logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 10:56




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2017, 08:52       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:40
Мнения: 257
tsb написа:
Аз съм виждал с очите си ФМЖ на Магтех, 45аср, при удар в твърда преграда (кост, кораво дърво,метал и т.н.) се разплесква до безобразие

Това е точно Мегатех .45ACP FMJ след удар в хартия (дебела книга):
Изображение
В метална повърхност предполагам, че е много по-зле.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2017, 08:56       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Paco написа:
В тях не е заложено конструктивно да се разплескват.

Кажи честно! Всички проектили малко или много се сплескват при съприкосновение с по-твърда цел. А куховърхите боеприпаси просто имат конструктивно заложеното свойство ДА УВЕЛИЧАТ ПОВЕЧЕ ОТ ДВА ПЪТИ ДИАМЕТЪРА НА НАПРЕЧНОТО СИ СЕЧЕНИЕ при попадение в жива цел - ето това е разликата! Сега, дали това ще се случи или не - божа работа! Но конструктивно заложеното свойство за това си го има. Докато едно FMJ или чисто оловен куршум колкото и да се сплеска - много трудно ще го докара до двойно по-голям диаметър на напречното си сечение /освен ако не е .22 LR/.

Но тук вече отиваме на разсъждения за ЕКСПАНЗИВНИТЕ БОЕПРИПАСИ. А до каква степен може да се сложи знак за равенство между ЕКСПАНЗИВЕН БОЕПРИПАС и такъв с ЕКСПАНЗИВНО ДЕЙСТВИЕ /каквато е формулировката в закона/ - е съвсем отделен въпрос.

Моята лична интерпретация по въпроса е, че всеки боеприпас, който има конструктивно заложеното свойство да прониква в жива цел нарушавайки повърхностната й цялост - е такъв с ЕКСПАНЗИВНО ДЕЙСТВИЕ. Елементарна физика, ако се замислиш. И както в Мадъ Рашъ бойните патрони за КНО за граждански цели са ограничени посредством джаулите /и са им оставили само травматиците/, така и у нас още утре съвсем спокойно могат да ни приберат всичкото КНО за самоотбрана именно на база тълкувание на въпросното ЕКСПАНЗИВНО ДЕЙСТВИЕ. Щото само боеприпасите с гумени или халосни куршуми са такива, които гарантирано не са с експанзивно действие - тоест, не са конструирани нито да проникват, нито да се сплескват. Но явно всичко това е доста сложно за разбиране - до подобен извод стигам.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2017, 18:55       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Остават само патроните за ПСМ и ПСМ-ите щото те (куршумите) ни у дЪрво ни у хАртия, ни у чеЛовек се сплескват да станат позволени и ще носиме и купуваме само ИЖ-75 :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Яну 2018, 19:57       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Е ти що го заряза ПСМ- аааа??? :happy: Дайте да измерим тая мамба в 9х19. Ако може и в .357 магнум също.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2018, 14:38       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ето таблица с данниот брошурата на фиочи


Прикачени файлове:
Коментар на файл: Ето таблица с данниот брошурата на фиочи
rsz_bm_fiochi.jpg
rsz_bm_fiochi.jpg [ 680.27 KiB | Прегледано 8222 пъти ]

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2018, 15:18       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
както е видно от надписите тези скорости са замерени с конкретни модели КНО.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2018, 08:05       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
През проверено хроно сме мерили БМ в 45аср и 357маг.

45 аср - 99мм цев на ХК45с ~ 295м/с.

357маг.
Ругер LCR 2`` цев ~366м/с
Ругер GP100 4`` цев ~ 436м/с
Температурата на въздуха е била около 14°.

Както се вижда, разликата с таблицата на БМ е при 357маг. с около 23м/с.
Чак сега успях да си намеря записките с точните данни от хроно теста.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Мар 2018, 13:33       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 31 Авг 2010, 13:17
Мнения: 738
ubboto написа:
Paco написа:
Въобще не значи, че същите патрони ще дупчат и 12 инча надълбоко в ЖИВ човек. Най-вероятно ще дупчат ЗНАЧИТЕЛНО по-малко.

Да, най-вероятно ще е така, особено ако проектилът удари някоя по-масивна кост. Просто американски военни хирурзи /др. Мартин Факлер/, инструктори, тактици и пр. са стигнали до извода, че щом даден експанзивен боеприпас прониква минимум 12 инча в правилно калибриран балистичен гел /и се спира до 18-ия инч/, той има конструктивно заложеното свойство да стигне до жизненоважен орган на човешкото тяло независимо от ъгъла на проникване в него.

Което свойство, обаче... невинаги се проявява. Бяхме споделяли материал на юнак напомпан с експанзивни 40-ки, които на практика нямаха почти никакво проникване. Така че, пак всичко е много относително.


В този ред на мисли:
Имал съм 3 суицида, самопростреляли се с оръжие в 9х18 Макаров (по разбираеми за всички причини), като и в трите случая куршумът не беше напуснал черепа. В единия случай оловото беше останало в зигоматичната кост, преминал преди това през носната кухина, в другите два беше спрял в контралатералната на проникването темпорална кост. Последните двама оцеляха, макар и с увреждания.
В друг случай проектил от същя калибър не беше успял да пробие гръдната стена на средно едър мъж (около 82-3 кг) - през връхна дреха и пекторален мускул беше успял само да спука реброто, даже плеврата не беше наранена. Толкова за 9х18...
Без значение какъв е проектила, универсалната за мен истина е, че трябва да се носи напомпен патрон.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2018, 12:05       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
В Крайна сметка, ,,Черната мамба" ще се окаже с експанзивно действие...
Не цнам, колко са мощно, но аз също не бих носил с такива боеприпаси.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2018, 21:35       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 24 Фев 2013, 20:52
Мнения: 278
Защо е нужно да се умува...пише ли че е ,,фул метъл джакет,,...пише..одобрено и продавано..Мамбата си е перфектен патрон..стрелям и със 9х19..и със 45 ауто...това е патрона за мен...а и за колегите ми около мен..а и да ми се наложи да го ползвам...няма за какво да се притеснявам..ползвам..законно установен куршум..това е :armed:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2018, 00:20       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
ias6969 написа:
Защо е нужно да се умува...пише ли че е ,,фул метъл джакет,,...пише..одобрено и продавано..Мамбата си е перфектен патрон..стрелям и със 9х19..и със 45 ауто...това е патрона за мен...а и за колегите ми около мен..а и да ми се наложи да го ползвам...няма за какво да се притеснявам..ползвам..законно установен куршум..това е :armed:

Може би си прав. Но аз лично, НЕ ВЯРВАМ на надутите данни в фекламните проспекти на ,,Фиоки". Няма как действително 9х19 ,,Black mamba" да илчма дулна енегия около 660 джаула. Съжалявам, но не го вярвам...Това не е +Р + патрон все пак.



+


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Май 2018, 19:51       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 11 Авг 2015, 22:25
Мнения: 38
ias6969 написа:
Защо е нужно да се умува...пише ли че е ,,фул метъл джакет,,...пише..одобрено и продавано..Мамбата си е перфектен патрон..стрелям и със 9х19..и със 45 ауто...това е патрона за мен...а и за колегите ми около мен..а и да ми се наложи да го ползвам...няма за какво да се притеснявам..ползвам..законно установен куршум..това е




Моите уважения към всички пишещи, но имам чувството, че някои от тях, като че ли не желаят да разберат за какво става въпрос....
Никъде в закона не става въпрос за FMJ боеприпас.... пише за боеприпаси с експанзивно действие... какво те топли, че на патроните пише, че е "фул метъл джакет", като след употребата му - за "Черната мамба" говоря, ще се разплеска два - три пъти, колкото диаметъра си поради това, че е с много тънка медна риза и меко олово... и тогава това засилено експанзивно действие ще си го има, независимо какво пише на кутията... и никой юрист няма да те пита дали на кутията пише "фул метъл джакет", а ще чете балистичната експертиза колко се е разплескал проектила... и като я прочете, а там пише, че се е разплескал двойно на калибъра си, познай адвокатите на пострадалия на какво ще те направят.... пък ти обяснявай, че пишело FMG .... Това, че един куршум се води FMG, не е правно релевантен факт, по нашето законодателство, важно е колко се е разплескал....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Май 2018, 21:05       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
whitedove написа:
ias6969 написа:
Защо е нужно да се умува...пише ли че е ,,фул метъл джакет,,...пише..одобрено и продавано..Мамбата си е перфектен патрон..стрелям и със 9х19..и със 45 ауто...това е патрона за мен...а и за колегите ми около мен..а и да ми се наложи да го ползвам...няма за какво да се притеснявам..ползвам..законно установен куршум..това е




Моите уважения към всички пишещи, но имам чувството, че някои от тях, като че ли не желаят да разберат за какво става въпрос....
Никъде в закона не става въпрос за FMJ боеприпас.... пише за боеприпаси с експанзивно действие... какво те топли, че на патроните пише, че е "фул метъл джакет", като след употребата му - за "Черната мамба" говоря, ще се разплеска два - три пъти, колкото диаметъра си поради това, че е с много тънка медна риза и меко олово... и тогава това засилено експанзивно действие ще си го има, независимо какво пише на кутията... и никой юрист няма да те пита дали на кутията пише "фул метъл джакет", а ще чете балистичната експертиза колко се е разплескал проектила... и като я прочете, а там пише, че се е разплескал двойно на калибъра си, познай адвокатите на пострадалия на какво ще те направят.... пък ти обяснявай, че пишело FMG .... Това, че един куршум се води FMG, не е правно релевантен факт, по нашето законодателство, важно е колко се е разплескал....


Така е! Напълно споделям това мнение! Това е и причината да съм резервирам към ,,Фиоки" ,,Черна мамба" , като патрони за носене в оръжие за самозащита....
А с тоя отвор на върха на куршума / колкото и да е плитък, отворът си е ОТВОР /.. иди обяснявай....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Май 2018, 23:07       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 24 Фев 2013, 20:52
Мнения: 278
Колегиии..къде видяхте мека мед..и олово..четете от какво ее направен куршума...за деформация...един да покаже такава...стреляйте..а не умувайте...стрелял съм във хартии...врати на коли,дебели плоскости...няма деформация каквато ви се присънва...не рекламирам мамбите..казвам..перфектен куршум за самоотбрана..във всички занонни норми и правила..и ще чакам..да качитее снимки..от изтреляни патрони...куршума де..а после..ще ви покажа...и ние какво имаме...че тук...почти всички ползваме този патрон..за самоохрана :-) и във 9х19..и във 45 Ауто..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Май 2018, 23:16       Заглавие:  Re: За черната мамба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
ias6969 написа:
Колегиии..къде видяхте мека мед..и олово..четете от какво ее направен куршума...за деформация...един да покаже такава...стреляйте..а не умувайте...стрелял съм във хартии...врати на коли,дебели плоскости...няма деформация каквато ви се присънва...не рекламирам мамбите..казвам..перфектен куршум за самоотбрана..във всички занонни норми и правила..и ще чакам..да качитее снимки..от изтреляни патрони...куршума де..а после..ще ви покажа...и ние какво имаме...че тук...почти всички ползваме този патрон..за самоохрана :-) и във 9х19..и във 45 Ауто..


Добре, доверявам се на преценката ти, колкото и субективна да бъде тя. Но все пак, според теб, Фиоки ,,Черна мамба" в 9х19 дали реално има над 600/ПОВЕЧЕ ОТ ШЕСТСТОТИН/ джаула дулна енергия? Нещо не ми се вярва.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: MolonLabe и 39 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer