случайни жертви. Къде отиде стрелбата отгоре на долу, за да се сплеска куршума в тротоарното покритие? Освен това, прибра оръжието твърде рано (вещото лице като нищо ще заключи липса на заплаха), че и с гръб се обърна, просейки си скок на врата. Добре, че жената до него контролираше пространството зад гърба. Пичът с качулката изглежда се мисли за безсмъртен. Някой да те доближи отзад, по време на огневи контакт, си е направо покана за обогатяване с цветен метал. И ако НАП-аджията също беше извадил оръжие, качулката ставаше бустер за улавяне на проектили.
Всичко това, разбира се, без да имам някакъв реален опит, но давайки си сметка, че изваденото оръжие потуши конфликта и не се стигна до трупове, както стана на "Позитано" с хокеистите или пред МЗ с чуждестранния касапин.
П.С. СГС е потвърдил заповедта на МВР за задържане, но е разпоредил пускането на стрелеца, което означава, най-вероятно, че ще има дело. Ще е интересно да видим мотивите.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2024, 20:04       Заглавие:  Re: Различните полицейски методи по света и у нас
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Online

Регистриран на: 28 Фев 2024, 17:31
Мнения: 9
Този с пистолета е качил снимки с рани на главата му твърдейки че са от този който излезе и се насочи към него. Възможно е да се твърди от "защитата" (адвокат) че вътре е бил нападнат излезнал е и отново е имало опит за нападение и там вече само го е респектирал с оръжие без да стреля с цел запазване на неговия живот и този на опонента (нападателя)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2024, 21:34       Заглавие:  Re: Различните полицейски методи по света и у нас
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 19 Дек 2010, 16:53
Мнения: 733
Да питам! Кой вади оръжие, прибира го и обръща гръб!?!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2024, 23:52       Заглавие:  Re: Различните полицейски методи по света и у нас
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
Мисля, че почнахте много да залитате в професионален план по отношение на техниката на вадене и тактиката при възпиране на нападение. Накратко ще анализирам нещата, първо, виждам че конфиктът е започнал преди това, имало е предистория. Второ, виждам нападение, изразяващо се във връхлитане изотзад, което е започнало. Жената на Д. Стоянов явно му казва нещо, тъй като вижда нападението преди атакуващия да се появи на камерата. Обръща се и вади пистолета, насочва го, прави две малки крачки напред, другия отстъпва и след 3 сек. максимум го прибира. не виждам заплаха за живота на нападащия, нито нарушение на обществения ред. Не Д. Стоянов, а нападетелят избира времето, момента и мястото на нападението. Основната забележка от моя страна е, че прибра оръжието твърде рано и обърна гръб. Доколкото виждам, не зареди пистолета, така че ако не е имало патрон в цевта, няма какво да се говори за заплаха. Да ви кажа, че в реалността въобще нямаш време да мислиш към главата ли ще го насочиш или към краката. Въпреки, че знаем, че не бива да се изпъва напред ръката при близко разстояние, а е по-добре да е свита при тялото. При адреналин, страх, нямаш време нито възможност да мислиш за подобнип неща. С оглед на тенденциозното видео, пуснато от МВР, вярвам, че става въпрос за кьорфишек и обвинението ще падне в съда. Интересно е, че се крие името на нападателя, както се говори за някакви свидетелски показания, но не и такива от жена му. Избирателно поднасяне на информация с цел манипулация.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2024, 00:15       Заглавие:  Re: казус
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 19 Ное 2009, 22:42
Мнения: 89
https://youtu.be/IqVyVn189NU?si=gGFWnwzuMUZEVj9i

Макар, че писах по този казус в другата тема, за полицейските, мисля че тук му е мястото да коментираме от законова и практическа гледна точка имаме ли неизбежна отбрана или имаме хулиганство и заплаха с убийство.

Аз виждам, че имаме нападение, което започва с активно приближаване на нападател към гърба на журналиста, жената явно му казва нещо, той вади пистолета, без да се вижда да го зарежда, насочва го към нападателя, прави четири малки крачки към него, той отстъпва, и това трае 3-4 сек., след което прибира оръжието. Нападението, физическия контакт, влизането в юмручен бой, евентуално събаряне на земята, в тясно, ограничено за маневриране пространство, с утежняващ фактор - жената до него. Която явно го кара да прибере оръжието.
Не е ясна ролята на оня, който се появява от другата страна.
Бих казал, че ваденето на пистолета е рефлекс за самозащита и спиране, възпиране на нападателя. Направено е без умисъл за заплаха за живота на нападателя.
Според мен обвинението в хулиганство и заплаха с убийство е неправилно.
Вероятно ще падне в съда.
Апропо, някой знае ли какво става със случая на Христо Шопов, минаха 2-3 месеца оттогава?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 237 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 139 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer