logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 15:00




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Следваща

Колко тежък 9х19 за самозащита?
105gr.
6%
 6%  [ 6 ]
115gr.
7%
 7%  [ 7 ]
124gr.
32%
 32%  [ 33 ]
147gr.
55%
 55%  [ 57 ]
Общо гласове : 103
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 09:26       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
andrei p226 R написа:
притежаващ в съвкупност такива свойства, които му придават качеството "експанзивност", е въпрос на фактическо установяване от вещо лице, притежаващо необходимите за тази цел специални знания.

Понеже явно ще се доизяснява дефиницията тук...Геле постнал поправка негова, която сме коментирали отдавна...да запитам...тези вещи лица с каква квалификация са...

нещо повече ако някой знае за тези вещи лица назначени в съда...пенсионери военни ли са ...или завършили школата в Симеоново...
къде са получили специалните знания? не се заяждам питам сериозно...защото мога уверено да кажа всички военни които познавам полковници с по две висши Търново и алкадемията...нямат тези специални знания...не казвам че не стават и прочие не просто нямат тези специални знания.

Криминалисти имаме добри кадри от Симеоново...значи балистик от Симеоново ще е най подходящ мислим...
щото без да се ебавам с Геле ако той е вещо лице в съда по мое дело...ще си скъсам ризата и ще искам отвод на целия съдебен състав барабар с машинописката :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 09:44       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
...къде са получили специалните знания? не се заяждам питам сериозно...защото мога уверено да кажа всички военни които познавам полковници с по две висши Търново и алкадемията...нямат тези специални знания...не казвам че не стават и прочие не просто нямат тези специални знания.

На инструкторския курс преди 10 години научих доста интересни неща от гледна точка на теорията (като стреляне нямаше какво ново да ми кажат и покажат), но теорията беше наистина интересна и полезна!

Що се касае до експанзивните боеприпаси обаче, в БГ тази материя е малко позната... щото такива никога не са били широко използвани у нас. Още преди 10 години, ако не и повече, споделихме и коментирахме тук "THE FBI PENETRATION STANDARD"... или "Стандарта за проникване на ФБР"... как/ защо/ от кого и пр. А той е мислен и правен именно за тестване на боеприпаси с експанзивни проектили... и ако даден боеприпас не покрива този стандарт - е абсурд в Щатите да го приемат на въоръжение по служби и правоохранителни органи.

Та, в БГ някой да тръгне да ти търси правилно калибриран балистичен гел, за да ти прави следствените експерименти, за които спомена Андрей... не вЕрвам! PDT_Armataz_01_22 А вече като ти се ФРАГМЕНТИРА даден проектил при пронивкане, на тебе бих ти дал да му измериш ДИАМЕТЪРА на раневия канал. :DD

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 10:10       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
А вече като ти се ФРАГМЕНТИРА даден проектил при пронивкане, на тебе бих ти дал да му измериш ДИАМЕТЪРА на раневия канал.


Аз нямам специални знания това остава за специалистите...

1.аз просто ако бях:

1.1лекар:

ще измеря двете най-отдалечените точки на поразеното място и ще напиша в протокола 8,42сантима /а и реално хирурга ще опише в епикризата нараняването във всичките му форми дименсии и щети колко е дълъг раневия канал...колко е заорало настрани какви органи как са поразени...кръвозагуба...нетрудоспособност колко е загубена и прочие...няма да му стигнат и 20 страници/

за да не се бъгнат юристите от такава мащабна епикриза /и водени от ЗАКОНА писан тук :armed: / ще фикснат двете най-отдалечени точки описани от лекаря и те тва е диаметъра на раната...а около 2 точки винаги се описва окръжност с ТОЗИ диаметър, който именно е упоменат в ЗАКОНА...

а за разглеждане на поразена площ нещата ще отидат в космоса - дъ спейс бих казал...и за лекарите и за юристите

2. лице със специални знания:

такъв екперт освен знанията специални трябва да има или частна или държавна лаборатория с микроскопи и спектрални апарати най-малко за да установи матрялите кви са/

ако съм както предполагам са екпертите у нашия съд плащам такса показвам тапия звършил курс при фирма "секюрити голд едишън" и съм ЕКСПЕРТ : вадя шублера и меря двете най-отдалечени точки на деформирания проектил и ги описвам в протокола 10,7мм примерно - диаметър на разширение
търся следи от специално проектирани насечки...ако не мога да индетефицирам модел и марка на куршума...продължаваме...ризата каква е ядката матрял ала бала търси се аналог да мога да индетефицирам костилката...солид ли е с риза ли е зависи какво имам фрагмент само или сплескана костилка...

е тука ми е болката - без да съм фаталист мислим у нас може това да се обърка от някой много натокан спец...но да се надяваме не!

ако мога да я позная - казвам това ееди какъв си ФМЖ или солидняк и всичко е Ок или директно заковавам, че това е хидра шок и препоръчам доживотна присъда за неспазване на закона, а не че е употребен адекватно...
та така

п.п.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
айде малко за размисъл и да се изпитваме:
полуоблечен револверен .44 маг екпанзивен ли е спрямо дефиницията?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 10:32       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
ако мога да я позная - казвам това ееди какъв си ФМЖ или солидняк и всичко е Ок или директно заковавам, че това е хидра шок и препоръчам доживотна присъда за неспазване на закона, а не че е употребен адекватно...

Бах т'ва вещо лице, де не знае, че "Хидра шок" е търговска марка експанзивни боеприпаси... ще искам отвод заради въпиющата му некомпетентност - неизбежно е! 8) За окръжността вече, тя представлява геометрична затворена крива, образувана от множеството от точките в дадена равнина, намиращи се на определено разстояние (радиус, r) от определена точка (център). Ще чертаем по две точки окръжност, аз пък може да искам да начертая ЕЛИПСА... PDT_Armataz_01_22, щеше да е смешно, ако наистина не беше трагично!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 10:38       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
ubboto написа:
Ще чертаем по две точки окръжност, аз пък може да искам да начертая ЕЛИПСА... , щеше да е смешно, ако наистина не беше трагично!


Не можеш, ще ти трябват още две точки :?
https://bg.khanacademy.org/math/precalc ... res-review


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 10:39       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
За окръжността вече, тя представлява геометрична затворена крива,

сопри се 100пъти съм ти казвал да не се изказваш по тези теми...остави википедията чети:

Окръжност е множество от точки в една равнина равноодалечени от една точка...елипса така не става...

ако е в тримерно пространство така ще се опише сфера или очен сложно тримерно тяло ако говорим за реалната топология на раната...математическото описание на това нещо ще докара инфаркт на всеки юрист...

за това тука се ограничихме до окръжност

и разбира се две точки дефинират права, а ако са крайни дефинират отсечка - краищата на които точно описват окръжност - това и мерят спецовете задължени от закона..

ubboto написа:
е "Хидра шок" е търговска марка експанзивни боеприпаси

така де не казвам нищо различно


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 11:03       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
И две думи за превода, откъдето е взета и законовата дефиниция ("Уикито", чоУек... PDT_Armataz_01_22 ):
Цитат:
Expanding bullets, also known colloquially as dumdum bullets, are projectiles designed to expand on impact. This causes the bullet to increase in diameter, to combat over-penetration and produce a larger wound, thus dealing more damage to a living target.


1.) "projectiles designed to EXPAND on impact"... "expand" може да се разглежда като "to increase in size, UNFOLD or spread out"... и аз ако превеждам, в случая бих се спрял на "отваря", а не "разширява", щото куховърхият проектил е затворен с идеята да се отвори при проникване, а не целият да се разшири. Или просто бих си оставил чуждицата "експандира".

Куховърхият проектил се отваря на "petals"... като венчелистчета ли ще го преведеш?!

2.) Отварянето на проектила води до увеличаване на неговия диаметър, намаляване на прекомерното проникване (обяснено подробно в "Стандарта за проникване на ФБР"), и причиняването на ПО-ГОЛЯМА РАНА (което пак е тъпо като формулировка), но за ДИАМЕТЪР никъде не пише! Пък сега на фигура с неправилна форма ще й вземем двете най-отдалечени точки, МИСЛЕНО ще начертаем около тях окръжност, и ще примем диаметъра на тази въображаема окръжност за диаметър на фигура с неправилна форма ... чик чирик, последният да затвори вратата! А за елипсата, ми, ще си подбера и аз още две точки оттам, к'ъв е проблемът?!

3.) В дефиницията на "уикито" конкретно е упоменато, че иде реч за проникване в ЖИВА ЦЕЛ. В нашата законова формулировка - за това трябва да се гадае по диаметъра на раната. :DD


И най-важното от всичко, не знам колко КУХ трябва да си наистина, за да се спреш точно на "Уикипедия" за законова дефиниция!
Цитат:
Wikipedia is not a reliable source for citations elsewhere on Wikipedia. Because it can be edited by anyone at any time, any information it contains at a particular time could be vandalism, a work in progress, or just plain wrong.

Да преведа, "Уикипедиа" не е достоверен източник на информация, щото там всеки по всяко време може да влиза и да пише, което може да бъде вандализъм, или просто нещо КРАЙНО ПОГРЕШНО!!!

И за да е още по-яко, и преводът е направен като с ГЪЗА си!!! Но Андрей се кефи... яко, недвусмислено, точно формулирано... въобще, заеби!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 11:30       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
В дефиницията на "уикито" конкретно е упоменато, че иде реч за проникване в ЖИВА ЦЕЛ


точно тази детинщина ЖИВА ЦЕЛ избегнахме в дефиницията у нас - не е буквален превод виждаш...а в твойта дефиниция присъства "живата цел" а който преписва е плагиат и няма да получи признание :roll:

в нашата формулировка се говори за рана - а рана на дърво не се причинява... на човек се причинява


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 11:45       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
И цялата формулировка от "Уикито":
Цитат:
Expanding bullets, also known colloquially as dumdum bullets, are projectiles designed to expand on impact. This causes the bullet to increase in diameter, to combat over-penetration and produce a larger wound, thus dealing more damage to a living target.

А това е оригиналният "дум-дум", .303 MK II, с мек оловен връх, от 1896 г. :

Изображение


И корелацията между нещо архаично за ДНО с модерните куховърхи боеприпаси ЗА КНО. :DD Но ние точно от там сме решили да правим COPY-PASTE, а на всичкото отгоре и две изречение не можем да преведем като хората... но както неведнъж бе отбелязано от други съфорумци тук - това ни е левъла! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 11:59       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
в нашата формулировка се говори за рана - а рана на дърво не се причинява... на човек се причинява

Не съм съгласен:
Цитат:
Wounds on Trees
Wounds usually break the bark and damage the food and water conducting tissues. Wounds also expose the inside of the tree to organisms, primarily bacteria and fungi that may infect and cause discoloration and decay of the wood. Decay can result in structurally weakened tree stems and can shorten the life of a tree.
https://agrilife.org/treecarekit/after- ... 20a%20tree.

:joke:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 12:43       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
точно тази детинщина ЖИВА ЦЕЛ избегнахме в дефиницията у нас - не е буквален превод виждаш...

А ако беше преводът буквален, щеше да си я има както ЖИВАТА цел (а не опцията за тълкуване на дървесните рани... PDT_Armataz_01_22 ), така нямаше и да се търси сега ДИАМЕТЪР на фигура с неправилна форма.

А и една тъпа формулировка е най-малкият ни проблем - цялата работа, вкл. и СТРЕЛЯНЕТО, ни е такава!

Като не разбираш за какво иде реч, придържай се към нещо вече измислено и наложено (в Щатите - що се касае до стрелянето!) Като спазваш стриктно упражненията на "ФБР куала" за пищов примерно, вероятността да сбъркаш нещо концептуално - е сведена до минимум. Не, НИЕ ще мислим... и като почнем НИЕ да мислим - нещата приключват!

Пак "ФБР куала", защо стрелба с една ръка имаме само на 3 ярда?! Ми, щото ти е прелюдия към боя на близка дистанция... а от 5 ярда натататък, когИ си извън траекторията на долните и горни крайници на противника - хватът ти е с две ръце (по десетки причини).

Когато промениш дистанцията и/ или размера на някоя цел - упражнението става КОРЕННО различно. Оттам се губи и основната идея на това, което се цели като развитие на навици и умения посредством този конкретен дрил.

А когато правиш нещо, без да си напълно наясно с концепцията... и особено като тръгнеш ТИ на своя глава да импровизираш, се получава точно тази законова дефиниция. Но също както и със стрелянето, щом на хората им харесва... ми, окей! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 14:39       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
А ако беше преводът буквален, щеше да си я има както ЖИВАТА цел

за стрелянето е така...като не разбираш гледащ можещите...е да, отне ми година да ви обесня че Каяба е можеш...рипахте тука ревахте...са тихомълком го имитирате...ми това ми беше и целта...

Така е и в закона ако бяхме преписвали като тебе това за "живата цел" от англоговорящ чикиджия списваш във википедия... щеще да я има "живата цел" сега я няма...

ами бактериятя е жива цел...насекомото също...за какви живи цели се говори в инглиш текста?? ма отсявай смотаняците де...кво като пише на инглиш...не... ти ги преписваш буквално...па после страдаш, че не ти обръщат внимание от Правната комисия...еми няма начин

разбира се ние сме писали световна история и със стрелба по насекоми...Цоньо е застрелял дива пчела кацнала на километричен знак на заставата с турската граница с макарената от найсе метра.

Това не касае дефиницията в закона естествено - просто е показател за майсторство...тази демонстративна стрелба е засечена от турското разузнаване МИТ ...наплашили са се и след това са стъжнили живота на турските граничари, като завишили тройно часовете им по огнева...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 14:49       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Poseidon написа:
ubboto написа:
А ако беше преводът буквален, щеше да си я има както ЖИВАТА цел

за стрелянето е така...като не разбираш гледащ можещите...е да, отне ми година да ви обесня че Каяба е можеш...рипахте тука ревахте...са тихомълком го имитирате...ми това ми беше и целта...

Така е и в закона ако бяхме преписвали като тебе това за "живата цел" от англоговорящ чикиджия списваш във википедия... щеще да я има "живата цел" сега я няма...

ами бактериятя е жива цел...насекомото също...за какви живи цели се говори в инглиш текста?? ма отсявай смотаняците де...кво като пише на инглиш...не... ти ги преписваш буквално...па после страдаш, че не ти обръщат внимание от Правната комисия...еми няма начин

разбира се ние сме писали световна история и със стрелба по насекоми...Цоньо е застрелял дива пчела кацнала на километричен знак на заставата с турската граница с макарената от найсе метра.

Това не касае дефиницията в закона естествено - просто е показател за майсторство...тази стрелба е засечена от турското разузнаване МИТ и след това са стъжнили живота на турските граничари, като завишили тройно часовете им по огнева...


Ако ставаше с гледане кучето ще да е най големия касапин.
Забележка: Казвал съм го много пъти и сега ще ти го река, че не съм аз , а един колега и не беше пчела, а стършел.

П.П. Понеже коментираш стрелбата на Игор и всички скочихте срещу изменения дрил на Игор от мен ето ти коментара.
П.С. Казал съм ти да не ми споменаваш името докато не си купиш дълго нарезно оръжие и да знаеш със сап да тренираш стрелба с дълго нарезно нестават.
Лек и ползотворен ден

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 14:54       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Цоньо стига бе човек... След като сте били един екип там...няма значение кой е застрелял пчелата!...колегата ти не го познаваме....значи за мен си ти /така е в армията цялото подразделение или печели или губи и се наказва/...и добре дива пчела - стършел

А за Каяба пусни в темата за моднатия ти дрил...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2021, 16:23       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Poseidon написа:
Цоньо стига бе човек... След като сте били един екип там...няма значение кой е застрелял пчелата!...колегата ти не го познаваме....значи за мен си ти /така е в армията цялото подразделение или печели или губи и се наказва/...и добре дива пчела - стършел

А за Каяба пусни в темата за моднатия ти дрил...


Нищо няма да пускам. Всички сте яко изтрещели и нагърмяни.
П.П. Никога не съм си преписвал чуждо повалено животно, докато с мое са правили.
Същото е и за мишените. Това е стрелкова етика.
П.С. Нещо ти казах за името. Знам, че умишленно ме провокираш, а по природа си дразнител

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer