logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 22:27




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Ное 2020, 03:42       Заглавие:  AR-10 vs FN SCAR
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
https://www.youtube.com/watch?v=6hGA1yhemEI

По принцип едно време, като нямах достъп до оръжия, SCAR-H ми беше мечтата. Какво да не му харесваш? Съвременен, изглежда секси, в любимият ми калибър, отроче на една от най-старите и иновативни фирми в бранша. Фирма с дълга история на успешни проекти в света на .308. Особено легендарният FN FAL.

Като се запознахме на живо, останах разочарован. Огромен, шумен с неприятен откат. А в моят случай и засичащ (вероятно му беше слаб заряда, не знам честно казано). Разбира се, поради ограниченият ми опит, моето мнение си е за мое ползване.

Обаче започнах да чета, че и хора с огромен опит не са възхитени от пушката. Дори от надежността и. Клипа горе е само един пример на сравнение с евтин AR-10. Резултата от сравнението с арката:

1. По-тежък

2. Неергономичен, дори опасен. Особено с тази ръчка на затвора.

3. По-лош спусък.

4. По-неприятен и рязък откат. Направо чупи оптики.

5. Пресилена газова система. Ако се сложи заглушител, дори хвърля искри.

6. Мизерна точност.

7. За разлика от арката, не подържа съвременни калибри с висок BC, като 6.5 Creed.

И всичко това при цена за която могат да се купят 4 (четири) AR-10!!!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Ное 2020, 05:48       Заглавие:  Re: AR-10 vs FN SCAR
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Къде според мен са проблемите. Основно, че не са взели достатъчно неща, или поне газовата система на FN FAL. Не знам какво конструкторите са си представяли, с тоя огромен половинкилограмов болт, дето газовете и голямата пружина го лашкат, като луд миньор вагонетка. Тази маса влияе както на точността, така и на издръжливостта на оръжието.

Много пластмаса - ама много. С нея трудно се постига консистентност.

Сравнително тънка цев за пълноразмерен калибър.

Неизпипана газова система.

Цената пък е пълна безмислица. Пушката се движи в диапазона 5-10 000 долара. Повече от къстъм състезателна пушка с най-скъпите къстъм ресивъри, цеви, полимери, оптики, спусъци и всичко изчислено до микрон. Докато това се опитва да бъде масова военна пушка. Ширпотреба. Защо тогава струва колкото най-ниският модел на Харли Дейвидсън? Да не би да съдържа толкова марки стомани и други материали, или инженеринг, или да е толкова трудна за производство?

П.П: Теста за точност в клипа, който съм пуснал да не се взима за чиста монета. Човека явно не е особено добър стрелец. Особено като взе да брои трите най-добри попадения от петте и да нарича “флаер” попадението в страни от групата.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Ное 2020, 09:28       Заглавие:  Re: AR-10 vs FN SCAR
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Amazon написа:
https://www.youtube.com/watch?v=6hGA1yhemEI

По принцип едно време, като нямах достъп до оръжия, SCAR-H ми беше мечтата. Какво да не му харесваш? Съвременен, изглежда секси, в любимият ми калибър, отроче на една от най-старите и иновативни фирми в бранша. Фирма с дълга история на успешни проекти в света на .308. Особено легендарният FN FAL.

Като се запознахме на живо, останах разочарован. Огромен, шумен с неприятен откат. А в моят случай и засичащ (вероятно му беше слаб заряда, не знам честно казано). Разбира се, поради ограниченият ми опит, моето мнение си е за мое ползване.

Обаче започнах да чета, че и хора с огромен опит не са възхитени от пушката. Дори от надежността и. Клипа горе е само един пример на сравнение с евтин AR-10. Резултата от сравнението с арката:

1. По-тежък

2. Неергономичен, дори опасен. Особено с тази ръчка на затвора.

3. По-лош спусък.

4. По-неприятен и рязък откат. Направо чупи оптики.

5. Пресилена газова система. Ако се сложи заглушител, дори хвърля искри.

6. Мизерна точност.

7. За разлика от арката, не подържа съвременни калибри с висок BC, като 6.5 Creed.

И всичко това при цена за която могат да се купят 4 (четири) AR-10!!!


1. Нормално е да е тежък има голям патрон какво очакваш незнам. Моя FNAR и той тежи яко но съм го приел.
2. Тук немога да кажа нищо въпрос на виждане, да ръкохватката за зареждане на АР е по измислена това не го отричам, но защо да е опасен също немога да си отговоря.
3. Лош спусък. Ми мил спек се води оръжието, а там има накои изисквания заради бързите на спъсъка. На моят голям меч спусъка е 800 грама, но оръжието има друго предназначение - марксменска пушка предполагам, че тук ще има опция за по меки спусъци.
4. Е тук това си е лошо ... FNAR си има балансьор + буфер и е много добре измислено, а това дето чупи оптика е лошо.
5. Нали има регулатор на газовата камера ... накой трябва да барне ...
6. Хм ... какво дава FN за разсейването/ точостта. на моят FNAR си модават 1 МОА на 100 метра в най лошия случай.
7. Това за модерния калибър не е болка за умиралка не са решили не са го барнали.

Цената .... е все пак това е FN ... фирма с минало като МЕРЦЕДЕС.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2020, 02:25       Заглавие:  Re: AR-10 vs FN SCAR
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Не съм стрелял със Scar, разглеждал съм я в магазина и като цяло ми хареса, но не и за тази цена.
Мисля че когато излезна на пазара, предизвика фурор понеже избора на качествени АР10 от подобен тип беше доста ограничен - LMT и KAC, които също са във високия ценови клас.
За мен най-големия недостатък е че си е proprietary платформа и всякакви ъпдейти са доста ограничени и скъпи - за пример Geissele спусък е над $300. Часта която се води "оръжие" е ъпъра за разлика от АР10 която е като АР15, съответно при ФН-а нямаш опции за други калибри, а цевите са с доста органичен избор - 16 и 13 инча на безобразни цени. По форумите масово се оплакват че единствения източник за резервни части е FN и цените и времето за чакане са абсурдни.

Ако оставим това на страна, сравнението с АР10 е малко сложно, понеже има много различни видове АРки. Моята се доближава доста до Scar-H като form factor - 16' цев с лек профил (при Scar ако не се лъжа е още по-лек - "молив"). Разликата в теглото между двете е 1 паунд в полза на Скара, което не пръв проглед не изглежда много, но при моята доста от това тегло е в цевта и хандгарда което прави баланса малко неприятен и пушката се чувства по-тежка от колкото всъщност е. При Скар теглото идва от огромната затворна група, която е и причината да троши по-евтини оптики и най-вече обратното движение на затвора напред след изтрел.
Интересн факт - една от причините британската армия да избере LMT MWS пред Scar-H за тяхната sharpshooter rifle е понеже ниското тегло на Скар прави по трудни бързите последващи изтрели заради отката.
Газовата система е мислена да се ползва със супресори с нисък back-pressure като OSS, Surefire & KAC. Доста от "цивилните" супресори правят много голямо обрано налягане с цел макс. заглушаване което омазва работата на доста пушки правени за армия/полиция, в повечето случеи те са овъргаснати. Моята също не е изключение и доста собственици казват че дори се появяват малфункции заради голямото налягане, в нашия щат супресорите са забранени и няма как да пробвам до колко това е така. При Скар този проблем се решава като се слагат допълнителни jets на газовия блок, виждал съм хора които не са слагали такива, в резултат на което затворната група се е строшила. Това е един пример


Относно ръкохватката за зареждане, мисля че и на двете платформи не са оптимални.
При Скар, това че хандгарда е къс и ръкохватакта се движи може да ти удари пръста в зависимост от това как я държиш. Хубавото е че може да се сложи от другата страна както на АК. Това че се движи със всеки изтрел може да причини малфункция ако закачи нещо по екипировката или обкръжението при стрелба от кофти позиции. Незнам защо просто не са изпозлвали същия тип като на FN FAL, според мен това е идеалния вариант.
При АР10, ръкохватката е същата както на АР15, обаче поради по дългия патрон хода на ръкохватката е по-голям, като добавим към това и обикновенно по-голямото тегло цялото движение е доста странно, свиква се но не е оптимално. Също така и при прецизна стрелба от легнало положение е неудобно и ако ръцете са ти потни/влажни, а ръкохватката не е extended можеш да си вкараш един тупаник сам :D .
Разбира се има фирми като JP които правят ъпъри със странична ръкохватка.

Много ми се иска да пробвам XCR-M платформата на Robinson Arms, изглежда ми че обединява всички най-добри идеи в една:

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Яну 2022, 10:45       Заглавие:  Re: AR-10 vs FN SCAR
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
Вчера има невероятния шанс и удоволствието да изпробвам тази пушка - FN SCAR H (7.62x51)

Всичко ми хареса - откатът не е значителен - малко по-слаб от Калаш, малко по-осезаем от АР-ка.
Не я намерих за неергономична - затворният лост може да бъде позициониран ляво-дясно и като хванеш напред няма опасност лостчето да те "забърше". Лесно се хваща мерна линия, оръжието не е тежко.
Спусъкът не е по-тежък от milspec-овите. Отчитам, че е на много малко истрели.
Бързомерът ЕОТЕХ си работеше отлично.

Дистанция на стрелба 28м, 10 изстрела... Тъкмо да изпробвам ресета и джепането свърши :(

Отбелязвам - до този момент съм стрелял дългоцевни само 5.56/223, 7.62/39 и 12ти калибър, т.е. мнението ми е лично и без претенции за меродавност.

Бих си я купил, но не мисля, че е достъпна за Бг пазара

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Апр 2023, 19:54       Заглавие:  Re: AR-10 vs FN SCAR
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Amazon написа:
https://www.youtube.com/watch?v=6hGA1yhemEI

По принцип едно време, като нямах достъп до оръжия, SCAR-H ми беше мечтата. Какво да не му харесваш? Съвременен, изглежда секси, в любимият ми калибър, отроче на една от най-старите и иновативни фирми в бранша. Фирма с дълга история на успешни проекти в света на .308. Особено легендарният FN FAL.

Като се запознахме на живо, останах разочарован. Огромен, шумен с неприятен откат. А в моят случай и засичащ (вероятно му беше слаб заряда, не знам честно казано). Разбира се, поради ограниченият ми опит, моето мнение си е за мое ползване.

Обаче започнах да чета, че и хора с огромен опит не са възхитени от пушката. Дори от надежността и. Клипа горе е само един пример на сравнение с евтин AR-10. Резултата от сравнението с арката:

1. По-тежък

2. Неергономичен, дори опасен. Особено с тази ръчка на затвора.

3. По-лош спусък.

4. По-неприятен и рязък откат. Направо чупи оптики.

5. Пресилена газова система. Ако се сложи заглушител, дори хвърля искри.

6. Мизерна точност.

7. За разлика от арката, не подържа съвременни калибри с висок BC, като 6.5 Creed.

И всичко това при цена за която могат да се купят 4 (четири) AR-10!!!



Едва сега видях темата. Уви...Много интересна тема. Може ли повече инфо, че цената на нов FN SCAR-17 .308 е, цитирам: "при цена за която могат да се купят 4 (четири) AR-10!!!" Намерих магазин в друга държава в U|EU, където цената е съвсем приемлива.
Наскоро прочетох една дискусия, между американски стрелци, в която дискусия сравняват пряко FN SCAR-17 .308 с Н&K MR308 и мнението им е, че "Скар"" е по-доброто оръжие...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Апр 2023, 19:55       Заглавие:  Re: AR-10 vs FN SCAR
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
MolonLabe написа:
Вчера има невероятния шанс и удоволствието да изпробвам тази пушка - FN SCAR H (7.62x51)

Всичко ми хареса - откатът не е значителен - малко по-слаб от Калаш, малко по-осезаем от АР-ка.
Не я намерих за неергономична - затворният лост може да бъде позициониран ляво-дясно и като хванеш напред няма опасност лостчето да те "забърше". Лесно се хваща мерна линия, оръжието не е тежко.
Спусъкът не е по-тежък от milspec-овите. Отчитам, че е на много малко истрели.
Бързомерът ЕОТЕХ си работеше отлично.

Дистанция на стрелба 28м, 10 изстрела... Тъкмо да изпробвам ресета и джепането свърши :(

Отбелязвам - до този момент съм стрелял дългоцевни само 5.56/223, 7.62/39 и 12ти калибър, т.е. мнението ми е лично и без претенции за меродавност.

Бих си я купил, но не мисля, че е достъпна за Бг пазара



Вероятно знаеш, че в EU я внасят и я има.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer