logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:41




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 339 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 23  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2018, 19:03       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Нашия лейтенант (иначе много свястно момче) веднъж ни показваше как се палят фитили с кибрит - наръчка дървената част в сърцевината с барута (друго ако не, поне беше як), после драсна главичката и чака докато изгори до фитила и подпали барута. Тъкмо беше завършил в Търново.
И е бил прав човека за триплетите, не само цевта се хаби, ами у муниции - къде по-ефикасно и икономично е по пет на нож да наръчкаш с щика.
Това за допълнителния патрон и аз го мислех, ама нали уж разбират хората, и уж щракал пълнителя? Или със слушалки и с цялата гюрултия наоколо само се подозира, че е щракнал?
И аз съм се хващал, че слагам 31 патрона, предполагам всеки го е правил.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2018, 19:23       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Online

Регистриран на: 25 Фев 2015, 13:38
Мнения: 413
minavasht написа:
И аз съм се хващал, че слагам 31 патрона, предполагам всеки го е правил.

Предполагам, всеки го е правил, аз също. Когато лентовам от опаковка с 30 патрона не броя, защото знам, че са 30. Когато патроните са насипно и ме мързи да броя, слагам колкото може да поеме пълнителя, после махам един и всичко е ок.

_________________
Антон Шукеров
СК "Арес" Пловдив
ВСК "Десант 68"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2018, 19:45       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Last Man Standing написа:
minavasht написа:
И аз съм се хващал, че слагам 31 патрона, предполагам всеки го е правил.

Предполагам, всеки го е правил, аз също. Когато лентовам от опаковка с 30 патрона не броя, защото знам, че са 30. Когато патроните са насипно и ме мързи да броя, слагам колкото може да поеме пълнителя, после махам един и всичко е ок.


Има и нещо друго по състезанията.

Повечето като свършат стейджа си долентоеат същия пълнител. Но не знаят колко са изстреляли преди това


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2018, 20:17       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Нещата почнаха да се изясняват май?
В такъв случай Дред е прав - конструктивно АР15 позволява да се вкара презареден пълнител, който да остане в гнездото дори и да не е захванат от зъба, за разлика от АК47, където май ако не се заключи добре, пълнителя не може да стои в оръжието.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2018, 21:06       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
То докато не го заключиш на АК/САР няма как пълнителя да си остане на мястото


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Дек 2018, 23:01       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Online

Регистриран на: 25 Фев 2015, 13:38
Мнения: 413
Малко се преекспонират нещата относно “масово изпадане на пълнители за АР” по бг състезания. И аз съм съдия, и аз наблюдам, ама чак пък толкова... Фокусът не трябва да бъде върху системата оръжие, а кой как го използва. И на състезание всеки има право да бъде колкото си иска непохватен, стига да е безопасен за себе си и околните. Често може да се забележи и трудно (бавно) заключване на пълнител за АК система, особено при адреналинов приток в тялото. И трябва да се смеем ли?! Всеки, в развитието си като стрелец е минал през различни нива на подготовка и увереност при боравене с оръжие. А колко случаи на незаключени пистолетни пълнители съм виждал....


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Антон Шукеров
СК "Арес" Пловдив
ВСК "Десант 68"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Яну 2020, 12:04       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
https://nationalinterest.org/blog/buzz/ ... page=0%2C2

друго си е американска статия по темата :)3

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юни 2020, 22:12       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
тази тема .. като че ли трябва да я заковем отгоре :happy: :armed:

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2021, 11:39       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Last Man Standing написа:
Малко се преекспонират нещата относно “масово изпадане на пълнители за АР” по бг състезания. И аз съм съдия, и аз наблюдам, ама чак пък толкова... Фокусът не трябва да бъде върху системата оръжие, а кой как го използва. И на състезание всеки има право да бъде колкото си иска непохватен, стига да е безопасен за себе си и околните. Често може да се забележи и трудно (бавно) заключване на пълнител за АК система, особено при адреналинов приток в тялото. И трябва да се смеем ли?! Всеки, в развитието си като стрелец е минал през различни нива на подготовка и увереност при боравене с оръжие. А колко случаи на незаключени пистолетни пълнители съм виждал....


Sent from my iPhone using Tapatalk



изпадат на АР пълнителите, най-вече защото операторите натискат копчето сами, или тъпчат повече патрони :D
или .. операторска грешка

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2023, 01:15       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
наскоро се повдигна темата .. и зачетох се пак в тази статия
https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... ine-corps/

незнам колко я прочетоха и колко разбраха какво пише :) ... но да се зачетем пак

недостатъци на М27, HK
- по малък живот на болта
- дълго време са отказвали да приемат М855А1 защото чупи болтове на HK (M27), вече HK им слага газов регулатор (на А5)
- по тежка с около 1+кг
- по тежка отпред - влошена маневреност
- по дебела цев - загрява по бавно, но и по бавно изстива
- метална цевна гайка - барел нут - по лошо охлаждаме, повече маса
- хендгарда na HK има лоша вентилация
- буталната систамa изпуска горещ газ отпред
- голям температурен/инфраред отпечетък - проблем за нощни операции
- висока скорост на болта, много овъргазнати особено 14ките, 10ките се по-добре, защото изпускат газ по бързо, заради късата цев
- порави това, че са овъргазнати, и висока циклична скорост - има по сериозни изисквания към пълнители, трябват силни пружини за да успее да подава патрони навреме
- тройна цена спрямо М4
- по-лоша точност
- буталото замръзва от конденз, и пикаят за да се размрази


...
Предимства на М27/HK
- по-чиста затворна група, порати това, че не вкарва горещи газове в затвора
- теоретично може да води по-дълго време непрекъснат огън

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2023, 01:18       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
В скандалния „тест за прах“ от 2007 г. HK предостави десет пушки. От десетте шест са имали катастрофални неизправности. Болтовете се счупиха. Не знам дали HK е решил този проблем. Но компанията има история на игнориране на подобни проблеми, докато не бъде принудена да предприеме действия. Това може да се види с G36. Германските войници се оплакват от години за проблеми с пушката. Както каза един войник, „Това е пушка със страхотен обхват, но е ужасна на полето.“ Германската армия ( Deutsches Heer ) най-накрая изтегли всички пушки G36 и се върна към използването на M16/M4, докато търсеше заместител.


Оказа се, че човекът, ръководещ програмата M27 за USMC, е бивш изпълнителен директор на H&K.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2023, 01:43       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
https://www.thedrive.com/the-war-zone/m ... -m27-rifle
Marine Recon Units Get Short-Barrel Versions Of The H&K M27 Rifle

HK416 A5 вече има регулатор на газпорта
https://www.heckler-koch.com/en/product ... rview.html

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2023, 12:09       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2022, 09:49
Мнения: 8
https://9gag.com/gag/amAoEjj


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2023, 16:42       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Ivo III написа:
В скандалния „тест за прах“ от 2007 г. HK предостави десет пушки. От десетте шест са имали катастрофални неизправности. Болтовете се счупиха. Не знам дали HK е решил този проблем. Но компанията има история на игнориране на подобни проблеми, докато не бъде принудена да предприеме действия. Това може да се види с G36. Германските войници се оплакват от години за проблеми с пушката. Както каза един войник, „Това е пушка със страхотен обхват, но е ужасна на полето.“ Германската армия ( Deutsches Heer ) най-накрая изтегли всички пушки G36 и се върна към използването на M16/M4, докато търсеше заместител.



Оказа се, че човекът, ръководещ програмата M27 за USMC, е бивш изпълнителен директор на H&K.




Така е за Хеклерите. Засичат и от кал. В ,,тубата" доволно клипове има..Уж бутални, ама засичат. Друг дерт с Хеклерите (особено с НК MR308) е несъвместимостта с аксесоари с останалите платформи AR308. За пълнигелите при HK MR308 да не говорим. Ебаси извращението! От личен опит говоря. Купуваш НК MR223 или MR308 и се молиш на Бога да не се счупи нещо, че карабината се превръща в скъпоструващ ,,паметник" с нулева остатъчна стойност. Купих НК MR308, повече нЕмА да повторя с нищо на марката ,,Хеклер и Кох". Особено АР система. Афтърмаркет обслужване ТОТАЛНА ТРАГЕДИЯ!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2023, 14:51       Заглавие:  Re: Бутална срещу газова AR15
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 08 Фев 2008, 11:31
Мнения: 184
Местоположение: Шумен
Ivo III написа:
наскоро се повдигна темата .. и зачетох се пак в тази статия
https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... ine-corps/

незнам колко я прочетоха и колко разбраха какво пише :) ... но да се зачетем пак

недостатъци на М27, HK
- по малък живот на болта
- дълго време са отказвали да приемат М855А1 защото чупи болтове на HK (M27), вече HK им слага газов регулатор (на А5)
- по тежка с около 1+кг
- по тежка отпред - влошена маневреност
- по дебела цев - загрява по бавно, но и по бавно изстива
- метална цевна гайка - барел нут - по лошо охлаждаме, повече маса
- хендгарда na HK има лоша вентилация
- буталната систамa изпуска горещ газ отпред
- голям температурен/инфраред отпечетък - проблем за нощни операции
- висока скорост на болта, много овъргазнати особено 14ките, 10ките се по-добре, защото изпускат газ по бързо, заради късата цев
- порави това, че са овъргазнати, и висока циклична скорост - има по сериозни изисквания към пълнители, трябват силни пружини за да успее да подава патрони навреме
- тройна цена спрямо М4
- по-лоша точност
- буталото замръзва от конденз, и пикаят за да се размрази


...
Предимства на М27/HK
- по-чиста затворна група, порати това, че не вкарва горещи газове в затвора
- теоретично може да води по-дълго време непрекъснат огън


Ами той отговора на въпроса се съдържа още в заглавието на статията. Едва ли някой допуска, че морската пехота на Щатите ще се въоръжи с чуждо (неамериканско) оръжие. Това е нелепо и недопустимо даже да си го помисли човек. От там нататък статията съвсем тенденциозно води към логичния завършек.

Нека се опитам да поанализирам съботно изброените от Иво III предимства и недостатъци, като предварително се извинявам и потвърждавам твърдението, че "нищо не разбирам от стрелба":

И така - недостатъци на М27, HK:

- "по малък живот на болта" - дължи на конструктивен недостатък и при двете ар системите. Спомнете си какво става като използвате по-мощни патрони или заглушител с газова система. Знаете какви са последствията и колко е живота на болта при тези условия. Газов регулатор какъвто е поставен на М27 и настройка на системата решават проблема;

- "дълго време са отказвали да приемат М855А1 защото чупи болтове на HK (M27), вече HK им слага газов регулатор (на А5)" - тука на мен малко ми убягва идеята защо трябва да се внедрява М855А1 при положение, че е по-лек и пръдня от гълъб може да му отклони траекторията, с 10% по-неточен и с 5% по-голям откат. Така или иначе газовия регулатор е решил проблема;

- "по тежка с около 1+кг" - извинявайте ама хеклера стана като калашник фреза по тегло! Къде отиде изискването за теглото на модерната пушка на НАТО? И как въобще са го приели на въоръжение в някоя натовска армия?;

- "по тежка отпред - влошена маневреност" - чисто субективно твърдение и усещане. Постройте обикновена лостова система на стрелец с дълги ръце и такъв с къси ръчички и ще видите как и на къде се измества центъра на тежестта. Има безплатни програми в нета за кандидат инженерите. Как се отразява на маневреността монтажа на фенери и други приспособления по време на състезания? С други думи "маневреността" при армията не е като "маневреността" при състезанията!;

- "по дебела цев - загрява по бавно, но и по бавно изстива" и "по-лоша точност " - не разбирам защо дебелата цев е недостатък при положение, че всички избират за своите снайпери дебели и тежки цеви, как това влошава точността и как ще се отрази на един продължителен огън при който първо ще се "предаде" тънката цеФка. За изстиването е вярно - викат му физика;

- "хендгарда na HK има лоша вентилация" - компромис! Няма дупки - няма кал и боклуци, съответно по-лоша вентилация. Логично! Недостатък за буталката и плюс за газовата система;

- "буталната систамa изпуска горещ газ отпред" и "голям температурен/инфраред отпечетък - проблем за нощни операции" - а другата част от изгорелите барутни газове от къде излизат, отзад ли? Като знам какъв пламък правят арките сравним единствено с ак и халосни патрони по време на заря, едва ли газовете които минават през цилиндъра на буталото ще дадат такъв голям инфраред отпечатък. А какъв отпечатъка на дулния компенсатор и въобще края на цевта, където "месото" на метала е доста дебело и се награвя дори механично?

В този ред на мисли да задам още един "топъл" въпрос - двете системи с една и съща дължина на цевта и еднакви боеприпаси. Коя ще се награвя повече? Буталната и газовата? Отговора на въпроса търсете в термодинамиката, дължината на системата и времето за което потока на изгорелите газове могат да отдадат пренасяната от тях температурна енергия или т.нар. "топлообмен".;

- "буталото замръзва от конденз, и пикаят за да се размрази" - необходимата влагата за конденз идва от атмосферата, а как навлиза в "цилиндрово-буталната" група? Вероятно говорим за условия на повърхностно заледяване от което страдат всички оръжейни системи, дори болтовите. Смятам, че вибрациите и температурата на газовете от първия изстрел ще са по-ефективни от урината. Вероятно ако обледеняването е голямо в най-лошия случай ще се наложи ръчно повторно презареждане.;

Останалите "недостатъци" смятам да не си правя труда да коментирам, защото всички са свързани с газовия регулатор и правилната му настройка.

Благодаря за вниманието и времето, което отделихте за четене на следобедните ми размишления пък били те глупави и напълно погрешни. :oops:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 339 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 23  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer