logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 09:27




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 419 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Яну 2024, 19:13       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3154
GrebenaHunt написа:
Здравейте, колеги,
аз обмислям закупуването на Карабина Ruger AR-556 5.56NATO 41cm MT 30з за ловни цели. Доста четох темата, но не видях някой да е писал какви животни е стрелял с нея. Аз искам да я използвам основно за лов на хищник на чакало. Какво мислите? Въпроса ми е аматьорски, защото съм новобранец. Поздрави на всички!



Добре дошълу форума @GrebenaHunt :tu: ! Ако си нов тук де :wink: .

Карабината и боеприпаса съвсем спокойно се справят с чакали и лисици в диапазона до към то 350-400м. И ги вземаш чисто.
С уговорката, че говорим за боеприпас с около V3 приблизително равно на 2900fp/s, SP тип на проектила, силно експанзивен. Като Хорнади 55gr. SP, например.
Този имам в предвид-
https://www.hornady.com/bullets/rifle/2 ... nnelure#!/
Вероятно има и по-добри претенденти за варминт цели от него, но аз лично съм доволен. Доста.

Ако говорим за чисто ловни цели - трябва да се прецени дали карабината да е тип ar15 или болт. Аз лично за лов предпочитам болта.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Яну 2024, 10:36       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
tsb написа:
Ако говорим за чисто ловни цели - трябва да се прецени дали карабината да е тип ar15 или болт. Аз лично за лов предпочитам болта.
+1

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Яну 2024, 20:46       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2011, 11:34
Мнения: 208
Местоположение: Варна
Какво е предимството на болта в лова?

_________________
If you suck at shooting, you’ll still suck. However, it will be more fun to suck at shooting if you’re shooting a JP Enterprises rifle.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Яну 2024, 03:44       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Зависи какво стреляш, обикновенно калибъра.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Яну 2024, 10:51       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Sheriff написа:
Какво е предимството на болта в лова?
В началото и аз се чудех какво толкова ще й пречи на армейската пушка (в моя случай ставаше дума за АК) да се ползва за лов. Ако я владееш добре и стреляш точно - какъв ти е проблема? Принципно никакъв. Всичко е в детайлите. При мене повратни бяха тези:
1. Мерните прибори на АК са направени за стрелба по цел с контур на буквата "I", а в лова целите са с контур на знака минус.
2. Слагането и ваденето на патрон от патронника. При моя лов това се налага да се прави по няколко пъти, а при полуавтоматични оръжия с пълнител това не е оптимизирано.
3. Това третото не знам как да го обясня, но на мене на лов ми е много по-удобно (чисто за ергономика говоря) да държа оръжия, чийто напречно сечение е като на шпеков салам, а не като на луканка. По-обли един вид, а не плоски отстрани.
4. Чисто теоретично по-голямата надеждност.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Яну 2024, 11:24       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2011, 11:34
Мнения: 208
Местоположение: Варна
.38 Super написа:
Зависи какво стреляш, обикновенно калибъра.


Калибърът - ясно, но в случая питам за .223 - по горните мнения.

JDredd написа:
Sheriff написа:
Какво е предимството на болта в лова?
В началото и аз се чудех какво толкова ще й пречи на армейската пушка (в моя случай ставаше дума за АК) да се ползва за лов. Ако я владееш добре и стреляш точно - какъв ти е проблема? Принципно никакъв. Всичко е в детайлите. При мене повратни бяха тези:
1. Мерните прибори на АК са направени за стрелба по цел с контур на буквата "I", а в лова целите са с контур на знака минус.
2. Слагането и ваденето на патрон от патронника. При моя лов това се налага да се прави по няколко пъти, а при полуавтоматични оръжия с пълнител това не е оптимизирано.
3. Това третото не знам как да го обясня, но на мене на лов ми е много по-удобно (чисто за ергономика говоря) да държа оръжия, чийто напречно сечение е като на шпеков салам, а не като на луканка. По-обли един вид, а не плоски отстрани.
4. Чисто теоретично по-голямата надеждност.


Ясно, мерси. Аз само за теглото се сетих и надеждността при екстремални условия.

_________________
If you suck at shooting, you’ll still suck. However, it will be more fun to suck at shooting if you’re shooting a JP Enterprises rifle.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Яну 2024, 12:12       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 04 Окт 2019, 07:37
Мнения: 34
Местоположение: Сливен
.223 у нас се е наложил, като калибър за хищници. Удобното на полуавтоматичната карабина, при варда на хищник е бързият втори изстрел. Чакалите(много инвазивен вид), много рядко се движат сами. В повечето случаи са по няколко. След първият изстрел, бързо можеш да направиш втори. Много пъти съм имал случаи, другите чакали да хукнат и след малко да спрат да се огледат. Тогава лесно поваляш и друг.
Иначе, въпрос на вкус е. Ползването на болтова карабина, при това само с 3 патрона, както казват е "да дадеш шанс на животното". Но това си зависи главно от ловеца. Ако е "мръвкар", ще събори колкото може повече.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Яну 2024, 22:22       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2007, 18:58
Мнения: 283
Sheriff написа:
Какво е предимството на болта в лова?

Зависи от лова; ако е на гонка - полуавтомат, ако е чрез причакване - няма значение, ако е чрез издебване и подборен- болтова карабина.

_________________
Диян Димов
СК "Вектор"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Яну 2024, 01:51       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Sheriff написа:
Калибърът - ясно, но в случая питам за .223
Което е калибър. :D
Както повечето мнения след наще показват, за хишници може да се ползва 223/5.56, за по-едри животни определящото е
разнообразието от калибри, щото 22 не винаги е достатъчен да се свали по-едро животно а болтовата карабина
поддържа по-добре/надеждно по-големи/различни калибри от нормалните за АР платформата.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Яну 2024, 11:23       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2011, 11:34
Мнения: 208
Местоположение: Варна
38-ми, може би не съм се изразил ясно - не питам за калибър или за принципни различия - по-горе има въпрос за конкретен Рюгер в .223 и двама препоръчаха болт, калибърът не се дискутираше в техните постове - не стана дума дали .223 или друг, а дали АР-ка или болт.

Та питах конкретно болта в .223 какво повече им дава пред самозарядната карабина в .223. Получих отговор, де.

_________________
If you suck at shooting, you’ll still suck. However, it will be more fun to suck at shooting if you’re shooting a JP Enterprises rifle.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Яну 2024, 19:59       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
То това е ясно. Нека тези които ти дадоха мнение ти пояснят колко от болтовите им пушки за лов са в .223 и тогава и на тебе ще ти стане ясно къде се предпочита АР платформа и къде - болтова. :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Яну 2024, 20:55       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 29 Ное 2017, 21:10
Мнения: 390
tsb написа:
Здравейте, колеги,
аз обмислям закупуването на Карабина Ruger AR-556 5.56NATO 41cm MT 30з за ловни цели. Доста четох темата, но не видях някой да е писал какви животни е стрелял с нея. Аз искам да я използвам основно за лов на хищник на чакало. Какво мислите? Въпроса ми е аматьорски, защото съм новобранец. Поздрави на всички!


Здравей, аз ползвам за лов карабина АР 15 на рюгер с 18 инчова цев и супресор. Боеприпасът е https://www.hornady.com/ammunition/rifl ... ormance#!/. Доволен съм много. Ловувам основно хищник, нощно време. Терминалната балистика на патрона е възхитителна след попадение никое живонто не е успяло да премине повече от 20 метра. Максималната дистанция, на която имам попадение нощем е 193 метра при денивилация около 15 градуса. Полуавтоматичното оръжие дава възможност да бързо повторение на изстрела. Това което Станислав е написал за чакалите е точно така. Имам случай, в който при издебване на група от 4 чакала успах да убия 3, като започнах от последният в редицата, а първият се оттърва просто, защото имаше гънка в терена. Аналогичен случай имам при глутница скитащи кучета - 3 от 5.
За да не остана погрешно разбран ползвам и болтова карабина ЧЗ в 308 уинчестър, ползвал съм и Калашников. Също така мога да потвърдя, че полуавтомат в .223 с подходящият боеприпас е съвсем способен да се справи с едро животно, просто трябва да се стреля прецизно, в поражаеми зони водещи до бърз летален изход. Имам прасе около 80 кг. на растояние 186 м. В нашият район погрешно се разчита на по големи калибри с оглед шоковият ефект на попаденето на проектила. Масово се ползва 30.06, 7.62х54, 300 уинчестър магнум, по рядко 308, а най весело става, когато се разчита на православният калибър 7.62мм. Много често притежателят на ловният вариант на Калашников при среща със стадо диви свине възпроизвежда ефектна звукова канонада, чиито резултата е наведена глава и объркани оправдания. Така и не разбрах защо междинният патрон 7.62х39 е нарочен за мощен и надежден при лов. В интерес на справедливостта има и редки обратни случаи - добър хладнокръвен стрелец с подобно оръжие да оправи ловната норма на цялта дружинка. Но това е екзотична рядкост.
Според мен .223 може да се ползва за всички животни обект на масовият лов в България. Ползите от оръжие полуавтомат вече ги изтъкнахме по горе.
Успех в изборът.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Яну 2024, 21:22       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1299
Sheriff написа:
Ясно, мерси. Аз само за теглото се сетих и надеждността при екстремални условия.

Специално при .223 заради дизайна на AR-15 с директно впръскване, автоматичната карабина няма да е значително по-тежка от болтова пушка. В зависимост от контура на цевта и материала на шасито, болтовата може и да е по-тежка. Колкото до надежността, ако болтовата не е с контролирано подаване на боеприпаса(повечето не са) и стрелеца не практикува често, практическата надеждност на арката, ще е по-висока. Също отката при болтовата, ще е по-осезаем доколкото има значение при .223. Аз лично предпочитам болтовите, защото са по-готини :D , но с нищо не са по-добри от AR-платформата(при .223, пък дори и при .308).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Яну 2024, 00:49       Заглавие:  Re: Ruger AR-556 (кратко представяне)
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Верно е но Шерифа пита за ловни приложения.
Болтовите ловни оръжия са по-надеждни с ловните калибри за по-големи от приетите за хишници животни (лисици, чакали, вълци и т.н.т.) и за това се ползват в болтови карабини.
Кой стреля прасета и елени със СКАР, айде да го кажа по този начин ?
Налягането на ползваният за лов патрон (калибър) е от значение, болта понася по-добре ловен калибър.
За по-дербни животни, естествено, че платформа като АР има повече предимство заради възможноста за по-бърз последващ изстрел.
Колегата в предишното мнение го е обяснил много разбираемо: .223,.5.56, 7.62х39 са все междинни патрони с по-малко
налягане от по-тежките ЛОВНИ калибри, изброени от него.
5.56 - МП по СААМИ 380Мпа. .308 - МП по СААМИ 430Мпа.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 419 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 150 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer