logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 09:52




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2020, 15:55       Заглавие:  Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2020, 22:52
Мнения: 365
Пускам тази тема заради въпроса на щангата.

6tangata написа:
Защо 3-4 изстрела с .22 велоситър на "месо" са нищо в сравнение с един 38 спл., камо ли .357 маг.? И пак е идеята доколко лесно и как се стреля с лек револвер .357 и за колко време. Защо .38 е по-добър от 3 .22 велоситър?

Моето мнение е че точното попадение е по-важно от калибъра, защото един изстрел в главата на нападателя с 22 lr ще го свали на мига на земята. Докато едно попадение с 9х19 в белия дроб на нападателя ще му даде поне 20 секунди възможност да ви застреля или намушка с ножа си.

И не само един изстрел в белите дробове или корема не спира на мига, понякога два или три изстрела с 9х19 не спират веднага нападател. 10 секунди да е на крака и в съзнание дават възможност да ви застреля или наръга с нож.

Но понеже не съм сигурен дали под стрес ще уцеля точно в сърцето или главата нападател, който стреля по мен. А тогава всяка секунда е от значение за живота ми. Моя избор е 357 магнум. И с него нямам гаранция, че ще спра на мига нападател, но мисля че шанса е доста по-голям от 22 lr и 9х19 заради много по-голямата енергия и шок от травмата. Въпроса не е дали ще убиеш с даден калибър, въпроса е колко бързо ще спреш нападението.

Разбира се, който е напълно уверен в себе си, че ще уцели в сърцето или главата стрелящ по него нападател. Нека носи спокойно 22 lr за самоотбрана. Но нека не забравя, че при реална престрелка нападателя ще се движи и стреля по вас. И при изстрел в корема му или в белия му дроб с 22 lr той ще ви върне с изтрел. И неговия изстрел може да е във вашата глава.

Много ми е интересно, ако плякнеш с 22 lr във въздуха на циганин, който краде и идва към теб с метална тръба в ръката дали ще се респектира от звука на 22 lr.,??? Щото от звука на Макаров се респектира! Или вече сме забравили тая случка. :-)

И пак повтарям едно е да убиеш с даден калибър съвсем друго е ДА СПРЕШ нападение. Било само с изтрел във въздуха.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2020, 16:59       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Не мисля, че разбра какво питам ;) Може да го перефразирам така: Кое е по-ефикасно при да кажем близко място на попадение в тялото - 3-ри куршума 9х19 или един 44 магнум от 6" цев ;) Та това е идеята, ако 3 куршума .22 велоситър в тялото (не във важни части) са нищо пред един .38 спл или .38 ЗАЩО? Енергията е близка......, не е питането кое по-яко гърми, мутри и кво ли не..;)
P.S Точни джаули и тегло и т.н имат значение, но питането е общо ;)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2020, 21:14       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Това е нищено доста

На доста хора съм предлагал да пусна 3 бързи Велоситър от 5 метра

Досега не съм намерил желаещи.....

Ама това клипове, ама гел, дъски, прасета.... Теории хиляди, желаещи НУЛА


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2020, 21:20       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
По темата само ще цитирам едно от златните правила при лова (което напълно важи и за стрелбата по хора):

"Големият калибър прощава много грешки на стрелеца"(R).

Кой както иска, така да си го тълкува.. Крайният пример е с .50 BMG - ако такъв куршум те шибне дори в бедрото, ще ти откъсне крака и умираш от загуба на кръв. За .22LR прочетох някъде интересна статистика: повечето умрели след попадение на това куршумче.. са си заминали не от раната, а от инфаркт. Демек от ужас са получили разрив на сърцето. :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2020, 22:50       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2020, 22:52
Мнения: 365
6tangata написа:
Не мисля, че разбра какво питам ;) Може да го перефразирам така: Кое е по-ефикасно при да кажем близко място на попадение в тялото - 3-ри куршума 9х19 или един 44 магнум от 6" цев ;) Та това е идеята, ако 3 куршума .22 велоситър в тялото (не във важни части) са нищо пред един .38 спл или .38 ЗАЩО? Енергията е близка......, не е питането кое по-яко гърми, мутри и кво ли не..;)
P.S Точни джаули и тегло и т.н имат значение, но питането е общо ;)

Според мен по-голям стоп ефект би имал един тежък 158 грейна 38 сп. заради по-голямото тегло от три по 40 грейна 22 lr.

Ще кажа защо мисля така. :-) Един тежък 350 грейна куршум с 300 м/с ще утепа мечка и то бързо. Но девет 22 lr едва ли толкова бързо.... Сигурно след часове.

Но разбира се може и да бъркам. Както казва .38 Super. :happy:

п.п. Ако имах възможност за още две къси оръжия калибъра им щеше да е 45 АСР и 44 Магнум. :armed:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 07:56       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 535
Въпросът ми звучи така: Как е по-лесно да събориш бързо човек- с един силен удар или с три слаби удара в главата?
Мисля, че отговорът е ясен.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 08:30       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
При самоотбрана по-важен е калибърът.
Просто при стресова ситуация, в условията на продължаващо животозастрашаващо нападение, трудно преодолим страх, че може да загубите живота си, физическа болка, слаба осветеност, мръсотия в очите и подобни, вероятността за точно попадение рязко пада.
Затова по-големият калибър, ще бъде по-полезен от физическа гледна точка.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 10:34       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 06 Ное 2006, 10:15
Мнения: 399
Най - важното както и при оная работа е проникването, ако 350 грейновия ти цъфне кат майска роза на някое ребро на баба Меца, ще търсиш fmj-та кат фебереец в Маями...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 17:36       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
Абе с оглед на правораздаването у нас, аз не бих заложил на повече от един, максимум два изстрела! Справка - делото Лисичков...
Затова, носете и стреляйте с най-мощния калибър, който можете да контролирате НАДЕЖДНО! ;)

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 18:49       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Павлин Андреев написа:

Абе с оглед на правораздаването у нас, аз не бих заложил на повече от един, максимум два изстрела! Справка - делото Лисичков...
Затова, носете и стреляйте с най-мощния калибър, който можете да контролирате НАДЕЖДНО! ;)



Кажете Амин, братя :wink: :tu: !
Това е правилната формула!
Измислена е отдавна, където трябва - там дето имат доволно много и реален опит в тая сфера.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 18:50       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
"Кое е по-важно калибъра или точното попадение?"

И трите дедо Попе и трите..... са важни - и калибъра и попадението и ..... още много фактори.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 19:09       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Цитат:
"Кое е по-важно калибъра или точното попадение?"

Според ФБР, за двукраки/ ловът е друга бира... точното попадение с боеприпас, покриващ THE FBI PENETRATION STANDARD... или експанзивен от 9х19 нагоре/ 9х18 - изолирани случаи.

Именно по тази причина, ФБР от 10 Ауто отиват на .40 S&W... а от година-две... и те и Сикрет Сървис... слязоха на 9х19. Инструктурите/ тактиците на ФБР казват: "Всеки трябва да може да покрие новия куал":
https://www.activeresponsetraining.net/ ... ion-course

Минимумът от базова техника, която ти трябва на улицата. Да, за сериозно стрелящ, това е лесна квалификация... но за да покриеш всичко с .357 Sig или 10 Ауто примерно... си требе сериозно стреляне. Затова компромисно свалят калибъра до 9х19... в името на комбинацията между бързина и точност.

Ако вкараме и РЕВОЛВЕРЪТ в играта... с него и първи изстрел/ и дублети... ти идват по-бавни. Точен изстрел от истинско скрито носене с 6 инча цев на 7 ярда ми иде около 1,80 сек.:
https://www.youtube.com/watch?v=8qO-iLNb8rg

За 1,80 сек., от скрито носене, с Глока ще ги вкарам поне трички. Три 9х19 срещу един .357 Маг... пак нещата опират до шот плейсмента. Аз лично се чувствам по-комфортно с повече патрони/ тоест въпреки че брутално се кефя на рево-то - не си давам Глока... калибри под 9х18 - считам за несериозни за дефенс. Да, дай да ти вкарам три велоситера... при всички положения, няма да е приятно/ може и да е летално... но ако се засиля срещу теб с мачетето... СТОП ЕФЕКТЪТ нещо ми малее... а че противникът и той ще си замине след време от кръвозагуба - не знам какво толкоз има да те топли.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 19:29       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Последния пост е по-смислен, другите сигурно съм ги чел по 1000 пъти, почти във всяка тема ;) Явно аз съм прекалил с кока-колата и нещо се чудя само аз ли си разбирам въпроса? Слагаме на кантар 3 проектила сумарно тежки колкото един по-голям и джаулите на трите са колкото на по-големия. ЗАЩО по големият е безуловно по-добър? Отговори...засегнати от по-големия накуп нерви спират....винаги има време междинно време между 3 изстрела, колкото и да е малко.....ей такива. За слонове, мечки и биволи е друго...дрилове ОК....за Лисичков ОК, ама само аз ли си разбирам питането ;)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 19:31       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8103
Местоположение: USA, FL
Това ^ (както го е поставил Геле), както пишат по американските форуми... :D
Освен всичко друго тая тема е дъвкана тука почти през две години и на който му се рови има писано със статистики и с какво ли не,
даже може да се наблюдава развитието на някой участници от едно становище към друго с течение на времето... :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2020, 19:40       Заглавие:  Re: Кое е по-важно калибъра или точното попадение?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Статистиката в САЩ показва, че огромната част от случаите на самоотбрана, приключват след 2-3 изстрела. За толкова най-много стига времето. Случаи с изпразване на целият пълнител има, но те са редки. Ако нападателят, или мечката са прекалено едри и адреналинни, или ако човек е изпаднал в паника.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Paganlord и 41 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer