logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:19




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2018, 18:19       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
ubboto написа:
Така че, по мое скромно мнение, щом си си ги купил боеприпасите законно от магазин… и си пазиш фактурата - няма кой какво да ти каже. Но това е по пътя на логиката, въпреки че в тъмна Индия като Бг-то… логиката е рядко срещано явление.
В бьлгарите има едно чувство за непьлноценост така да се каже като винаги ние сме най- лошите и сещайте се кой са по добрите. Ок купувам си антирадар от магазина в нашето село , пазя си белешката с мен и при проверка за скорост полицаят ми казва че сьм в нарушение на закона, тоест нямам право на антирадар. Бре вадя белешката за закупуване , ето на дата печат все ... не помага. Оня си знае неговото. Няма причина за плачене, Индията я има навсякьде. Ако пьк ще говорим за престьпност, то Бг то е рай в сравнение с ......сещай се кого.
По темата: Много смях ме напьва като ви гледам колко пот хвьрлихте да смятате коефициента на сьпротивление и т.н. Платете си на добьр инструктор и изкарайте 4-5 класа с който ще се чувствате кьде кьде по спокойни. Няма лоши патрони, както няма еднакви сценарий на нападение, както няма еднакви хора с еднакви вьзможности....какво е значението колко ката насрани гащи един патрон пробива като 5 минути ми трябват да си намеря джобния револвер... И преди сьм го казвал, по една лопата ви трябва и бегом кьм полето. По ще сте полезни отколкото пред компа.

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2018, 18:37       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
cz85 написа:
В бьлгарите има едно чувство за непьлноценост така да се каже като винаги ние сме най- лошите и сещайте се кой са по добрите. Ок купувам си антирадар от магазина в нашето село , пазя си белешката с мен и при проверка за скорост полицаят ми казва че сьм в нарушение на закона, тоест нямам право на антирадар. Бре вадя белешката за закупуване , ето на дата печат все ... не помага. Оня си знае неговото. Няма причина за плачене, Индията я има навсякьде. Ако пьк ще говорим за престьпност, то Бг то е рай в сравнение с ......сещай се кого.

Беше почнал да ми липсва Пацо по едно време, но тук определено има в твое лице своя достоен наследник. Хайде сега, цитирай ми точно ЗДвП - кое е забранено и кое не, като каква е санкцията за забраненото /притежанието или използването/… нищо, че ще стане брутален офтопик. Все ще се намери някой да се изхвърли като чекия на мокър пясък. :x И нямало лоши патрони, смешно било… на мен път резко почна да ми става тъпо… пък щом те влече да ходиш да копаш на нивата - никой не те спира, щото от компа ползата наистина ти е зеро. Впрочем, теб ко те боли патката за Бг-то и хала на нашего брата… тук поне можеш да вземеш пример от останалите американци.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2018, 19:52       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 15 Сеп 2011, 07:40
Мнения: 401
Витане, за човек, който се опита да ме "клати" 30 долара за доставка на стока, струваща по-малко, твоите думи звучат нелепо.
Не ме пращай с лопата на нивата, защото ти на моята "нива" няма да издаяниш и една седмица!
Баси, човек да не попита нещо- то се изливат потоци от геополитически словоблудства и мерене на фалоси...
Ще взема да преосмисля писането тук, не че ще е загуба за вашето общество, и ще се огранича само с черпене на полезната информация, която мъже на място са споделили.
Приятна вечер и бъдете здрави!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Авг 2018, 05:10       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Предполагам навсякъде по света се прави разлика между притежание и употреба на дадена вещ.
В някой щати можеш да притежаваш радар, но не можеш да го слагаш на колата си. Можеш да притежаваш буре с ракия, но не можеш да го пиеш като караш, можеш да имаш кола, дето вдига 500 мили в час, но на пътя можеш да вдигаш само 80 - списъка е безкраен.
Като слушам и чета какво се случва обикнове при стрелба в БГ, аз лично не бих носил нищо друго освен ФМЖ в оръжието ми, но това си е мое лично мнение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Авг 2018, 06:19       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Логиката ти я виждам ясно ма по нея и пищов не бих носил,че и на фитнес няма да ходя,а ноктите ще си режа редовно да не го одраскам.

Майката си трака,хуманен куршум му е цаката,да не вземе да го боли престьпника..........кой ПедерасТ ги мисли тия закони се чудя


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Авг 2018, 14:49       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
radula написа:
.......

Баси, човек да не попита нещо- то се изливат потоци от геополитически словоблудства и мерене на фалоси...
Ще взема да преосмисля писането тук, не че ще е загуба за вашето общество, и ще се огранича само с черпене на полезната информация, която мъже на място са споделили.
Приятна вечер и бъдете здрави!


E, не се впрягай толкова!
Тука определени хора си имат закачка и ако не я разбереш може да останеш с мисълта едва ли не, че се мразят смертелно :DD :DD :DD
Истината е че и от двете "враждуващи" страни има свестни хора от които има какво да се научи, прочете, види и т.н.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 21 Авг 2018, 15:21, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Авг 2018, 15:21       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
radula написа:
Колеги, изчетох цялата тема и имам един въпрос. Тези припаси спадат ли към забранените в България и ще отнеса ли "дръвчето" ако ме хванат с тях в оръжието:
https://www.midwayusa.com/product/91117 ... -box-of-20
Не са ХП и не би трябвало да попадат под ударите на рестрикцията, ако има ясно обоснована такава, в нашето законодателство.
Благодаря!
П.П.
За един прЕател питам PDT_Armataz_01_22 PDT_Armataz_01_22 PDT_Armataz_01_22


Ся на твоя приятел може да му обясниш следното:
Варианта да гризне дръвчето не е малък, особено ако не може да обясни от къде легално се е сдобил с тия боеприпаси.

Дали сочените от теб боеприпаси спадат към "забранените в България" е много трудно да се каже.
Ако визираш забраната за "боеприпаси с експанзивно действие, както и куршуми и снаряди с такова действие " посочена в Чл. 5. ал. 1, т.5 от ЗАКОН за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия посл. изм. и доп., бр. 20 от 06.03.2018 г. е още-по трудно да се каже, понеже в закона не мисля че има легална дефиниция на понятието "боеприпаси с експанзивно действие".

Вероятно генезиса на идеята за забрана на "боеприпаси с експанзивно действие" за самоохрана (не за ловни цели!) води началото си от Хагската конвенция - Hague Convention of 1899
https://en.wikipedia.org/wiki/Hague_Con ... 9_and_1907
и
Declaration concerning the Prohibition of the Use of Bullets which can Easily Expand or Change their Form inside the Human Body such as Bullets with a Hard Covering which does not Completely Cover the Core, or containing Indentations
Ето съдържанието на декларацията на английски:
http://avalon.law.yale.edu/19th_century/dec99-03.asp
Там се казва: "The Contracting Parties agree to abstain from the use of bullets which expand or flatten easily in the human body, such as bullets with a hard envelope which does not entirely cover the core, or is pierced with incisions."
На български превода звучи така:
"Забрана да се употребяват куршуми, които лесно се пръскат или сплескват в човешкото тяло, като куршуми с твърда обвивка, която не се покрива изцяло от ядката или е снабдена с нарези."
https://bg.wikisource.org/wiki/%D0%97%D ... 0%BD%D0%B0
И на руски (цитирам друг човек от форума - sk67, мнение Публикувано на: 16 Дек 2015, 12:25):

sk67 написа:
"Договаривающиеся Державы обязуются не употреблять пуль, легко
разворачивающихся или сплющивающихся в человеческом теле, к которым
относятся оболочечные пули, твердая оболочка которых не покрывает
всего сердечника, или имеет надрезы".

Настоящая Декларация обязательна лишь для договаривающихся
Держав, в случае войны между двумя или несколькими из них.


Та ако се вземе под внимание Хагската конвенция и "декларацията за куршумите"
Излиза че страните се споразумяват да не се ползват по възможност при военни действия определен тип куршуми, като при превода от различни езици явно се поизкривява значението на първоначалния смисъл вложен в декларацията.
В английския вариант говорят за "Bullets which can Easily Expand or Change their Form inside the Human Body such as Bullets with a Hard Covering which does not Completely Cover the Core, or containing Indentations", БГ превода - "куршуми, които лесно се пръскат или сплескват в човешкото тяло, като куршуми с твърда обвивка, която не се покрива изцяло от ядката или е снабдена с нарези", на руски: "пуль, легко разворачивающихся или сплющивающихся в человеческом теле".

Въобще мазалото е пълно.
Личното ми мнение е, че законодателя категорично трябва да забрани за самоохрана от цивилни лица ползването на боеприпаси и проектили, които не са проектирани така че да отдадат максимално от енергията си при попадение в тялото на нападателя и които има голяма вероятност да пробият нападателя и да причинят косвени щети след това.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Авг 2018, 18:03       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
FIRSTGUN написа:
Логиката ти я виждам ясно ма по нея и пищов не бих носил,че и на фитнес няма да ходя,а ноктите ще си режа редовно да не го одраскам.

Майката си трака,хуманен куршум му е цаката,да не вземе да го боли престьпника..........кой ПедерасТ ги мисли тия закони се чудя

В БГ бих носил револвер 357 с ФМЖ, и бих стрелял само ако някой ме стреля или гони с нож или брадва. Виждаш как при нормални за нас тук ситуации за самоотбрана, там те арестуват и обвиняват, и най-често осъждат. А че после, след сума ти потрошени пари и нерви, ти опрощават или намаляват присъдата, мен много не ме грее.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2022, 06:44       Заглавие:  Re: .44 Спешъл
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Добре де .22 LR, които в БГ са само оловни как хем са забранени, хем се дават за оръжия за самозащита? Не съм в час и затова питам по-запознатите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 14:37       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 23 Апр 2022, 12:41
Мнения: 11
Къде в българският закон за оръжията пише, че оловните куршуми са забранени за носене в лично оръжие за самоотбрана?

До колкото знам има оловни куршуми с кухина на върха, които са експанзивни. А тези без кухина на върха не са експанзивни. Поне от личен опит има значителна разлика при попадение в мека цел.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 17:18       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Щангата възкреси тема от преди 4 години, браво !!! Христос Воскресе ! Точно навреме !

Аз съм шокиран колко бързо се забравят нещата в този форум. Радулски пита за франджибълс и се почва едно гадаене… Аз лично съм ви снимал такива куршуми пратени ми за тест от фирмата, Тод Джаред ползваше такива, поствал съм и поне два клипа, единият беше официален тест на ФБР със стрелби през гипсокартон, авто-стъкло желатин и какво ли не… темата вървя доста дълго и тея куршуми бяха обсъждани доста.

Куршума, както Янки спомена се прави от метален прах, пресован с някакви смоли.
Основно е за тренировъчни цели поради липсата на рикошет.
В мека тъкан прониква до към 4” като после се разпада и оставя смляна на каша тъкан с размер на портокал, такава рана няма оправяне.
През твърд бариерен материал се държи като fmj но се разпада зад него.



Относно дали за разрешени за носене и самозащита в БГ - не мисля.

Относно въпроса на новозаписалият се колега - изцяло оловни куршуми би трябвало да са разрешени при положение, че споменатите вече .22лр се продават свободно.
Аз не познавам в подробности българските закони и гледам, че никой не смее да даде конкретен отговор (освен ТСБ) но не виждам защо ще се продава .22лр а например 9мм или 38спл да не са изцяло оловни.
Не мисля че 9мм се намира лесно с оловен проектил а презареден би носил някакви усложнения при употреба за самозащита, предполагам.
Револвери патрони лесно ще се намерят с изцяло оловен проектил.

@Блейд - с какво ще ги стреляш тея изцяло оловни проектили ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 21:59       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
.38 Super написа:
новозаписалият се колега
... e отдавна известният ни Пацо, който пише от 100 ника.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2022, 22:53       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 23 Апр 2022, 12:41
Мнения: 11
Мнението е изтрито понеже няма общо с темата и коментира модераторско мнение.
Лично мене не ме интересува Пацо ли си или Филанкишията ако пишеш за това за което си питал тука.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2022, 00:55       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 23 Апр 2022, 12:41
Мнения: 11
Има закон и там пише кое може и кое не може да се носи в личното оръжие в България. Оловни, които са монолитни и без кух връх могат да се носят. Оловни с дупка на върха са експанзивни и закона не дава да се носят за самоотбрана.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer