logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 16:01




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Май 2019, 20:20       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
T. Pavlov написа:
Добреее... Ето чернобарутни диаметъри... Щи дам да извъртиш някой път цял барабан!Винаги съм подкрепял любознателността!

Изображение

О, чакай сега...това истинско ли е?
Темата ме вълнува много...може ли да се купят свободно да се изработят или да си ги поръчаш и внесеш от странство...
и с новите Поправки по тази част ще пусна тема...Промени има и по тази част...
даже от тука ще отклониме в нова тема за преднопълнещи...свободно се носи и притежава май...хм...
със сериозна кремъклийка може да се ловува истински...но това вече е за мъже :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Май 2019, 20:33       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
... две точки дефинират права /окръжност също...а три точки вече дефинират равнина....е виждаш ли от нищото как се получава нещо...

ДВЕ ТОЧКИ ДЕФИНИРАТ ОКРЪЖНОСТ... :punch: ; е, поне направих опит!

Иначе в първия си пост съм уточнил, че разглеждам конкретно нарезните оръжия, като там също има много какво да се добави.

А въпросът с увеличаването на диаметъра на куршума ми е интересен дотолкова --> щото не се сещам за боеприпас, който да отговаря на българските критерии за експанзивност --> да влезе 9-ка, вътре да се разшири на .40-ка, и да излезе 45-ца. :DD

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Май 2019, 20:36       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Дек 2007, 11:41
Мнения: 577
Много хора се чудят за чий са учили синус, косинус и др и кога ще им потрябват в живота.

_________________
вързан поп мирно село


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Май 2019, 20:55       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Наистина ли не го разбираш Геле?

Нарисувай го...две точки ...може да са двата края на салама /това е отсечка/ , а правата е безкрайна -...или двете точки са двата края на диаметъра на окръжността...
или разстоянието между две точки може да е хорда от окръжност...

и какво става ако:
изобщо не четеш това нагоре...а вземеш разплескана костилка и отвориш шублера и премериш разплесканото у най-широкото му място?
какво ще видиш?
сложно разплескване с несиметрична произволна форма със стърчащи нокти и чепове...или едно малоумно просто разстояние между две точки?
ubboto написа:
А въпросът с увеличаването на диаметъра на куршума ми е интересен дотолкова --> щото не се сещам за боеприпас, който да отговаря на българските критерии за експанзивност --> да влезе 9-ка, вътре да се разшири на .40-ка

ти не се сещаш ама освен мене не четеш и Тодор...е как ше се научиме така!? :shock:
Ама нали показа снимка на Уад катърчето което от 9мм /ако е/ се е надуло, като по Устав на 10,5мм така на око...извадено от добиче

КАКВО е станало сега...коя СИЛА го е надула така ? и защо в Закона тази сила не е упомената...

А надуло ли се е или се е разширило?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 09:45       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
изобщо не четеш това нагоре...а вземеш разплескана костилка и отвориш шублера и премериш разплесканото у най-широкото му място?какво ще видиш? сложно разплескване с несиметрична произволна форма със стърчащи нокти и чепове...или едно малоумно просто разстояние между две точки?

1. Между две точки можеш да измериш диаметъра на окръжността, но за да дефинираш окръжност - ти трябват минимум ТРИ ТОЧКИ, които да са разположени на едно и също разстояние от центъра.

2. ДИАМЕТЪР е най-дългата хорда на ОКРЪЖНОСТТА , която я разделя на две равни части.

3. От което следва да се заключи, че за да имаме налице специално проектиран боеприпас, който да се разширява при проникване, увеличавайки диаметъра си - следва да можем да измерим УВЕЛИЧЕНА ПЛОЩ НА КРЪГ вследствие на това проникване, тоест куршумът трябва да е запазил кръглата си форма. Примерно влязъл "деветка", а в целта се разширил до .40-ка.

4. Да измериш най-голямото разстояние между две точки от размера на ТВЪРДО ТЯЛО С НЕПРАВИЛНА ФОРМА , и после да кажеш: "Това е диаметър, дефиниран от две точки", е малко, нали... :oops:

5. И за финале, да видим аджеба дали наистина нещо се е разширило и увеличило вследствие на проникването - оръжейният експерт се допитва до АРХИМЕДОВИЯ ЗАКОН. Виждаме колко вода измества куршум, за който имаме съмнение че е експанзивен. После повтаряме опита със същия, но вече ДЕФОРМИРАН при проникване проектил. И ако нямаме налице увеличаване на ОБЩИЯ ОБЕМ на деформирания проектил, то той:

- НИТО УВЕЛИЧАВА ДИАМЕТЪРА СИ;
- НИТО СЕ И РАЗШИРЯВА .

Хайде сега ми кажете, на какво законово основание някой утре ще ми рече, че едно JHP примерно, е забранено: "Има дупка от горе, значи е от тия забранените." :happy: Не, Другарю, дори и да изглежда експанзивен, тоест забранен - този боеприпас на практика не покрива БЪЛГАРСКИЯ ДЪРЖАВЕН СТАНДАРТ за експанзивен боеприпас. :DD

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 10:43       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
Ибаси, имало цяла тема в моя чест, а аз да не видя...
ubboto написа:
MaFa написа:
Баси абсурдния спор. Аз досега все съм си мислил, че при 9х19 девятката е диаметър, а то се оказа, че нямало такова понятие... Тия как ги мерят тия калибри, е@еш ли му мамата :stres: :stres: :stres:

При нарезното оръжие - различно. За оръжейната промишленост на СССР за "калибър" се приема разстоянието между високите противоположни нарезни полета, а за страните от НАТО - вдлъбнатите противоположни полета, тоест по-големия диаметър на канала на цевта.

Вземи един куршум от 9х18 боеприпас, друг от 9х19 --> измери ги там, където диаметърът на проектилите им е най-широк --> и ела после да кажеш дали си получил еднакви стойности, без значение че означението и на двата почват с "деветка" отпреде. :wink:

Това за разликите при 9х19 и 9х18 не го знаех, мерси. НО:
Тук говорим за значително увеличаване, а без да съм мерил предполагам, че тази разлика са стотни, в най-добрия случай десети от мм. Освен това, в твой стил :P по-долу в цитата от БГ тълковния речник се вижда, че има повече от едно валидно определение. Както и че куршумите и снарядите имат диаметър:

мн. калѝбри, (два) калѝбъра, м.
1. Само ед. Размерът на вътрешния диаметър на огнестрелно оръжие. От кой калибър е този пистолет?
2. Само ед. Диаметърът на куршум или снаряд.
3. Уред за измерване на разстояния между части на машина, на диаметър и др.
4. Прен. Разг. Само ед. Размер, големина, величина, ранг и др. Учен от голям калибър. Не търсят крадци от тоя калибър.
• От един калибър. — Разг. С еднаква величина, ранг.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 13:01       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2012, 22:06
Мнения: 132
ubboto написа:
Poseidon написа:
изобщо не четеш това нагоре...а вземеш разплескана костилка и отвориш шублера и премериш разплесканото у най-широкото му място?какво ще видиш? сложно разплескване с несиметрична произволна форма със стърчащи нокти и чепове...или едно малоумно просто разстояние между две точки?

1. Между две точки можеш да измериш диаметъра на окръжността, но за да дефинираш окръжност - ти трябват минимум ТРИ ТОЧКИ, които да са разположени на едно и също разстояние от центъра.

2. ДИАМЕТЪР е най-дългата хорда на ОКРЪЖНОСТТА , която я разделя на две равни части.

3. От което следва да се заключи, че за да имаме налице специално проектиран боеприпас, който да се разширява при проникване, увеличавайки диаметъра си - следва да можем да измерим УВЕЛИЧЕНА ПЛОЩ НА КРЪГ вследствие на това проникване, тоест куршумът трябва да е запазил кръглата си форма. Примерно влязъл "деветка", а в целта се разширил до .40-ка.

4. Да измериш най-голямото разстояние между две точки от размера на ТВЪРДО ТЯЛО С НЕПРАВИЛНА ФОРМА , и после да кажеш: "Това е диаметър, дефиниран от две точки", е малко, нали... :oops:

5. И за финале, да видим аджеба дали наистина нещо се е разширило и увеличило вследствие на проникването - оръжейният експерт се допитва до АРХИМЕДОВИЯ ЗАКОН. Виждаме колко вода измества куршум, за който имаме съмнение че е експанзивен. После повтаряме опита със същия, но вече ДЕФОРМИРАН при проникване проектил. И ако нямаме налице увеличаване на ОБЩИЯ ОБЕМ на деформирания проектил, то той:

- НИТО УВЕЛИЧАВА ДИАМЕТЪРА СИ;
- НИТО СЕ И РАЗШИРЯВА .

Хайде сега ми кажете, на какво законово основание някой утре ще ми рече, че едно JHP примерно, е забранено: "Има дупка от горе, значи е от тия забранените." :happy: Не, Другарю, дори и да изглежда експанзивен, тоест забранен - този боеприпас на практика не покрива БЪЛГАРСКИЯ ДЪРЖАВЕН СТАНДАРТ за експанзивен боеприпас. :DD

Мисля, че тва, което наште премъдри законодатели са се опитвали да дефинират за експанзивните боеприпаси се свежда до следното: куршумът (проектилът)да е така (специално) проектиран(конструиран?) , че при проникването в тялото (ясно кое тяло, да не го дъфчим пак) да УВЕЛИЧИ (с колко???) ПЛОЩТА НА НАПРЕЧНОТО СИ СЕЧЕНИЕ. Тук да вметна, че относно ефектите и дефектите на даден продукт има такива, които са конструктивно заложени, но също и производствено и тн...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 16:58       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 22:23
Мнения: 63
5. И за финале, да видим аджеба дали наистина нещо се е разширило и увеличило вследствие на проникването - оръжейният експерт се допитва до АРХИМЕДОВИЯ ЗАКОН. Виждаме колко вода измества куршум, за който имаме съмнение че е експанзивен. После повтаряме опита със същия, но вече ДЕФОРМИРАН при проникване проектил. И ако нямаме налице увеличаване на ОБЩИЯ ОБЕМ на деформирания проектил, то той:

- НИТО УВЕЛИЧАВА ДИАМЕТЪРА СИ;
- НИТО СЕ И РАЗШИРЯВА .

Геле, аз до сега не съм виждал куршум с увеличен обем след като съм го извадил от плът, пък общо взето доста куршуми съм извадил. Сиреч няма как да е по-тежък и обемист, даже почти винаги е обратното, щото хвърчат парчета от удара. Е, има мръвка под ръбчетата на гъбата, ама мисля, че не става дума за нея.

_________________
Петър Иванов; СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 17:19       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
ubboto написа:
При нарезното оръжие - различно. За оръжейната промишленост на СССР за "калибър" се приема разстоянието между високите противоположни нарезни полета, а за страните от НАТО - вдлъбнатите противоположни полета, тоест по-големия диаметър на канала на цевта.

Вземи един куршум от 9х18 боеприпас, друг от 9х19 --> измери ги там, където диаметърът на проектилите им е най-широк --> и ела после да кажеш дали си получил еднакви стойности, без значение че означението и на двата почват с "деветка" отпреде. :wink:


Убо - калибърът за боеприпас е стандартно определение на диаметъра на проектила. Как и с каква точност е произведен, е въпрос на качество. Калибърът на проектила е водещ в производството на цевите. Как се режат е въпрос на избраните технологии.

И по мое мнение, ако се задълбочавате в законотворението, не забравайте да включите и загубата от теглото на проектила заедно с произволната деформация, в послдествие на което и промяната на балистичната крива, допринасяща за повишение на бруталността на нараняването.

Дебата е безкраен и според мен абсолютно безмислен - подобни дефиниции не би трябвало да вкизат в какъвто и да е закон .

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 17:39       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
5_AR написа:
5. И за финале, да видим аджеба дали наистина нещо се е разширило и увеличило вследствие на проникването - оръжейният експерт се допитва до АРХИМЕДОВИЯ ЗАКОН. Виждаме колко вода измества куршум, за който имаме съмнение че е експанзивен. После повтаряме опита със същия, но вече ДЕФОРМИРАН при проникване проектил. И ако нямаме налице увеличаване на ОБЩИЯ ОБЕМ на деформирания проектил, то той:

- НИТО УВЕЛИЧАВА ДИАМЕТЪРА СИ;
- НИТО СЕ И РАЗШИРЯВА .

Геле, аз до сега не съм виждал куршум с увеличен обем след като съм го извадил от плът, пък общо взето доста куршуми съм извадил. Сиреч няма как да е по-тежък и обемист, даже почти винаги е обратното, щото хвърчат парчета от удара. Е, има мръвка под ръбчетата на гъбата, ама мисля, че не става дума за нея.

Архимед не може да важи за диаметър (калибър), защото това е линейна, а не обемна величина и като такава няма как да измества вода.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 17:56       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
но за да дефинираш окръжност - ти трябват минимум ТРИ ТОЧКИ, които да са разположени на едно и също разстояние от центъра.

тука си прецизен!
Само че при произволно разтворени нокти на халол пойнт или даже ФМЖ е по-скоро изключение да намериш три точки от външните габарити равноотдалечени от центъра за да дефинират окръжността която търсиме за да кажеме колко се разширил...

Но, НО две точки /крайните габаритите/ ВИНАГИ съществуват.
лесно се мерят.
а тези две точки са отсечка, която е ТЪРСЕНИЯ ДИАМЕТЪР на РАЗШИРЕНИЕТО...
виж как две точки дефинират много стабилно окръжност...Но ако са ТОЧНИТЕ точки...нали

Найс, а? :D

а защо законодателя е приел диаметър, а не обем...то е ясно...горе колегата обеснява...обема се губи при изстрел...даже това дето остава по нарезите е намалило обема/масата на куршума ...да не говорим за други загуби на обем/маса

изобщо усещаш ли СИЛАТА на тази Поправка...
не се бъзикам!

и вижте ...с горната сериозна декларация аз не търся пари за участие в Джак Даниелса...не колеги, аз ще го купя и пратя за моя сметка...
Но искам вашето съгласие за това! :armed:

Когато сте убедени в това...дайте нишан и действаме...
И имената на екипа или юриста внесъл окончателния вариант...
за да знаеме на кой да пратиме бутилката!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 18:19       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2012, 22:06
Мнения: 132
Тва горе за окръжността не съм го писал аз, ма как да е. А законодателя с тоя диаметър ша ма прощаа мноо, но тряа са върне в 8-ки клас. Площта (лицето) е тази, която ебемтуално би се променила, при специално проектиран проектил. Ся коя площ..разгърната площ (външното лице на околната повърхнина), площ на най голямото напречно сечение или площта на надлъжното сечение , комбинация от гореизброрните? Тоя обем..ко да ти кажа - земи един куршум..къфто искаш...пусни ко в една разграфена епруветка с вода, виж му обема, после същия тоя куршум го сплескай яко с чук..колкото и както искаш и го пусни в същата епруветка. После пиши тук резултата. Аз го знам де..ама за другите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 18:41       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Да оправих го цитата горе е на Геле...
иначе в долния цитат...как точно си представяш да се разширява диаметъра или площа?
Реално се получава разкъсване тоест имаме фрагмент/нокът...празно пространство...после нокът леко изкривен настрани...пак празно пространство...после нокът закривен на нанекъде...пак празно пространство...
тоест имаме звездообразно разкъсване с краен габарит с размер равен на двете най-раздалечени точки...

Това как се описва в Закон СПОРЕД ВАС?

Закона не е учебник по Физика...не се втелявайте...

Това в синьото се приема за размера на диаметъра на разширение и по нататъшни научни анализи не интересуват Правото...защото описани в ЗАКОН ще доведат Правната норма до колабиране...

те са са предмет на геометрия стереометрия Физика и прочие ...

seaman написа:
А законодателя с тоя диаметър ша ма прощаа мноо, но тряа са върне в 8-ки клас. Площта (лицето) е тази, която ебемтуално би се променила, при специално проектиран проектил.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 18:44       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
seaman написа:
Площта (лицето) е тази, която ебемтуално би се променила, при специално проектиран проектил. Ся коя площ..разгърната площ (външното лице на околната повърхнина), площ на най голямото напречно сечение или площта на надлъжното сечение , комбинация от гореизброрните?

Мармалад става малко с това напречно сечение, щото от обло тяло с кръгло напречно сечение отиваме на напречно сечение на тяло с неопределена форма. И тогава, да, е логично да мерим площта на най-голямото напречно сечение на деформиралия се проектил. Но това вече няма как да е УВЕЛИЧЕН ДИАМЕТЪР, както го пише понастоящем в закона.

Според по-скоро би трябвало да насочим вниманието си към РАНЕВИЯ КАНАЛ. Проектилите на експанзивните боеприпаси са с конструктивно заложено свойство така да се деформират при проникване в жива цел, че да образуват по-широк и брутален раневи канал в сравнение с проектилите на боеприпасите от същия калибър, съставени от метално ядро и напълно облечени от метална мантия. Да, може да има малко игра на думи, но лично за мен това е генералната идея, максимално затворена откъм опции за разнопосочно и противоречиво тълкуване.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2019, 18:51       Заглавие:  Re: Калибър и диаметър на куршума
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
тоест имаме звездообразно разкъсване с краен габарит с размер равен на двете най-раздалечени точки...

Това разкъсване го наложи сега на РАНЕВИЯ КАНАЛ... тези две най-раздалечени точки се въртят и дълбаят --> и ще се получи.

За да успеем да измерим УВЕЛИЧЕН ДИАМЕТЪР на куршума --> трябва да имаме запазила се окръжност, а не тяло с деформирана форма. А това не виждам как ще се стане при деформация вследствие на проникване.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer