logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:56




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Следваща

Колко тежък 9х19 за самозащита?
105gr.
6%
 6%  [ 6 ]
115gr.
7%
 7%  [ 7 ]
124gr.
32%
 32%  [ 33 ]
147gr.
55%
 55%  [ 57 ]
Общо гласове : 103
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Сеп 2021, 09:38       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2013, 21:57
Мнения: 51
Аз ги нося , не съм ги ползвал , дано и не се налага , иска ми се няколко теста да направя ама няма къде.
От законова гледна точка са ок , водят се FMJ , пише си го и на кутията.
Аз съм с тези , прочети внимателно в инфото за продукта какво пише , много точно си е описано.
https://www.bobcatarmament.com/lapua-9m ... -50ct.html

_________________
Glock 19 gen4

I'm willing to bet 17 rounds of 9mm can stop more threats than 6 hot .357 rounds.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Сеп 2021, 10:12       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
standart написа:
От законова гледна точка са ок


Мен този израз ме притеснява.....

Цитат:
The CEPP bullet is engineered to provide maximum penetration and controlled expansion without risk of ricocheting. CEPP Extra has a pre-cut bullet nose to initiate early expansion;


и как кореспондира с това;

Цитат:
Чл. 5. (1) Забранява се
придобиването, съхранението, носенето и употребата на огнестрелни оръжия и
боеприпаси от категория А:
4. боеприпаси с бронебойно, експлозивно или запалително действие, както и
куршуми и снаряди за тях;
5. (изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) боеприпаси с експанзивно действие
, както и куршуми и снаряди с такова действие


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Сеп 2021, 21:44       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2012, 20:16
Мнения: 535
Благодаря за отговорите! :tu:
100gr Селиерки и Lapua май по-добре не..
Не съм виждал 124gr с плосък връх, не експанзивни, има ли такива изобщо?

_________________
ЧЗ СП-01 Шадоу 1
СК "АВГУСТА 92"
СК "РОНИН"
Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Сеп 2021, 03:46       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 02 Сеп 2021, 02:59
Мнения: 9
Куршумите в калибър 9х19 с обозначение TMJ имат по-тънка медна обвивка, която ги обхваща изцяло. Идеята на TMJ е да няма контакт на огъня при горенето на барута с оловото в задната част на куршума. За да няма оловни изпарения, които са вредни при стрелба на закрито.

Технологията за нанасяне на изцяло медно покритие върху куршума при TMJ е такава, че това медно покритие е значително по-тънко спрямо обвивката на FMJ. Поради това куршумите с плосък връх с покритие TMJ се деформират при контакт почти колкото изцяло оловните куршуми с плосък връх.

В България се намират такива патрони TMJ и не са забранени от закона, защото външно са напълно идентични с FMJ.

https://guns.bg/bg/cci-blazer-9x19-147gr-tmj-cf

https://guns.bg/bg/federal-9x19-tmj-147gr

Изцяло оловните куршуми или подобните на тях TMJ нанасят по-големи рани спрямо FMJ, защото се деформират повече.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Сеп 2021, 08:41       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
Viking написа:
Благодаря за отговорите! :tu:
100gr Селиерки и Lapua май по-добре не..
Не съм виждал 124gr с плосък връх, не експанзивни, има ли такива изобщо?

Пробвай тези:

https://guns.bg/bg/sellier-bellot-9x19-fmj-140gr


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Сеп 2021, 18:10       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
.375 EnABELR - написа:
Куршумите в калибър 9х19 с обозначение TMJ имат по-тънка медна обвивка, която ги обхваща изцяло. Идеята на TMJ е да няма контакт на огъня при горенето на барута с оловото в задната част на куршума. За да няма оловни изпарения, които са вредни при стрелба на закрито.

Технологията за нанасяне на изцяло медно покритие върху куршума при TMJ е такава, че това медно покритие е значително по-тънко спрямо обвивката на FMJ. Поради това куршумите с плосък връх с покритие TMJ се деформират при контакт почти колкото изцяло оловните куршуми с плосък връх.

В България се намират такива патрони TMJ и не са забранени от закона, защото външно са напълно идентични с FMJ.

https://guns.bg/bg/cci-blazer-9x19-147gr-tmj-cf

https://guns.bg/bg/federal-9x19-tmj-147gr

Изцяло оловните куршуми или подобните на тях TMJ нанасят по-големи рани спрямо FMJ, защото се деформират повече.

Патроните на FEDERAL, калибър 9х19 мм, снарядени с куршуми с маса 147 грейна не са особено подходящи за оръжие, носено за самоотбрана. Имам предвид не от правна страна, а преди всичко с оглед качествата на "Федерал" 147 грейна. Като дулна енергия, конкретният боеприпас на "ФЕДЕРАЛ", посочен в по-долния линк, не е нещо особено, дори е около и под средната стойност на дулната енергия за 9х19. Тези патрони 9х19 "ФЕДЕРАЛ"-и бяха много популярни сред оръженосците, някъде преди десетина години назад, но не са нещо особено.
Поради спецификите на оръжейното законодателство в България, удачни за самозащита си остават Fiocchi Black mamba


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Сеп 2021, 18:24       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 02 Сеп 2021, 02:59
Мнения: 9
Стрелял ли си с такива Федерал 147 грейна TMJ във влажна пръст? Защото аз съм. И се деформират почти колкото JHP. Жалко, че не пазя още няколко куршума за да ти покажа снимки. За разлика от повечето FMJ точно тези TMJ на Федерал стават почти като JHP.

Колкото до Блек Мамба не съм ги пробвал, защото преди години ги нямаше в България. Ако няма законов проблем заради малката вдлъбната на върха им със сигурност са много добри патрони. :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Сеп 2021, 22:06       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2012, 20:16
Мнения: 535
andrei p226 R написа:
.375 EnABELR - написа:
Куршумите в калибър 9х19 с обозначение TMJ имат по-тънка медна обвивка, която ги обхваща изцяло. Идеята на TMJ е да няма контакт на огъня при горенето на барута с оловото в задната част на куршума. За да няма оловни изпарения, които са вредни при стрелба на закрито.

Технологията за нанасяне на изцяло медно покритие върху куршума при TMJ е такава, че това медно покритие е значително по-тънко спрямо обвивката на FMJ. Поради това куршумите с плосък връх с покритие TMJ се деформират при контакт почти колкото изцяло оловните куршуми с плосък връх.

В България се намират такива патрони TMJ и не са забранени от закона, защото външно са напълно идентични с FMJ.

https://guns.bg/bg/cci-blazer-9x19-147gr-tmj-cf

https://guns.bg/bg/federal-9x19-tmj-147gr

Изцяло оловните куршуми или подобните на тях TMJ нанасят по-големи рани спрямо FMJ, защото се деформират повече.

Патроните на FEDERAL, калибър 9х19 мм, снарядени с куршуми с маса 147 грейна не са особено подходящи за оръжие, носено за самоотбрана. Имам предвид не от правна страна, а преди всичко с оглед качествата на "Федерал" 147 грейна. Като дулна енергия, конкретният боеприпас на "ФЕДЕРАЛ", посочен в по-долния линк, не е нещо особено, дори е около и под средната стойност на дулната енергия за 9х19. Тези патрони 9х19 "ФЕДЕРАЛ"-и бяха много популярни сред оръженосците, някъде преди десетина години назад, но не са нещо особено.
Поради спецификите на оръжейното законодателство в България, удачни за самозащита си остават Fiocchi Black mamba


http://thegunman-bg.com/forum/viewtopic ... 2&start=60

Андрей, в една по-стара тема изразяваш сериозни резерви към тая Черна Мамба.. Какво точно промени мнението ти?
Аз вече изразих моето скромно становище, че за самоотбрана, на една ръка разстояние , високоскоростния, лек проектил е за предпочитане пред бавния, макар и тежък.
Иначе тая Мамба изглежда страховито.. но и тя като 100gr S@B и 120gr Lapua май е под въпрос, с нашата мъглива и двусмислена терминология в закона..

_________________
ЧЗ СП-01 Шадоу 1
СК "АВГУСТА 92"
СК "РОНИН"
Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2021, 22:50       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
.375 EnABELR - написа:
Стрелял ли си с такива Федерал 147 грейна TMJ във влажна пръст? Защото аз съм. И се деформират почти колкото JHP. Жалко, че не пазя още няколко куршума за да ти покажа снимки. За разлика от повечето FMJ точно тези TMJ на Федерал стават почти като JHP.

Колкото до Блек Мамба не съм ги пробвал, защото преди години ги нямаше в България. Ако няма законов проблем заради малката вдлъбната на върха им със сигурност са много добри патрони. :tu:


Не само съм стрелял, но и съм носел стария Зиг с такива патрони FEDERAL 9x19 147 gr, през 2011-2012(февруари) точно по препоръки, прочетени в този форум и един друг. Ами, освен чисто каталожните данни за този боеприпас, останах много недоволен, защото при едно от посещенията настроение, FEDERAl 9x19 147 грейна, не рачиха да гръмнат, поради проникнала между стените на качваха и вътрешните стени на ,,гнездото" на гилзата течна оръжейна смазка. Спомням си, че смазката, която причини това беше Kleenbore Forмula 3. То и аз много плесках, де. Дулната енергия на въпросните ,,Федерал", снарядени със 147 грейнов куршум Е ПОД средната дупка енергия за 9х19 (490-500 джаула)...

Колега, патроните от серията на ,,Фиоки"" ,,Black maмba" са FMJ.Това го пише ясно на самата кутия на патроните.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2021, 22:55       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Viking написа:
andrei p226 R написа:
.375 EnABELR - написа:
Куршумите в калибър 9х19 с обозначение TMJ имат по-тънка медна обвивка, която ги обхваща изцяло. Идеята на TMJ е да няма контакт на огъня при горенето на барута с оловото в задната част на куршума. За да няма оловни изпарения, които са вредни при стрелба на закрито.

Технологията за нанасяне на изцяло медно покритие върху куршума при TMJ е такава, че това медно покритие е значително по-тънко спрямо обвивката на FMJ. Поради това куршумите с плосък връх с покритие TMJ се деформират при контакт почти колкото изцяло оловните куршуми с плосък връх.

В България се намират такива патрони TMJ и не са забранени от закона, защото външно са напълно идентични с FMJ.

https://guns.bg/bg/cci-blazer-9x19-147gr-tmj-cf

https://guns.bg/bg/federal-9x19-tmj-147gr

Изцяло оловните куршуми или подобните на тях TMJ нанасят по-големи рани спрямо FMJ, защото се деформират повече.

Патроните на FEDERAL, калибър 9х19 мм, снарядени с куршуми с маса 147 грейна не са особено подходящи за оръжие, носено за самоотбрана. Имам предвид не от правна страна, а преди всичко с оглед качествата на "Федерал" 147 грейна. Като дулна енергия, конкретният боеприпас на "ФЕДЕРАЛ", посочен в по-долния линк, не е нещо особено, дори е около и под средната стойност на дулната енергия за 9х19. Тези патрони 9х19 "ФЕДЕРАЛ"-и бяха много популярни сред оръженосците, някъде преди десетина години назад, но не са нещо особено.
Поради спецификите на оръжейното законодателство в България, удачни за самозащита си остават Fiocchi Black mamba


http://thegunman-bg.com/forum/viewtopic ... 2&start=60

Андрей, в една по-стара тема изразяваш сериозни резерви към тая Черна Мамба.. Какво точно промени мнението ти?
Аз вече изразих моето скромно становище, че за самоотбрана, на една ръка разстояние , високоскоростния, лек проектил е за предпочитане пред бавния, макар и тежък.
Иначе тая Мамба изглежда страховито.. но и тя като 100gr S@B и 120gr Lapua май е под въпрос, с нашата мъглива и двусмислена терминология в закона..



Ами мина доста време от дискусията, в която тогава писах във въпросната тема. Опитах, пробвах видях и да прочетох спецификации на самия производител и какво пише на самата кутия на патроните. А и човек трябва да се развива и да придобива нови знания и опит. Да, ,,FIOCCНI" Black maмba са снарядени с куршум FMJ. А и вече след измененията на ЗОБВВПИ, в сила от 07.05.2019г, Законодателят е дал ясна дефиниция на понятието ,,боеприпас с експанзивно действие".


Последна промяна andrei p226 R на 03 Сеп 2021, 23:11, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Сеп 2021, 23:06       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Viking написа:
andrei p226 R написа:
.375 EnABELR - написа:
Куршумите в калибър 9х19 с обозначение TMJ имат по-тънка медна обвивка, която ги обхваща изцяло. Идеята на TMJ е да няма контакт на огъня при горенето на барута с оловото в задната част на куршума. За да няма оловни изпарения, които са вредни при стрелба на закрито.

Технологията за нанасяне на изцяло медно покритие върху куршума при TMJ е такава, че това медно покритие е значително по-тънко спрямо обвивката на FMJ. Поради това куршумите с плосък връх с покритие TMJ се деформират при контакт почти колкото изцяло оловните куршуми с плосък връх.

В България се намират такива патрони TMJ и не са забранени от закона, защото външно са напълно идентични с FMJ.

https://guns.bg/bg/cci-blazer-9x19-147gr-tmj-cf

https://guns.bg/bg/federal-9x19-tmj-147gr

Изцяло оловните куршуми или подобните на тях TMJ нанасят по-големи рани спрямо FMJ, защото се деформират повече.

Патроните на FEDERAL, калибър 9х19 мм, снарядени с куршуми с маса 147 грейна не са особено подходящи за оръжие, носено за самоотбрана. Имам предвид не от правна страна, а преди всичко с оглед качествата на "Федерал" 147 грейна. Като дулна енергия, конкретният боеприпас на "ФЕДЕРАЛ", посочен в по-долния линк, не е нещо особено, дори е около и под средната стойност на дулната енергия за 9х19. Тези патрони 9х19 "ФЕДЕРАЛ"-и бяха много популярни сред оръженосците, някъде преди десетина години назад, но не са нещо особено.
Поради спецификите на оръжейното законодателство в България, удачни за самозащита си остават Fiocchi Black mamba


http://thegunman-bg.com/forum/viewtopic ... 2&start=60

Андрей, в една по-стара тема изразяваш сериозни резерви към тая Черна Мамба.. Какво точно промени мнението ти?
Аз вече изразих моето скромно становище, че за самоотбрана, на една ръка разстояние , високоскоростния, лек проектил е за предпочитане пред бавния, макар и тежък.
Иначе тая Мамба изглежда страховито.. но и тя като 100gr S@B и 120gr Lapua май е под въпрос, с нашата мъглива и двусмислена терминология в закона..
.

Напротив, о след измененията на ЗОБВВПИ (Обн.ДВ брой 37 от 07.05.2019г.)., в Допълнителните разпоредби на ЗОБВВПИ си има ясна и точна легална дефиниция на понятието ,,боеприпас с експанзивно действие", а именно: )
"Боеприпас с експанзивно действие" е боеприпас, който е снаряден с куршум, специално проектиран да се разширява или фрагментира при проникване, увеличавайки диаметъра си, за да ограничи проникването и/или да причинява рана с по-голям
диаметър."

В ЗОБВВПИ вече има ясни обективни критерии, въз основа, на които може да се извърши фактическо установяване и да се прецени при наличието на какви качества, свойства на даден боеприпас, същият се подвежда и се третира, като такъв с експанзивно действие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Сеп 2021, 14:40       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2012, 20:16
Мнения: 535
andrei p226 R написа:
[

Ами мина доста време от дискусията, в която тогава писах във въпросната тема. Опитах, пробвах видях и да прочетох спецификации на самия производител и какво пише на самата кутия на патроните. А и човек трябва да се развива и да придобива нови знания и опит. Да, ,,FIOCCНI" Black maмba са снарядени с куршум FMJ. А и вече след измененията на ЗОБВВПИ, в сила от 07.05.2019г, Законодателят е дал ясна дефиниция на понятието ,,боеприпас с експанзивно действие".

Благодаря ти, Андрей! :tu:

_________________
ЧЗ СП-01 Шадоу 1
СК "АВГУСТА 92"
СК "РОНИН"
Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Сеп 2021, 15:31       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2007, 18:58
Мнения: 283
standart написа:
Аз ги нося , не съм ги ползвал , дано и не се налага , иска ми се няколко теста да направя ама няма къде.
От законова гледна точка са ок , водят се FMJ , пише си го и на кутията.
Аз съм с тези , прочети внимателно в инфото за продукта какво пише , много точно си уописано.
https://www.bobcatarmament.com/lapua-9m ... -50ct.html


Това са патрони с експанзивни куршуми с конструктивно отслабена ризница и нищо че ги водят ФМДж, стигне ли се до експертиза в съда си изгорял.

_________________
Диян Димов
СК "Вектор"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Сеп 2021, 17:54       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Простреляш ли някого и стигне ли се до съд по този повод - изгорял си по подразбиране, независимо от вида на използваните куршуми.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Сеп 2021, 18:03       Заглавие:  Re: Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2013, 21:57
Мнения: 51
Нека да кажа как аз чета описанието , Lapua са произвели fmj с контролирана ( минимална) ранна експанзия дотолкова доколкото да се отстранят прословутите недостатъци на класическия fmj , свръхпробивност и склонност към рикошети.
Ако искаха да произведат куршум с експанзивно действие нямаше да се занимават с дивотии , а щяха да произведат класически холоупойнт, където се търси МАКСИМАЛНА а не контролирана експанзия.
Доколко е в разрез със закона да кажат по вещите , но на мен ми е достатъчно че риска от косвени жертви вследствие рикошет и свръхпробивност е намален значително.

_________________
Glock 19 gen4

I'm willing to bet 17 rounds of 9mm can stop more threats than 6 hot .357 rounds.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer