logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 19:45




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 101 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Яну 2023, 19:41       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
slaf4u написа:
Да

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Може ли линк към юридически обосновано такова решение?
;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 11:27       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Някои КОС изискват (неправилно според мен) 12 месеца членство за ДНО, но за КНО до момента не съм чувал и винаги са давали независимо от колко време се членува.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 11:41       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
BornToDrink написа:
Някои КОС изискват (неправилно според мен) 12 месеца членство за ДНО, но за КНО до момента не съм чувал и винаги са давали независимо от колко време се членува.


12 месеца членство се изискват по закон само за полуавтоматични оръжия. Но всеки КОС си изисква каквото си пожелае, може би с цел да те откаже, знам ли.

Цитат:
Чл. 77. (1), т.1: членуват и практикуват стрелкови спортове в съответната организация, а когато лицата по ал. 1 кандидатстват за разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях по чл. 5, ал. 1, т. 6 и 7(точките за полуавтоматични оръжия, било то дългоцевни или късоцевни) - че минимум 12 месеца преди датата на подаване на заявлението членуват и практикуват с цел участие или участват в състезания по стрелкови спортове;

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 12:37       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Чл. 5, ал. 1, т. 6 и 7 гласи, че се забранява притежанието/съхранението/носенето на автоматично огнестрелно оръжие, преработено в полу-автоматично и КНО със зарядно устройство, с капацитет над 20 патрона.

Затова ми беше любопитно дали имат изискване за обикновено КНО за спорт. Ще ги разпитам на място като ходя другата седмица.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 17:47       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Яну 2023, 16:56
Мнения: 44
Аз съм направо отчаян! Пробвах с предварителното събеседване, уж за добро, да ме види началникът на управлението, че съм нормален и стабилен човек, а той без дори да ме изслуша ми каза в прав текст, че няма да ми разпише. Както и колегата по-горе е писал за себе си, аз също не съм "тъмен балкански субект", семеен с деца, висшист (не че има значение, де), собствствен неголям бизнес и прочие факти, които уж трябваше да помогнат да се класирам, но другарят милиционер облечен с власт от Държавата реши, че не е в настроение, и ми каза директно "ако искаш, можеш да обжалваш в съда". "Ама", казвам аз, "това значи, че Вие без да сте ме изслушали, вече сте решили, че няма да ми дадете.". "Има ли сериозно отправени заплахи за живота ти?", пита началникът. "Ако сериозни означава някой вече да е на вратата на къщата, тогава май ще е вече късно, нали?", казвам аз. "Абе, с две думи, няма да стане.", изправяйки се от стола каза другарят, с което даде да се разбере, че разговорът е приключил. Не знам какво да правя. Ако някой има съвет, моля да каже! Не става въпрос за пари - поразпитах за този..., и ми казаха, че не само не дава на абсолютно никой, а и отнема оръжията на бивши полицаи, което (както ми каза бивш полицай) било нещо нечувано. Моля, помагайте!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 18:07       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
Elassil написа:
Чл. 5, ал. 1, т. 6 и 7 гласи, че се забранява притежанието/съхранението/носенето на автоматично огнестрелно оръжие, преработено в полу-автоматично и КНО със зарядно устройство, с капацитет над 20 патрона.

Затова ми беше любопитно дали имат изискване за обикновено КНО за спорт. Ще ги разпитам на място като ходя другата седмица.



това ли "гласи" :shock:

защо не четете целите ЧЛЕНОВЕ :D

но един друг закон казва .. че който не чете = всеки ще го гласи както му е удобно и колкото пъти му се иска :D

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 18:46       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Ivo III написа:
това ли "гласи" :shock:

защо не четете целите ЧЛЕНОВЕ :D

но един друг закон казва .. че който не чете = всеки ще го гласи както му е удобно и колкото пъти му се иска :D


Конкретно чл. 5, 76 и 77 ги прочетох целите. Не съм юрист, нямам опит с такъв вид текст, но поне така си го обяснявам аз. Ако Вие имате по-точна информация може просто да ме поправите без излишен сарказъм :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 20:45       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1355
Elassil написа:
Конкретно чл. 5, 76 и 77 ги прочетох целите. Не съм юрист, нямам опит с такъв вид текст, но поне така си го обяснявам аз. Ако Вие имате по-точна информация може просто да ме поправите без излишен сарказъм :tu:


Колега, юридически текст не се чете по начина, който вие сте го прочели. :-)

Да, чл. 5, ал. 1, т. 6 и т. 7 сте ги прочели и сте ги цитирали, но в същия чл. 5 има и ал. 3, която гласи:

Цитат:
(3) Лица, практикуващи стрелкови спортове, може да осъществяват дейностите по ал. 1 с полуавтоматични огнестрелни оръжия по ал. 1, т. 6 и 7, след получаване на разрешение по реда на този закон.


Чл. 77, ал. 1, т. 1 въвежда ограничение по отношение на огнестрелните оръжия попадащи в обхвата на чл. 5, ал. 1, т. 6 и т. 7:

Цитат:
6. автоматични огнестрелни оръжия, които са преработени в полуавтоматични огнестрелни оръжия;
7. всяко от следните полуавтоматични огнестрелни оръжия с централно възпламеняване:
а) късоцевни огнестрелни оръжия, когато зарядно устройство с капацитет над 20 патрона е част от огнестрелното оръжие или когато към оръжието бъде присъединено сменяемо зарядно устройство с капацитет над 20 патрона;
б) дългоцевни огнестрелни оръжия, когато зарядно устройство с капацитет над 10 патрона е част от огнестрелното оръжие или когато към оръжието бъде присъединено сменяемо зарядно устройство с капацитет над 10 патрона;


В тези текстове не се визират късоцевни нарезни оръжия, чийто пълнител не надвишава 20 патрона, т.е. няма ограничение във времето за закупуване на пистолет с пълнител от примерно 19 (CZ Shadow 2) или 17 (Tanfoglio Stock II Xtreme) патрона. Умишлено съм Ви посочил спортно ориентирани оръжия.

Поздрави и лека вечер! :tu:

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 21:09       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Павлин Андреев написа:
В тези текстове не се визират късоцевни нарезни оръжия, чийто пълнител не надвишава 20 патрона, т.е. няма ограничение във времето за закупуване на пистолет с пълнител от примерно 19 (CZ Shadow 2) или 17 (Tanfoglio Stock II Xtreme) патрона. Умишлено съм Ви посочил спортно ориентирани оръжия.

Поздрави и лека вечер! :tu:


Изключително Ви благодаря за изчерпателния отговор!
Желая Ви лека вечер :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 21:10       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
само да уточня, че шмайзера става категория А6 или А7 .. КОГАТО му се присъедини пълнител с капацитет над 10 заряда

или когато шмайзер се ползва с 10 заряден пълнител .. попада в категория B

т.е. в закона не се забранява придобиване на шмайзери, само използването на 10+ зарядни пълнители една година от приемнето за член .. на съответното сдружение

по интересно е .. друго
например точката, че спецификациите на оръжието трябва да отговарят на изискванията на съответните дисциплини които състезателя практикува
и съответно как ще докаже в последствие, че тренира и практикува съответната дисциплина пред контролните органи .. когато му дойде времето

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 21:24       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1355
Ivo III написа:
...само да уточня, че шмайзера...


Уточнението е много точно. Колегата обаче питаше за пистолет, затова и моят отговор е конкретно за пистолет. С дългоцевните е малко по-тегаво, но там ти ще обясняваш - аз мераци за дълго нямам. :-)

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 21:25       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 87
За Шадоу 2, няма проблем. Преди седмица придобих за самоотбрана Шадоу 2 с три пълнителя- 19 зарядни. Купих си и 17 заряден от официалния сайт, щото по- ми харесва как стои с него. Петата, не стърчи така. За колегата, на когото са му отказали разрешение - много зависи от града и районното. Някъде е по- отпуснато и разрешават повече. Другаде - масова сеч. Какво да ти кажа- КОС с КОС, не си приличат много у нас. Особено, че и решението зависи еднолично от началника на РУП. И да обжалваш, вероятността да отменят решение на полицейски началник е малка, особено, ако нямаш стабилни адвокати и не кихнеш стабилна сума пари, но и това е временно решение, ако те нарочат и решат да се заяждат, след някакъв период от време- могат да ти го отнемат поради отпаднала необходимост. Как да ти помогнем? Или търси някой близък до него, да каже "добра дума за теб" или сменяй жителството на място, където има по- голям шанс да ти се разреши. "С питане и до Цариград се стига."


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 21:28       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Ivo III написа:
по интересно е .. друго
например точката, че спецификациите на оръжието трябва да отговарят на изискванията на съответните дисциплини които състезателя практикува
и съответно как ще докаже в последствие, че тренира и практикува съответната дисциплина пред контролните органи .. когато му дойде времето


Това не става ли чрез представяне на документ от клуба с индивидуален тренировъчен план на състезателя?

Не съм запознат, опитвам се да навържа нещата по логичен път.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Яну 2023, 21:35       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
Elassil написа:
Ivo III написа:
по интересно е .. друго
например точката, че спецификациите на оръжието трябва да отговарят на изискванията на съответните дисциплини които състезателя практикува
и съответно как ще докаже в последствие, че тренира и практикува съответната дисциплина пред контролните органи .. когато му дойде времето


Това не става ли чрез представяне на документ от клуба с индивидуален тренировъчен план на състезателя?

Не съм запознат, опитвам се да навържа нещата по логичен път.


... в последствие, дали го изпълнява, как ще докаже .. за сега не го проверяват, но е въпрос на време

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Яну 2023, 09:43       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1284
ti6kata написа:
slaf4u написа:
Да

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Може ли линк към юридически обосновано такова решение?
;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Юридически обосновано - не, практически преживяно - може, на по бира или баничка с боза.
При мен КОС и Началник винаги са влизали в положение и са съдействали когато е било необходимо.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 101 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer