logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 10:34




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 101 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Яну 2023, 09:11       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Absolut написа:
@Elassil: ЧЕСТИТО! :armed: Казват, че част от душата на воина остава в оръжието му. Нека споменът за роднините да е с Вас.
И... не оставяйте желязото да ръждясва в касата. Някоя разходка до стрелбището на никого не е навредила. PDT_Armataz_01_22


Благодаря за хубавите думи! Искрено вярвам, че този пистолет е входната врата към интересния свят на едно ново хоби :armed: Надявам се, че в близките месеци ще мога да се похваля и със спортно оръжие :tank:

Absolut написа:
Тук въпросът е принципен - или се спазва закона и подзаконовите нормативни актове или не. В случай, че определен административен акт е издаден в нарушение на материалноправната разпоредба, това го прави оспорим. Т.е. може да бъде отменен по искане на лице с правен интерес и да останете без тапия.


Абсолютно съгласен съм, че въпросът е принципен и законът трябва да се спазва. Личното ми впечатление е, че на този курс всички минават.. идеята е да не застрелят някого/себе си. Може да е изолиран случай, може и да е стандартна практика - не знам. Аз съм направил това, което поискаха контролните органи от мен :-) А колко може да бъде оспорен.. малко се получава "една жена каза".. практически недоказуемо е дали метрите са 15 или 25..

Absolut написа:
Относно проверката на кандидата в НСС и съда, по служебен път - става за нула време, имах възможност да го видя. Освен ако не са разписали някакви нови правила, в които справката да се чекира през деловодствата и да се се подписва електронно...


Служителите на МВР, които присъстваха на изпита за безопасно боравене, ни посъветваха да си подготвим документа самостоятелно. Причината е, че имат "търкания" със следствената служба и им бавят документите. При тази препоръка не ми се рискуваше.. :confused:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Яну 2023, 12:12       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 475
Absolut написа:
В линка на JDredd го има изпитното упражнение 6п, в което ясно е казано - 25м.

Сигурен съм, повечето от нас знаят, че има стрелбища, на които е технически невъзможна дистанция 25 м., а се провеждат изпити...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Яну 2023, 14:08       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 85
Ами странно ми е. То нека им е по - леко на хората, но едно е да стреляш на 25м, съвсем друго на 15м. Да приемем, че щом човек се е записал на курс за безопасно боравене с КНО, то той е начинаещ. Съответно, няма кой знае какъв опит в стрелбата, на изпита ще се притеснява малко или много. 10м по - къса дистанция ще окаже доста голямо влияние върху крайния резултат според мен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Яну 2023, 15:17       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Absolut написа:
Тук въпросът е принципен - или се спазва закона и подзаконовите нормативни актове или не. В случай, че определен административен акт е издаден в нарушение на материалноправната разпоредба, това го прави оспорим. Т.е. може да бъде отменен по искане на лице с правен интерес и да останете без тапия.

Ако това (че изпитната стрелба е била от 15, а не 25 метра) не бъде вписано някъде черно на бяло в официален докИмент - не виждам как точно ще стане оспорването. Ма, той изпита си го взе от 15 метра - ми, окей, докажи го!

Погледнах и аз линка на Дреда - 6 изстрела от кобур със зареждане за 2 минути. Това на практика ти се явява неограничено време за даване всеки отделен изстрел. "Бил Дрил" (6 изстрела от кобур), но вече на 25 метра по мишена Nº4 се прави за под 10 секунди, със събрани попадения и то (за предпочитане, в оценъчната зона на 9-та.) 2,5 - 3 секунди за първия изстрел, и после по около 1 секунда сплитове (времето м/у всеки отделен изстрел). Така, да - давай ми ги и 25-те метра!

120 секунди за цялото това упражнение, за мен въобще обезсмисля ваденето от кобура и зареждането. Какво ти показват резултатите от това упражнение? Че в идеална среда, с минимален стрес и почти неограничено време - можеш що годе да работиш правилно със спусъка, както и що годе си наясно как да си хванеш равна мушка.

Самоотбраната обаче е динамична концепция, като там нямаш неограничено време (никой няма да стои и да те чака половин минута да се накумиш). И ако РЕАЛНО ще гледаме кой колко безопасен е за себе си и за околните - с КНО това може да се провери и на 7 метра, с изстрел от скрито носене за ВРЕМЕ (да речем, за около 3 секунди за първия изстрел).

Дали ще вкараш за неограничено време 5/6 (или колкото беше там изискването) по цяла мишена на 25 или 15 метра - поне за мен, не е показател за нищу. Да, поставят се някои в неравни изпитни условия, но дотам.

В момента с пищова стрелям само от 20+ метра по малки цели за време и кобур, но това вече са дистанции за по-нататък. Да, с прецизната стрелба се почва, но пак не на 25 метра. Като методика по-добре е това да се прави на дистанции до 5 метра по малки цели като кръг с диаметър от 5 сантиметра. Така обучаемият в реално време си вижда грешката от спускането и/ или меренето, и сам вижда какво и с КОЛКО да коригира. Инак на 25 трябва да има спотър: "Долу вляво, вдигни малко." Колко да вдигне и как точно да стане това - виждал съм хора грешките в спускането да се мъчат да ги компенсират с мерене горе вдясно, ужасТ!

Така че 25 метра при всички положения ЗА МЕН е сбъркана дистанция за начинаещи стрелци, а прецизната стрелба за неограничено време по цяла мишена на практика показва по-малко от 1/10 от онова, което един стрелец с КНО за самоотбрана трябва да има наработено като базови навици и умения.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Яну 2023, 15:28       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Дек 2022, 11:35
Мнения: 20
Служителите на МВР в деня на изпита казаха, че не е изпит по точност на попаденията или бързина за възпроизвеждане на изстрелите, а изпит по БЕЗОПАСНО боравене с КНО.
Останах с впечатлението, че се отделя повече внимание не базисни навици по боравене с оръжието, а не кой какво и от каква дистанция ще оцели.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Яну 2023, 16:00       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Elassil написа:
Служителите на МВР в деня на изпита казаха, че не е изпит по точност на попаденията или бързина за възпроизвеждане на изстрелите, а изпит по БЕЗОПАСНО боравене с КНО.
Останах с впечатлението, че се отделя повече внимание не базисни навици по боравене с оръжието, а не кой какво и от каква дистанция ще оцели.

Честито и от мен за разрешителното! :tu:

Само с прецизна стрелба, освен ако не се въртиш като шугав със заредено оръжие и не проверяваш дали същото е празно като гледаш в цевта му отпред :DD - трудно може да се прецени наличието на нужните базови навици за умения.

Докато с вадене и изстрел от кобур и скрито носене (по закон така се носи КНО за самоотбрана) за време, дори и не прекалено изстискано - ще си проличат доста неща. Дали ги има, или ги няма.

Попадението да ти отива там, където го мериш (тоест, правилното боравене със спусъка) също е неразделна част от базовите навици и умения.

Но без другите посочени в сбит формат от мене неща - си отиваме на съревнование по спортна стрелба с бойни оръжия, школата на Нонка Матова форевър! PDT_Armataz_01_22

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Яну 2023, 23:57       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Elassil написа:
Служителите на МВР в деня на изпита казаха, че не е изпит по точност на попаденията или бързина за възпроизвеждане на изстрелите, а изпит по БЕЗОПАСНО боравене с КНО.
Останах с впечатлението, че се отделя повече внимание не базисни навици по боравене с оръжието, а не кой какво и от каква дистанция ще оцели.

Вие, разбира се, сте следвали указанията на служителите, провеждащи изпита и претенции към Вас не може да има. Мен повече ме притеснява хипотезата да се пропусне мишена на 15м, в спокойна обстановка и на прецизна стрелба. Обсъждали сме го много пъти във форума, няма да ровя стари кости...
Пожелавам успех в спортните начинания, чакат Ви много интересни и (надявам се) приятни емоции.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2023, 16:05       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2018, 12:27
Мнения: 2
Здравейте, предстои ми подновяване на разрешителното за носене и съхранение на КНО. Разрешителното ми е на основание самоохрана (управител съм на фирма). Преди 5 години си взех сравнително голяма Берета, който харесвам и бих искал да си запазя за тренировки на стрелбище. За съжаление е доста тежък, обемен и като цяло неудобен за скрито носене. Въпросът ми е - има ли смисъл, да се пробвам за 2ро КНО - нещо компактно/събкомпактно или би било твърде нахално от моя страна и недобре прието от КОС? Как да подходя - да отида да ги питам, какво мислят по въпроса? От една страна искам да си запазя и Беретата, от друга страна не ми се занимава с продажби и цялата процедура по смяна, от трета - не искам да им лазя по нервите на КОС. Благодаря предварително за всеки съвет (В София съм).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2023, 19:12       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Mindless написа:
Как да подходя - да отида да ги питам, какво мислят по въпроса?

Само мое мнение!
Недей пита!

Питаш ли, ще те върнат и откажат!
С Тази работа, е малко както става при жените!

Иди и си поискай....подай заявката!

Ако стане, хубаво, а ако ти откажат... така или иначе ще е както до сега!
Според мен !
Успех!!! :tu:

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2023, 20:02       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2018, 12:27
Мнения: 2
kanartikin написа:
Ако стане, хубаво, а ако ти откажат... така или иначе ще е както до сега!


Благодаря за съвета. Това, което ме страхува е, да не стане от 2 стола на земята и да ме накажат с "отпаднала необходимост" :)))


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Авг 2023, 09:39       Заглавие:  Re: Придобиване и подновяване на разрешително за ОО
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 85
Аз първо бих си подновил разрешителното и след това подал документи за второ КНО. Познавам хора с 2, че някои и с 3 КНО за самоотбрана.

Пробвай. Един познат писа като мотиви за второ КНО “оръжието ми е необходимо за скрито носене през лятото” и си взе кило и половина револвер.

Субективно е. Служба КОС със служба КОС, не си приличат много много.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 101 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 42 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer