logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:38




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 22:12       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Бтв, Дон Оливър, след като спомена, че "екстрийм шок"-а, де го рекламираха/ тестваха в СОБТ, е рекламен трик... ми даде списък с боеприпасите, които покриват стандарта на ФБР, като ме посъветва да ползвам само такива... за Winchester T-Ranger се сещам на първо четене, но, цял списък беше/ има го забутан някъде по мейлите ми.

Дон вика, тествай в правилно калибриран балистичен гел боеприпасите, които ползвате при вас... и на база получените резултати - да допълним списъка. Викам, човек, при нас, по закон, можем да носим за дефенс само FMJ-та... което почти напълно обезсмисля тестовете в балистичен гел.

Но, на някой тепърва ако му се занимава да дупчи и снима метални колци/ чамови дъски/ каски/ бронежилетки и пр... да споделя, естествено! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 22:18       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Този дето ти го е казал, не е народа, а категорично е полицай най0вероятно катаджия на около 30г /лично мнение :-) /
Beer написа:
абе, махни я таз тема, не пиши там, незнаеш какви хора четат тук, може някой да е наемен убиец и да получи наготово информация.... Смях се, ама ми стана и малко криво, че народът е толкова уплашен


По процедура:

Ако правиш опити за познание, Беер ...изчакай някой да поръча нещо /както ние тука поръчвахме на Минаващия какво да купи и дупчи...той купи половин прасе стреля и после му се обясняваше колко се е объркал...и почти цититрам: "... голема работа като е купил тея меса...това не му дава права повече от останалите... та да пише глупости..." ха ха хааа... уелкъм то БГ

Ако правиш тестове е така да се види резултат конкретен нещо... те чака още по-голямо премеждие...като моите преди 15г по железа - ''аман от глупости.. тия колци си ги удари в главата нищо не носи това инфо , кой на улицата се облича с колци и каски" и прочие нашенски си неща...

разбира се в критиките освен останалите и аз ще участвам ...ти само направи опитите :tu:
не те плаша...напротив мотивирам те... :armed:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 22:29       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
За смислен тест обаче - съм много навит! И се включвам солидарно за закупуването на 2-3 блокчета правилно калибириран балистичен гел:

https://www.clearballistics.com/

FMJ-та, деветки, с различно тегло 115/124/147 грейна... 40-ки... .357 Sig. Отвъд Голямата вода, FMJ-та почти никой не се занимава да тества... а да се види реален тест на това, дали FMJ 9х19 наистина прониква повече от .40 S&W и в балистичен гел - ще е интересно! И да се постави ребром до .45 ACP примерно.

Револверните боеприпаси - там пък, хептен! Там комбинациите са десетки, ако не и стотици, като вкараме в играта и различните по дължина цеви.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 22:49       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
за Winchester T-Ranger се сещам на първо четене
Рейнджър Т е дефакто старият Блак Талон без черното покритие Геле, много добър е. Друг добър патрон е Winchester bonded pdx1 и Barnes Tac-XPD, последният е с хромирана гилза за по-безпроблемно подаване и с изцяло меден проектил с или мелонитно или някакво друго подобно на черен хром покритие за по-добро подаване през рампата.

Относно питането на колегата с бирата - американците използват най-много два начина когато нямат калибриран балистичен желатин: както Геле спомена - вода и мокри указатели.

Водата америанците я слагат в едни "дамаджани с дръжки, защото са почти квадратни и стените им са много тънки, събират по галон.
За 9мм обикновенно слагат 4-6 от тях, мога да премеря колко са дебели, идеята е да се стреля през достатъчно вода, колкото да покрие стандартите -12-16"
Не е най-прецизният стандарт но ако се стреля всеки път през еднакви бутилки може да се сравнят резултатите.
В голямо тяло вода както спомена Дред, проектила винаги завива на някъде, може да се види само как се отваря но не и къде спира.

Другият разпространен метод е през указатели напоени с вода. Дефакто се търси еднородна материя обилно напоена с вода, става идеално и с вестници, сгънати и хванати със свински опашки, преседели във вода така че да се напоят, може да се увият в някаква пласмасова торба за да не изтича водата, и така да се стрелят.
като че ли е по-лесно с тях вместо с указатели защото няма да се късат кориците като на указателите а стари вестници се намират бол...
Търси се пак - проникване, но в такава материя е трудно да се хване стандарта от 12"-16", проектила спира по-бързо особено ако е халоупоинт.

Има доста клипове в мрежата, доста са и свалени... Eдно време имаше един Box of truth, гугълвай го, може все още да е актуален, той стреляше през дъски ако не бъркам... :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 06:23       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Правих такива тестове, за мен балистичния гел е прекалено “идеален” - показва как ше реагира съответния проектил в идеалния случай, но в реалния живот такива няма много.
Моята мишена е кожена торба (имитира кожата - доста куршуми се спират в кожата от задния край, доста здрава материя е всъщност, имаше случай, където уцелен в главата с .32 куршума пътува между костта и скалпа, без да пенетрира и без да пробие кожата навън). Вътре се слагат два слоя свински ребра - отпред и отзад, така имитират гръдния кош. Вътре можеш да сложиш каквото карантии имаш под ръка - дроб, сърца, бъбреци - така имитиращ органите в гръдния кош. Слагаш отпред 2 или 4 ката джинсов плат, или ватена риза, за да имитираш облечено тяло, и си готов.
Слагаш отзад няколко книги, за да спираш преминалите куршуми (най-добре бутилки с вода, за да не се деформират допълнително, скоростта им ще е ниска и водата няма да ги отвори.
Стреляш няколко куршума от един модел, така можеш да видиш как реагират при попадения в различни среди - с и без кости.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 07:22       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
minavasht написа:
Правих такива тестове, за мен балистичния гел е прекалено “идеален” - показва как ше реагира съответния проектил в идеалния случай, но в реалния живот такива няма много.
Моята мишена е кожена торба (имитира кожата - доста куршуми се спират в кожата от задния край, доста здрава материя е всъщност, имаше случай, където уцелен в главата с .32 куршума пътува между костта и скалпа, без да пенетрира и без да пробие кожата навън).

Боеприпас, покриващ стандарта на ФБР - трудна работа да ти спре между кожата и скалпа. Затова проникващите след 12-ия и спиращатите до 18-ия инча в правилно калибриран балистичен гел - са ти експанзивни боеприпаси от 9х19 нагоре/ с две 9х18 марки като изключение. Именно по тази причина, на работа/ служба... не можеш да експериментираш... а и на теб ти дават минимум експанзивна деветка.

Иначе е сметнато, че боеприпас, минаващ границата от 12 инча в правилно калибриран балистичен гел - ще стигне до жизненоважен орган на двукрако независимо от ъгъла на попадение/ проникване... щото не всеки изстрел/ попадение... ти е frontal torso.

BARRIER MATERIAL ... де е пред целта, как влияе на терминалната балистика - също е интересно. При стрелба през челно/ странично стъкло на автомобил примерно... 40-ката има вероятност повече да се бъгне от обикновената деветка и т.н. и т.н.

Така че ако ще търсим scientific data отностно ТЕРМИНАЛНАТА БАЛИСТИКА - балистичен гел! А ако просто ще се забавляваме с размисли и страстни относно това, кое в какво колко дупчи - колци/ чамови дъски/ глина/ ватенки и пр... там вече, небето ти е хоризонт.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 07:28       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ако има желаещи за тест на FMJ-та от различни калибри, както и на револверни боеприпаси в балистичен гел - съм навит да стреляме/ снимаме/ анализираме. Останалото, колкото и да е забавно, е толкова и несериозно с оглед на ваденето на някакви генерални изводи и заключения, касаещи терминалната балистика.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 07:58       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Ами аз за патроните, които нося, много добре знам как реагират в идеална среда- отварят се перфектно в 99% от случаите.
С моите тестове знам и как реагират в реалния свят, след като са минали през ватирано яке или са ударили ребро по пътя.
ФМЖ в гел ще дупчат малки дупки много надълбоко, може би с изключение на тежките 9мм, които могат да започнат да се премятат, защото не са стабилни - поне такъв беше ефекта в торбата с мръвки с 147 грейновите, които пробвах.
П.П. Изрично писах .32 за случая с гръмнатия в главата - беше уцелен мисля в ляво в челото, куршума не беше пробил черепа, и се беше плъзнал отзад между черепа и кожата на скалпа. Даваха го мисля в един стар епизод на “Cops”


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 08:22       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
За .32 е интересно...имаше и мнение, че .32 рикушира от кора на дърво...тук има една ключова теза.....за .32 е много важно какви патрони използваш....както и за другите калибри....и тия твърдения за .32 са все едно да кажеш с полския ми ФИАТ не можах да вдигна 200 км., следователно всички коли ФИАТ са буклуци....та на всички теми общите приказки са "вредни" и точно те дразнят хората, които биха писали....ама то така си е от ВРЕМЕ оно......от стотици прочити пишат 5 човек....Пешо каза, че Гошо видял Христо да казва, че Свилен....американските сайтове....убо.....ама видял ли си лично...щот имаше твърдения, че СТОП патрон 9Х18 от 5 метра бил СМЕХ щот в новините давали....е Убо.....без коментар нататък....и тук....каква марка, изрядно съхранява...и т.н всичко друго е БЛЯ БЛЯ.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 08:51       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
6tangata написа:
американските сайтове....убо.....ама видял ли си лично...щот имаше твърдения, че СТОП патрон 9Х18 от 5 метра бил СМЕХ щот в новините давали....е Убо.....без коментар нататък...

Щанга, терминалната балистика е НАУКА! И нещо научно доказано, ако не си го видял/ тествал лично - к'во, не вАжи?! Като са приемали Стандарта за проникване на ФБР, по него са работили военни хирурзи като др. Мартин Факлер, които са разглеждали/ анализирали стотици престрелки и поражения на най-различни боеприпаси в живи двукраки цели. Ти знаеш/ си видял повече от военен хирург, работил на терен... ми, окей! :tu:

Та, специалистите са стигнали до извода, че боеприпас, проникващ минимум в 12 инча правилно калибриран балистичен гел - ще ти стигне да жизненоважен орган на двукрако, без значение от ъгъла на попадение/ проникване в живата цел. За да се спре до 18-ия инч, боеприпасът трябва и да е експанзивен/ неотворил се експанзивен е с балистика, подобна на FMJ, и също не покрива стандарта на ФБР. Со кратце, за адекватен боеприпас за спиране на двукраки живи цели, ФБР приемат експанзивен боеприпас от 9х19 нагоре.

Иначе лично ми се иска да видя/ тествам... как ще се представят FMJ-та от различни калибри, но пак в правилно калибриран балистичен гел. Flat nose или round nose... 40-ка vs. 357 Sig... .45 ACP FMJ.../ пред различен barrier material. Да, ще ми е интересно да го видя/ тествам лично. Дъски/ мебелни плоскости/ глини/ ватенки и пр. обаче... са тестове без сериозна scientific data... тоест, губене на време. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 08:57       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
minavasht написа:
Ами аз за патроните, които нося, много добре знам как реагират в идеална среда- отварят се перфектно в 99% от случаите.
С моите тестове знам и как реагират в реалния свят, след като са минали през ватирано яке или са ударили ребро по пътя.

Боеприпас, покриващ стандарта на ФБР, кога не реагира добре в "идеална" среда? :-) Куховърхи, с ризница и ядка несвързани галванично... ядката се отделя от ризницата - такъв и в балистичен гел едва ли ще стигна 12 инча... но, това също съм си навил на масрафа да го пробвам. Аз така или иначе ще го пробвам, де, просто ако има повече желаещи за експерименти в балистичен гел - ще се радвам.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 09:00       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Човек умен си ама все едно си говориш..Американците, ФБР...бил дрил и кво ли не..направо се чудя дали не е копи пейст или как имаш нерви да пишеш по 1000 пъти едно и също...никъде не пиша, че .32 е супер за дифенс....просто, че измислиците за това какво дупчи и т.н...разчупи се малко..в цялата работа има и малко кеф и т.н стига с това кое е най-добре...без лоши чувства ;)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 09:27       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
6tangata написа:
Човек умен си ама все едно си говориш...

Ми, налага се явно! Та, да се повторя за трети или четвърти път сигурно: Ако ще разглеждаме ТЕРМИНАЛНАТА БАЛИСТИКА на даден боеприпас - правилният материал за куршум-тестинг ти е БАЛИСТИЧНИЯТ ГЕЛ, и то правилно калибрираният такъв.

Ако ще стреляме/ дупчим нещо за кеф - това е коренно различна бира. 9х19 чисто оловен релоуд примерно, не може да пробие/ спира в радиатор на кола.ц :happy: В същия радиатор, ще резна няколко различни боеприпаса от различни калибри... е, и?! Какви изводи ще се извадят от това: "Ако искате да пробиете радиатор на кола, стреляйте с еди какво си." Идентична ти е научната стойност в дъски/ глина/ мебелни плоскости и пр.

Иначе, да слагам пръст в колелото на кефа - не аз! Но ако ще се търси някаква научна стойност в тези експерименти - те трябва да отговарят на определени условия, като наличието на правилно калибриран гел за куршум-тестинг.

В балистиен гел, деветка или .40-ка FMJ/ каквито единствено имаме право да носим за дефенс в БГ... ще проникне повече - ми, наистина ми е интересно да го видя/ тествам лично. Дали ще спре до 18-ия инч - малко вероятно, но колко е свръхпенетрацията на FMJ 40-ка сравнена с FMJ деветка - без да се тества, няма как със сигурност да се каже. Или дали FLAT NOSE свръх прониква по-малко от ROUND NOSE... съответно с по-тежък или по-лек проектил... без да се направят едни що годе научно издържани тестове - няма как да се каже кой е по-добър за дефенс, а разсъжденията по тази тема са в сферата на предположенията и догадките.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 18 Юли 2020, 09:39, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 09:37       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
За "Бирата" за мен е кафе и някакви изводи за .38 спл и .357. Просто за научното си трябват много кинти време и т.н...не ми се вярва някой да се мине и за своя сметка да тества...виж може и да има......Хора събираме кинти за балистичен гел и търсим стрелбище....ако няма този фактор за мен винаги търсим кефа и някакви резултати...Та, за да е всичко на ниво си трябват КИНТИ, стрелбище, време=кинти и акъл! Иначе пак е интересно например ФМЖ селиер или Софт пойнт магтек дупчи дурео повече....магтека мачка ли върха си в дърво? Може да не е важно за Американците и стандартите, но на доста хора би било интересно...поне на мен...;)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юли 2020, 09:47       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
6tangata написа:
Хора събираме кинти за балистичен гел и търсим стрелбище....ако няма този фактор за мен винаги търсим кефа и някакви резултати...

Мине не мине, и се пусне тук тема: "По-тежък или по-лек куршум за дефенс, FLAT NOSE или ROUND NOSE", и пр. Американските тестове тук са нерелевантни, щото там масово тестват боеприпаси с куховърхи/ експанзивни проектили... а те са с коренно различна ТЕРМИНАЛНА БАЛИСТИКА от FMJ-тата.

Та, за един научно издържан експеримент по въпроса, влизам солидарно с парите за балистичен гел/ стрелбище/ боеприпаси и пр. :armed:

Иначе кое в какво дали/ колко дупчи... винаги ми е било интересно да гледам/ тествам. Посейдона даже има на видео отпреди 15 години сигурно... как един .45 ACP рикошира от армейска каска, стреляна от мен фронтално... и ме удря в корема. :DD Но доколко всичко това има отношение към темата "Правилен материал за куршум-тестинг"... не знам. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer