logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:46




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 20:56       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
jaba написа:
El Padrino написа:
И по темата да махнеш АК 74 и да оставиш АК 47 е МАЛОУМИЕ! Това е все едно да имаш две коли едната модерна, практична и икономична, а другата остаряла без климатик тромава и харчеща много. И ти да махнеш модерната.


Писах по горе, повтарям се, но: Основната причина за премахване на АК 74 бе, че тя не бе навлязла масово на въоръжение. С нея бяха превъоръжени някои от първоешалонните съединения, ВНВУ, ВВ. Поне за други не знам. Огромните запаси от АК 47 и боеприпасите за тях си казаха думата. Освен това имаше доста критики за патрона 5.45 при използването му в гористи местности. Говорил с руски офицери, включително и преподаватели по огнева подготовка преминали през Афганистан. Масово предпочитаха АКМ. Имаше и сравнение от тях, между 5.45 и 5.56, в полза на втория.

Джейба, ти проверил ли си разликата в разсейването на АК74 и това на АК47 когато целта е зад храсти...
Ако си спомняш или си обърнал внимание и на двата трасетата яко рекушират от дървета и храсти

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 21:36       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
PufGun написа:
Поляците и те са в НАТО ма дънят с техния аналог на калаша в 5,45 мм

от къде ти е това инфо? точно пък поляците??? кои части са с 5.45...даже пазачите на складове ме съмнява...
може би имаш разузнавателна информация...ок

ето открито инфо специалните им сили
https://www.youtube.com/watch?v=EWV-EYnH80c
е то е бушмастери, хеклери щаери ауг ...грам калашмат няма , мен! а ако има в някои части все пак ще требва да е 5,56

ето и нашите специални сили
https://www.youtube.com/watch?v=li6dP6NGUNU

калаш но и има малко снайпер там западняшки и хеклерчета в 9мм...
ето и Геле да види пощолчета как са със заглушителчета
Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 21:51       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Спри с тази показуха. Гледай масовото.
Сиемките купиха и Лео 2А4 , но нещо си държат Т72;Твърди
;)
Така, че сиползват още берилите опс танталите
https://youtu.be/pPm9bhZA_BM

Опс маждруг форум и нарушавам темата на Пацо

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2021, 10:54       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 15:43
Мнения: 994
PufGun написа:
Джейба, ти проверил ли си разликата в разсейването на АК74 и това на АК47 когато целта е зад храсти...

Когато съм бил на служба въобще не ми е минавало през акъла да правя подобни експерименти. По горе писах и специално за теб ще подчертая - резултатите от стрелбите на подразделение, до батальон, не се различаваха почти при стрелбата с двата калибъра боеприпаси. РПК не сме ползвали, защото бяхме с ПК.
Ако отвориш Уикипедия ще прочетеш "...К недостаткам можно отнести склонность к рикошетированию (что особенно неудобно в городских условиях, горной местности, замкнутых пространствах), меньшую бронепробиваемость на дальних дистанциях, но это относится исключительно к первым вариантам патрона с пулей ПС (7Н6/7Н6М)...." Ние бяхме тогава точно с първите варианти на патрона. С подобни патрони са били и съветските офицери, които са ми споделяли, че лично са предпочитали в Афганистан 7.62х39.
Не оспорвам качествата на 5.45х39. Особено през последните 20 години се направи много за усъвършенстване на патрона. Един руснак през 88 ми казваше, че на 5.45 трябва да се утежни куршума, но това щяло да доведе до по бързо износване на цевта. Нямам коментар, защото не съм вътре в тези конструктивни подробности.
Не забравяй, че развитието на 7.62х39 е спряло много отдавна. Чел съм изказване на Калашников, че с новите барути и технологии той има добри перспективи.
Да и все пак зад храсти разсейването на 5.45 е по голяма, поне това, което съм гледал, като сравнение в по клипове в тубата.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2021, 13:14       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
jaba написа:
PufGun написа:
Джейба, ти проверил ли си разликата в разсейването на АК74 и това на АК47 когато целта е зад храсти...

Когато съм бил на служба въобще не ми е минавало през акъла да правя подобни експерименти. По горе писах и специално за теб ще подчертая - резултатите от стрелбите на подразделение, до батальон, не се различаваха почти при стрелбата с двата калибъра боеприпаси. РПК не сме ползвали, защото бяхме с ПК.
Ако отвориш Уикипедия ще прочетеш "...К недостаткам можно отнести склонность к рикошетированию (что особенно неудобно в городских условиях, горной местности, замкнутых пространствах), меньшую бронепробиваемость на дальних дистанциях, но это относится исключительно к первым вариантам патрона с пулей ПС (7Н6/7Н6М)...." Ние бяхме тогава точно с първите варианти на патрона. С подобни патрони са били и съветските офицери, които са ми споделяли, че лично са предпочитали в Афганистан 7.62х39.
Не оспорвам качествата на 5.45х39. Особено през последните 20 години се направи много за усъвършенстване на патрона. Един руснак през 88 ми казваше, че на 5.45 трябва да се утежни куршума, но това щяло да доведе до по бързо износване на цевта. Нямам коментар, защото не съм вътре в тези конструктивни подробности.
Не забравяй, че развитието на 7.62х39 е спряло много отдавна. Чел съм изказване на Калашников, че с новите барути и технологии той има добри перспективи.
Да и все пак зад храсти разсейването на 5.45 е по голяма, поне това, което съм гледал, като сравнение в по клипове в тубата.


Не е толкова голямо. Разликата е има няма 10 см на 100 метра. В предвид, че основния режим на огъня както казват е овтоматичен е просто нищожно.
Непробива ... знаеш ли, че на Дебелец на стрелбището там където беше количката за ... за стрелба на 100 метра стойките на мишените бяха поставени на една метална тръба с дебелина на стената 5 мм. Бая вдлъбнатини имаше от 7,62х39 но от този 5,45 всичко беше двустранно изщито.

Да принципно не се различаваха само дето упражнениатя изпълнявани с АК74 трябваше да сложиш 8 -те на 400 -450 метра

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2021, 14:23       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
АК74 има по малко откат, много по слаб патрон .. и от там по малко се греши

ама точно с тая къца механика .. да ми изкарвате като критетии :))
кое е от грешка на примерване, кое е от грешен хват .. тип социалистически крачеш стрелец?
кое е от патрона? калибъра?

смернете ПФ .. и вижте
АК74 .. дори НЕ покриват ПФ160 за Т-Клас!
АК47 има ПФ 285 !!! .. почти като лек 308

много трудно се стреля, с АК47

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2021, 16:53       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Чакайте малко. Когато е взимано това решение, някъде средата на 90-те, армията е била 100 000 човека. Плюс още поне десет набора резерв. Така че са трябвали комплекти и патрони за близо милион оръжия. Няколко хиляди АК-74 са били капка в морето. Дори елитната Карловска бригада, нямаше АК-74 за всички и част от войниците бяха с АКМ.

Никой тогава не е знаел, че днес ще имаме всичко няколко хиляди кашика.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2021, 17:15       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Amazon написа:
Чакайте малко. Когато е взимано това решение, някъде средата на 90-те, армията е била 100 000 човека. Плюс още поне десет набора резерв. Така че са трябвали комплекти и патрони за близо милион оръжия. Няколко хиляди АК-74 са били капка в морето. Дори елитната Карловска бригада, нямаше АК-74 за всички и част от войниците бяха с АКМ.

Никой тогава не е знаел, че днес ще имаме всичко няколко хиляди кашика.

+1
Плюс - основната маса запасни е обучена именно с това оръжие и в случай на мобилизация няма да има нужда от ускорено преучване.
Плюс - към това време не членуваме в никакви съюзи и не се предполага армията да има мисии извън страната във взаимодействие с други армии. За защита на собствената територия, която в значителна част е гористо-планинска се е приело, че 7,62 е оптимален.
Тогава решението може и да е било оправдано. Към настоящият момент е анахронизъм в стил КНДР.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2021, 17:21       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
така е Амазоне. Трябвало е да се избира кое да остане и да може освен действащата армия да се покрие и мобилизационния резерв с автомати, а това са поне 800 000 автомата...патроните правете сметка...

нямало е толкова бройки 5.45 и закономерно заминава в киреча...то едвам 9000 бройки са продали коя фирма беше купила и разглабяла назад се писа ама тука се изписа КОЛКО са откраднали...далавери имало...се това гледаме ние КОЙ колко открадна...

не видите ли че загубихме ВОЙНА просто! Студената война! естествено самолети ракети СС20 сичко се реже! гарнизоните където съм израсъл по границата сичко се ликвидира! на 200км навътре ги местиме!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2021, 19:31       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
1. 5.45 е по-лек, следователно боецът може да носи почти двойно повече джепанье.

2. Траекторията е по-полегата.

3. ТЕРМИНАЛНАТА БАЛИСТИКА. FMJ-то, което военните единствено имат право да използват - почва да се обръща през гъза доста по-рано:

Изображение


На Доктора шофьора е от "Люлин", над 5-6 попадения в торса има с 7,62 - един го цели в гръбначния стълб и го парализира от кръста надолу. Но е жив, качи кила, и пуска статуси с йеденье и пиинье у Фейса. Баретата, и той бая 7,62 отнесе. Та, ако си по-корав, и не те шибне на кофти място - оцеляват. Но в "Белите Брези", Индианеца после само са го отворили и затворили... вътрешните му органи са били на пастет. А че под ъгъл 5,45 яко рикошира - така е.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2021, 03:22       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Ivo III написа:
5,45 .. какви патрони сте виждали?
само със стоманени сърдечници ли?

чудя се .. какво е приложението в Полиция на този боеприпас с стоманен сърдечник
Всички руски военни излишъци са със стоманен сърдечник до колкото аз съм запознат но съм сигурен, че имат и разновидности, руснаците няма как да нямат нещо дето да не е без аналогов в мире и в тоя калибър.
Сега като се замисля - да, аз имам бронебойни от тоя калибър, черни върхове, $2 единият... :D Значи няма начин да нямат и други модели.

Това е сърдечника, има стара тема където е дискутиран на десетки страници - обикновенно парче мека стомана, като от пирон, в обвивка от някакво оловоподобно, в помеднена ризница от същата мека стомана, с празно пространство при върха.
Снимката естара, моя, това дето е на снимката го държа в ръцете си в момента просто ме мързи да снимам по-добра снимка...
Тоя стоманен сърдечник е просто там за да зиползват по-евтиният и лесно достъпен материал, не, че е сложен специално за да пробива,
това е инфо от руснаците, има го някъде в старата тема.

Изображение

Имам няколко модела не-военни патрони, руски и китайски. Китайските са на Golden Tiger, не ми се рови в момента да видя колко грейна са но те бяха като че ли най-точчните.
Руските не военни бяха на Волф, мръсни, друго не съм запомнил.
Дано не бъркам, но освен излишъците другите не са със стоманен сърдечник. СЪщо не мисля, че имат субсоник модел на тоя патрон щото просто не прави смисъл но може и да бъркам. За 7.62 си има субсоник боеприпас който си е част от цялата ПБС система.

През нехромираната ми, не-кована, американска цев, на 50м и 100м през 2моа ред дот правя групичка от 3 с размер около 4см, от двунога, 3 изстрела за около 4-5 секунди.

Изображение Изображение

Това е конфигурацията в която съм ги стрелял тея мишени, би трябвало да са прострелочни мишени за АР, отдавна беше и не помня.
Някой неща съм ги стрелял на 50м щото нямах нормални железни мерници и на 100м мишената изчезваше под точката на РД-та.
Стреляни са с военните излишъци ако за някой има значение.
Руснаците по форумите твърдят, че без упора, водейки целта, тоя калибър е нормално да дава 4см група на 50м. Едно време, каквото съм чел от тях,
специално за действията в Чечня, отзивите не бяха добри заради високата скорост на проектила и непредвидимият рикушет в затворени помещения,
специалистите предпочитаха по-тежкият 7.62, иначе тоя пробива повече въпреки дебалансираният проектил, това е доказано от много тестове.

Изображение

Двуногата си е оригиналната, полска.
Много прилична точност според мене, по откат и външна балистика е много подобен на американският 5.56.
Лично аз го харесвам калибъра, предполагам както се спомена в темата, наще са го спрели от други съображения, не че нещо му има на калибъра...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2021, 12:27       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Периода 2013 - 2015 "гордо носих службата, извън пределите на страната" с АКСУ- 74 в 5,45. В интерес на истината в организацията ,в която бях командирован тогава във FAC (Firearms Autorazation Card) ги водеха SMG. И още са си там

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2021, 02:12       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Аз лично го харесвам много калибъра щото има доста плоска траектория до към 300м и отката му е много поносим, поне в моят случай.
А както станаха кът 5.56 в момента, даже мисля да сложа една 5.45 цев на Арката и да си стрелям руските излишъци че имам 2-3 кутии от тях... :DD

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Мар 2021, 17:27       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
За да ви приключа словесните упранения.

Официалните (и напълно реални причини) за снемане на АК74 от армията а в последствие и от полицията са както следва:

1. Не пълното усвояване на армейския ремонт, недостига на ЗИП , резервни части и лекални комплекти (калибри, проверовъчни и браковъчни и прочие). Същото в съчетанието с факта , че Арсенал започват да искат живи пари за производството на такива прави трудна поддръжката на оръжията. Напомням че БА никога не е преминавала изцяло на 5.45 - все беше мешано бащице.

2. Недостатъчният БК. След 1997 завод Арсенал започва :
- да иска реални пари за патрони.
- да има проблем със сердечниците за патроните.
Вследствие на това се прави анализ и се "даунгрейдва" всичкото бангладеш на 7.62. Наличните автомати и бК са продадени на парите на китарйския ориз и поради липсата на пазар повечето автомати са нарязани на парт китове и изнесени за САЩ.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Мар 2021, 18:14       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2017, 16:49
Мнения: 84
.38 Super написа:
Всички руски военни излишъци са със стоманен сърдечник до колкото аз съм запознат но съм сигурен, че имат и разновидности, руснаците няма как да нямат нещо дето да не е без аналогов в мире и в тоя калибър.


Ето всичките видове боеприпаси разработени от руснаците до сега:

https://www.youtube.com/watch?v=3C3_mbokSCM

https://www.youtube.com/watch?v=tiCnBc2qv5A

Дано да съм бил полезен за темата.

_________________
Което е изгоряло в огъня, ще го намеря в пепелта.
Glock 19C Gen 3 - 9x19
Arsenal Bulgaria/Makarov Special edition - 9x18


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer