logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 14:59




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2020, 06:14       Заглавие:  Re: Мишени
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Yank написа:
Fair enough Moderna. :armed:

Аз видях на твоето видео кръгли падащи plates. Надявам се, че си им направил един лост и с помоща на въже да ги дигнеш всичко заедно с едно дърпане на въжето. Така поне е по нашите стрелбища.

Още, надявам се, че си виждал подобни но наредени в една редица. Стрелеца вижда само една. Пак с въже.

Не знам дали си стрелял и по мишени (стандартни ИСПС) задействани от попър - след задействане слизат надолу с въртене 90 градуса като показват "лицето" за части от секундата.

Имам късмета да стрелям IDPA с хора с фантазии. Всеки път нещо ново.

Аз лакомо съм ползвал фантазиите на Американците относно металните мишени. Почти няма мишена която да съм видял в Ютюб и да не съм я правил. Но после практиката, в Български условия показва, че не всичко е практично. Съобразявам се и със специфичните условия на Тутраканското стрелбище.
Аз трябва да кося тревата на стрелбището между 4 и 8 пъти в сезон в зависимост от метеорологичните особености. Стрелбището е 10 декара, добре,че не го направих 30 и се коси с трактор с косачка. Мишените трябва да бъдат преместваеми.
Моят опит показва...
Мишени, които се завъртат и дават възможност за обстрелване секунда са евтини и лесно се правят. Правил съм много. Но, тя трябва да се задейства с попър. Попъра трябва да е фиксиран за почвата със скоби, освен това трябва да има трасе, с метални колове с халки където минава кабела който задейства мишената. При първото косене на тревата цялата инсталация се маха за да може да минава трактора. И всичко това за да направиш три изстрела след което...туризъм, навеждане, лепене на попаденията, слугуване.
5 попъра, наредени един зад друг, като задния е по-голям от предния и виждаш само първия беше една от първите мишени които правих. Всичко това 5 попъра и лостовата система за вдигането са разположени на една обща рамка. Тази инсталация няма преместване и сложната лостова система правеше проблеми.
Плейтрак, който се зарежда(вдигат се плейтовете) с въже съм правил повечко. Плейтрака е най-внушителна и представителна мишена във всяко стрелбище. Там проблема в България е с въжето. Колко трябва да бъде дълго. Майсторите го стрелят и от 30м. начинаещите от 10. Аз от по-близо не разрешавам. Та едно 30м. въже когато се стреля от близо се тъпче, заплита се, цапа се когато метеш гилзите и вдигайки плейтовете си цапаш ръцете и оборудването. Плейтрак с въже се прави с долна лостова система, за да не се вее въжето като байрак, но такава лостова с-ма не е подходяща за вдигане от лоста, без да пипаш въжето. Много често въжето е мокро и кално.
Затова с ръчно вдигане с лост или съвсем без с-ма за едновременно вдигане. Така или иначе си на 10 крачки от плейтрака. А бе, дори плейтрака, такава внушителна и забавна мишена не ми е от любимите. Бях се отказал да правя плейтраци но този последния го направих по настояване на жена ми. Тя беше много учудена като видя, че нямам плейтрак. Беше дошла да си бере глухарчета...-как може да нямаш Плейтрак, визитната картичка на всяко стрелбище!? Добре, че имах останали "уши" от Мики Мауси и направих един. Толкова е лесно да угодиш на Жена си.
Мики Мауси също съм правил. Там проблемите са същите. Попър за задействане, стоманен кабел и колчета с халки за задействане , хардкавър от стоманена плоча за да прикриеш тялото на Мики Мауса, така, че да му стърчат само ушите. И всичко това да се маха при първото косене на тревата.
За мен, метални мишени, които не създават грижи са плетовете на Steel challenge и дуелното дърво.Отнасят стотици хиляди изстрела без да те ядосват и без да им слугуваш.
От години бях се отказал да правя метални мишени. Сега просто се наложи да направя малки дуелни дървета. Много често по състезанията взеха да слагат плетчета 15х15см., а това трябва да се тренира.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2020, 06:55       Заглавие:  Re: Мишени
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Счупи ми главата :-) Голяма хамалогия с косенето на тревата :td: Респект за твоето трудолюбие и постжения. Винаги ще си спомням изпипаната ти технология за леене на куршуми - пълно съвършенство. Вероятно вече си го направил автоматизирано :-)
Предполагам, че си в бизнес и усещам, че ти харесва - малко са щастливците, дето работят и правят пари с дела, които са им на сърцето.

Пожелавам то непрекъснат успех.

Местата където стрелям въобще не никне трева, само че хамалогията си я разделяме между нас - преди стрелби с доброволци, след това всеки мъкне в бараките. В къщи почти не стрелям, осввен да меря скорости на пушки или с пистолет или ревовер за лични тренировки и кеф. Имам и един терен за спортна стрелба с 4 машини, които виждат повече работа през лятото - имам много приятели, за които не знам скарата или стрелбата им харесва повече. Учим и децата да стрелят. Ловният сезон започва и вече ежедневно се чуват стрелби около мен - подготовката в пълен разгар.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Сеп 2020, 17:47       Заглавие:  Re: Мишени
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Дуелно дърво, Царицата на всички реактивни мишени се прави много лесно. Който иска -да си направи.
За стеблото на дървото и корените се използва винкел 75х75х7 или на 8. Марка стомана-препоръчвам S355k.
Слагаш стеблото и корените в специална стойка, така щото наклона да е този, който си избрал. Моите са наклонени напред с 46 см при 1.8 м височина, но по препоръка на Методи Марков я намалих на 36см.
Заваряш стеблото за корените с МИГ-МАГ апарат на 180А и разход на газ 12л в мин.
Правенето на листата на дървото е малко по-пипкава работа, затова първо правиш салата от метал. Продукти- шина, марка стомана S355k нарязана на 140 мм, калибровано ф16, марка стомана с45, нарязана на 85 мм, шина 20х10 марка стомана S 235J нарязана на 130 мм. Правиш фаска от двете страни на калиброваното и фаска от едната страна и закръгление на шината от другата страна. За да стане както трябва дръжката на листото използвам специален нагод, така,че всички дръжки на листа да станат еднакви. Заваряш. След това заваряш дръжката към листото. Грундираш дървото с червен грунд за метал, а листата със сив. Съхне и стреляш. Такава мишена може да се стреля от 1,2,3 дори 5 човека едновременно. Един Майстор от ляво и 4 аджамии отдясно. Голям цирк. Нямя разхождане напред-назад за лепене, колчета не се чупят... само кеф.
https://www.youtube.com/results?search_ ... 0%B2%D0%BE

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2020, 15:41       Заглавие:  Re: Мишени
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
moderna написа:
За мен, метални мишени, които не създават грижи са плетовете на.Отнасят стотици хиляди изстрела без да те ядосват и без да им слугуваш.

Недостатък на плейтовете, ако това може да се нарече недостатък е,че не си виждаш попаденията. Не виждаш дали си повлякъл изстрела или си избързал с натискането на спусъка при местене. Затова се наложи да си направя ТХП-Тутракански Хитър Плейт. Вчера го правих и пробвах, днес също го стреляхме много. Резултатите напълно покриват замисъла и очакванията. Попадения извън Алфата се отчитат категорично. Затова, който иска да си направи.
https://www.youtube.com/watch?v=aSV7IuL37Do

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Окт 2020, 06:10       Заглавие:  Re: Мишени
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1021
moderna написа:
Недостатък на плейтовете, ако това може да се нарече недостатък е,че не си виждаш попаденията. Не виждаш дали си повлякъл изстрела или си избързал с натискането на спусъка при местене. Затова се наложи да си направя ТХП-Тутракански Хитър Плейт. Вчера го правих и пробвах, днес също го стреляхме много. Резултатите напълно покриват замисъла и очакванията. Попадения извън Алфата се отчитат категорично. Затова, който иска да си направи.
https://www.youtube.com/watch?v=aSV7IuL37Do


Тутраканската селищна система - световен център на инженерната мисъл!
Много хитро се е получило!

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Окт 2020, 07:54       Заглавие:  Re: Мишени
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
https://www.youtube.com/watch?v=Ovf9i1IyoSc
След тежки предпроизводствени тестове вече всички плейтове са ми модел ТХ. Това,че плейта се върти при попадение извън теоретичната Алфа има дисциплиниращ ефект. Евентуално разваляне на хвата също се забелязва своевременно.
Понеже целта на споделянето е, който иска да си направи, давам пояснения.
Крака-затворен профил 50х30х3 с дължина 60 см. Равностранен триъгълник. Крачета винкел 40х40 с дълж. 10 см.
Вертикал ф 16 калибровано стал 40 с дължина 1м. Куршумите не оставят следи по материала. Следователно всичко по-твърдо от стал40 става. Стал 45, стал 65Г и всякакви други пружинни стомани.
Плейтовете са ми от стал 45 и Хардокс 500 с диаметър 25 и 30 см. И двете стомани издържат многогодишна стрелба с пистолетни калибри и двете се нараняват дори и от 223. Мит е, че Хардокс 500 издържа на карабински калибри.
Плейт с диаметър 20 см е прекалено чувствителен при такъв тип окачване. 20 см не е подходящ диаметър.
Триъгълната стойка е стабилна на неравен терен. Никога не куца. Окачване в центъра плейта запазва звъненето на плейта. Звънят звучно и дълго.
Накрая на клипа съм снимал и една Модерна мишена. Пред махало с два плейта съм сложил плейтрак с 6 ношута. Много е вероятно вместо 2 хита да направиш 4-5 баби. Но такава установка е скъпа,тежка и иска голямо слугуване.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Авг 2023, 21:18       Заглавие:  Re: Мишени
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer