logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 25 Апр 2024, 12:47




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 00:33       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
За щастие в тази тема пишат хора с много опит с АК74...
въпреки това не се разбра:

1.Ак 74 премахнат ли е от полицията

2. От 29 март 2004 г. България е член на НАТО...това доколко знам е военен съюз със съответни стандарти - това отговаря пряко на въпроса в темата по армейската част.

За полиция може да остане нямаме нещо световни ангажименти....може и .22lr картечници да се приеме на въоръжение.

а как е продадена свалена от въоръжение материална част като ак74 , зил 130, зил157 .. Командирски яшчик 73 и други ...и кой колко е откраднал не е наша работа ...има си компетентни органи
...a който се вълнува от краденето ето актуални търгове на МО...боеприпаси ...далавери ...ето...топли топли ...все някой краде... все някой нас нещо ни цака ...ТЕ/Ония ще са ...пак....ех ех...
https://stmo.bg/%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B ... 0%B2%D0%B5

Но не влизат нито 5,45 нито 7,62x39 в тези натовски стандарти...в западния свят само Финландия още ползва 7,62x39 но тя не е член на Нато.

Ние ще преминем ли към стандарта 5,56 или ще опитаме да предложим 5,45 да стане 2ри резервен Нато калибър щом е чак толкова добър и 7,62x39 да си остане алтернативен...по бедност


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 06:43       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Пацо, както казах АК74 не е свален от въоръжение и има местокъдето все още се използва.
Аз съм служил с АК74Н 4 години т.е. От 1989 до към месец август 1990 съм служил с АК 47, който беше руски ( непомня вече къде беше произведен в Тула или Ижевск), от края на август 1990 до 20 август 1994 година с АК74 Н българско производство, който беше чисто нов новиничък и бе с дървени фурнитури. Помня как 10 човека от 1 ва и 4 та рота със старшините на двете роти ни качиха в един зил 130 и отидохме в сержанското или т.н. 2 ри раьон до АВ склада на ВВОВУ там разтоварихме сандъците със старите ни АК 47 допълнително ги смазахме всичките след което напълнихме целия камион със сандъци с АК74 Н и РПК и РПКС в калибър 5,45 мм които бяха за целия 1 КБ.
Помня, че в нашата рота на всички АК 74Н бяха с дървена фурнитура, а в другите роти имаше и с полимер. Последствие заради това, че в нашата рота станаме 3 випуска доставиха и с полимерни фурнитури. Тогава установих, че имаше разлика в усета и прикладистостта между този с дървен и полимерен приклад...с дървения лягаше по- добре.
След като ни ги зачислиха, ни изстреляха в полагаемата лятна отпуска.
Още се сещам как ротите миришеха от новото оръжие с месеци...
Върнахме се от отпуска и на 1 или втория ден имахме с строева подготовка. Всеки си взема автомат, щик нож и пълнител и на огромния строеви плац. Нагласяме ремъците съгласно това което беше за АК47 и още на първата строева хватка щяхме да се изпотрепем. Взводия се схфана ...я се пръснете и си вижте как трябва да е и установихме, чебремъка трябваше да се остави малко по дълаг спрямо АК47. Още тогава устихме колко бе по баласирано оръжието. Всички строеви хватки се правеха оше по добре.
Още същата седмица започнаха да ни прекарват през стрелбишата на ВВОВУ за да ги пиведем към нормален бой. При нас се падна да стреляме на Беляковец, а други ходеха на Дебелец. Моя с номер КР 28 8451 по време на прострелката с моят 4 изстрела ги събрах в група от 20 стотинки. Забелязах, че масово на никой автотомата неискаше корекция в ляво или дясно а се коригираше само по вертикала и то много мслко. За РПК и там нещата бяха същите, но точността и групираността бе още по голяма ...направо мозъчна хирургия.
Същия ден след прострелката имахме стрелба през бойниците на БТР 60 ПБ...ми ако по изисквания курса за стрелба бе с 25 патрона упражненито за отличен го изпълнявахме с 12-14 изстрела. Преди с АК 47 това упражнение за отличен е гълтало 20-25 патрона.
Огромна разлика. Още след първите изстрели на автоматичен всички установихме, че ако не натиснеш спусъка до край сработва забавителя на чукчето и стрелящия показалец изтръпва и наистина темпа на стрелба се забавя. Самия спусък започва да е движи напред- назад.
Чистенето .... докато му хванем пиниза отначало бе малко пипкава работа, но сллед това за 45 мин лъщеше от всякъде.
Стрелби ...Пацо това дето го казваш, че си го изстреля е смешно количество не за година или година и половина сравнено с година в града на двете кули
Междо другото в ротата ни автоматите ни имаха различни ДСК едните бяха " вълчи зъб"а другите с " две луни". Първия бе по добър като поведение при стрелба и почистване.
Тъйкато малко знаят, че освен стандартните упражнения в занятията по огнева подготовка и има упранения за " Управление огъня на отделение или взвод" там оценката е обша т,е. каквото изкара отделението това се пише на всеки един аналогично за взвода. С моя АК74Н спокойно от окопа с подпряно оръжие на единичен си пляснах мишена гръдна фигура мишена номер 6. По тази мишена стреля картечара с 7,62 мм ПКМ но не я порази, а аз си я резнах.
След 4 години яко стреляне с АК74Н наближи ред на държавния изпит ... Три седмици яко гърмел на Дебелец. Преди самата подготовка на всеки един ни дадоха сами да си нагласим автоматите т.е. ако в началотовзводен и ротен ни помагаха на финала ни оставиха сами да се оправяме ....нормално е след някой друг месец тогава щяхме да станем .... Колко беше отворил групата от яко гърмене ... Ми от група с диаметър 20 стотинки бе се отворила на 5 см , а до 15 см издихание имаше още много .

Та за изпита тогава с АК и ПК тренирахме основно 1-во и 2-ро контролно упражнение. Сега Бързилов ще се сме и ще каже колко сега сме напред ... Кое е на стресиращото в 1-во контролно... когато с команда " За бой!" ти включат програмата на упражнението... Още не залегнал и не заредил вече гледаш как пред теб се изпрявя групова цел " залегнала група пехота" от две мишени картечен разчет мишена N 10 и гръдна фигура N 6 на дистанция 150- 250 метра и има макс 7 сек да ги поразиш. Правиш точно един ред от 2-3 изстрела пък ако си би ню ню по бърз да пуснеш два реда от по два изстрла. Т.е. ако ги отсичеш по два имаш някакъв и уцелиш 10- та добре имаш шанс да стреяш по 6-та. Не поразиш ли мишена трябва да я стреляш прав от движение а може и да са две с време 5 сек.
Бързилов намери начин да го пробваш. 4 единични изстрела в движение за 5 сек на дистанция 150-200 метра по вашата порта
И т.н.
Супер оръжия си е АК 74 Н не е като сегашните цигански тврби на неграмотници

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 09:07       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
Раша, се мъчи да щанцова на немски машини, но брака е страшен

минава на фрезовани, горе долу успява

но Руската Армия обевява АК47 за негоден, и прави нов конкурс, където играе Калашников с АКМ с доста промени, и вече щанцова цевна кутия

после се сменя и калибъра

като цяло АК47 е обявен и от РА за негоден и то преди половин век преди НАТО да си напише изискванията

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 09:16       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
не съм казал че е за смеене
контролните упражнения те учат на други неща .. като сработване с осталите и общо войскови бой

ние се занимаваме още по базови неща

2ро контролно е измислено за да се имитира управление на огъня и мунициите
При отбрана

1во е разузнавателна група
2ро е разградителна група
3то е настъпваща пехота
4то е залегнал картечар с помощник
И 5то е "с гранатите огън"

Там не се учиш на индивидуална стрелба


така че, е нормално, ние цивилните да не го разбираме ... а и не ни и трябва

ние гледаме много по повърхностно


но не може да не се дразним, като гледаме как едни групи в държавата ни, не могат да си хванат Глока, обаче отиват да тренират със скъпи симунишъни, като свършиха .. взеха да стрелят малко с Глока

и т.н.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 09:33       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Мдаа...разбираеми са емоциите в темата...когато младостта ти е свързана с едно оръжие...то се врязва в съзнанието ти...
Аз също...макаров е първия пистолет който съм видял и докоснал...винаги ще остане в сърцето ми . Даже тук е на аватара ми.

и именно поради емоциите и любовта не се забелязва КОЛКО нелеп, неадекватен и неуместен е въпроса защо махнаха ак74 от армията...

Ще опитам да обясня...младите няма да разберат... не знаят какво е Варшавски договор.

Това беше предишния военен съюз в който бяхме...как си представяте шефа на нашия генерален щаб да се изправи на Военен съвет на страните членки пред маршалите и да каже:
1.Ние народна република България картечница калашников ще я произвеждаме в 8мм манлихер. имаме много патрони останали на склад от войните.

2. А автомат Калашников ще го правим в 7,62x33 понеже ни останаха много патрони за щурмгеверите от бившия ни съюзник Германия, а и гилзата му е къса та ще ни е по-евтино :roll:

тоест обявяваме, че ше сме, като цирей във Варшавския договор само НИЕ с различни калибри...точно както сме сега сме в НАТО...

...ами така за младите да знаят какво беше времето - ако не го разстрелят на място там ...после самолета с делегацията ни ще го взривят във въздуха...и с това ще свърши предложението ни за наши си калибри...

а някой като Пако като пита:
- абе защо махнаха патрона на щурмгевера бе? - ми това е огин! направо е ферари! еми...заминава в трудов лагер още същия ден

Когато участваш в съюз някак си имаш задължения...лоялност...да не говорим за стандарти логистика снабдяване...

Сега наистина времето е различно...за 15г ак74 е махнат напълно...остава 762...в следващите 15г ще ги имаме двата 762 и 5,56 ще навлезе в специални сили и постепенно 762 ще се премахне и той...

За полицията също...дългото ще е 5.56 ...9 пара късо...
това е

сега моя опит е няколко патрона с ак 74 е сега на стари години с Бързилов и Гено там пукнах на Лозен ...нещо не го усетих като супер оръжие...верно на 15м стрелях

айде аз не съм критерии, но като е толкова добър...ми за лов там за спорт купувайте 545 и

това в цитата е забележително...даже може и за бернчест да се ползва ак74 след това инфо...но за армия на НАТО не може...поне докато сме в нато де...щото ние на 40г средно сменяваме съюзите, което е нормално...вечни приятели няма...има вечни интереси както е казал оня българомразец Чърчел
PufGun написа:
Ми от група с диаметър 20 стотинки


тоест това е суб МОА група на 100м , а именно 0.68МОА /20ст от 1990г е 20мм / http://www.indecorous.com/bullseye/moacalc.html разбира се и всичко това на механичен мерник!
тоест калака в 5.45милметра далеч отминава една съвременна смешна Тикка болт дето криво ляво събира в 1 МОА...
значи АК74 е повече Ок ...даже не е Мерцедес ами на към поръчково Бентли отива...но недооценено се оказва...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 13:24       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ivo III написа:
не съм казал че е за смеене
контролните упражнения те учат на други неща .. като сработване с осталите и общо войскови бой

ние се занимаваме още по базови неща

2ро контролно е измислено за да се имитира управление на огъня и мунициите
При отбрана

1во е разузнавателна група
2ро е разградителна група
3то е настъпваща пехота
4то е залегнал картечар с помощник
И 5то е "с гранатите огън"
.

Бързилов, 1-во контролно е да се тренират елененти на стрелбата при настъпление, а 2-ро контролно е да отработиш стрелкови елементи в отбрана.
Като цяло груповите цели са:
- залегнала група пехота;
- безоткатно оръдие;
- отстъпваща/ настъпваща или контра атакуваща група пехота;
- противник в окоп.

Разни разузнавателни ...и т.н. ги има на ипражнения свързани с управления на огъня ...

Помоли ги на някое стрелбище да се пробвате по гръдна фигура на 150-200 метра от деижение. Брой изстрели 4 . време за изпълнение 5 сек.
Снимай и покажете

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 14:05       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2021, 13:33
Мнения: 119
Местоположение: Peru
Poseidon написа:
Мдаа...разбираеми са емоциите в темата...когато младостта ти е свързана с едно оръжие...то се врязва в съзнанието ти...
Аз също...макаров е първия пистолет който съм видял и докоснал...винаги ще остане в сърцето ми . Даже тук е на аватара ми.

и именно поради емоциите и любовта не се забелязва КОЛКО нелеп, неадекватен и неуместен е въпроса защо махнаха ак74 от армията...

Ще опитам да обясня...младите няма да разберат...

сега моя опит е няколко патрона с ак 74 е сега на стари години с Бързилов и Гено там пукнах на Лозен ...нещо не го усетих като супер оръжие...верно на 15м стрелях

Бях написал в първия си пост доста повече неща. Но бяха изтрити от модератор, което става не за първи път. Чета доста форуми и български и английски. И само в този форум има модератор, които си позволява да трие определен от него текст в постове. Не говоря да се трият цели постове, защото нарушават правилата на форума. А да се трие само част от някой пост. Такова нещо съм видял само тук. Дори в бгмама или който и да е друг форум никой не си го позволява. Или триеш целия пост, защото нарушава правилата на форума. Или защото си злобар и търсиш провокация да ядосаш някой. Той да те обиди или заплаши и ти да го отстраниш. Доста подличко!!! В случая отстраняването е виртуално. Но логиката е същата и при физическото отстраняване. Провокация, защото мразиш някой! А защо го мразиш?! Защото не е като теб това е достатъчно. Та в тази тема бях писал най отдолу следното, което беше изтрито:

Моля в темата да пишат хора с реален опит с АК 74. Които са в добро нервно здраве. Невротиците да пищят в социалния диспансер/раздел.

Та Фил, ако се чувстваш засегнат извинявай. Ти не си виноват, че този текст липсва. За мен твоето мнение по темата АК 74 не е важно, защото нямаш опит. Но виж Милен има голям опит, също и Цонев. Благодаря им, че писаха по темата. Но аз повече в този форум наистина няма да вляза. Чао пичове. Бъдете здрави всички. При мен омраза няма. Има обаче някакво достойнство все пак.

И по темата да махнеш АК 74 и да оставиш АК 47 е МАЛОУМИЕ! Това е все едно да имаш две коли едната модерна, практична и икономична, а другата остаряла без климатик тромава и харчеща много. И ти да махнеш модерната.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 14:35       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Пако стига се се сецвал за дреболии...тука има модове в реала има полицаи...няма как..

Опитах се да го обясня много вежливо с отношение, че питането ти е емоционално затова е и неуместно...
НАТО и тоя калибър е толкова неуместно колкото Варшавски договор и 762 шурмгевер!!!
нелепо е разбираш ли????
та оставен е стария 762 временно /повече бройки имаме повече патрони/ докато се премине на 556...кога...ще видиме...

не искам да обиждам никой, НО неуместен и нелеп въпрос не е обидно нещо...аз например не съм виждал и пипал модерна оптика термовизия...е който и въпрос да задам ще е неуместен...като твоя

както виждаш не само ти...Милен Димитров Цоньо Цонев спомени от младостта и емоции...аз също почне ли някой да осмива макарената винаги се сецвам!

НО но достатъчно опит имам за да знам, че е този цитат не може да се оставя е така...

ТОЙ пулемета го изкара костом разпинялка от най висока класа! :shock:

ДА и мискивча на тате беше върхъ, като не бех виждал друга кола...

просто Цоньо с ГРАМАДНИЯ си опит кашимерски ...учил е военна тактика...добър е в лова...от движение стреля абе всичко е ок, но не е виждал...няма досег с прецизни стрелкови системи съвременни!!!! и понеже не искам скандали и не ми е това целта...коментирам е така след цитата...

ЗАЩОТО някои почват и да верват в такива неща...не са адекватни ...разбираш ли?

ти имаш ли ПРЕДСТАВА какво е 20 стинки група на 100м като се мериш на механика с тая мушка като кол? и с тоя чуп АК...па макар и 5милметров?
и да е станало ТОВА е точно както когато с макарената е прострелял стършел в полет там на заставата...отнесъл му е топките на стършела с един изстрел с макаров!
лично ми го е разкавал...вярвам...може да се случи! но няма как и макаров и ак74 ще се сменяват

щото тука явно се касае че Цоньо го може, а не толкова системата АК 5.45...и така да е откъде ще намериме ние 50 000 боеца като него? значи сменяваме системата с по точна, а бойците с по малки възможности и така

PufGun написа:
За РПК и там нещата бяха същите, но точността и групираността бе още по голяма ...направо мозъчна хирургия.


това ми е избягало нещо ...сега го видях...темата се задълбочава...щото семейството 5.45 не е само ак74 има и картечници при които точността се оказва доста над обикновените болт къстъм западни образци тука вече явно се говори за под 0,5 МОА
.... да не пускам тема ...има ли начин наш състезател да ползва 5.45 Ръчен Пулемет Калашников /РПК 5.45/ за спорт ?
РПКто по всичко личи ще стане и за някой световен райфел турнир с тази точност защо не и за бенч /преправен за единична стрелба за цивилен естествено/


Последна промяна Poseidon на 13 Фев 2021, 15:11, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Фев 2021, 15:02       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 15:43
Мнения: 995
El Padrino написа:
И по темата да махнеш АК 74 и да оставиш АК 47 е МАЛОУМИЕ! Това е все едно да имаш две коли едната модерна, практична и икономична, а другата остаряла без климатик тромава и харчеща много. И ти да махнеш модерната.


Писах по горе, повтарям се, но: Основната причина за премахване на АК 74 бе, че тя не бе навлязла масово на въоръжение. С нея бяха превъоръжени някои от първоешалонните съединения, ВНВУ, ВВ. Поне за други не знам. Огромните запаси от АК 47 и боеприпасите за тях си казаха думата. Освен това имаше доста критики за патрона 5.45 при използването му в гористи местности. Говорил с руски офицери, включително и преподаватели по огнева подготовка преминали през Афганистан. Масово предпочитаха АКМ. Имаше и сравнение от тях, между 5.45 и 5.56, в полза на втория.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 13:11       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
5,45 .. какви патрони сте виждали?
само със стоманени сърдечници ли?

чудя се .. какво е приложението в Полиция на този боеприпас с стоманен сърдечник

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 13:13       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
PufGun написа:
Ivo III написа:
не съм казал че е за смеене
контролните упражнения те учат на други неща .. като сработване с осталите и общо войскови бой

ние се занимаваме още по базови неща

2ро контролно е измислено за да се имитира управление на огъня и мунициите
При отбрана

1во е разузнавателна група
2ро е разградителна група
3то е настъпваща пехота
4то е залегнал картечар с помощник
И 5то е "с гранатите огън"
.

Бързилов, 1-во контролно е да се тренират елененти на стрелбата при настъпление, а 2-ро контролно е да отработиш стрелкови елементи в отбрана.
Като цяло груповите цели са:
- залегнала група пехота;
- безоткатно оръдие;
- отстъпваща/ настъпваща или контра атакуваща група пехота;
- противник в окоп.

Разни разузнавателни ...и т.н. ги има на ипражнения свързани с управления на огъня ...

Помоли ги на някое стрелбище да се пробвате по гръдна фигура на 150-200 метра от деижение. Брой изстрели 4 . време за изпълнение 5 сек.
Снимай и покажете



Ivo III написа:
Там не се учиш на индивидуална стрелба

Ivo III написа:
Там не се учиш на индивидуална стрелба

Ivo III написа:
Там не се учиш на индивидуална стрелба


липсват фундаменталните основи
гради се къща без основи ...

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 14:20       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ivo III написа:
5,45 .. какви патрони сте виждали?
само със стоманени сърдечници ли?

чудя се .. какво е приложението в Полиция на този боеприпас с стоманен сърдечник

Оф забравил съм веч индексите .... тъй като сега работя с 7,62х39 ..., но съм виждал и ползвал:
Със стоманен сърдечник, с трасе а последно ползвах едни които бяха fmj но без стомане сърдечник.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 14:56       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ivo III написа:
PufGun написа:
Ivo III написа:
не съм казал че е за смеене
контролните упражнения те учат на други неща .. като сработване с осталите и общо войскови бой

ние се занимаваме още по базови неща

2ро контролно е измислено за да се имитира управление на огъня и мунициите
При отбрана

1во е разузнавателна група
2ро е разградителна група
3то е настъпваща пехота
4то е залегнал картечар с помощник
И 5то е "с гранатите огън"
.

Бързилов, 1-во контролно е да се тренират елененти на стрелбата при настъпление, а 2-ро контролно е да отработиш стрелкови елементи в отбрана.
Като цяло груповите цели са:
- залегнала група пехота;
- безоткатно оръдие;
- отстъпваща/ настъпваща или контра атакуваща група пехота;
- противник в окоп.

Разни разузнавателни ...и т.н. ги има на ипражнения свързани с управления на огъня ...

Помоли ги на някое стрелбище да се пробвате по гръдна фигура на 150-200 метра от деижение. Брой изстрели 4 . време за изпълнение 5 сек.
Снимай и покажете



Ivo III написа:
Там не се учиш на индивидуална стрелба

Ivo III написа:
Там не се учиш на индивидуална стрелба

Ivo III написа:
Там не се учиш на индивидуална стрелба


липсват фундаменталните основи
гради се къща без основи ...


Форума е място за нормален спор и коментари с цел достигане на някаква истина.
С горното което ти си написал съм съгласен частично и то във връзка с настоящето.
1./ Това, че се стреля от трима, четирима едновременно не означава, че не се учиш на индивидуална стрелба, а напротив;
2./ Навремето на тези две упражнения са били изпитни, като при стрелба с ...да кажем щурмова карабина се е изпълнявало с задължителна смяна на пълнител.

Ако трябва да подготвям стрелец, който трябва да работи с карабина, картечница и гледайки методически да се следват нещата на принципа на полковник Дрангов след усвояване на точната и бърза стрелба / без таймер просто мишената(целта) да се скрива след определено време бих вкарал това упражнение, ще мина през дрилове от една позиция, с две до пет позиции + смяна на положение за стрелба и от там ще завърша сьс сцена за която брифинга няма да има нищо общо с това дето правите, а дори по - добро. Т.е. дори няма да дам на стрелеца да проходи цената за да види ъглите за стрелба ....

Умишленно слагам многоточие ....
Защо бях казал, че те учи.... Учи те да определяш спрямо местността положение за стрелба, учите бързо да определяш по мерните прибори да определяш дистанция, учи те да определяш мерната си точка съобразно мерника, Учите да стреляш в движение в не стерилна обстановка и то максимално прицелно на дистанция до 200 метра.
Дълго е за коментар.
Знаеш ли защо се тренират дриловете освен да се научиш да стреляш...само ше ти кажа, че знаеш само част първа от задачата на дрила. Попитай ги възпитаниците на НВУ " В. Левски" да видим какво ше ти отговорят. Имаш топли пресни около теб барабар със сержове и солджъри и след това систематизирай отговора да видим вярно ли са ти казали, пък аз ще ти кажа каквонса ми набивали даскалите завършили Фрунзе
Уестпойнт vs Фрунзе
:wink:
Само едно отчитам... липсата на таймер едно време

П.П. Задължително за мен е да има стрелба с механични мерни прибори/ сухи мерници/ метални мерници , защото бързомер и оптика се сговняват а бездобрите стари механични/ метални прибори оръжието се превръша в ...

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 15:31       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
PufGun написа:
ще завърша сьс сцена за която брифинга няма да има нищо общо с това дето правите, а дори по - добро.


фундамента липсва, основата, азбуката! .. а ми говориш за поезия за неграмотен, който не познава всички букви и не може да ги пише

научи го на азбуката, да пише четливо
и после .. да става поет и да чете литература от различни автори

ние - имаме претенции че учим САМО азбуката и основни елементи, дори изолираме елементи, които после всеки да си ги сглабя както реши и за каквото му трябва

ама явно е че не се разбираме за какво говорим

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2021, 20:53       Заглавие:  Re: Защо махнаха АК 74 в калибър 5.45 от Армията и Полицията
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
El Padrino написа:
Poseidon написа:
Мдаа...разбираеми са емоциите в темата...когато младостта ти е свързана с едно оръжие...то се врязва в съзнанието ти...
Аз също...макаров е първия пистолет който съм видял и докоснал...винаги ще остане в сърцето ми . Даже тук е на аватара ми.

и именно поради емоциите и любовта не се забелязва КОЛКО нелеп, неадекватен и неуместен е въпроса защо махнаха ак74 от армията...

Ще опитам да обясня...младите няма да разберат...

сега моя опит е няколко патрона с ак 74 е сега на стари години с Бързилов и Гено там пукнах на Лозен ...нещо не го усетих като супер оръжие...верно на 15м стрелях

Бях написал в първия си пост доста повече неща. Но бяха изтрити от модератор, което става не за първи път. Чета доста форуми и български и английски. И само в този форум има модератор, които си позволява да трие определен от него текст в постове. Не говоря да се трият цели постове, защото нарушават правилата на форума. А да се трие само част от някой пост. Такова нещо съм видял само тук. Дори в бгмама или който и да е друг форум никой не си го позволява. Или триеш целия пост, защото нарушава правилата на форума. Или защото си злобар и търсиш провокация да ядосаш някой. Той да те обиди или заплаши и ти да го отстраниш. Доста подличко!!! В случая отстраняването е виртуално. Но логиката е същата и при физическото отстраняване. Провокация, защото мразиш някой! А защо го мразиш?! Защото не е като теб това е достатъчно. Та в тази тема бях писал най отдолу следното, което беше изтрито:

Моля в темата да пишат хора с реален опит с АК 74. Които са в добро нервно здраве. Невротиците да пищят в социалния диспансер/раздел.

Та Фил, ако се чувстваш засегнат извинявай. Ти не си виноват, че този текст липсва. За мен твоето мнение по темата АК 74 не е важно, защото нямаш опит. Но виж Милен има голям опит, също и Цонев. Благодаря им, че писаха по темата. Но аз повече в този форум наистина няма да вляза. Чао пичове. Бъдете здрави всички. При мен омраза няма. Има обаче някакво достойнство все пак.

И по темата да махнеш АК 74 и да оставиш АК 47 е МАЛОУМИЕ! Това е все едно да имаш две коли едната модерна, практична и икономична, а другата остаряла без климатик тромава и харчеща много. И ти да махнеш модерната.

Ако трябва да избирам бих взел АК74Н с ясното съзнание, че универсално оръжие няма. Всяка задача си иска своя инструмент, но като точност
АК74 бие предшествениците си.
Защо го махнаха ...някой каза лоша ремонтопригодност...ми той всеки един калаш се слави с това т.е. за да му смениш цевта се иска сериозна работилница, а при АР там е друго.
Свалиха го защото казват, че складовите ни не са били пълни с него. Напротив бяха... Достатъчно хора са имали възможност да видят, как ново МТЛБ или Гвоздика се продават или режат за скрап, а старо и амортизирано се оставя....Просто предатели дал господ по върховете.
Поляците и те са в НАТО ма дънят с техния аналог на калаша в 5,45 мм

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer