logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 25 Апр 2024, 21:15




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 09:08       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 784
Местоположение: София
Да опънеш 1,2 кила пищов като ЧЗ 75 на или в гащите, особено лятото във вътрешен кобур си е истинско предизвикателство, особено и вторичната борба с ръждата постепенно. Чанта и външен кобур става, пак тежи ама и всеки те знае, че мъкнеш нещо ;) За стрелба и носене чат пат, ама да го мъкнеш всеки ден се иска воля ;) Та Глок покрива и стрелба, и носене за 1-во, за неангажиращи и ангажиращи донякъде начинания. Виж за манията и вече ако си убеден защо искаш друго (получава се с години чопкане) е друг избор. Лично аз след Глок си взех Зиг 229, като бях наясно защо...ми кефи ме много повече.....не съм състезател...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 09:33       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
viper написа:
Днес ще отида да изтествам на живо една част от оръжията в списъка и се надявам да ми се поизяснят още малко нещата.


Колега, абстрахирай се от всичко и както ти се каза, "продухай" си мислите, за да ти стане ясно какво искаш да правиш с това оръжие. Пътят от "притежател на оръжие" до "активен спортист" е дълъг.
Ако ще наблягаш на "Хоум дифенс" и ежедневно носене, ти трябва надеждно оръжие, с ергономика, която приляга на твоята ръка. С това оръжие да придобиеш навиците, които са необходими за целите ти.
Моите цели са били подобни, но не си взех ГЛОК по простата причина, че това не е моят пистолет. Валтера ме грабна още като го хванах, засечки "0". Пробвах и ХК, ЗИГ, но не ме грабнаха.
Но преди да го купя, всички, които питах, ми казваха ГЛОК. Наложен стереотип, основно от активни стрелци поради ясни съображения.

Затова най-важното-вземи, стреляй, реши кой ти пасва, придобий умения.
Щото може да си супер-дупер стрелец по мишени, ама като ти изскочи някой на 7-8 м да не можеш да реагираш. От многото стрелци-любители като мен, всички наблягат на стрелба по мишени, хвалят се. Полза никаква, поне за мен. В реалния живот едва ли ще се отбраняваш от 20 м.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 10:18       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 00:31
Мнения: 26
Благодаря за полезните и изчерпателни мнения.

Идеята ми за оръжието е да стрелям с него. Не смятам да го нося (освен, когато го пренасям евентуално).
Хоум дефенс - не съм интересен (нямам пари, злато, ценности), но имаме идея да се преместим на малко по-самостоятелно място (къща с двор) и ми се иска да имам нещо под ръка.

Шадоу 2 ми хареса страшно много, макар че началните критерии бяха съвсем различни. И аз, като Росен - бях загледал 226 в началото, но си дадох сметка, че освен да му се кефя как изглежда - за моите цели и за първо оръжие не е особено практично. Шадоу от своя страна ми “лепна” в ръката. От друга страна, си представях, че като оръжие за спорт се предполага да има голям настроен във времето и съответно да е проектиран с по-голям ресурс. Това, че има толкова проблеми и нужда от постоянно сервизиране, не ме радва много.

Ще задам един малко по-конкретен въпрос - Какви биха били недостатъците на Шадоу 2 за ХД?

Хубава неделя от мен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 10:28       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 784
Местоположение: София
За Хоум Дефен бз да се замислям едно ЧЗ, но 83 за 200-350 лв. втора ръка, даже и един Байкал 12 заряден..що не и Макарон с една дръжка на Фаб дефенс ;) ? Е, ако очакваш много посетители е друго......;) Цената на 9х18 май надмина 9х19, но за рядко стреляне е ОК. Пък и горните пищови стават за носене. Ресурс на ЧЗ 83 според мен доста....поне не съм чувал за често дефектирали части....ся ако вида на КНО те кефи и това е основното и хвата, който в къщи не е много важен Шадоу...;)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 10:35       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
viper написа:
Ще задам един малко по-конкретен въпрос - Какви биха били недостатъците на Шадоу 2 за ХД?

"Хоум дефенс"-ът в БГ е едно много разтегливо и неясно понятие - както от юридическа, така и от чисто практическа гледна точка. "Шадоу-2" от друга страна, е едно много пипнато и красиво от субективна гледна точка оръжие, с което също се стреля много приятно. Така че за удоволствие от притежаването на нещо красиво + приятно стреляне... както и да имаш нещо под ръка в случай на някакъв неотложен ХД - одобрявам! :tu:

п.п. Ако ще стреляш над 5-10К патрона на година - чак тогава го мисли сервизирането. Но ако почнеш да навърташ такъв настрел - сам ще си отговориш на повечето въпроси. Успех!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 10:50       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Ное 2011, 22:46
Мнения: 477
Ако разрешителното е за самоотбрана, а не за спорт, все ще ти се прииска/наложи да го затъкнеш в гащите, за което Шадоу хич изобщо не става (имам и знам PDT_Armataz_01_22 ).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 11:36       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Едно от първите неща, които научих от този форум, е че при наличие на сериозно и непоколебимо желание всичко може да се носи стига да имаш правилната комбинация колан-кобур. Впоследствие животът ме срещна с такива хора, от които разбрах, че предното изречение е самата истина.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 17:01       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 12 Апр 2014, 14:13
Мнения: 345
Всяко оръжие може да се носи, при това без да се забелязва. Въпрос на дрехи и кобур.
https://www.facebook.com/watch/?v=1199973550196519

По твойте критерии, избери си това, което ти доставя удоволствие. И да ти "лепне" в ръката.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 17:34       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4664
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Колегата, търсейки "съвет", разрови мравуняка. Сигурен съм, че ще послуша себе си. Всъщност така и трябва.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2019, 20:28       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1219
Местоположение: USA
Телесна защита/носене. Пистолетът трябва да е с патрон в цевта. Тренировка за бързо вадене е наложителна. Аз лично предпочитам да нося револвер с къса цев. Всеки пистолет може да засече и не можеш да разчиташ на повторно дърпане на спусъка.
В къща/апартамент положението е различно. При вас зградите са тухли или бетон и има голяма вероятност за рикошети. Оръжието трябва да е на място за бързо взимане с патрон в цевта. За мен най-подходящо оръжие за вътрешна защита е гладкоцевното с 000 съчми.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2019, 13:07       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
viper написа:
....
Ще задам един малко по-конкретен въпрос - Какви биха били недостатъците на Шадоу 2 за ХД?

....



Недостатъци за ХД едва ли има особено значителни при Шадоу 2, но е ебзимслено за твоите цели да скачаш на такъв пищов.
Това е все едно да си купиш спортна натокана кола с която да бръмчиш само в квартала и то без да си натрениран състезател, който ще може да я оцени.

Щом ЧЗ ергономиката ти пасва - скачай на една стандартна 75-ца (има втора употреба запазени в диапазона 400-700 лв), джерико от израелското им производство също са екстра (имаше линк към такава обява в темата, да не я повтарям).
Даже за твоите цели ЧЗ75BD ще е по-добър вариант от стандартния 75В.
Сега, ако мислиш и да носиш (щото разрешителното ще е за самоохрана вярвам :tu: ) при всички случай габаритите са от значение.
Тогава нещо с размери подобни/близки на Глок19 е мн. приличен избор. Не е задължително Глок. Има и компактни ЧЗта - виж ги, пробвай ги,
примерно това:
https://www.czub.cz/en/produkty/pistole ... -p-01.html
има и мн. други марки/модели. Пробвай и с наличните по магазините кобури как ти стои на кръста.
Пищовче 22лр на кръста е по-добре от нещо дето стои заключено в касата, дори и за ХД сценарии.


Като избираш е важно да ти ляга макс удобно в ръката.
Да може да боравиш със спусъка и контролните механизми, бутона за пълнителя и т.н. без да променяш хвата. Лесно и бързо да хващаш равната мушка. Добре е за ХД/СД мерните прибори да са тритии/луминокс или ако няма фабрично такива да може да сложиш допълнително - да се предлагат на пазара.

Най-общо казано е това.
И да се похвалиш като вземеш нещо, задължително снимки на пищова, мишените, попадения :D :tu:

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2019, 18:01       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 747
Местоположение: Тутракан
tsb написа:

Щом ЧЗ ергономиката ти пасва - скачай на една стандартна 75-ца (има втора употреба запазени в диапазона 400-700 лв), джерико от израелското им производство също са екстра (имаше линк към такава обява в темата, да не я повтарям).
Даже за твоите цели ЧЗ75BD ще е по-добър вариант от стандартния 75В.
Сега, ако мислиш и да носиш (щото разрешителното ще е за самоохрана вярвам :tu: ) при всички случай габаритите са от значение.
Тогава нещо с размери подобни/близки на Глок19 е мн. приличен избор. Не е задължително Глок. Има и компактни ЧЗта - виж ги, пробвай ги,
примерно това:
https://www.czub.cz/en/produkty/pistole ... -p-01.html
има и мн. други марки/модели. ...:D :tu:

По въпроса с другите ЧЗ-та, които не са Шадоу 2 да споделя малко лични впечатления.
ЧЗ 75 съм разглеждал повече от 10. С подходящо увеличение. Ужас! Всеки път се учудвам как може толкова много да е ръждясал един пищов. Цевта отвътре е трагедия. Уточнявам, че това са 75-ци от Силистренски окръг. Аз не съм виждал нито една 75-ца, която да не е ръждясала непоправимо.
ЧЗ компакт Омега съм имал. Най-хубавото на ЧЗ-то, спусъка, не е както трябва. И след като не харесах спусъка на Омегата си поръчах ЧЗ компакт Шадоу лайн от ВИП-а. Повече от 6 месеца я чаках. По скъпа ми излезе от пълноразмерна Шадоука. Тогава още нямаше Шадоу2. Като дойде...красив пищов, супер спусък но пищова е шишкав. Рамата е от алуминий и е по-широка от Шадоу и по неудобна за носене от Танфолио.
За Джерико мога да кажа, че е супер пищов. Аз съм имал голямо Джерико, но съм стрелял и с малкото.Супер пищов. Но тук пак трябва да се гледа пищова от някой, който знае какво да гледа. Отдавна няма Джерико и на какъв хал е не се знае.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2019, 19:16       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
moderna написа:
....
ЧЗ 75 съм разглеждал повече от 10. С подходящо увеличение. Ужас! Всеки път се учудвам как може толкова много да е ръждясал един пищов. Цевта отвътре е трагедия. Уточнявам, че това са 75-ци от Силистренски окръг. Аз не съм виждал нито една 75-ца, която да не е ръждясала непоправимо.
....


moderna,
имал съм доста ЧЗ 75
старите модели, които бяха с някакво жалко подобие на оксидация ръждясваха брутално, вкл. и цевта. Независимо каква смазка се слага.
Но съм имал и от по-новите. Бяха с покритие подобно на "полимерна боя".
Стоеше малко като "гумирано" :shock:
Нямаха никакви проблеми с ръждата, вкл. и цевите им.
Нямам идея в момента с какво покритие са.
Отдавна минах на чисто стокови полимерни пищови.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2019, 20:29       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 00:31
Мнения: 26
Благодаря за включването :tu:

Мога да кажа, че си избрах оръжие. Ще се похваля, когато го взема.

Сега въпроса ми е, каква е процедурата, при положение, че става дума за друг град.
Отивам с моето разрешение за придобиване, правим договор, продавача го дава на оръжейника, за да удостовери годността. Оставам единия екземпляр на разрешителното и си взимам оръжието. Трябва да взема и 45 бр. муниции, които да са включени в договора.

Какъв срок имам да го представя в моята служба КОС? Има ли някакви други специфики, с които трябва да съм запознат?

Поздрави и хубава вечер.
Владо

П.С. Четох закона няколко пъти, но там се говори за наследяване. При покупко-продажба от частно лице ми стана ясно какви са спецификите. Според мен срока е 7 или 14 дни, но не съм напълно сигурен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2019, 20:36       Заглавие:  Re: Съвет за избор на КНО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1355
viper написа:
...Според мен срока е 7 или 14 дни, но не съм напълно сигурен...


С разрешителното за закупуване, отиваш при продавач и двамата заедно отивате в КОС по постоянния му адрес. Там ти оформят контролния талон, плащаш там каквото сте се разбрали и в срок от седем дни от датата на закупуване носиш пищова в твоя КОС за прострелка и издаване на разрешителното за самоохрана/спорт (каквото си обявил). :-)

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


Последна промяна Павлин Андреев на 16 Дек 2019, 22:05, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ti6kata и 51 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer