logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 06:48




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 101 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 12:31       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 07 Фев 2017, 20:31
Мнения: 30
Elassil написа:
Brisco County написа:

Ироничното е, че аз имам 2 бр. КНО за самоотбрана, но ловец, например, явно не мога да стана...


Вторият брой КНО за самоотбрана не ли е митично създание, което се среща твърде рядко? :shock:


Е, явно не е по - рядко от място в ловна дружинка :happy:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 12:54       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Хубава полемика се получава тук, пак ще се включа и аз от интерес:

Имам съсед - 48-годишно свръх дебеличко и ниско момче, със затруднено дишане и объркана инфонографика в главата:
когато иска да хване нещо с лявата ръка, вдига дясната. И обратното.
Бях му отупал кожуха, като беше на осемнайсет, защото се биеше с майка си и оттогава се кротна.
Читаво момче, ел.техник учеше, не знам дали завърши, саможив един такъв.
Накратко - обикновенно софийско панелено момче, без грам връзки или познати.
Това лято ме среща и вика: Айде, комшо, стискай ми палци, станах ловец. :shock: :shock:
Аха, да му хакна една превантивно и той вади ловният билет и членска карта ! И верно ловец.
Викам му - колко си плати ве, леген !
И той разказа: грам нищо. Отишъл в някакво сдружение....записал се....спал на курса....думнал 6 пъти....взел изпита и накрая на изпита самите изпитващи ги събрали и им казали: Който няма дружинка, бецален и при нас, ако иска. И нашият леген се записал. Ама нямало ловни полета за това сдружение, ги предупредили.
Ама на него не му трябват ловни полета, защото ако излезе и веднъж - със сигурност отива във вечните такива. Или от задух или от самострел.
Историята е от юли месец 2022г.

А относно спортната дейност - тук вече нещата доста сте ги изкривили: Участник в спортен клуб по стрелба се става, ако имаш нюх към оръжията, към точността и към състезателния елемент. Аз много харесвам художествената гимнастика и искам да се запиша да тренирам, обаче нито имам време, нито имам място в къщи, където да се търкалям, нито ми се ходи по състезания. Е, тогава...за чий....ще ставам състезател ?!?! Същото е и с динамичната стрелба, на чийто форум сме любезни потребители.

И те така, те.... :armed:

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 13:08       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 07 Фев 2017, 20:31
Мнения: 30
Beer написа:
Хубава полемика се получава тук, пак ще се включа и аз от интерес:

Имам съсед - 48-годишно свръх дебеличко и ниско момче, със затруднено дишане и объркана инфонографика в главата:
когато иска да хване нещо с лявата ръка, вдига дясната. И обратното.
Бях му отупал кожуха, като беше на осемнайсет, защото се биеше с майка си и оттогава се кротна.
Читаво момче, ел.техник учеше, не знам дали завърши, саможив един такъв.
Накратко - обикновенно софийско панелено момче, без грам връзки или познати.
Това лято ме среща и вика: Айде, комшо, стискай ми палци, станах ловец. :shock: :shock:
Аха, да му хакна една превантивно и той вади ловният билет и членска карта ! И верно ловец.
Викам му - колко си плати ве, леген !
И той разказа: грам нищо. Отишъл в някакво сдружение....записал се....спал на курса....думнал 6 пъти....взел изпита и накрая на изпита самите изпитващи ги събрали и им казали: Който няма дружинка, бецален и при нас, ако иска. И нашият леген се записал. Ама нямало ловни полета за това сдружение, ги предупредили.
Ама на него не му трябват ловни полета, защото ако излезе и веднъж - със сигурност отива във вечните такива. Или от задух или от самострел.
Историята е от юли месец 2022г.

А относно спортната дейност - тук вече нещата доста сте ги изкривили: Участник в спортен клуб по стрелба се става, ако имаш нюх към оръжията, към точността и към състезателния елемент. Аз много харесвам художествената гимнастика и искам да се запиша да тренирам, обаче нито имам време, нито имам място в къщи, където да се търкалям, нито ми се ходи по състезания. Е, тогава...за чий....ще ставам състезател ?!?! Същото е и с динамичната стрелба, на чийто форум сме любезни потребители.

И те така, те.... :armed:



Напълно съгласен. Аз лично никъде в мнението си не съм казал, че искам да ставам спортист, състезател и пр., а единствено, че това не е вариант за човек, който не може да получи разрешително за самоотбрана, "просто ей така" да се сдобие с оръжие, като стане член на спортен клуб. И давам пример със себе си като средностатистически човек, а не защото ми трябва спортно разрешително, за да имам оръжие. Просто съветите от типа: "ако не ти разрешат за самоотбрана, пробвай със спорт или лов" понякога звучат така, сякаш въпросният посъветван трябва да отиде при някаква леличка, която да го запише в тефтера, след което да го попита какъв пищов/пушка иска. А реално не е така, а и не трябва да бъде, особено за спортното разрешително.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 14:06       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 86
То пък щото за самоотбрана едно такова лесно, леснооо... Разбира се, че за лов трябва да се кара курс, не е евтин и отнема време. По столицата, не зная как сте с ловните дружинки и свободните места, но тук в южна България се намират свободни места и то сравнително лесно. Има прасета по баирите и има лов приличен що годе. Второ КНО за самоотбрана, не е мит. Просто имаш право да носиш едно оръжие. Понеже и аз не съм добре с акъла, мисля да пусна документи за второ разрешително за КНО, за мотиви ще изтъкна - "Второ КНО ми е необходимо за скрито носене през лятото" и ще си купя DE 44Rem. mag. или 50AE, ако ми разрешат. Ей така за спорта.

Намериш ли си дружинка, изкараш ли курса, да, хамалогия си е, но е веднъж в живота, а и има емоции. Аз покрай курса преди 15 години се запознах с много готини хора, с които поддържам връзка и до днес. Всичко е за хора направено и няма нищо страшно. Проблемът са парите, ловът е скъпо хоби, можеш ли да си позволиш тези масрафи финансово и имаш ли желлание - то няма какво да те спре или да те бутне. Пак казвам - зора е да си намериш читава дружинка с читави хора вътре, не само да пиянстват. Аз не съм съжалявал нито за миг, че съм станал ловец, за мен това е страст.

А и както написа колегата Убото по- назад в темата - у милата майка България, не можеш ли да се оправиш за нещо...

Повтарям се, но - "С питане и до Цариград се стига"

Поздрави и ползотворна 2023та година


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 14:29       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Viceroy написа:
Второ КНО за самоотбрана, не е мит. Просто имаш право да носиш едно оръжие. Понеже и аз не съм добре с акъла, мисля да пусна документи за второ разрешително за КНО, за мотиви ще изтъкна - "Второ КНО ми е необходимо за скрито носене през лятото" и ще си купя DE 44Rem. mag. или 50AE, ако ми разрешат. Ей така за спорта.


Възможно.. всичките ми познати, които са пробвали за второ са били с отказ (не че са повече от 2-3ма души).. може би пак си зависи и е до късмет.

Ако все пак получа разрешително след инцидента днес с Трето РПУ (в петък трябва да отида да проверя решението) и си прибера наследственото оръжие, и аз мисля за придобиване на второ КНО, но вероятно ще го мина през спортно разрешително, защото имам интерес към динамичната стрелба.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Яну 2023, 14:57       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Понеже ги имам и трите, дядо попе, да хвърля и аз моите 3 ст., че ме кефите как си говорите културно тук :D

Няма универсален съвет в такава ситуация, господа. Просто няма как да има, защото всеки е много различен първо като личност, второ като условия и среда, в които живее: един е планина от мускули и чувал с кураж; друг е черна нинджа; при трети на врата му на синджирче на голо под фланелката, в кожено калъфче от естествена кожа, виси една служебна карта със снимка от едната страна, а от другата страна - каубойска значка; четвърти го бодат парите в гъза; пети харчи немъчени пари; шести е кредитен милионер; седми си ближе скротума за да спести от разходи за сол, че последната вече стигна 0.35 лв./кг... Мога да продължа до безкрай, но мисля, че схващате идеята. Как ще дадеш универсален съвет на всички тези хора от примерното ми изброяване?! Да се каже "Стани ловец" или "Стани спортист" не е сериозно просто.

Може би ако трябва да се генерализират нещата, то следва да се каже, че всеки трябва сам да си прецени доколко иска съответното оръжие при конкретната обективна обстановка в страната. Но хем вълкът да е сит, хем агнето да е живо и цяло - няма как.

Независимо от гореказаното има 2 неща, които искам да поясня, защото хем е очевидно, че не се знаят, хем е разбираемо защо не се знаят:
1. Ловни дружинки. Те са "ловни", защото идеята на съществуването им е да се организират по някакъв начин лова и ловностопанските мероприятия. И за какъв х@й им е в дадена ловна дружинка да приемат някой, който изначално заявява, че не иска да е ловец?! Това за тях е беда в 2 направления: 1. няма хора за да излязат минималната бройка на групов лов и 2. няма хора за ловностопански мероприятия. А инак членове на дружината има много.
Аз например не искам да съм ловец в пълния смисъл на думата и искам да ходя на лов от дъжд на вятър когато ми е кеф, а на ловностопански мероприятия да не стъпвам. Затова си търсех дружина, която да ме приеме именно такъв и това стана, като постигнахме следното споразумение: 1. за лова: да ходя когато си искам, но ако работата е на зор и няма хора - да отсъствам само по обективни причини, а не щото просто не искам; 2. за ловностопанските мероприятия: кракът ми няма да стъпва, но при всяко едно м/тие плащам една надница на някой човек от селото, който ходи и работи вместо мен.
Няма как по отношение една ловна дружина само да вземаш/ползваш - все нещо трябва и да дадеш. Абе същото както е и в живота.

2. Спортно оръжие. Няма тук "спортистите искат да се ходи по състезания". Това законът го изисква, а не спортистите. И идеята не е да се развива високо спортно майсторство, а за да се види човекът жив ли е, в България ли е, що-годе може ли да си държи в ръце оръжието правилно насочено и такива дреболии. Ако някому толкова тежи това щото толкова много е зает - аз почвам да се чудя кога все пак би стрелял дори и да ги нямаше тези формалности...

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 06:37       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 29 Апр 2007, 18:52
Мнения: 1087
Местоположение: SOFIA
JDredd написа:
Аз например не искам да съм ловец в пълния смисъл на думата и искам да ходя на лов от дъжд на вятър когато ми е кеф, а на ловностопански мероприятия да не стъпвам. Затова си търсех дружина, която да ме приеме именно такъв и това стана, като постигнахме следното споразумение: 1. за лова: да ходя когато си искам, но ако работата е на зор и няма хора - да отсъствам само по обективни причини, а не щото просто не искам; 2. за ловностопанските мероприятия: кракът ми няма да стъпва, но при всяко едно м/тие плащам една надница на някой човек от селото, който ходи и работи вместо мен.
Няма как по отношение една ловна дружина само да вземаш/ползваш - все нещо трябва и да дадеш. Абе същото както е и в живота.

..
Е за това ни е много сбъркан закона . Аз искам примерно да стрелям прецизна с малокалибрено оръжие за собствен кеф . По закона имам 2 алтернативи или ловец с тапия за подборен или спортен клуб . Няма вариант в който аз няма да съм в тежест на едните или другите .

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=OtFhfwr ... 0%B8%D1%82 Благодарение на колегата Павлин Андреев форумната модерация достигна невиждани низини .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 15:21       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Update:
Днес си взех разрешителното. Ще оставя малко информация за моето преживяване, може да е полезна за някого в бъдеще.

1. Свидетелство за съдимост (за София) излиза на момента - 5лв, заплаща се с карта.. в противен случай се забавя.
2. Свидетелство от Следствена служба - може и по служебен път, но на изпита за безопасно боравене ни предупредиха, че става бавно. Най-добре лично. Таксата е 2лв, става за 10 мин.
3. Свидетелство от психодиспансер (на ул. Екзарх Йосиф) - 40лв, заплаща се само в брой. Отнема около 30 мин. При мен мина по-скоро проформа защото сме колеги, но предполагам, че не отнема много време.
4. Курс за безопасно боравене - изкарах го на стрелбище Герена, такса 240 лв. Аз лично съм много доволен; хората там са отзивчиви и ми помогнаха максимално. Продължавам да ходя там да си стрелям за удоволствие. Тестът е 40 въпроса, лесни (аз го реших без грешка). Практиката е 6 попадения в мишената, на 15 м. с пистолет по избор в калибър 9х19 мм.

5. Служителите в КОС бяха много отзивчиви, отговориха ми на всички въпроси (имах доста допълнителни, защото се касае за наследствено оръжие). Обясниха ми, че сантиментална стойност към наследственото оръжие не е основателна причина, затова като допълнение отбелязах самоотрана. Таксата е в размер на 20лв. Съветът ми е да изчакате пълните 30 дни по процедурата. Аз отидох по-рано (от нетърпение), но нямаше все още решение.

6. Приятелски съвет - изберете си по-голяма каса за съхранението.. пълни се неочаквано бързо с документи и не остава много място за самото оръжие :shock:

Успех на всички, които ще подават в бъдеще! :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 15:51       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 86
То хубаво, но как така изпитът е на 15м? При нас си беше 4 попадения в мишената от 6 изстрела на 25м с Глок 17. Ако не вкараш 4 от 6 те късат. От 15 човека 10 го взехме, 5 ги скъсаха като едно момче, не успя да вкара нито един в мишената от шестте изстрела. И това след задължителните 100 патрона обучение на курса.

За документите е ясно, пише ги на страниците на районните в интернет като изисквания. Ако имаш валидно разрешително за ловно оръжие да речем, както в моя случай, то решението, не отнема 30 дни, а 2 седмици.

Разрешението е валидно 3 месеца. След като вземеш пистолет го носиш с 5 патрона в КОС, в 7 дневен срок. Плащаш 2 такси по 5 лева(носене и съхранение) плюс още една такса- платих 10лв за балистика.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 16:05       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Viceroy написа:
То хубаво, но как така изпитът е на 15м? При нас си беше 4 попадения в мишената от 6 изстрела на 25м с Глок 17. Ако не вкараш 4 от 6 те късат. От 15 човека 10 го взехме, 5 ги скъсаха като едно момче, не успя да вкара нито един в мишената от шестте изстрела. И това след задължителните 100 патрона обучение на курса.


Не знам Вие кога сте карал изпит, но на 09.12.22 г. беше това - 40 въпроса, 6 изтрела (поне 4 "в мишената") на 15 м. разстояние с пистолет по избор в калибър 9х19 мм. Пускаха ни по 3ма, от моята групичка - всички имахме нужните попадения. Не знам дали са скъсали някого.

P.S. Герена организира курс с над 200 патрона (100 х 5.6 мм, 40 х 9х18 мм, 20 х .357 Магнум, 10 х .12 (с гладкоцевно) и 50 х 9х19 мм). Има подробна информация на техния сайт, ако някой проявява интерес.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 18:14       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Аз пък взех, че отворих Наредбата и видях, че разстоянието е 25 метра:
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135722617

Отивам за пуканки.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 18:36       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 86
Аз го карах ноември 2022 година. В Хасково, Стрелбищен комплекс Диана(Геодар). Няма да изпадам в подробности, също отзивчиви и любезни хора, помагат много и тн, но изпитът си е пред инспектор от полицията и още двама полицаи. Първо теория, тест с 40тина въпроса(не помня колко точно), но за стрелбата държаха много, поне при нас и тя си беше на 25 метра. Изпитът си беше напълно сериозен. 29 ноември, стреляхме на открито при не слаб валеж и 3 градуса температура, но както каза инспекторът - "ден с ден, не си приличат". И така протече. 1/3, не успяха д аго преминат и отидоха на поправка. Там какво се е случило, не зная.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 18:43       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
JDredd написа:
Отивам за пуканки.


На мен лично пуканки не ми трябват :D
Изпълнил съм изискванията, дали са ми документ - всички са щастливи.
Инструкторът каза, че разстоянието е 15 м. От там насетне - все тая :smoke:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2023, 18:56       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
Beer написа:
Ама нямало ловни полета за това сдружение, ги предупредили.

Тук нещо не става ясно, позволеният брой на ловците в една дружинка зависи от ловната площ. Т.е. те затова повечето не приемат, защото имат повече членове отколкото площ.
JDredd написа:
И за какъв х@й им е в дадена ловна дружинка да приемат някой, който изначално заявява, че не иска да е ловец?!

Защото му прибират таксите. Има дружинки с големи площи и защо да не вземат някой лев...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Яну 2023, 22:40       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
@Elassil: ЧЕСТИТО! :armed: Казват, че част от душата на воина остава в оръжието му. Нека споменът за роднините да е с Вас.
И... не оставяйте желязото да ръждясва в касата. Някоя разходка до стрелбището на никого не е навредила. PDT_Armataz_01_22

А сега ще си позволя малко словоблудство:
Elassil написа:
Изпълнил съм изискванията, дали са ми документ - всички са щастливи.
Инструкторът каза, че разстоянието е 15 м. От там насетне - все тая :smoke:

Тук въпросът е принципен - или се спазва закона и подзаконовите нормативни актове или не. В случай, че определен административен акт е издаден в нарушение на материалноправната разпоредба, това го прави оспорим. Т.е. може да бъде отменен по искане на лице с правен интерес и да останете без тапия. В линка на JDredd го има изпитното упражнение 6п, в което ясно е казано - 25м. 15м има в последното подготвително за късото, но то не е за изпит.
Ползвам случая да изразя дълбокия си потрес и възмущение от еволюцията на въпросната наредба, особено в критериите за изпитване! :shock: Целият труд, който преди 14г колегите хвърлиха на вятъра, за да подберат минимума полезни навици, е отишъл за почистване на изходния порт на определена биологична единица. PDT_Armataz_01_30
Що се отнася до критерите, ако някой на прецизна пропусне дори веднъж N4 от подобна дистанция, значи трябва да учи още!!! А от 15м пък хептен - тук половината ще уцелят мишената с хълбочен изстрел, за време, след някой ден тренировка. :P
Относно проверката на кандидата в НСС и съда, по служебен път - става за нула време, имах възможност да го видя. Освен ако не са разписали някакви нови правила, в които справката да се чекира през деловодствата и да се се подписва електронно...

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 101 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer