logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 07:30




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 17:07       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
kanartikin написа:
Аз мога да живея половин година на вилата или на второ или трето жилище.
Но по до сега действащата наредба, изискват от мен касата да се държи на постоянният адрес, което е безсмислица, ако човек живее на второ или трето място.
Сега съм длъжен официално да държа и съхранявам на постоянен адрес, въпреки че живея на друго, а и пребивавам на трето място.
За мен това е абсурд, който касае всеки с над един имот.
Според настоящото, постоянният адрес разглежда имота като единствен, а в много случаи, това не е така.
Не е възможно човек да сменя непрекъснато адреса в който живее понастоящем с постоянен, защото ако е така, то той, не би бил постоянен.
Това е абсурдно, но съм задължен да се вписвам в този "параграф 22"
Дано има еволюция по този въпрос!

Не разбирам тук кое е абсърда и параграфа 22?

Лично аз имам имоти в два града и едно село, но за постоянен адрес ще избера по някаква МОЯ си, изтънчена причина имота където най-малко посещавам ще го впиша, като постоянен...селото!

и са ше искам да гласувам в грТребич където адреса ми е временен...но най често се заседявам и оръжията са ми ИМЕННО В Требич, а не на постоянния адрес в селото понеже е постоянен адреса ама най-малко живея там .
е да и чат пат ги влача до столицата в къщата в Бояна където се заседявам по два месеца годишно..
..а комуникацията с държавни органи, администрация , съд...топлофикация, тел и прочие да ми идва в четвъртия град в който оня ден купих апартамент...

добре де много ли искам? 8)

потим се честно... :punch: а па грам не разбирам заплахите на Маддога дето щял да си сменява постоянния адрес на всеки 2 месеца...ами плащай таксите и сменявай...никви документи няма да загубят или па ше притесниш некой...
ама ти си длъжен да сменяваш настоящия на всеки 30 дни щом често сменяваш адресите...

В заключение ще ви кажа ама ние си го знаеме ...у НАС е най-либералния Закон за притежание и носене в СВЕТА...изключая някои щати и една две други държави...

и ще ме прощавате ама в кръчма да се заседиш с пищова на кръста и да се напиеш като змей...еми не е редно!
аз пия яко като се наложи... :roll: пищова не го нося при такива мероприятия... за закусвалните и сладкарниците...да...ясно...но малко преекпонираме с това...
та и тука под вола теле търсиме...
но да изясниме за адресо...поне


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 17:30       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Това за което говори Mad Dog e така. Ако отидеш на лов с преспиване и не спиш в ловен дом или каквото е там си у киреча.

Но организацията на лова в БГ е архаична и крепостна тя не предвижда да ловуваш на място различно от родното/постоянен адрес много грубо казано освен на гости ама за един ден :wink: .

С други думи борбата на закона е срещу това едно оръжие да е МОБИЛНО. Дреме му на бай Тошо кои селяни какви пушки имат, след като де юре те могат да ги употребяват само на селото си.

Та тази анти мобилност на оръжието е наследствена от едни други времена. Няма да казвам име, но видях на изложението миналата година в София как КОС-а състави акт на една от фирмите защото изложените пушки не били описани в не знам какво разрешително за превоз.

Та за мен борбата на държавата е срещу това оръжието да е мобилно :evil: . За това де факто ти нямаш къде да носиш освен на къра или в гората и пак ако замръкнеш си загазил.


Последна промяна b5202s на 20 Фев 2019, 17:36, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 17:33       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Poseidon написа:
kanartikin написа:
Аз мога да живея половин година на вилата или на второ или трето жилище.
Но по до сега действащата наредба, изискват от мен касата да се държи на постоянният адрес, което е безсмислица, ако човек живее на второ или трето място.
Сега съм длъжен официално да държа и съхранявам на постоянен адрес, въпреки че живея на друго, а и пребивавам на трето място.
За мен това е абсурд, който касае всеки с над един имот.
Според настоящото, постоянният адрес разглежда имота като единствен, а в много случаи, това не е така.
Не е възможно човек да сменя непрекъснато адреса в който живее понастоящем с постоянен, защото ако е така, то той, не би бил постоянен.
Това е абсурдно, но съм задължен да се вписвам в този "параграф 22"
Дано има еволюция по този въпрос!

Не разбирам тук кое е абсърда и параграфа 22?

Лично аз имам имоти в два града и едно село, но за постоянен адрес ще избера по някаква МОЯ си, изтънчена причина имота където най-малко посещавам ще го впиша, като постоянен...селото!

и са ше искам да гласувам в грТребич където адреса ми е временен...но най често се заседявам и оръжията са ми ИМЕННО В Требич, а не на постоянния адрес в селото понеже е постоянен адреса ама най-малко живея там .
е да и чат пат ги влача до столицата в къщата в Бояна където се заседявам по два месеца годишно..
..а комуникацията с държавни органи, администрация , съд...топлофикация, тел и прочие да ми идва в четвъртия град в който оня ден купих апартамент...

добре де много ли искам? 8)

потим се честно... :punch: а па грам не разбирам заплахите на Маддога дето щял да си сменява постоянния адрес на всеки 2 месеца...
ама ти си длъжен да го правиш това на всеки 30 дни щом често сменяваш адресите...

В заключение ще ви кажа ама ние си го знаеме ...у НАС е най-либералния Закон за притежание и носене в СВЕТА...изключая някои щати и една две други държави...

и ще ме прощавате ама в кръчма да се заседиш с пищова на кръста и да се напиеш като змей...еми не е редно!
аз пия яко като се наложи... :roll: пищова не го нося при такива мероприятия... за закусвалните и сладкарниците...да...ясно...но малко преекпонираме с това...
та и тука под вола теле търсиме...
но да изясниме за адресо...поне

Посейдоне ти изобщо чете ли закона или когато има в един документ повече от 100 думи се губиш и трябва да ти го направят от пластелин? Длъжен си да сменяш НАСТОЯЩИЯТ адрес не постоянният. Проблема е, че служба КОС НЕ предвижда съхранение на НАСТОЯЩ адрес а само по постоянен. Което е ограничаване на моите граждански права чиста проба. Значи за Общината , призовкаря на съда, ДАНС (не ме питай от къде знам) и кой ли не Постоянният и Настоящият адрес имат еднаква важност - ама служба КОС - тц. А за заплахата за смяна на постянният адрес пет пъти- ти сманял ли си си някога постоянният адрес и КОС а в районното и знаеш ли каква веселба е ?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 17:43       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Да промених горе...разбирам те...да сменял съм адреси...и временни и всекакви и всичко съм правил...

Въпроса тук е това написано от Канартикин

Цитат:
ОО да се съхранява на постоянен или настоящ адрес

ми хареса...той се изразява безкрайно сложно, но това в цитата е Ок ако се промени в Закона..кво ше кажете?

тоест оборудваш си сички имоти с каси маси СОТ и си джиткаш където си искаш...

наистина не са един и двама живеят на различни места...зимата на едно място лятото на друго...и прочие...

ако не, сменяваш постоянния...кво толкова? е оня ден дъщерята на един колега си смени адреса в Дупница постоянния /записах я на моя там/ за да вземе есента общежитие в Студентски град, а е софиянка...
е какво толкова сложно има ебати


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 17:53       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Poseidon написа:
Да промених горе...разбирам те...да сменял съм адреси...и временни и всекакви и всичко съм правил...

Въпроса тук е това написано от Канартикин

Цитат:
ОО да се съхранява на постоянен или временен адрес

ми хареса...той се изразява безкрайно сложно, но това в цитата е Ок ако се промени в Закона..кво ше кажете?

тоест оборудваш си сички имоти с каси маси СОТ и си джиткаш където си искаш...

наистина не са един и двама живеят на различни места...зимата на едно място лятото на друго...и прочие...

ако не, сменяваш постоянния...кво толкова? е оня ден дъщерята на един колега си смени адреса в Дупница постоянния /записах я на моя там/ за да вземе есента общежитие в Студентски град, а е софиянка...
е какво толкова сложно има ебати

Какво толкова сложно ?
1. Един (1) работен ден - отпуска - ходене до общината , справка за адрес , съгласие на собственика ако не си ти, и прочие бумажки.
2. Един (1) работен ден - отпуска-отиване в пастортна служба - чакане на опашка , попълване на формуляр, плащане на такса.
3. Един (1) месец чакане за новата лична карта.
4. До един (1) месец чакане да ти преместят личното дело от едното РПУ в другото с Х фактора новият шеф на РПУ да реши, че са ти много оръжията (това лично при мене се лекума ама много лесно ама за масовият потребител си е страшничко). Чакане да ти подпишат новите разрешителни ......
5. Средно четири (4) месеца разплитане с останалите институции при преместване на адреса - почваме от поликлиниката и свършваме с МПС то.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 17:54       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Случайно попаднах на съдебно решение, където се тълкува "съхранението":
Цитат:
Съхраняването по смисъла на закона, представлява поставяне на оръжието или боеприпасите в специално пригодено за това помещение или оборудвано изолирано място, където същите престояват, когато не се ползват по предназначение или не се носят от притежателите им.
http://rs-chervenbriag.org/upload/pub/2 ... 2016Np.htm

Пищова в кобур на кръста или пушката в калъф и на рамо... ти ги носиш от т. А до т. Б... като си минал да пуснеш една вода през вилата. А евентуално са в касата, за да изпълниш разпорежданията на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ: "лицата, получили разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях и разрешение за придобиване и/или съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия, са длъжни да ги опазват от кражби, изгубване и достъп на други лица и да предприемат мерки за недопускане на злополуки или наранявания при употребата им". В този ред на мисли, законова дефиниция за "носене"... ако отида до кенеф, и си сложа пищова на казанчето/ земята, докато съм с изути гащи... това носене ли е или вече съхранение?!

Отделно от това, нещо не виждам разпоредбата на чл. 98 ал. 1 от ЗОБВВПИ да съдържа в себе си задължение съответното лице да съхранява оръжието си по постоянен адрес. Там се иска метална каса, неподвижно закрепена, снабдена със секретно заключващо устройство. Така че в случая четем чл. 43 ал. 1 от ПП на ЗКВВООБ, където се посочва, че "Разрешения за съхраняване на огнестрелни оръжия и боеприпаси (приложение № 4) се издават на получилите разрешение за придобиване от директора на ГДОП или упълномощено от него длъжностно лице или от началника на РУ:
1. за физическите лица - по постоянния им адрес"
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-12804607

... от което би трябвало да следва, че лицето е длъжно да съхранява оръжията и боеприпасите си именно на постоянния си адрес... нищо че не го пише черно на бяло, а това следва... :roll: Именно затова попитах за законова дефиниция за "съхранение"... щото в касата на вилата аз не съхранявам, а изпълнявам разпорежданията на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ. А на постоянния ми адрес чисто и просто са ми ИЗДАЛИ разрешенията, щото именно това пише в чл. 43 ал. 1 от ПП на ЗКВВООБ.


DISCLAIMER: Не ми обръщайте внимание, просто си разсъждавам, един вид за разтуха от напрегнатото ежедневие. Горното да се приема като ХУМОРИСТИЧЕН прочит на нещата!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 18:05       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Геле - друг пример. Отивам командировка с личното оръжие. Спя в хотел. Пищова на нощното шкафче - носене ли е или съхранение ? И нарушение ли е на Закона ;) Формално - да и още как :) д


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 18:08       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
kanartikin написа:
Според мен, е добре постоянен ИЛИ по настоящ адрес.
Ivo III написа:
ами и как системата да ви открие, лесно при нужда

не е толкова просто, чисто административно
как да бъде открито лице, което има лична карта и там е вписан адрес
от къде да знае контролен орган че имаш и настоящ адрес, как се проверява това ?

Бързиле, Настоящия адрес не е нещо майтап или да напишеш нещо си...

ето документите
https://www.silistra.bg/index.php?op=se ... ices&id=36
и на моя адрес в София имам записани роднини с настоящ адрес - моя постоянен софйиски адрес. /те нямат имот в София/

Дал съм съгласие и всичко , така беше 1 година...са са под наем с друг настоящ адрес ...и са наясно, че ако ги търсят органите ще ги намерят за 3 сек /просто документите са в общината и ченгетата идват у нас веднага ако ги търсят за нещо/ знам им и кътните зъби и няма да ги крия ако ги търсят...това ни беше уговорката...

Са обаче ако техните оръжия ги запишат у нас за онова време ще стане весело...нова каса да ми заковат в спалнята и прочие малко ...хм...

Цитат:
Удостоверението се издава за да бъде удостоверен последният заявен настоящ адрес от едно лице. Удостоверението се издава и след подаване на Адресна карта за заявяване или промяна на настоящ адрес.

Необходими документи:

искане по образец от образец от информационен център „ГРАО“;
адресна карта по образец от информационен център „ГРАО“;
документ за самоличност на заинтересования или на упълномощеното лице;
нотариално заверено пълномощно;
документ за собственост, договор за ползване на имота за жилищни нужди, декларация за съгласие на собственика на имота за извършване на регистрация по настоящ адрес /по утвърден образец/.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 18:11       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Ами то е ясно имаш дефиниция що е съхранение имаш и задължение да съхраняваш по постоянен адрес.

Това другото са ти още задължения. Както казах законодателя не предвижда да ходиш из държавата с оръжие т.е. оръжието не е мобилно. Другия вариант е да спиш с късото на кръста :DD.

А с ловното нямам идея то на лов по тъмно не се ходи. Значи в колата и на първа се прибираш към вас мноооооого бавно. :joke:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 18:15       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
b5202s написа:
Ами то е ясно имаш дефиниция що е съхранение имаш и задължение да съхраняваш по постоянен адрес.

Това другото са ти още задължения. Както казах законодателя не предвижда да ходиш из държавата с оръжие т.е. оръжието не е мобилно. Другия вариант е да спиш с късото на кръста :DD.

А с ловното нямам идея то на лов по тъмно не се ходи. Значи в колата и на първа се прибираш към вас мноооооого бавно. :joke:

Аз за това написах - пижамка с джобче.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 18:22       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Mad Dog написа:
Геле - друг пример. Отивам командировка с личното оръжие. Спя в хотел. Пищова на нощното шкафче - носене ли е или съхранение ? И нарушение ли е на Закона ;) Формално - да и още как :) д

стига сега...в хотела или на почивка дваесе дни може и два месеца е носене. на кръста или до главата е еднакво...
ти не се отделяш от оръжието...тоест не съхраняваш...
ако го завиеш в блажен весник и го оставиш в долапа и излезеш тогава неправилно съхраняваш...
а на бас че всеки прокурор ше потвърди :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 18:27       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5271
Местоположение: София
2009 на КОС/кварталните им спестиха проверките на мястото за съхранение, заменяйки проверката с декларация от собственика. Ама явно не е стигнало до районните, защото продължават да проверяват касите, както и това дали са закрепени за стената. А Вие искате да се откажат и от местната отчетност, докладите на кварталните и регионалните (по РПУ) документи за цевите? :DD

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 18:53       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Mad Dog написа:
Геле - друг пример. Отивам командировка с личното оръжие. Спя в хотел. Пищова на нощното шкафче - носене ли е или съхранение ? И нарушение ли е на Закона ;) Формално - да и още как :)

Формално, по закон, си длъжен да спазиш разпорежданията на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ: "Лицата, получили разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях и разрешение за придобиване и/или съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия, са длъжни да ги опазват от кражби, изгубване и достъп на други лица и да предприемат мерки за недопускане на злополуки или наранявания при употребата им". А вече как точно ще го спазваш ти това законово разпореждане - си е твой бизнес, мисля.

Второ, законова дефиниция за "съхранение"? Някакъв районен съд нещо си там тълкува... нещо по въпроса от ВКС или друга наредба, която по инерция пропускам?

Трето, къде черно на бяло пише, че си длъжен да съхраняваш оръжията и боеприпасите, за които имаш надлежно издадено разрешение, само и единствено по постоянен адрес? В чл. 43 ал. 1 от ПП на ЗКВВООБ се казва, че разрешения на физически лица се ИЗДАВАТ по постоянен адрес.

То и шофьорските книжки се издават по постоянен адрес, та това задължава ли ме личното ми МПС да е паркирано/ когато не го ползвам, по аналогия с оръжията... само и единствено пред жилището, което ми се води за постоянен адрес? Още повече, че и шофьорските книжки се сменят в КАТ също по постоянен адрес?

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 20:04       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5271
Местоположение: София
ubboto написа:
Още повече, че и шофьорските книжки се сменят в КАТ също по постоянен адрес?
Сменят ли се? Мен, при промяна на постоянния адрес (на територията на КАТ-София), не ме караха да сменям СУМПС.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2019, 20:21       Заглавие:  Re: Съхранение на ОО...постоянен и временен адрес
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Само когато е от едно населено място в друго:
Цитат:
Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа.

При промяна на постоянния адрес от едно населено място в друго населено място, в срок до 30 дни от издаване на новия документ лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство.
https://www.mvr.bg/sliven/%D0%B0%D0%B4% ... 0%B5%D1%81

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer