logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:00




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща

Колко тежък 9х19 за самозащита?
105gr.
6%
 6%  [ 6 ]
115gr.
7%
 7%  [ 7 ]
124gr.
32%
 32%  [ 33 ]
147gr.
55%
 55%  [ 57 ]
Общо гласове : 103
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:03       Заглавие:  Колко тежък куршум 9х19 за самозащита?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Както знаем в България носене за самозащита са разрешени само патрони с облечени или полуоблечени куршуми. На hollowpoint-ите се гледа с не добро око. Тамисълта ми е, според вас колко тежък куршум кал. 9х19 е най подходящ за самозащита.

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:07       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Първи пост, пак с моето скромно мнение. Опитът ми, като ловец, показва, че тежкият и бавен куршум, ми е вършил по-добра работа от бързият и лек. Затова смятам, че евентуалното действие на 147гр. в 9мм би било по-добро. Освен това пищовчето ми бачка много мазно с такива куршуми. PDT_Armataz_01_20

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:13       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Jose написа:
Първи пост, пак с моето скромно мнение. Опитът ми, като ловец, показва, че тежкият и бавен куршум, ми е вършил по-добра работа от бързият и лек. Затова смятам, че евентуалното действие на 147гр. в 9мм би било по-добро. Освен това пищовчето ми бачка много мазно с такива куршуми. PDT_Armataz_01_20


+1 :tu:

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:28       Заглавие:  
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Юли 2006, 14:19
Мнения: 379
Местоположение: Sofeto
+1

_________________
IPSC Alias: ZMIIKA
Dynamic Arms Shooting Club

БЛЖК "Бендида"
http://club-bendida.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:31       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
В тая тема требва да се наблегне на практиката...
Да изходим от там - за самозащита ни трябва да неутрализираме нападател, като сме под стрес...демек може да не го уцелим точно...
Бавен и тежък или лек и бърз...
Значи не съм стрелял в човек все още :DD но самозащита предполага стрелба почти от упор не може да се стреля от 20м за да се защитиш...при лова разстоянията са други...та в този смисъл не е ли по-добре лек и бърз куршум...чета за шоков ефект с такива куршуми ама нямам опит...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:39       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Така де, затова пуснах темата. Нека всеки каже какво мисли. Аз съм написал мое мнение, но наистина лова е поглед от друга камбанария.

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:42       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 18:42
Мнения: 1363
Не е така. Въобще тежките и бавни куршуми никога не са били толкова добри колкото свръхзвуковите карфички. Тука следва препратка към ватенките. :DD :DD :DD

Майтапът настрана, 124+Р е моето решение на проблема, защото нося ХП и им трябва скорост за разтварянето. Ако избора ми беше сведен само до фмж, бих носил 147 и колкото може по-бързи. 147+Р би било идеално, но са доста екзотични.

В БГ нали имаше от ония на федерал със сплескващия се връх. Те кви ли се водят според нашето велико законодателство?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 10:52       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
AC написа:
Не е така. Въобще тежките и бавни куршуми никога не са били толкова добри колкото свръхзвуковите карфички. Тука следва препратка към ватенките. :DD :DD :DD

Майтапът настрана, 124+Р е моето решение на проблема, защото нося ХП и им трябва скорост за разтварянето. Ако избора ми беше сведен само до фмж, бих носил 147 и колкото може по-бързи. 147+Р би било идеално, но са доста екзотични.

В БГ нали имаше от ония на федерал със сплескващия се връх. Те кви ли се водят според нашето велико законодателство?

Абе то ясна работата ама некой ше покаже ли текста в закона дето пише, че хололпойт са забранени в България, м?
И пак е ясно ако е лек и бърз и е карфица - .22 да речем ....ама по друг начин стои въпросът, като е 9мм лек и бърз.
Все пак има писано по този въпрос от хора с опит...требва да се потърси...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 11:00       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Аз визирам точно положението в БГ. Демек разглеждаме облечени куршуми. Ако бяхме в щатите друга работа....

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 11:41       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
Аз използвам 115gr. JHP+P на Magtech и съм много доволен от тях. Куршумът експандира на близки дистанции (3-5м.),което е напълно задоволително - поне за мен!

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 11:53       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31368
Местоположение: Sofia
а относно въпроса .. мисля че е важна скороста .. не толкова масата на проектила

ако беше за поваляне на попари - ясно
но за живата сила на врага :wink: - и когато искаме да го неутрализираме с един удар :wink: - бързи куршуми
може да бъдат и тежки .. но бързи

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 12:47       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 11:05
Мнения: 2690
Местоположение: София
Инак за самозащита тежък и бавен си мисля, че е по-добре.

_________________
Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 12:54       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Значи съгласно изискванията на НАТО теглото на куршума, на този патрон трябва да бъде 115 грайна с начална скорост, на куршума 390 м/с.
След една престтрелка в САЩ и след направена възстановка се е оказало, че този куршум е лек. Т.е. минимално той трябва да въде с тегло 123-124 грайна и да е експанзивен или 147 грайна ,но с форма на куршума под формата на пресечен конус.независимо от всичко това аз залагам на 123-124 грайна с начална снорост 350 м/с и да бъде експанзивен.


Последна промяна tconiotconev на 29 Окт 2007, 12:58, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 14:39       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2006, 08:19
Мнения: 1097
Местоположение: София
Моето скромно мнение и опита с различни типове боеприпаси ме навежда на мисълта за "златната среда". Аз гласувам за 9Х19 124 грейна, 147 са твърде тежички за този барутен заряд пък били и +Р. 147 е отличен за 357MAG. Против съм всякакви супер бързи супер леки супер шокови и прочие супер дървета. Хосето не е прав че е разрешено облечени и полуоблечени, както стана ясно закона не дава никаква яснота и ако трябва да приемем изрядния случай са разрешени само облечените (теглото им не може според мен да се приеме за повишаване на смъртоносния ефект). Мисля че съм тествал почети всичко което се е намирало на нашия пазар :wink: .

_________________
Платон:"АКО ИСКАШ МИР, ГОТВИ СЕ ЗА ВОЙНА"
Конфуции: "Ако веднъж си решил че имаш нужда от меч, носи го цял живот"
Когато мишените отвръщат на огъня джихада хич не върви.....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2007, 23:56       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Е, щом никой от пишещите тук не е стрелял по хора, да взема и аз да се изкажа по въпроса.

Според мен – по-добре ще е тежък и бавен, вместо бърз и лек, защото тежкия и бавен проектил по-слабо се влияе от нехомогенната среда, в която се движи. Човешкото тяло е една нехомогенна среда: отвънка дрехи с различна дебелина (особено в студените месеци), после кожа – пак с различна дебелина при различните хора, после мазнини, мускули и всякакви други тъкани – при всички хора в различно съотношение, и всичко това се крепи върху кости – пак с различна дебелина и устойчивост. Чувал съм, че лекият и бърз проектил много по-бързо губи енергията си при преминаване между области с различно съпротивление на пробиване в сравнение по-тежкия и бавен.
Изчел съм всичко в http://www.theboxotruth.com и авторът на сайта също никак не обича бързите леки куршуми, когато става дума за самозащита. А той определено е човек, който е стрелял по хора.

Макар че темата на Хосе е конкретно за масата на проектила и нейното значение при стрелба за самозащита, с риск да оспамя темата, ми се иска да ви споделя и моето мнение по другите въпроси, които се засегнаха тук:

1. Куршуми с повишен смъртоносен ефект и дали hollow point могат да се считат за такива.
Ами то целта на всеки куршум е да предизвика смъртоносен ефект и според мен грешно интерпретирате самото понятие „повишен смъртоносен ефект”. Ако погледнем законовото определение за огнестрелно оръжие, ще видим че то, наред с другите си особености, причинява „механично поразяване на целта”. Именно тук се крие и смисъла на понятието „повишен смъртоносен ефект”, т.е. допълнително въздействие върху целта, което е в добавка към механичното. Например: трасиращи куршуми – допълнително предизвикват изгаряне на поразения; куршуми, които при попадение се взривяват; или пък куршуми, които съдържат отрова, която попада в кръвта на поразения и ускорява смъртта. По отношение на третите – чувал съм, че има куршуми, които съдържат в себе си малка живачна капсула, която при попадение се разкъсва и живакът попада в организма на поразения. Моля да не се хващате за думата – просто давам примери за да илюстрирам позицията си.

Та от тук се връщаме на hollow point куршумите. Каква е идеята на тоя кух връх? Да се получи по-голяма ударна площ и така проектилът да отдаде цялата си енергия в целта. Ами не е ли това „механично поразяване на целта” в най-чист вид? Според мен е.
Ама прави по-грозна рана – ще кажат някои. Вярно, по-грозна е от тази на FMJ, ама нали идеята е да се постигне законовото предназначение на огнестрелното оръжие, т.е. максимално ефективно „механично поразяване на целта”. Ако ще я дупчим тая цел и ще я щадим едновременно – дай да се бодем с топлийки тогава...

Всички знаем, че патроните с куховръхи куршуми са щатният пистолетен и револверен боеприпас на полицията в много държави по света, където за разлика от тук, по една или друга причина доста се стреля по хора. За САЩ със сигурност знам, че е така. Ами те ако бяха с повишен смъртоносен ефект – представяте ли си какъв вой щеше да се нададе от там да ги спрат? Ама никой не казва гък по въпроса.

На тези, които смятат, че куховръхите не са разрешени от закона, ще посветя долното:

2. Стопиращ ефект и законосъобразна самозащита с огнестрелно оръжие /ОО/.
Под стопиращ ефект имам предвид такова въздействие с ОО върху нападателя, така че последният да бъде лишен от възможност да стреля по нас.
Относно как става това - много литература съм изчел и с много лекари съм говорил, та ви споделям извода, до който съм стигнал аз – ЕДИНСТВЕНИЯТ 100% СИГУРЕН НАЧИН НАПАДАТЕЛЯТ ДА БЪДЕ ЛИШЕН ОТ ВЪЗМОЖНОСТ ДА СТРЕЛЯ ПО НАС, Е КАТО СЕ ПРЕДИЗВИКА НЕГОВАТА МИГНОВЕНА СМЪРТ. А единственият начин това да стане, е същият да бъде улучен в малкия мозък. Попадение в която и да е друга част на тялото, макар и смъртоносно, не гарантира мигновена смърт или загуба на съзнание, ориентация и др., при което макар и за много кратко време, улученият е способен да възпроизвежда изстрели, които за нас може да се окажат смъртоносни. Гадно, но факт!

Айде сега да се върнем на темата за типа куршум.
Казус с главен герой Хосе – авторът на темата.
Върви си значи Хосе в парка посред нощ и на около 5 метра пред него изскача нападател с нож и казва: „Ей ся та заклах!”. За малко над една секунда Хосето вади Глока, зарежда го и пуска един проектил баш между зрителните органи на нападателя – абсолютно правомерна защита с ОО.
Вариант А: проектилът е FMJ, който пробива малкия мозък на нападателя и услужливо продължава още десетина метра по-нататък, където в тъмното се целуват младеж и девойка – пронизва и тях, губи си силата и се кротва в кората на някое дърво да речем. Чудна работа, ама ако беше кашишка битка, където зад врага стоят само врагове.
Вариант В: проектилът е FMJHP, който пробивайки черепа на нападателя се обръща като гъба, намачква му малкия мозък и спира в задната стена на черепната му кутия. Или айде – чупи парче и от нея, излиза навън, но вече е токова деформиран и загубил енергия, не на никого повече нищо лошо не може да стори.

Вие кой вариант си избирате? А да не говорим после какво ще стане в съда...

Затова аз лично за самозащита, в пълнителя, който ми е в пистолета, нося Фиоки 115 гр. с кух връх, защото това бяха единствените куховръхи, до които се докопах. FMJ само на стрелбището или не дай си Боже – на война.

В интерес на истината като си купувах пистолета го взех с една кутия патрони Hirtenberger със Soft Point 100 грейнови куршуми. Продавачът каза това било върхът на сладоледа за самозащита. Още като го прострелваха в ОДП ми направи впечатление, че на единия проектил почти му се съблече ризницата при изстрела във вода, а на другите два нищо им нямаше, което си е странно, имайки предвид, че патрони от една и съща кутия, изстреляни с едно и също оръжие при еднакви условия и среда, се държаха по различен начин.
Затова изстрелях още няколко парчета по 10 литрови бутилки с вода, поставени една зад друга, по блок от битум, по блок от глина и по един стар хард диск. По същите цели стрелях и със Селиер и Белот 124 грейна FMJ. Направи ми впечатление, че при изстрел до 5 метра бързият и лек плосковръх полуоблечен стогрейнов хиртенбергер правеше същите поразии като по-тежкия изцяло облечен 124 грейнов Селиер и белот. А на по-големи разстояния – 10 – 15 метра – хиртенбергера просто се разпадаше – ризницата му се накъсваше на парченца, а оловната сърцевина се раздробяваше на 2-3 части. Затова и се отказах от тия хиртенбергери.

Уважаеми дами и господа, благодаря за времето, което отделихте за да прочетете написаното от мен! Моля и Хосе за прошка, че му оспамих темата и че го използвах за герой в казуса без неговото предварително разрешение!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 278 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III, vbogoev и 18 госта



 
Иди на:  
cron

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer