logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 22:52




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Следваща

Колко тежък 9х19 за самозащита?
105gr.
6%
 6%  [ 6 ]
115gr.
7%
 7%  [ 7 ]
124gr.
32%
 32%  [ 33 ]
147gr.
55%
 55%  [ 57 ]
Общо гласове : 103
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 17:05       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
До тука само Геле има смислена аргументация когато отговаря на някой и е добре да се мисли малко в-у това което ви пише
за да се хване логиката на различните тактики при различни разстояния.

Цоньо, като знаеш, че те дразни нарочно що аджеба се набиваш обратно да му отговаряш ?

Посейдоне, ти се събуди след месец-два и сега пак трябва да се метат темите от безсмислиците ти.
Аз лично ще почакам още малко и ще я спра тая тема за да почистя глупостите...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 17:39       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Спокойно 38и...всичко е наред...и ти си тъп колкото Геле...и затова е така изобщо в тая държава.
не че си лош сугестивно тъп си и нямаш нито образовение, нито сетива да разберш темите и караш по интуиция и житейски опит...
иначе ме кефиш...но капацитета ти по тези теми е щайга и повечето теми тука
Дипломиран юрист заобиколно му казва на Геле, че не е в ред ама ти видя смисъл в тезите му...предизвикали смех и в Правна комисия и все...
така беше и с Каяба и изобщо задължително у нас отговорен фактор ще донасере всичко...
айде спираме и заспиваме...летаргията е нещо нормално за БГ кратуната и на луната да живее се е тая


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 18:18       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
и ти си тъп колкото Геле...

Човек, пий си хапченцата - не си добре!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 18:56       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
така беше и с Каяба и изобщо задължително у нас отговорен фактор ще донасере всичко...

Каябата е много можещ, но и малко послъгващ с дистанциите... PDT_Armataz_01_22 ; колеги също ти снимаха реалните дистанции, и ти го показаха на видео как изглеждат снимани отстрани. Да си трая в името на "международната дружба"?! Наколенки никога не съм слагал, а вече ми е късно да се променям.

На мен друго ми направи впечатление, неговите всичките скочиха срещу мене... ти отделно си сцепи гъза да ми правиш мръсно (отличителна черта на българите, за съжаление)... и не знам какво постигна. С Игор понастоящем сме си приятели, редовно "лайква" мое стреляне и аз негово, пишем си чат пат... но теб оттогава съм те зачеркнал окончателно, и ти много добре го знаеш.

Сега тръгва някаква тема... кой прав, кой крив - отделна работа... аз ЛИЧНО никого не съм обидил (и, да, трябва да си наистина много КУХ за законова дефиниция да гледаш "Уикипедия", на чиято основа да импровизираш - не знам чия е била тази идея, не ме и интересува).


п.п. 38-и, не го банвай и не го трий - лично на мен не ми пречи... нека акъла и злобата му да стоят да се виждат!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 22:26       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2007, 18:58
Мнения: 283
16 страници изписани на тема колко тежък куршум 9х19 да се използва за самоотбрана. Всъщност няма значение. При самоотбрана се стреля максимум на 2-3 метра. В България други куршуми освен ФМДж да се използват е незаконно. На това разстояние какъвто и куршум да използвате, той има предостатъчно енергия, че и ще му остане. Така че ползвайте каквито искате. Аз предпочитам 124, щото е стандартното, най-често срещано тегло на куршума в този калибър и всички пистолети са оптиматизирани да стрелят с такива. На второ място слагам 115-ките, особено за по-късоцевен пистолет, те имат по-висока скорост и добро поражение. 147 грейновите бих ги оставил за стрелба със заглушител (ако бяха разрешени), те са бавни, но не така тежки както при 45-ти калибър. И накрая пак ще повторя: на късите разстояния за стрелба при самоотбрана, теглото на куршума има значение само доколкото осигурява надеждно и сигурно презареждане на пистолета ви.

_________________
Диян Димов
СК "Вектор"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Сеп 2021, 04:29       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Преди доста време си купувах от тези ARX. Предполагам са легални за България. Медно-полимерни, прахова металургия. Доста са бързи и предполагам в субкомпактен, ще са неприятни за стреляне заради резкият откат. Един приятел се шегуваше, че ако застрелям някой с това, ще го убия толкова много, че ще се прероди в аборт.
Прикачени файлове:
EB600412-5166-4F99-B433-A0A5FA71E5AB.jpeg
EB600412-5166-4F99-B433-A0A5FA71E5AB.jpeg [ 95.12 KiB | Прегледано 2721 пъти ]


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Сеп 2021, 05:58       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Видях ги на едно място в България, и то точно в моя калибър - .40S&W. Обаче ме спря цената им от 6 лева бройката :angry:
Вярно е, че това не са патрони за стрелбище, но все пак преди да се понесат трябва експерименти да се направят, това-онова... А при цена над 2 лева за брой ми се вдървява стрелящия пръст и не уцелвам :D

В добавка към гореказаното ще кажа още нещо, дето съм го споделял поне 10 пъти тук: заради мъглявината Андромеда, дето е обхванала дефиницията за експанзивен боеприпас, аз през 2012 г. минах на .40S&W. Неговото най-обикновено FMJ (с плосък връх е) не страда от свръх-пробивност и отдава енергия доволно - тествал съм го многократно, като малка част от тестовете съм споделял и тук. Даже имам и едни лични подозрения, че този калибър е замислен (проектиран) да работи с такъв куршум и да има именно такива качества.

Та предвид горното ми се досвидя да експериментирам с патрони от 6 лева.

DISCLAIMER: Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице, организация, държавен или общински орган или техни звена и подразделения. С написаното целя единствено да участвам в информационно - справочната дискусия, която се води в този форум, и казаното от мен в никакъв случай да не се счита за съвет или препоръка към някого.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Сеп 2021, 17:59       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
За подобни проектили/патрони сме писали много отдавна, аз имам видео със старите стандарти на ФБР където са тествани такива патрони и ми пратиха мостри.
Някъде из старите теми трябва да има и клипове и друга информация до която се бях докопал, праховите проектили ги разисквахме на дълго и широко...
Тоя патрон няма разлика с например 115грейна бял бокс за стрелбище ако искаш да го стреляш но не е правен за това. Това е патрон за стрелба по плейт от много близка дистанция, ръка разстояние или по-близко, за трениране на CQ тактики. Няма рикушет, при удар в плейта/мишената, става на прах и не може да те повреди, това му е единственото достойнство.
Просто почти никой не тренира по такъв начин и за това проектила не е толкова популярен. Най-добре работят моделите за пистолетни калибри, съответно и техниките за тренировка с такива боеприпаси са за разни модели картечни пистолети,, оръжие което вее рядко се ползва от специалците ( освен ако не са руснаци, разбира се...)
Като гледам патрона от снимката, това е правено за защита (?) Тоя патрон пробива доста прилично стъкло на кола и бариерен материал но в тялото се пръска на прах след няколко инча в някаква плът и прави рана с размера на голям грейпфрут, всичко вътре е каша и не подлежи на поправка или лекуване. Гадна работа е но няма проникване и стоп ефекта му не е добър. За сега са само екзотики, аз лично не виждам за какво може да се употребява реално но разбира се, аз може и да бъркам.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Сеп 2021, 18:04       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Poseidon написа:
Спокойно 38и...всичко е наред...и ти си тъп колкото Геле...и затова е така изобщо в тая държава.
не че си лош сугестивно тъп си и нямаш нито образовение, нито сетива да разберш темите и караш по интуиция и житейски опит...

Карам по правилата на форума, не по образование. А ти понеже си много умен заминаваш в почивка за една седмица.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Сеп 2021, 10:28       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
.38 Super написа:
заминаваш в почивка за една седмица.


Най-после.....вече мога да продължа да чета с интерес темата. Благодаря !

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Сеп 2021, 10:54       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
DDD написа:
В България други куршуми освен ФМДж да се използват е незаконно.

Доста спорен въпрос, но щом това е личното ти мнение (убеждение) - окей! За протокола, .22 и една голяма част от револверните боеприпаси ги зачеркна ей така с лека ръка.

DDD написа:
При самоотбрана се стреля максимум на 2-3 метра.

Сериозно?! Ако те подкарам бързо и концентрирано от 10-15 метра, ко прайм?! В случая с Баретата в центъра на София - единствената стрелба при неизбежна отбрана за годината (ако не и до момента) в БГ - разстоянието беше 40+ метра.


И едно много интересно и полезно четиво от Грег Елифриц за стоп ефекта на боеприпасите от различните калибри, на база над 1,800 престрелки:

http://www.activeresponsetraining.net/a ... ping-power

Цитат:
1.) The average number of rounds until incapacitation was also remarkably similar between calibers. All the common defensive calibers required around 2 rounds on average to incapacitate.

Без оглед на калибрите и вида на боеприпаса (голяма част от използваните "деветки" в тези 1,8К престрелки са били "ball ammo", или FMJ-та), за окончателен стоп ефект са били нужни два изстрела.

И есенцията на темата:
Цитат:
What matters even more than caliber is shot placement. Across all calibers, if you break down the incapacitations based on where the bullet hit you will see some useful information.

Head shots = 75% immediate incapacitation
Torso shots = 41% immediate incapacitation
Extremity shots (arms and legs) = 14% immediate incapacitation.

No matter which caliber you use, you have to hit something important in order to stop someone!

С други думи, ако не можеш да стреляш и/ или не успееш да уцелиш "нещо важно" - е без значение какво носиш.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Сеп 2021, 12:33       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Beer написа:
.38 Super написа:
заминаваш в почивка за една седмица.


Най-после.....вече мога да продължа да чета с интерес темата. Благодаря !


Жалко, отново заради тази фелдфебелска палячовщина, темата ми стана безинтересна за четене.
Как пък не се намери правилното лечение на този тип социопатична интернет-дебилщина...

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Сеп 2021, 13:19       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Beer написа:
...темата ми стана безинтересна за четене.

Да се пробвам да възбудя интереса ти с това четиво тогава... PDT_Armataz_01_22

https://www.angelfire.com/art/enchanter/terminal.html

Важните моменти, свързани с темата:

Цитат:
1.) More momentum means better application of kinetic energy to the target.
If two projectiles have the same energy, then the heavier will have the greater momentum.

По-голям импулс значи по-добър трансфер на кинетичната енергия в целта. При два проектила с една и съща кинетична енергия - по-тежкият ще има по-голям импулс.

Цитат:
2.) For military operations where non-expanding ammunition must be used a large calibre automatic pistol is to be preferred. If possible, a bullet with a flat area of nose should be used. This provides better energy transfer and also cuts a more efficient wound channel. Round nose and ogival bullets tend to push tissue to one side, while a flat nosed bullets destroy tissue in front of it.

Хипотетично примаме, че само ФМЖ-тата са законово позволени - за предпочитане тогава ще е използването на куршум с по-голям калибър (и тежък съответно) с плосък връх.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Сеп 2021, 13:45       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
... аз през 2012 г. минах на .40S&W. Неговото най-обикновено FMJ (с плосък връх е) не страда от свръх-пробивност и отдава енергия доволно - тествал съм го многократно, като малка част от тестовете съм споделял и тук.

Освен това го дават, че прави и по-ефективен раневи канал вледствие на разршуаване на тъканите с плоския си връх (носа). Докато "ball ammo"-то само избутва тъканите настрани, които ако се случат еластични такива - раневият канал после се затваря. В този ред на мисли, 147 грейна 9х19 ФМЖ ще е по-ефективно от 124 грейново ФМЖ с объл връх. Вече ако 124-та е +P, там ще трябва да се отчете и разликата в импулсите.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Сеп 2021, 13:50       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Ооо....интересно четиво. Pistol Bullets: Size does matter! but "A heavier pistol bullet will perform better than a lighter one."

ubboto написа:
a bullet with a flat area of nose should be used. This provides better energy transfer and also cuts a more efficient wound channel. Round nose and ogival bullets tend to push tissue to one side, while a flat nosed bullets destroy tissue in front of it.


Ето това не го бях анализирал, признавам. Полезно е.

Благодаря за споделеното инфо.

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer