logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 01:53




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 170 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 19:26       Заглавие:  Себестойност на релоуд на 9х19
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Отделям това отклонение на поредната тема за .22LR, тъй като виждам, че тематиката е интересна за мнозина.
Предварително моля за извинение за бруталното цепене на мнения, но такива са чисто техническите възможности на платформата.
Модератор: JDredd


Аз релоудвам 9х19 за под 10ст.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 19:52       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Khany написа:
Кое бе колеги ви развесели толкова?

1. Ами мине се не мине някое време, па се появи някой нов ник във форума да подкара някоя тема, дъвкана 17562 пъти, и вземе да осветлява широката форумна общественост по нея.
2. Заигравките с динамичната стрелба.

Khany написа:
Аз релоудвам 9х19 за под 10ст.
Тук вече не става дума за развеселяване, а се смях от сърце :DD

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 23:47       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Подминавам горното като прекалено надменно, пък макар и от прекалено модераторски зелен ник.
Вярно е, че съм нов и наивно чакам сериозни контра-аргументи.
Исках приятелски да си початя със съмишленици по любимата тема оръжие.
И чакам търпеливо!!!
:-) :-) :-)

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 01:11       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Khany написа:
Подминавам горното като прекалено надменно, пък макар и от прекалено модераторски зелен ник.
Колега, нищо не ти пречи да си початиш приятелски с който искаш, ние сме тука за това и не виждам някой да ти пречи...
Предполагам в случая Дред просто чака да му разбиеш цената на релоуда до 10 стотинки на парче,
това е любопитна цифра за зареждащите, би трябвало да ти е лесно, нали го правиш ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 02:03       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
1000 капси са $30 от мидуей - 3 цента парчето
1 паунд булсай $20 пак оттам - за 4 грейна идва малко над 1 цент.
Олово от вторични суровини -60-70 цента на паунд, за 115 грейнов 9мм излиза пак около 1 цент за куршум.
Смазка от ланолин и восък - за $20 има да смазваш цял живот.
Гилзи без пари от стрелбишето.
Към 5 цента излиза ако ползваш хубави материали, руски капси има и по $20 за 1000, олово можеш да си копаеш от дигите без пари, и да ги свалиш ма 3 цента парчето.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 02:48       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
5 цента + 55 човекочаса подготовка,леене и т.н. Не се брой. Бензин не слагаш в служебната , затова не го броиш за разход ама не всеки има служебна кола. 12 цента е най- тьнкото до което се докопвам с порьчване на много хиляди и без да се налага да паля горелката. От вратата направо на машината е 12 цента. Това е поносимият минимум цена - качество. Иначе нагоре има много кьде да се ходи. Надолу не.Все пак е 2019г. а не 1935г. . Това с дигите не е сериозно. Тук камьните се продават в магазин ...не знаех за оловото. Ако и фадрома ми харизат без пари е тогава ще падне едно копане...Не пускай такива ценорасписи молим.Теоретично ако крадеш готови патрони то ти е на цена 0 ст.

п.п.Дай кординати на дигата, моя пикап световен рекорд може да направи на товарителницата.

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 05:36       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Леене на куршуми с Лии 6-гнезден калъп -450 куршума на час без напъване. Снарядяване на патроните с прогресивна преса на хорнади - 450 на час. Сложи го 200 на час средно за готови патрони, по 5 цента парчето, срещу 450 с купешки куршуми, за 12 цента. Трябват ти 2.25 часа за да направиш същото количество патрони с твои куршуми, но спестяваш 450х7 цента=$31.50, и използваш 1.25 часа повече време. Ако правиш $25 на час, няма да има значение, ако правиш по-малко, ще ти излиза по-евтино да прекараш времето в леене, отколкото да работиш, за да изкараш парите за куршумите. Това е с ползване на олово от рисайкъла.
Диги - веднъж рових нашето стрелбище, просто за да видя дали става. Направих дори с едра мрежа, отне ми около час да напълня няколко кашона с куршуми, дори не помня колко олово изкарах, сигурно някъде по темите съм го споменавал, над 100 паунда беше, дори мисля че закарах медните ризници на вторични и май ги смених за още олово :).
По едно време мислех да правя бизнес с чистене на диги на стрелбища, но нямах време и с това да се занимавам - идва трактор с приставка, пресява догата, отделя настрани куршумите и пак насипва пясъка в дига, плащат ти за услугата (EPA) и ти остават няколко тона куршуми.
Където и да се стреля в пръст, има тонове куршуми вътре.
От години не съм лял, имам куршуми за няколко години още.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 06:47       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
В духа на темата, и най-вече за да предпазя начинаещите от заблуди, в които биха влезли четейки форума, аз пък твърдя, че релоудът на масовката боеприпаси не се поддава на остойностяване, тъй като съдържа елементи, които изключително зависят от личността на релоудващия. Както много добре пита Витан по-горе: а ако крадеш (или по друг начин безвъзмездно придобиваш) патроните или техните компоненти - това значи ли, че стойността им е 0? Оставям на вас да прецените.

По-долу копи/пействам едно мое мнение по въпроса, което нееднократно съм пускал, когато са се разисквали подобни въпроси:
Написаното е базирано на собствен и наблюдаван от мен чужд опит.
Като сложим настрана много стрелящите и борещите се за високо спортно майсторство, за които той е просто задължителен и като цена и като продукт с точно определени специфични качества, за останалите по-несериозни стрелци релоудингът е преди всичко трансформиране на свободно време за сметка на плащане, т.е. оползотворяваш си времето за губене (което по презумпция имаш в излишък) за нещо, за което иначе плащаш като поп. И по този начин ограничения си финансов ресурс го насочваш към нещо друго. От мен да го знаете - това е основното.
Ако нямате време щото изкарвате стабилни кинти - не се занимавайте с глупости!

Колкото до конкретното парично остойностяване на домашно произведените 9х19 - има много фактори, които много трудно се поддават на такова, а силно играят в този мач:
1. Гилзи - от къде? Както и да си кривим душите - гилзите са ценна суровина до степен на стратегически ресурс.
2. Подготовка на гилзи: пране, миене, ултразвучене, сушене, тумблиране и т.н. процедури - гълтат време и др. ресурси.
Аз за себе си така и не открих начин дори приблизително да остойностя т. 1 и т. 2. А има и колеги, които не правят никаква подготовка в това отношение: гилзата се вдига от земята и се пуска в прогресивната преса.
3. Цена капса: от 5 до 12 стотинки съм срещал.
4. Цена барут: проста да падладеешь (както казват отдавна живеещите в БГ рускини): от 35 до 300 лева килото.
5. Цена куршум: тука ако още не си пАдлАдял при т. 4 - вече откачаш: някои стрелци си ги леят сами, като това са два вида хора - с купено олово и с попаднало им отнейде си олово. При оловните има мазане, калиброване и прочие процедури. Други си ги купуват. Там па са голи, боядисани (със поне 100 вида боя, някои от които притежават митични качества), помеднени (химически, галванично) или класическо FMJ. Цена от 0 до към 20 ст.

В заключение: релоудингът не се поддава на пълно парично остойностяване.
За мене въпросът колко струва един релоуднат патрон е все едно да питаш колко струва една кола втора употреба - условностите са горе-долу толкова пак.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 07:18       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
В моя случай не търся супер качество.
Гилзи единствено подготвям за карабини, пистолетните се вдигат от земята, събират се в кашони, когато им дойде времето се вадят от кашона в малка кутия, от която се слагат на пресата. Единствено съм купувал .45 гилзи, когато имах автомат, останалото идва от стрелбишето без пари.
9мм не съм събирал отдавна, защото има твърде много с кримп, който не става за презареждане без предварителна обработка.
Куршумите, които ползвам сега, са второ качество, по принцип бяха за претопяване, но си стрелят без проблеми.
Времето ми е малко и рядко стрелям, особено в жегите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 07:31       Заглавие:  Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
И аз бих искал разчет на този 10 стотинков релоуд.
Куршум-?
Барут-?
Капса-?
Гилза-?
За стойността на труда и оборудването няма да питам ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 07:49       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Интересно...обаче ако все пак приравним релода на 9мм с голф2 с газ /не лоша кола иначе/
тоест търсиме възможно най-евтината цена на пистолетен релод
то гилзи все имаш 200-300...и ги въртиш...като някоя се скапе добавяш...а и си събираш...все изпадат ...Лозен Мозен и от стрелбищата може да си набереш 20-100 от всяко ходене /не всички ги събират /

Оловото се купува на скрап а и добавяш намерено ...лееш...купува се капса и барут...
Щом капсата е 5ст...барут и олово колко да са на патрон?
За труда не говориме тука...а за оборудването Тишо може да е подръчно - нали сам казваш, че може с подръчни неща да се получат и добри резултати.

матриците ше си ги направи човек сам от стар болт и малко пилене...кантар и там какво беше преса /всичко от подръчни матряли / може да е на стойност колко една бира каменица - е защо не?

Говорим за изчисляване на най-евтиния релод... оловото няма да го смятаме...намира се ако се потърси...
а ако се купува - 100 кила скраб оловен колко струва?
изобщо 15ст мисля е възможно на патронче

малко руски опит по темата 3 рубли на патрон излизало...това е 8 стотинки...
Тоест чупат рекорда на колегата Kahny :-)
Гилзите са им стоманени!
п.п. само малко се излагат с тези Лии матрици - това може да си го направиш сам за да заспи всичко!



 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 08:06       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Ми 115 грейнов куршум си стреля идеално с 4 грейна булсай барут. В един паунд има 7000 грейна. Някъде трябва да пише колко грейна има в кило. Горе толкова се ползва и от барут за гладкоцевна пушка x700 - експеримента с карабината го правя с мисля 2 грейна такъв барут.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 08:14       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
Да обясня на специалиста по всичко.
Релоуд може да се прави с подръчни средства Т.е. Най- евтиния сет за релоуд и с машина. 30000 долара.
Тук с камък,кур и кух череп не става.
Та като изключим време и оборудване на мен лично ми е супер интересно себестпйността на четирите компонента,защото вариантите “набрах” гилзи,изкопах олово и капсите и нарута ми ги подари приятел са също толкова несериозни.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 08:23       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ti6kata написа:
Да обясня на специалиста по всичко.
Релоуд може да се прави с подръчни средства Т.е. Най-евтиния сет за релоуд и с машина. 30000 долара.

Ето сега се заяждаш без повод. Ти видя ли руското видео горе? какви 30 000 долара бе мен? :shock:
не съм специалист по всичко, но и матриците на Лии са им в повече...очакваx в духа на видеото - оригинал самоделни от стар болт...ще станат екстра! но имали са некоя рубла повече ...купили са ...ок
8стинки за релод...
видя ли гилзите?
А СМАЗКАТА? Крем за ръце "Здраве" е положението :DD ...може и да е комично, но си работи Ок явно. И от тука се пести - 30ст крем за ръце за 3000 патрона...
даже оправял раздути гилзи казва...а с миене на гилзи не се занимават изобщо - това е упадък :roll: и е за декаденти...

капси и барут се купуват да.

Но е сега ако отида на Лозен ще се прибера със 100 гилзи 9мм само докато се права на луд там ...олово също...при мерак акумулатори се изкупуват на безценица и абе може да се намери без да се краде...
пак да повторим - говорим за сиромашки релод макс ефтин! и без да крадеш...
Колко е?
minavasht написа:
Ми 115 грейнов куршум си стреля идеално с 4 грейна булсай барут. В един паунд има 7000 грейна. Някъде трябва да пише колко грейна има в кило.

Грубо 15 500 грейна са около кило... това делено на 4ри е :

3867 патрона са кило барут или ако барута е 35лв за кило е 0,009ст за патрон тоест под 1 стотинка за патрон
С барута свършихме...капса 5 ст отидехме на 6 ст барут и капса...
Оловото събирано /без да крадеш...
излезна 6 стотинки себестойност без труд и там оборудване, което се разбрахме е хоби и не се слага в сметката...

тоест 6ст за релод е нещо като 350лв за голф2 ако ползваме аналогията на Дред за колите секонд хенд...

кантар даже не трябва ...обемно се товари една гилза вързана с тел и барутя се налива през фуния намерена на бунището /но и това е много...хартиена фуния свита от стар весник си е ок, а и няма нужда да я пазиш...на всеки релод ше си навиваш нова/
Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 08:39       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
Е това колко е и как го прави искам да ми обясни потребителя.
Иначе за релоуди мятащи на 1300 м ще те питам теб ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 170 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 42 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer