logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:40




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 190 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 15:19       Заглавие:  Заглушител - Супресор - Звуков модератор...разлики
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
мод: отклонена тема
Апропо, вече има ли яснота как могат да се купуват законно супресори за дългото ловно? Свободна продажба ли ще е, или отново през КОС с молбица, вписване някъде и пр?

...въпроса ми е точно за супресорите на САР.

Щото това дето важи законово за САР, ще важи и за МАР-ДАР-ПАР и всичкото дълго ловно. :happy:

Аз нямам точно САР, но имам калаш в 7.62, което е почти същото. И считам супресора за много важен аксесоар на пушката.. Разбира се за да имаме добър ефект, освен качествен глушител, после трябва да мислим и за тежки/бавни куршуми в 7.62 - някъде м/у 300-330 м/с на дулният срез. За далечни стрелби ще имат "минометна" траектория разбира се, но на мен ми трябват за 50 м .. хайде максимум до 100. Според мен на тези дистанции дори няма нужда да се пипа прострелката на бързомера - просто на око ще се правят леки корекции на мястото на червената точка върху целта..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 15:37       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
TheWhiteMan написа:
Уфф.. ами ОК - тогава въпроса ми е точно за супресорите на САР. Сега добре ли е?


Щото това дето важи законово за САР, ще важи и за МАР-ДАР-ПАР и всичкото дълго ловно. :happy:

Аз нямам точно САР, но имам калаш в 7.62, което е почти същото. И считам супресора за много важен аксесоар на пушката.. Разбира се за да имаме добър ефект, освен качествен глушител, после трябва да мислим и за тежки/бавни куршуми в 7.62 - някъде м/у 300-330 м/с на дулният срез. За далечни стрелби ще имат "минометна" траектория разбира се, но на мен ми трябват за 50 м .. хайде максимум до 100. Според мен на тези дистанции дори няма нужда да се пипа прострелката на бързомера - просто на око ще се правят леки корекции на мястото на червената точка върху целта..

А след тежките проектили успешно минаваш на тръбичка с фунийки. И лично аз с най-голям кеф ще те наклепам на косаджията и горския. Що не ги четете тия закони преди да пишете дивотии по публични форуми. Заради такива титани на мисълта най- много пак да забранят супресорите за всички. Модераторите - вземайте гумичката.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 15:41       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Mad Dog написа:
А след тежките проектили успешно минаваш на тръбичка с фунийки. И лично аз с най-голям кеф ще те наклепам на косаджията и горския. Що не ги четете тия закони преди да пишете дивотии по публични форуми. Заради такива титани на мисълта най- много пак да забранят супресорите за всички. Модераторите - вземайте гумичката.

Добре де, разясни законовото положение. Действително не чета нищо от БГ, отдавна съм се откъснал.. нали за това е форума?

...
Какво незаконно съм написал горе? :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 15:44       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
TheWhiteMan написа:
Mad Dog написа:
А след тежките проектили успешно минаваш на тръбичка с фунийки. И лично аз с най-голям кеф ще те наклепам на косаджията и горския. Що не ги четете тия закони преди да пишете дивотии по публични форуми. Заради такива титани на мисълта най- много пак да забранят супресорите за всички. Модераторите - вземайте гумичката.

Добре де, разясни законовото положение. Действително не чета нищо от БГ, отдавна съм се откъснал.. нали за това е форума?

...
Какво незаконно съм написал горе? :roll:


Адвокат- консултация- кеш.

Написал си откровенно за нарушаване на чл. 60 от Закона.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 15:52       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Mad Dog написа:
Написал си откровенно за нарушаване на чл. 60 от Закона.

Прочетох целият Чл. 60, ето какво пише за супресорите:

Чл. 60. (1) Забраняват се:
...
4. (доп. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) придобиването, съхранението, носенето и употребата на заглушители за оръжия, с изключение на супресори за дългоцевно нарезно оръжие за ловни цели;

И къде точно съм извън закона?? На мен ми трябва на дългоцевно нарезно ловно оръжие за ловни цели.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 17:01       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Е??? Чакам повече от час Mad Dog да отговори и .. нищо. Значи приказва глупости. :-)

Освен - замислих се - закона да прави някаква разлика м/у английските думички "заглушител" и "супресор" (silencer/suppressor). Но ако е така, в кой член го пише? Например, че можеш да заглушиш изстрела до определени децибели, примерно до 50% от нормалното, но не и по-ниско. Обаче това звучи много тъпо.

...
А ако тука си искрен:
Mad Dog написа:
Адвокат- консултация- кеш.

..то действително ми е жал за тебе и за всички, които мислят по този начин. Аз пиша и в glocktalk и в guns.ru и за първи път срещам такава простотия. Там хората винаги ще ти помогнат ако могат.. както и аз също. Въобще, докарали сте я до едно гавно цялата работа. :D Сори, че съм откровен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 17:21       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Който го мързи да чете (или не разбира законите по ментални причини) по ползва адвокат.

Когато говорим за технически въпрос с удоволствие ще споделя информация която имам и е напълно вероятно ти да нямаш. Когато говорим за закон публикуван и достъпен в Интернет, не виждам защо трябва да спестявам на някой труда да го прочете и/или разбере. Моето пък мнение е, че това ПООЩРЯВА да не се четат законите, а да се кара на “В Форума пишеше , че....”

Айде като си си намерил закона - намери си и определението за съпресор (става и в браузера с командата Find), прочети го и ако пак не разбереш в какво е “нарушението на чл. 60” ела пак да ти обясня. И да закона прави разлика между супресор и заглушител.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 17:53       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Mad Dog написа:
Айде като си си намерил закона - намери си и определението за съпресор (става и в браузера с командата Find), прочети го и ако пак не разбереш в какво е “нарушението на чл. 60” ела пак да ти обясня. И да закона прави разлика между супресор и заглушител.

Добър опит, но отново - греда. :D Идвам пак, та да ми обЯсниш каква е разликата, щото според мен такава няма - смучеш си я от пръстите.))

На български в гугъл нищо не излиза в тълк. речник и това е нормално - говорим за чисто английски думички.

Пишеме на английски и о! чудо:
A silencer, suppressor, sound suppressor, or sound moderator is a muzzle device that reduces the sound intensity and muzzle flash when a firearm or air gun is discharged. It can be a detachable accessory to, or integral part of, the muzzle or barrel. https://en.wikipedia.org/wiki/Silencer_(firearms)

и още:
Suppressor (firearms), an American neologism for a silencer.

...
Моето ИМХО: няма никаква разлика м/у едното и другото, нито в закона, нито в википедията. А ще ти обясня и защо е тъпо да се допуска заглушаване в някакъв процент: защото 50% от изстрела на .50BMG ще бъде отново трясък, а 50% от изстрела на .22LR ще е шепот на влюбена теменужка.

И един съвет от мен: не е срамно човек да си признава грешките, пък даже и във форум. :-) Ето още да се образоваш https://www.silencershop.com/blog/post/ ... uppressor/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 18:15       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
TheWhiteMan написа:
Моето ИМХО: няма никаква разлика м/у едното и другото, нито в закона, нито в википедията.



Ако не правиш разлика си потенциален нарушител...кратко и ясно.
Ти,обаче няма да го направиш никога нали :wink:
С КОС няма да идеш да спориш,там ги черпиш,виж у форума сме сила :D

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 18:26       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
О Тор, син на Один... (вместо изтърканото “ о Боже).
Ти му говориш за закона, а той търси тълковен речник.....
“Точка 39. „Супресор“ е всяко устройство, предназначено за намаляване на звука от изстрел на дългоцевно нарезно оръжие, като намалението на звука е с не повече от 45 децибела, а също така може да има предназначение за разсейване на звуковата вълна и отвеждане на звука от изстрела в направление, различно от стрелящия”.


Ако пак не си разбрал - време е за пластелин.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 18:42       Заглавие:  Re: Споделете от опит: Подобрения по САР - Арсенал 7'62
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Mad Dog написа:
“Точка 39. „Супресор“ е всяко устройство, предназначено за намаляване на звука от изстрел на дългоцевно нарезно оръжие, като намалението на звука е с не повече от 45 децибела, а също така може да има предназначение за разсейване на звуковата вълна и отвеждане на звука от изстрела в направление, различно от стрелящия”.

От коя алинея/член е тази точка 39?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 18:54       Заглавие:  Re: Заглушител - Супресор - Звуков модератор...разлики
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Mad Dog написа:
Точка 39. „Супресор“ е всяко устройство, предназначено за намаляване на звука от изстрел на дългоцевно нарезно оръжие, като намалението на звука е с не повече от 45 децибела, а също така може да има предназначение за разсейване на звуковата вълна и отвеждане на звука от изстрела в направление, различно от стрелящия”.

Ето как точно си го показал. Поздравления!
Обаче материята не е проста и тука е мястото да се изясни...

От горното аз разбирам че Супресор според нашия закон е ако намалява звука с до 45 децибела.
А ако намалява с повече от 45 децибела е Заглушител.

Не го знаех...ако правилно разбрам нещата научавам ги тук ...е какво по-хубаво от това...

а да се обръщаме към адвокатите с кеш е малко смешно защото:

1. няма случай ТУК дипломиран адвокат да е казал юридическо мнение и друг дипломиран адвокат да е не е направил мнението на колегата си на пестил..
Те и затова не пишат професионални мнения тук!!! Оставете им другите обеснения по тази тема...

2.като ми потрябва отивам при адвоката Иван - той ме щави както намери за добре срещу консултация или обещание да спечели делото.
Адвоката Стоян ще направи същото с по-малък или по-голям успех...
та затова да ги оставиме адвокатите тука...те си имат кантори...там ги намираш лесно


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 18:59       Заглавие:  Re: Заглушител - Супресор - Звуков модератор...разлики
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Тази точка е там от където грАмотните люде четат всеки закон “Допълнителни разпоредби”.
И да ако с дозвуков боеприпас или по друг начин намалиш звука повече от 45 dD супресорът става “заглушител” - да точно така както карабината ти става категория “А” в момента в който и поставиш зареждащо устройство с повече от 10 патрона.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 19:06       Заглавие:  Re: Заглушител - Супресор - Звуков модератор...разлики
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Mad Dog написа:
Тази точка е там от където грАмотните люде четат всеки закон “Допълнителни разпоредби”.
И да ако с дозвуков боеприпас или по друг начин намалиш звука повече от 45 dD супресорът става “заглушител” - да точно така както карабината ти става категория “А” в момента в който и поставиш зареждащо устройство с повече от 10 патрона.

Е как мен ти очакваш Була аз или Стоян да го знае това? Специфично е познания имаш...ми казвай ги...може и да се отчетеме ...е много вероятно да ти остане само похвалата ама и това не е малко! :DD

иначе имало го в нета ала бала...ДА съгласен ама ако тези разъждения продължат то трябва немедлено да спреме форума!
за кво е оня смешен раздел за релод?
ми аз ако отворим американските релод сайтове ще си научим сичко.
Ами не. Така се създава общност отношения... може и любов да избухне ако бехме от различни полове...та така Мад дог


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2019, 19:10       Заглавие:  Re: Заглушител - Супресор - Звуков модератор...разлики
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Poseidon написа:
1. няма случай ТУК дипломиран адвокат да е казал юридическо мнение и друг дипломиран адвокат да е не е направил мнението на колегата си на пестил..
Те и затова не пишат професионални мнения тук!!! оставете им другите обеснения по тази тема...
Много добре казано :tu:
Само ще си позволя една леееекинка корекцийка: "друг дипломиран адвокат" следва да се чете като "някой, който се представя за адвокат".

Имам технически въпрос (чисто теоретично) - надявам се Mad Dog, Zakira или някой друг да може да каже: ако на стандартен армейски АК-47 се сложи стандартен армейски заглушител (не помня точно, ама нещо ПБС май се наричаше) и се възпроизведе изстрел със стандартния армейски патрон (не тоя, дето е специално за заглушен изстрел) - с колко децибела ще намалее силата на звука?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 190 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer