logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 12:55




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 610 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 41  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 17:14       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Добре де...няма нерешими въпроси...ако и Ритера настоява не 1 година за основите и 5години финала, а ще приемеме една поне 14годишна разширена програма по обучение с нов пистолет - който и да е.

Ако потрябва митинг ще направим ама масово ще въоръжим със страйкъри ония дето Иво горе е видял се прострелват с макаров с предпазител и чук

но е това художествено яйце долу как да го тълкуваме? това са подарени оръжия каза Тоджито ще изберат косоварите което им е Ок.
освен наистина балканеца да не разбира от оръжия и 5годишната обучителна програма само по пистолет тук да си е стандарт....хм...и се говори за ДВЕ ОПЕРАЦИИ а не как редник Митко е дал 300 караула без да стреля

tojito написа:
А после и МП5 им взеха, G-36 а специалните забърсаха и М4 (но след 2 операции си върнаха старите АК47 тип 3)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 17:56       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Poseidon написа:
Добре де...няма нерешими въпроси...ако и Ритера настоява не 1 година за основите и 5години финала, а ще приемеме една поне 14годишна разширена програма по обучение с нов пистолет - който и да е.

Ако потрябва митинг ще направим ама масово ще въоръжим със страйкъри ония дето Иво горе е видял се прострелват с макаров с предпазител и чук

но е това художествено яйце долу как да го тълкуваме? това са подарени оръжия каза Тоджито ще изберат косоварите което им е Ок.
освен наистина балканеца да не разбира от оръжия и 5годишната обучителна програма само по пистолет тук да си е стандарт....хм...и се говори за ДВЕ ОПЕРАЦИИ а не как редник Митко е дал 300 караула без да стреля

tojito написа:
А после и МП5 им взеха, G-36 а специалните забърсаха и М4 (но след 2 операции си върнаха старите АК47 тип 3)

Спрете се.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 20:51       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 07 Ное 2019, 20:05
Мнения: 6
По някакъв странен начин тази тема олицетворява българското общество. Екстравагантна еманация на един народ.

Моля ви, който чете и който иска да репликира, четете поред и до края. Ще започна от далеч и ще подредя нещата логически.

Аз не отричам добрите практики и модерните форми на обучение. Подкрепям ги. Но те са само една прашинка от поставения въпрос. Благодаря на Ангел Златанов за всичко с което допринася за развитието. Благодаря на всички стрелкови клубове. Благодаря на всеки човек, който е част от тези среди и е помогнал нещата да вървят напред. Благодаря Ви!

Имам молба. Ако все пак някои разумен желае да ме обори, за ме подкрепи или да зададе въпрос, моля ви, коментирайте само неща, които реално съм написал и то в контекста на целия пост. Не извадени думи и изречения вкарани в съвсем друга логика. Включително гледам, че се оспорват неща, които не съм написал, пък отговора е адресиран до мен. Имам някакъв опит, далеч не е всичко и нямам претенции да съм някакъв експерт. Толкова години съм чел анонимно. Моята служба е вече към своя залез, бих бил щастлив да допринеса с нещо и аз към форума, когато си на финалната права, човек може да се отпусне и да „развърже” кесията със спомени, но съжалявам, че дори започнах тук. И смятам да не пиша извън тази тема. Пишеш за същността на клетъчната структура на домата, появяват се разни хора и започват да ти отговарят, че домата много прилича на ореха. Обаче орехите имат черупка и тази черупка не се яде, а ти си глупак, че ядеш на ореха черупката. Пишейки във форума, човек има усещането, че си губи времето.

„На всеки служител на МВР с полицейски правомощия, стрелянето му се явява пряка функция на сл. характеристика.” – такова невежество как се коментира и как му се отговаря? Стрелянето било функция на служебната характеристика. От къде да го захвана…неподходяща терминология, сбъркан словоред, безсмислие, юридически необосновано. И като има 10 такива изречения – шах и мат. И ако му кажа на господина, че има служители, които имат полицейски правомощия, а дори нямат зачислено оръжие и не носят такова – шок и ужас. Пък ако го „отворя”, че има служители с полицейски правомощия които не са в МВР, но не ги пише в Wikipedia по разбираеми причини и неговия свят вече е рухнал.

Невежия мистър, завършил магистър, ума му е мътен, а погледа бистър. Невежи господине, който си правите еквилибристика с термина „безопасно оръжие” , система оръжие-стрелец, Операция „Барбароса” и не знам си какво. Вероятно сте прав, че аз съм в голяма грешка. Моля Ви, да ми помогнете с нещо. Ще ми преведете ли термина „Safe action”, като основно ме интересува коя голяма компанията го е въвела, защо го е въвела и всъщност каква философия и каква необходимост стои зад това?

(За разумните, четящи хора: Пускам му само примамка със “Safe action”. Той сега ще почне да си прави свободни съчинения и да си го вкарва в негов контекст и аз ще го ударя през кръста с техническа литература и тъй като те книги не четат, а гледат YouTube, ще видим дали техните хора Джедлински, Бжежински и Светлана Комогорова – Комата също не са използвали термина „безопасно оръжие”, хм?! Дали през годините “Safe action” не се пропука и се наложи при някои обстоятелства да се прави допълнителен „Safe”? Какво наложи това? Нека да го видят всички колко му е багажа).

Няма да отговарям също така на откровени измишльотини „къде и как” се били водели военни действия на хора за които знам, че и кубинки не са обували. Предвид биографията ми е обидно да споря за военно изкуство с “Discovery channel военни експерти”. Младите перки подскочиха, че едва ли не, някои иска да ги остави без оръжие. Младежи, и аз като Ангел искам да имате добри пистолети. Даже два. Не само това. Искам да имате и чудесна работна среда. Отлична учебна база. Качествена екипировка. От сърце го искам. Аз съм нямал и знам какво е да нямаш. И аз като вас обичам да стрелям и съм в този форум от интерес към оръжията. Искам да имам модерно служебно оръжие и всички да стреляме по много. Искам да имаме актуални стандарти и учебни стрелбища. Но и в службата и в живота има логика на желанията и логика на обстоятелствата. Не пиша за никоя конкретна структура, а цялостно. Националната подмяна на стрелково оръжие има много аспекти – кадрови, финансов, документален, политически, юридически, експертен, технически, логистичен, мобилизационен, учебен, лобистки и тн. Има аспекти, които са в полза на служителите и такива които не са. Бъдете активни, поставяйте го като въпрос на служебни събирания, говорете го на банкети, пишете докладни записки, давайте предложения, обсъждайте го, правете нови неща, „гризете” статуквото лека полека. Ще ви гонят, ще ви игнорират, ще ви спъват. Но започне ли за нещо да се говори, началото е поставено. Търсете диалог за да може аспектите в полза на служещите да тежат повече. Поръчка от такъв мащаб не се прави с YouTube Drill-ове и Qual-ове. Не се прави с видео на Скот Джедлински, по идея на Дейвид Крейн и Марта Кауфман. Тези неща са несериозни в национален контекст.

Колега написа една хубава българска дума „тегоба” и това е много правилна посока. Друг колега написа „фундамент”, но го сложи в много грешен контекст. „Ангел бил говорил за фундамент”. Ангел е добронамерен и свестен човек, но в тази тема е толкова далеч от фундамента, че сам няма да повярва, ако може да се види отстрани. Фундаментът е в отговора на въпроса: Защо за повечето служители носенето на оръжие е тегоба?

Пиша бавно, защото виждам, че има хора, които не могат да четат бързо. За съжаление не знам как да пиша разбираемо, защото виждам, че има хора, които не могат да четат с разбиране. За всеки аспект на държавната служба трябва да има нормативна (юридическа) база. (Да се прочете предходното изречение отново).

Първи проблем. Отделните подразделения не са юридически и нормативно сегментирани. Сектор „Сигурност” не е само популярните структури, които знаете от Wikipedia. А тези популярните за които знаете освен основните части, имат допълнителни десетки отдели, сектори, групи, складови бази и тн. Отново казвам, огромна част от личният състав няма никакво отношение към стрелковото оръжие освен при БГ и М (За неходилите в казарма „Бойна готовност и мобилизация” разбирай война, за която ще стане дума по-късно). И за капак, популярните и основни части, чийто голи снимки гледате в новините, понякога също не използват огнестрелно оръжие освен при БГ и М. И стигаме до „гнойната рана”. Болшинството структури нямат инструкция, която да регламентира при какви условия се използва служебно оръжие. Моята служба също няма такава инструкция. В законите, правилниците и уставите е регламентирано използването на оръжие само при караулна служба, а такава вече на повечето места няма. Болшинството дежурни назначени в наряд (без караулна служба) нямат нито един ред черно на бяло как и кога използват оръжие. Никои не иска да си сложи подписа под такъв документ. Drill, Qual? За коя ситуация? Съгласно кой закон? За какво се подготвят тези хора? И в съда какво да каже? Господин съдия, убих човек, но в своя защита искам да кажа, че правя Drill за под 5 секунди. Вижте в YouTube, Ваша чест, ФБР го правят. (Имам такава инструкция за пазач-въоръжена охрана на Сухопътни войски. В нея политкоректно пише да не се използва огнестрелно оръжие). Дежурен си на някои баир, влезнал е човек в обекта да краде, напада те, прострелваш го за да се защитиш и първото нещо е да бъдеш освободен от работа и започва разследване. Ситуацията се тълкува както е удобно. На повечето места няма регламентиращ документ, който да те защити. Джедлински, Drill, Qual – отиваш на съд като овца без история.

Втори проблем. На повечето места липсва категоризиране на трудовата дейност за всяка длъжност. За да изисквате нещо от служител, вие трябва да имате първо обективна необходимост, второ юридическа база. Старшина Петров е електроосветител в спомагателно подразделение към произволно военно формирование. На този човек, вие по сега действащия закон и подзаконови актове няма как в „Основни задължения” на длъжностната характеристика да му пишете „Огнева подготовка със стрелково оръжие”. Може да му го пишете в „Допълнителни задължения”. Джедлински, Медлински, Drill, Qual… преборили сме се за хубав пистолет. 2000 лв., като за обществена поръчка 3500 лв. Старшина Петров се е наперил с „полимерен страйкър”, но за да оправдаем инвестицията ние сме му измислили всяка седмица Drill, а на края на годината Qual. И 500 патрона месечно (от бюджета) за да бъде и той Джедлински. Ние не може да взискваме от него, защото не му е основно задължение и той ходи да стреля всеки месец сватбарската. Ходи да отбива номера. Чува, че в София говорят за някои си Лари Викърс, но той си го е сложил на кура, защото покрива на склада тече и трябва да го ремонтира сам и с лични средства, отново. Жена му, леля Ганка е деловодителка. Има зачислено оръжие от 17 години, но никога не го е виждала. По цял ден играе Solitaire, никога не е ходила на полево занятие, но за сметка на това, тази година я направиха лейтенант, защото е завършила „Екология” в Нов български университет. Да, правилно се досещате, леля Ганка е първа категория труд. Веднъж началникът я наказа, че не си изпълнява задълженията и тя реши да съди армията. Какъв шок за всички, когато съда обяви нейната длъжностна характеристика за „нищожна”. Тя цял живот беше работила с тази характеристика и не подозираше, че била „нищожна”.

Ангеле, имаш хиляди служещи, които нямат ясно регламентиран правен статут. Няма законни длъжностни характеристики. Сектор „Сигурност” не е само НСО и другите три и четири буквени служби, както и няколкото големи бригади. Бай Иван Чешмеджията, дето е старшина в N-ското поделение на длъжност готвач, той и пазач-въоръжена охрана, той и електротехник, той и механик-водач, той и химик-дозиметрист, той и радист. Също така е нещатен отговорник по пожарната безопасност. В много военни и полицейски райони един човек отговаря за 10 неща. Това стана след поредната „реформа” и последвалото масово напускане на хора. Така ни реформираха, че сега хиляди служещи не знаят на каква длъжност са. Обясни ми сега в тази пъстра длъжностна характеристика, ти къде ще вкараш огнева подготовка и на какво основание?

Ангеле, най-важното изпускаш. Човекът. За да изпълняваш Drill, трябва да има кой да го изпълнява. Хубав пистолет ще купим. А хубав служител? Младите, стреляне, Гейб Уайт, Джедлински, Медлински, Drill, Qual и Збигнев Бжежински …аз ли съм за психолог? Къде са тези младите? Да, в НСО сигурно за едно място се бутат 20 човека. Така ли е навсякъде? Основният личен състав е застаряващ. Повечето формирования извън София са с чудовищен некомплект. Какво казва Гейб Уайт за кадровия проблем? Сухопътни войски имат някаква що-годе регламентирана огнева подготовка. Но в 61-ва Стрямска бригада имат и нещо друго. 31% некомплект. Една трета от бригадата я няма. Армията не е СОБТ, Ангеле. На дядо полковник 3 пъти вече му вдигат годините за пенсиониране. На него от 10 години все му остават още 3 години. Ако направи три клякания и ще се насере.

Друга легенда, че НАТО ни „налагали” стандарти за лекото стрелково оръжие. И че НАТО имали някакви официални забележки относно сегашното ни леко стрелково оръжие. Аз казвам, че това е лъжа. Ако някои може да покаже официален документ, че не съм прав, ще се радвам да го прочета. НАТО много неща са пращали като препоръки, ама да са налагали… От друга страна, ние ако трябва да изпълним всичките им препоръки, следващите 60 години, целият бюджет трябва само за препоръки да отива.

Ангеле, давай сега да видим как стоят нещата. Ти нали си деен човек, не си като нас „дебелогъз началник”. Умееш да взимаш най-добрите решения и да обхванеш всички гледни точки. Аз съм на „мама и на тате”, нали така? С жълто около устата. В тази връзка да те питам нещо. Ние, дето сме на „мама и на тате”, имахме отличен успех в тогавашното Висше военно училище, днес Военен университет. Имахме и отлични атестации. А отидохме да служим по бойните поделения и да ритаме буците. Други хора, чийто успех далеч не беше отличен и чийто атестации също не бяха блестящи отидоха директно да служат в „специална служба”, въпреки, че тогава в закона имаше изискване да си поне „старши лейтенант”, то ест да имаш поне 2 години униформена служба. За нас, дето сме на „мама и на тате”, това правило важеше, а за други, дето не са мамини, за тях не важеше и те още не си бяха изпикали чая от курсантската столова и директно ги взимаха в НСО примерно, случайно се сетих за тази служба. Странна работа, не мислиш ли?

1.Били ли ми обяснил, „дреболията” наречена БГ и М (Бойна готовност и мобилизация) в контекста за ново леко стрелково оръжие?
(За мобилизационните нужди ще купуваме ли Glock? Колко? 50 000 броя? 150 000 броя? 300 000 броя? Данъкоплатците дали са съгласни с това? Знаеш ли, че за „недоказани теории” касаещи БГ и М, човек може да бъде съден за държавна измяна? Резервистите? Редно ли е за доставки на масово въоръжение да разчитаме изцяло на чуждестранна компания?)
2. Вярваш ли, че стрелковата подготовка може да бъде разглеждана отделно от всичко останало?
3. Вярваш ли, че без отговорна стратегия за национална сигурност има някакво значение как си държи пистолета еди кой си?
4. Ако върнат наборната служба с какво ще ги въоръжаваме? Ще ги правим ли Лари Викърс?
5. Колко докладни записки си написал и колко официални предложения си изготвил за да се промени сегашната практика?
6. Вярваш ли, че без гражданска и политическа инициатива нещо ще се промени?
(Иска ли обществото силен сектор „Сигурност”? Може ли да си го позволи финансово? Би ли ми показал една политическа сила, която има ясни и реалистични намерения спрямо сектора?)
7. Как ще обучаваме курсантите от армията и полицията? С какво ще ги въоръжаваме? При Гейб Уайт ли ще ги пращаме или ние ще ги учим? Всички курсанти или само бойните специалности?
8. Ако приемем и регламентираме модерен и актуален подход, СОБТ и Бай Иван Чешмеджията едни и същи стандарти ли трябва да покриват? Какво мисли данъкоплатеца за това?
9. Възможно ли лобисти да се възползват от тези настроения за чуждо стрелково оръжие и с лек финт да стане така, че щяхме да купуваме компютри ама сме взели компоти?
10. Възможно ли е, някои „бързак” да изкупи на безценица всичките Макаров, фирмата посредник на новото въоръжение да изчезне по средата на поръчката и дежурните в N-ското поделение да се чудят как да дават наряд с два кобура, четири пистолета и три пълнителя?
11. Без нормативна база как ще консервираш, съхраняваш, пренасяш, обслужваш и ремонтираш новото въоръжение? Как ще отчиташ изразходваните консумативи без нрмативна база? (Не мислиш ли, че първо трябва да се подменят на национално ниво (не тук и там) ръководствата и наставленията от 1977 г. и тогава да препашем „полимерен страйкър”.)
12. Какво мисли данъкоплатеца за покупка на толкова много въоръжение при наличие на национален военно-промишлен комплекс ?
13. Няма ли да сме по-независими и практични ако разчитаме на родно производство за масова употреба, а който има по-висша необходимост да бъде оборудван с най-доброто от чужбина?
14. Мислил ли си, че е възможно националният военно-промишлен комплекс заедно с български компании, спортни федерации и частни експерти да купи Know-how и да пробва да развие нещо свое? Възможно или не, смяташ ли, че е добра идея?
15. Възможно ли е всички тези Джедлински, Drill, Qual в голяма степен да са част от една многомилионна индустрия, техните цели са чисто финансови и да са насочени повече към частни клиенти и спорт, а не към конвенционални въоръжени сили.
16. Би ли написал тук, твой проект за инструкция по която „пазач-въоръжена охрана” употребява огнестрелно оръжие във войскови район? Би ли я подписал и би ли я заповядал на национално ниво ако имаш тази власт? (Баба Пенка всяка година се провира между бодливата тел да си бере липа. Бай Иван Чешмеджията и е направил един F.A.S.T. Drill. Ще идеш ли да го защитаваш в съда или ще пратиш Скот Джедлински?)
17. Ако си началник на N-ското поделение, което е далеч от София, по щат е 107 човека, но са останали само 39, сградния ти фонд се руши, най-новия ти автомобил е на 47 години, специалната апаратура ти е за капитален ремонт, от 4 години не си получавал и стотинка служебни пари, правиш всичко с лични средства и приятели, бумащината се увеличава непрекъснато, а най-опитния ти боец е Дебелата Соня от вещевия склад, колко време ще отделяш за огнева подготовка?
18. Допустимо ли е човек да има мнение различно от твоето?

Бъдете здрави!

_________________
ОП "Макаров", 9х18
Walther PPQ M2, 9x19
ZEV OZ9c Compact Black/Bronze Threaded - 9х19


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 21:21       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
WaltherKick написа:
Болшинството структури нямат инструкция, която да регламентира при какви условия се използва служебно оръжие. Моята служба също няма такава инструкция. В законите, правилниците и уставите е регламентирано използването на оръжие само при караулна служба, а такава вече на повечето места няма. Болшинството дежурни назначени в наряд (без караулна служба) нямат нито един ред черно на бяло как и кога използват оръжие.

Глупости на търкалета! ЗОВС, ЗМВР, ЗНСО - законовата регламентировка за употреба на ОО си я има навсякъде. За "твоята служба", която така и не разбрах коя е - няма как да взема отношение.

WaltherKick написа:
В тази връзка да те питам нещо. Ние, дето сме на „мама и на тате”, имахме отличен успех в тогавашното Висше военно училище, днес Военен университет. Имахме и отлични атестации. А отидохме да служим по бойните поделения и да ритаме буците. Други хора, чийто успех далеч не беше отличен и чийто атестации също не бяха блестящи отидоха директно да служат в „специална служба”, въпреки, че тогава в закона имаше изискване да си поне „старши лейтенант”, то ест да имаш поне 2 години униформена служба. За нас, дето сме на „мама и на тате”, това правило важеше, а за други, дето не са мамини, за тях не важеше и те още не си бяха изпикали чая от курсантската столова и директно ги взимаха в НСО примерно, случайно се сетих за тази служба. Странна работа, не мислиш ли?

Аз съм випуск 2000 г., а ти?! Успехът ми също е отличен, а кадровиците на НСО тогава ни събраха всички випускници от батальона и ни казаха, че от нашия випуск има 7 места за НСО. Постъпване - веднага след завършването. Само трима минахме пред цедката. БЕЗ ВРЪЗКИ си ме взеха - честен кръст! Иначе мисля, че прекалено много се обяснявам на един нагъл анонимник, но така или иначе ме наричаш на малко име - та да ти отговоря.

По другите засегнати от теб теми: Да, прав си! Жив и здрав!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2021, 21:36       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 15:43
Мнения: 994
WaltherKick написа:
По някакъв странен начин тази тема олицетворява българското общество.

От всичко, което написа, това е вярно. Другото е "Аз не зная защо съм на тоз свят роден, не попитах защо ще умра,...".


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 02:32       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
quote="WaltherKick"]По някакъв странен начин...[/quote]

Е, не, щях да си стрелкам "дрилчетата", но тъй като тръгваш с лични нападки по мой адрес, нещо на което няколко колеги също ти обърнаха внимание, се чувствам длъжен да отговоря.

b5202s написа:
.
На какъв % от личния състав стрелянето с КНО му се явява пряка функция от длъжностната му характеристика?! Имам чувството, че в БА, а и МВР СТРЕЛЯНЕТО с КНО изобщо не участва в уравнението. Така си мисля аз.


Ето откъде съм заимствал термина, но съм разбрал позицията, изложена в мнението на колегата, а не съм издребнявал, впускайки се в словоизлияния, продиктувани от неуместни опити да се направя на много умен. Същото е и с термина "полицейски правомощия". Цял форум разбра кои служители визирам, никой не направи проблем от това (а тук има доста по-компетентни в сферата на правото от теб, които можеха да ме коригират за термина), Валтеркика - невежество, полицейски служители, ама не от МВР, Уикипедия и дрън дрън, един тон плява и глупости още. По същество - нищо.
Ако пък толкоз държиш да съм екзактен в терминологията, можеше просто да напишеш нещо от рода на "колега не съм съгласен с термина, който използваш, защото.....", така се води конструктивен дебат. Ето, аз ти казвам, хайде ако обичаш, смени термина "отворя", защото не те познавам, ти се криеш, и имайки предвид времената, в които живеем, започвам да се притеснявам леко.
И всичко това от човека, призоваващ да му се опонира според КОНТЕКСТА на неговото мнение.

За останалото в твоя пост, по мой адрес, същата работа - пак лични нападки, сейф екшън, мейф екшън, щял да ме удари през кръста (бе все нещо искаш да ме наведеш ми се струва) като поясних за какви оръжия говоря и все пак темата е за задание на служебно оръжие в 21 век, ама не - през годините се пропукала системата, имАло проблеми с лъковете на индианците и копията на аборигените.

И като стана въпрос за навеждане и отваряне...айде, че много се заговорихме.
Извинявам се на всички за участието си в темата, че бая допринесох за нейното съсипване.
Живи и здрави.
Пък аз отивам да си стрелкам "дрилчетата" :armed:
Е, и да гледам Джедито в тубето де. :D

П.п.
Забравих, колега Валтеркик, аз, че няма да отговарям повече, няма, но ще чета и затова, моля те, пиши по-бавно, че сричам още.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 08:42       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
WaltherKick написа:
Друг колега написа „фундамент”, но го сложи в много грешен контекст.


Уважаеми, страхотно словоизлияние, но аз никъде не съм казал, че хвата на Ангел е ФУНДАМЕНТ, а че хвата като цяло е такъв.
Не съм аз човека, който да казва какво е необходимо за правилна стрелба, но все пак, доколкото моите скромни познания и умения позволяват, хвата е едно от основните неща, които са необходими за постигане на целите.

А какъв е този "правилен" хват, едва ли има еднозначен отговор. За мен "правилният" хват е този, с който постигаш необходимото, и както Геле казва - таймера и попаденията определят това за всеки един индивид.

Мога да потвърдя, че 5 различни инструктора биха ти показали 5 различни хвата, и всеки ще твърди, че неговият е правилния, защото работи.


И отнесено към темата, за Бай Чепик, дето има не оръжие, а "желязо да тежи на кръста", няма никакво значение какъв ще е пищова, ако не може да го ползва. И някои мои епизодични наблюдения ме карат да се страхувам от хора с пищови.....

Така че подмяната на каквото и да е въоръжение не приключва с покупката на нови пистолети.

П.П. Аз се занимавам с частен бизнес, и само мога да потвърдя, че която и да е държавна структура, без значение, ако работи на принципа на предприемачеството, би фалирала за много кратко време.
Защо, не е трудно да се сети всеки с малко познания за реалността.

П.П.П. Гледам, че имате същият пистолет като мен PPQ М2. Едно чудесно за мен оръжие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 10:14       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
Някакъв началник на служба (историята мълчи по въпроса точно на коя служба) отишъл при един мъдрец и го попитал:
- О, премъдри, ти който виждаш бъдещето по-ясно, отколкото аз помня миналото, дай ми отговор на един въпрос, който ме мъчи от дълги години. Колко още трябва да чакаме да се подобрят нещата?
- Докато чакате - нещата няма да се подобрят.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 11:12       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
WaltherKick написа:
ще видим дали техните хора Джедлински, Бжежински и Светлана Комогорова – Комата също не са използвали термина „безопасно оръжие”, хм?! Дали през годините “Safe action” не се пропука и се наложи при някои обстоятелства да се прави допълнителен „Safe”? Какво наложи това?

Това е силно по темата. Дай подробности, моля. Кой и при какви обстоятелства поръчва допълнителен Сейф?
за да се доуточним - недокомплекта и другите проблеми политическо-административни са свързани пряко с превъоръжаване, но ще се решават в движение...особено нова Нормативна база как да се консервира и подържа новото въоръжение...

Национален ВПК добре, но съвременен пистолет не сме усвоили за производство...така че ще се внесе ....както се и внесе 2000 броя зиг про каза Мадога...идеално са се стиковали с Нормативната база от 70та...
идеален армейски пистолет /даже заглушителчета щатно имат специалните сили...и в адекватен калибър натовски и световен се оказа...в последно време...
и полицейски става...КОМПЛЕКСНО погледнато това трябва да продължи...пистолет се ползва мнооого редовно както се видя от патрулните полицаи...зиг про бих ги накичил и тях...със стоп патрони 9x19 - тази нашенска полицейска доктрина работи добре .... по света я нама ама тук е екстра ЗАСЕГА
ето ги
https://nitibg.com/bg/stop-patroni-9x18 ... -9x19-para

изобщо не се ебавам горе - потвърждавам /според мен/ полимер зиг про с чук и декокер още поне 10 000 броя на патрулните ченгета бих раздал - това е защото не съм спортист и не мисля като спортяга с дрилове - дай да набиеме 18 изстрела в една точка за време от 4 метра ДА на 4,5м метра маат за да видили контрола...

а по каква стрелкова методика ще се обучават е вече има си специалисти - ще напишат програма нова ...ще се вземе предвид и КАУЛА на ФБР ама не да се копира сляпо ПИСТОЛЕТНОТО стреляне в Америка понеже давали световен тон...

дават тон пък се сетиха за петплети в 9мм когато нашите в Т клас стрелят така от 5г...ама някой да поощри това ТЦ...сбъркани ни били доктрините...ама същите доктрини след 5г на инглиш не са сбъркани...ей дърво си трябва за някои

не ги отричам техните методики...даже руснаците копират полезното...ама сляпо да се маа всичко и копира ...тц не се прави така...

зиг про те спъвал и унищожил пистолетното стреляне у нас...пистолетното стреляне не е само КАУЛ ИПСЦЕ и дрил на фбр


п.п. Геле да не разбереш Валтеркик в коя служба е служил...а се написа назад и само слепите не разбраха и да изисквате имена тука с Иво та да не е анонимно е леко прекалено...дайте малко по отговорно де...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 13:26       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
WaltherKick написа:
...Моята служба е вече към своя залез, бих бил щастлив да допринеса с нещо и аз към форума, когато си на финалната права, човек може да се отпусне и да „развърже” кесията със спомени, но съжалявам, че дори започнах тук...


Ех, Чудомире, Чудомире...

Цитат:
Когато големият часовник в коридора удари отмерено шест пъти и всички почнаха да се обличат, той стана бързо, погледна си часовника, да се увери окончателно, че работният ден е минал, изгледа свирепо наоколо, тупна светкавично с юмрук по масата, така че мастилницата отхвръкна като топка, а папките се строполиха от масата, и изрева с цяло гърло:

— Корупция! Корупция и повсеместно разхищение царува в това ведомство! Това не е управление, това е хаос! Анархия! Това е вертеп!

Колегите му останаха поразени. В първия момент никой не се помръдна от мястото си.


Цитат:
Само бай Йото разсилният, опрял гръб на ръба на вратата, се подсмиваше и като избърса с ръкав големите си мустаци, продума бавно:

— Нищо му нема на човеко, не берете гайле! Здрав си е бай Миле като юнец. Току вчера навърши години за пълна пенсия, та оттам му дойде куражо. Че послужим, кай, бай Йото, още един ден, да не съм сбъркал нещо у изчисленията, па че си направим байрамо, да ми олекне. И направи си го човеко, па това си е!

След това бай Йото подигна панталона си, премести каиша с една дупка по-навътре и продължи като на себе си:

— Море и менека ми остават още малко. Че накарам бай Миле да изчисли харно сметката, па и я, аллалем, че изокам, колко можем, некой ден, ама де да видим кога че е!


:happy:

Готино е, когато си на изхвъргача, сложил си ръка на пенсията и идва времето да си вземеш гюндюлюка да даваш акъл какво и как трябва да се променя. Нито нещо те заплашва, нито си отговорен за приказките...

:DD :P

Poseidon написа:
...Национален ВПК добре, но съвременен пистолет не сме усвоили за производство...


Не си прав, Фил, не си прав! Ами чудото на Арсенал дето стреляше в двата калибъра (9х19 и 9х18), и с което въоръжиха част от съдебна охрана? В Аркус също беше правен опит за някакъв съвременен пистолет, но и той не видя бял свят.
Поне патрони в 9х19 се произвеждат, макар че, по моя скромен опит, цапат много. Но ги има.

Иначе, мантрата за националния ВПК е добра, но е закъсняла са две десетилетия! Вече е твърде късно за разработки на КНО за служебни цели. Нито имаме капацитет да осигурим постоянно количество на производство, защото нямаме толкова хора, които да се превъоръжават - пряко сили да го докараме до 50 000 бройки (това, ако сменим късото в армията, мвр (цялото), нсо, данс, дар, вп, вр и дкси)... Това няма как да покрие разходите за разработка и внедряване в производство и т.н.

Геле е прав относно стрелковата подготовка. Плачевна е. Сега поне има възможност, като служител, да си купиш патрони и да отидеш да постреляш, дори и в градове, където няма лицензирани стрелбища, в които да се продават боеприпаси (както е у наше село). Покрай мен запалих по стрелбата още двама колеги, дай боже и още да се присъединят. Що е време, все е пред нас, ама да видим.

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 13:53       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Павлин Андреев написа:
Не си прав, Фил, не си прав! Ами чудото на Арсенал дето стреляше в двата калибъра (9х19 и 9х18), и с което въоръжиха част от съдебна охрана? В Аркус също беше правен опит за някакъв съвременен пистолет, но и той не видя бял свят.
Поне патрони в 9х19 се произвеждат, макар че, по моя скромен опит, цапат много. Но ги има.

Иначе, мантрата за националния ВПК е добра, но е закъсняла са две десетилетия! Вече е твърде късно за разработки на КНО за служебни цели. Нито имаме капацитет да осигурим постоянно количество на производство, защото нямаме толкова хора, които да се превъоръжават - пряко сили да го докараме до 50 000 бройки (това, ако сменим късото в армията, мвр (цялото), нсо, данс, дар, вп, вр и дкси)... Това няма как да покрие разходите за разработка и внедряване в производство и т.н.

Геле е прав относно стрелковата подготовка. Плачевна е. Сега поне има възможност, като служител, да си купиш патрони и да отидеш да постреляш, дори и в градове, където няма лицензирани стрелбища, в които да се продават боеприпаси (както е у наше село). Покрай мен запалих по стрелбата още двама колеги, дай боже и още да се присъединят. Що е време, все е пред нас, ама да видим.

Мхм за това 68 Бригада чудото на Арсенал категорически го отказаха, а това на Аркус така и не видя бял свят. Проблемите са повече от решенията и не у нас НЯМА и не е имало конструктори на стрелково оръжие. Поне на нещо влязло в серия. Клепаме квот си знаем /можем и до там. Отделно нали се досещате, че ако дори да решим да вземе нещо барабар с лиценза за производство то няма да отиде нито в Аркус, нито в Арсенал. Ще си има завод на бай австриец/немец/ американец , който ще пляска пищаци ама само за вътрешния пазар и колкото пише в лиценза. Това е проверявано вече :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 14:12       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
Да, и ние с арсеналския P-M02 не се харесахме. Впечатлението беше негативно от самото начало. Много исках да мушна един 9х19 и след него един 9х18, но колегата от съдебна не ми даде. Иначе беше убеден, че пищовът го може... :wink:

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 14:28       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Аркус изглежда все пак е достигнал дори до американският пазар. Поне за някакъв период.
Според MAC и американците в коментарите съотношението качество-цена било впечатляващо.



 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 16:13       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Amazon написа:
Аркус изглежда все пак е достигнал дори до американският пазар. Поне за някакъв период.
Според MAC и американците в коментарите съотношението качество-цена било впечатляващо.


О не...
Добре, че беше Илиян Илиев ...
Минах през Аркус може ама ..с много условности.
На 2000 изстрела скапва възвратна пружина;
На 2500 изстрела чупи ресетваща пружина;
На 3000 започва да отваря яко прогресивно групата.
Категорично НЕ.
На моя му навъртях 6 к + и държеше но се наложи смяна на чаркове.
Боже като умекне възвратната се скъсва от комини ...
Други са установили други проблеми ....
За наградно ...става

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2021, 16:18       Заглавие:  Re: Задание за подмяна на ОПМ за МВР и БА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Павлин Андреев написа:
Да, и ние с арсеналския P-M02 не се харесахме. Впечатлението беше негативно от самото начало. Много исках да мушна един 9х19 и след него един 9х18, но колегата от съдебна не ми даде. Иначе беше убеден, че пищовът го може... :wink:

Бе то с ПМ може да стреляш 9х19 ама с 9х19 да жулнеш 9х18 мм Макаров недей

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 610 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 41  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ickata671, Majestic-12 [Bot] и 34 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer