logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 26 Апр 2024, 04:20




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 96 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 13:08       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
ubboto написа:
Да, възможно като сценарий, но твърде малко вероятно точно така да се случи.


И на мен ми е трудно да си го представя това в реала. По-скоро си представям след година две, заради тарикатския откат и пълнител, карантията на Р90 вкарана в малък фотаджийски дрон, а дронът - сгънат в раницата на НАТО боеца.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 14:04       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТОк
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Мар 2019, 09:19
Мнения: 397
ubboto написа:
minavasht написа:
Не е за подценяване - първият убит , на който бях, беше точно с 5.7.
Много едър черен, опитал се да обере бизнесмен. Беше мисля надупчен в коляното, корема и гърдите. Беше стигнал до сърцето му, издъхна малко след като стигнах там. Убития беше успял и да остане на крака, въореки че е бил уцелен първо в коляното.

Не би ми бил първи избор за калибър.

Това го пишат и други американци, че дори и с карабината - на положения пак му трябва време да осъзнае, че е уцелен/ ако няма попадение в ЦНС, разбира се. И докато се "осъзнава" на пределно близка дистанция, ако е с АК-47 насреща ти в ръце?! Именно фрагментацията на 5,56 прави най-големи поражения в жива цел. 5,7 не знам дали фрагментира - и за CQB в дълга цев, не знам кой щурмови екип би минал от 5,56 на 5,7.

Стоп-ефектът при КНО-то пък е под още по-голям въпрос. Споделих мнения на американци в началото на темата.

От друга страна, чета днес, производството на револвери е спаднало с 35% през последните 5 годни - не знаех!

https://americanhandgunner.com/handguns ... X132KxrVwI

Като нищо чудно тази тенденция да почне да се обръща, щото притежанието на семи-ауто, ЗА СЪЖАЛЕНИЕ, и при вас ще става все по-трудно - както навсякъде, де. И в период на задаващ се спеч, чрез НАТО стандартизацията се фаворизират, спасяват и развиват определени оръжейни предприятия. В което няма нищо лошо, разбира се - стига тези екзотики да не почнат насила и на нас да ни ги набиват.

Много съдържателно мнение, Геле! Благодаря за споделената информация.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UChxAWO ... 3vaRnOaAbw

https://www.triskel-int.com/

"Traditions and Diversity" - TRISKEL INTERNATIONAL

Милен Димитров - Инструктор ТРИСКЕЛ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 14:09       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
rdgeorgiev написа:
По-скоро си представям след година две, заради тарикатския откат и пълнител, карантията на Р90 вкарана в малък фотаджийски дрон, а дронът - сгънат в раницата на НАТО боеца.


Реално погледнато, 5,7х28 мм е бил замислен да замени 9х19 мм в НАТО, но не се получи! Нов калибър, да се продава и оръжието за него, но понякога става обратното.

Докато някоя голяма армия от НАТО не мине на КНО в този калибър - той и занапред ще си остане скъпа екзотика. А и по армии, и по служби - всичко мина в последните 10 години на полимерни страйкъри именно в 9х19 мм. И някакъв рязък завой в концепциите при пищовите в близко бъдеще - аз поне не очаквам.

За дългото вече, 5,7 няма как се конкурира с 5,56, така че и тук отпада като вариант.

Е, търговците естествено ще се опитат да го пробутват заедно с 4,6 на индианците - освен невероватен, той вече е и НАТО стандартизиран - въпреки че научно 5,7 е по-добрият калибър... на цени между 5-10 пъти по-високи от "деветката" и 7,62 мм., и това нищо чудно да удари по стрелбата/ подготовката на редовия боец. Ти ако имаш 1000 лв. бюджет за стреляне този месец, за 400-500 патрона 4,6 ли ще ги дадеш, или за 2000+ 9х19 ?! Аз лично бих заложил на стрелянето и "шот плейсмента", особено за нашия боец.

Някакакво свързващо звено между пищова и карабината с P 90, въпреки че особено във военния театър не бойни действия - нещо пак не го виждам да се наложи като широка концепция. Нещо скъпо, но за сметка на това със спорен стоп ефект и ограничено като приложение. С един американски SWAT-аджия си ги пишем всичките тези неща/ на заинтересованите мога да им препратя кореспонденцията - да на кажат опонентите, че Геле пак си ги измисля. :D И те имат FN P90, тествали са ги, но не ги ползват.

От друга страна обаче, ще е интересно да проследим 4,6 и 5,7 вече като НАТО стандартизирани калибри. С бронебойни куршуми 5,7 си е сила, а и всичкото терорист вече ти е с някаква бронежилетка. Та, в никакъв случай не отричаме новото - просто подхождаме с умерен ентусиазъм, така да го кажем. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 14:14       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Мар 2019, 09:19
Мнения: 397
Мисля някъде първата световна война има някакви щикове, които са били забранени като нехуманни, защото били много остри и в адреналина много ранени не са усещали раните си и не са търсили навременна помощ, преди да заспят от загуба на кръв. Тук стопиращата сила е нещо подобно.[/quote]

Е това беше много забавно сравнение. Като гледам, как пръска дините, точно за това сравнение се сещам.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UChxAWO ... 3vaRnOaAbw

https://www.triskel-int.com/

"Traditions and Diversity" - TRISKEL INTERNATIONAL

Милен Димитров - Инструктор ТРИСКЕЛ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 14:17       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
Геле, бъркаш логиката на бюджета. Ако този месец трябва да купиш 2000 патрона и вземаш 20% комисионна от доставчика, евтини или скъпи ще купиш? :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 14:25       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Мар 2019, 09:19
Мнения: 397
"FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО"

Много хубава тема. Малко се отклони от заглавието, но ми хареса и се радвам, че съм част от нея.
Научих нови факти, припомних си миналото и се мотивирах много да направя и да публикувам едно образователно видео по темата.
Благодаря на всички участници.

Ето какво сътворих. надявам се съдържанието да ви е полезно. Приятно гледане!

https://youtu.be/JOOBQyukIg4

_________________
https://www.youtube.com/channel/UChxAWO ... 3vaRnOaAbw

https://www.triskel-int.com/

"Traditions and Diversity" - TRISKEL INTERNATIONAL

Милен Димитров - Инструктор ТРИСКЕЛ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 14:31       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
rdgeorgiev написа:
Геле, бъркаш логиката на бюджета. Ако този месец трябва да купиш 2000 патрона и вземаш 20% комисионна от доставчика, евтини или скъпи ще купиш? :D


То именно по пътя на тази логика сме и на този хал, де! След близо четири петилетки в НАТО - Зиг Про, "подобрена" 7,62 мм фреза от миналия век, спортна ложа купена на частно и монтирана на военна пушка и пр. :DD Но ако не друго, поне е забавно - на северномакедонските М4-ки примерно, какво да им коментираме по форумите?! А и търговците стават злобни и агресивни дори само от приказки насреща. Та, да ги оставим развиващите се да си се развиват, а търгуващите да си търгуват! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 15:52       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
El Padrino написа:
1. Факт номер едно. ЕНЕРГИЯТА в един патрон се определя от КОЛИЧЕСТВОТО и ВИДА на барута в гилзата.
2. Факт номер две. Вида на барута определя НАЛЯГАНЕТО което се образува при изстрел. Това НАЛЯГАНЕ заедно с ОБЕМА определят ЕНЕРГИЯТА на патрона.
Паце, утекоха ти фактите с два по-малко. :DD
El Padrino написа:
За да се реализира пълният потенциал на калибър 5.7х28 е нужна цев с дължина 18 инча. За да се реализира пълният потенциал на калибър 9х19 е нужна цев с дължина 14 инча.
Добре ще обясня като на дете в първи клас. Един патрон 357 Магум от револвер с 2 инча цев има енергия 550 джаула. Един патрон 9Х19 +P има 600 джаула енергия от 4.6 инча цев на Глок 17. Кой патрон има повече енергия?!? Колко милиционера трябват да се завие една крушка?! Знаете ли отговора..? Ами 5 милиционера, четирима да въртят масата на която е стъпил петият, който държи крушката.

Логичният въпрос тука е колко е дълга цевта на ФН или който и да е друг пистолет който стреля 5.7 ? Щото аз не знам за такъв с 18" цев а също логичният отговор би бил, че боеприпас който постига потенциала си от по-къса цев съответно ще е по-близо до потенциала си стрелян от пистолет, сравнени двата калибъра...
После абсолютно свичките ти факти са сравняване на ябълки с портокали, не се сърди но нямаш никакво разбиране на материята, просто нагласяш цифри както ти е удобно.
Как ще сравняваш револверен патрон, който е умишлено силно зареден за да компенсира утичането на газовете с патрон създаван за самозаряно оръжие, това е нонсенс.
Ако си погледнеш цифрите, енергията която НОСИ ПРОЕКТИЛА, не патрона, се мери при дулният срез, не в цевта където фантазираш за налягания, за това именно и пистолетният проектил носи по-голяма енерги, Паце...
Дори и шегата ти не е верна, трябват 6 милиционера, шестият седи на врата да гледа дали идва тока...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:03       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2021, 13:33
Мнения: 119
Местоположение: Peru
Що?! :roll: Да не си измислил нови закони на Темодинамиката? :oops: https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F% ... 1%82%D0%B0

Сподели ще е голяма радост да имаме български лауреат на нобелова награда по физика. :-)

Тогава пак да попитам. Къде отива енергията на 9х19 FMJ прошил човек, и къде ОСТАВА енергията на 5.7х28 спрял на 18 сантиметра в тялото на човек? :roll: На такава дълбочина е средата на бял дроб, черен дроб, далак. Там едни 350 джаула остават при 5.7х28.

И те така. А 9х19 FMJ губи едни 200 джаула да прошие человек и другите 250 - 350 си летят към някоя стена или човек случаен на улицата.


Последна промяна El Padrino на 11 Мар 2021, 16:10, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:10       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Аз ти обясних - енергията при боеприпаса се отнася до енергията която носи проектила при дулният срез, после се смята на каква дистанция тая енергия колко е запазена, съответно си има и показател за "дупчене на кожа" демек - колко летален е един проектил с определена маса, изстрелян с определен заряд, от определена дължина цев, на определена дистанция. Това дето си писал горе под точка 1 и 2 е нонсенс. не можеш да приказваш за конкретна енергия която носи проектила в цевта щото никой не го интересува тоя фактор вътре в цевта.
А налягането в цевта зависи от масата на проектила, за това и по-тежки проектили се зареждат с по-бавно и по-малко като маса пропеланти, иначе ще ти се пръсне цевта, има си допуски, има си таблици, това дето го приказваш е изсмукано от пръстите, хвани някой дето презарежда да ти ги обясни тея неща по-подробно...
И да, физика е, с нея никой не спори, просто не я прилагаш както трябва.
El Padrino написа:
9х19 FMJ

Никой не говори за FMJ, ако ще сравняваш двата патрона сравнявай правилно - говориш за самозащита, кой употребява 9мм патрон за самозащита с FMJ, а 5.7 моделите до които имаш достъп са всичките халоупоинти. И проникването на 5.7 трябва да покрива ФБР стандартите, не да разсъждаваме дали 18 санта е достатъчно, не е според каноните на самозащитата, без значение колко голям раневи канал прави в тея 18 санта...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:16       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2021, 13:33
Мнения: 119
Местоположение: Peru
Цяла България и Европа полза FMJ! Ако теб ти е през дедевия 99% от форума, които живеят в България са задължени да носят FMJ. Освен това на Федерал има FMJ в 5.7х28. Ако станат масови 5.7х28 след появата на Ruger 57 ще има FMJ и на Фиоки и Селиер. Тогава цената им ще падне до нивото на 9х19, защото няма повече матрЕал в 5.7х28. :-)

Никой не отрича, че 5.7х28 от 5 инча цев на Ruger 57 има енергия 400 джаула. Докато 9х19 +P от Глок 17 има 600 джаула. Ок така е! Обаче! Прошива ли 9х19 FMJ човек и колко енергия остава в тялото?! :roll: А 5.7х28 прошива ли човек в гърдите?! И ако не колко енергия остава там?!

И най важното в България и Европа e разрешен само FMJ за носене от цивилни. Та кой ще спира повече, ако ползваме само законните FMJ? 9x19 или 5.7х28?! :-)


Последна промяна El Padrino на 11 Мар 2021, 16:26, променена общо 2 пъти

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:19       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
ТРИСКЕЛ-ТОП ШОТ написа:
Ето какво сътворих. надявам се съдържанието да ви е полезно. Приятно гледане!

https://youtu.be/JOOBQyukIg4


Много хубаво видео, адмирации за труда! :tu: За пищова е ясно, интересно ми е как ти лично виждаш употребата на P90 в реала? Моето скромно и неангажиращо мнение:

1. За охранителни екипи - ДА! Особено ако нямаш поддръжка от тактически екип с ДНО. На Запад/ в цивилизованите страни, се работи LOW KEY OVERT - демек, оръжието ти да е скрито. И ако имаш противник с "калашник" на 50-100 метра, както беше случая със Златко Баретата пред Съдебната палата в София примерно - оптика, калибър с "лазерна траектория" и изключително контролируем откат - аз съм "ЗА"!

2. Другото е MILITARY OVERT, или носене на основното оръжие открито - по горещите точки и при военните. И понеже на видеото ти се виждат и военни с P90 - кой заменя 5,56 с 5,7 за основно оръжие, което се носи открито?! Ако вече има някъде наложена такава концепция - ще ми бъде много интересно да узная малко повече подробности за нея. Мерси!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:23       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2021, 13:33
Мнения: 119
Местоположение: Peru
За хиляда и стотен път. :-) 5.7х28 FMJ пробива по-малко в човек от 9х19 FMJ. Няма over penetration. :-) ФАКТ! :-) Да! Факт! :-)

Толкова ли е трудно да изгледате това видео. :-)



Ох майката ми е... вахте бе хора. :DD Отивам да пия валидол.


Последна промяна El Padrino на 11 Мар 2021, 16:29, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:28       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
El Padrino написа:
И най важното в България и Европа e разрешен само FMJ за носене от цивилни.
Никой не те кара да стреляш друго, просто сравнявай два FMJ бе Паце, проблема ти е, че не го правиш. Не го правиш щото ти изнася да сравняваш FMJ 9мм с халоупоинт 5.7 и така ще се изтъква овърпенетрацията на 9мм.
Колко от 5.7 моделите които можеш свободно да си купиш са именно FMJ и дай да погледнеме именно техните данни в терминалната балистика, не да взимаш 40грейна халоупоийнт и да приемаш, че всеки модел 5.7 работи като него... Както казах - нямаш стандарт, сравняваш ябълки с портокали.
И да, 5.7 пробива по-малко в човек и за това не е подходящ за самоотбрана, щото шанса да стигне витален орган е по-малък и не се отваря с достатъчно голям диаметър за да прави раневи канал от който рязко да спадне кръвното и да изгуби съзнание нападателя, демек не спира нападението адекватно бързо.
Ето ти конкретен пример че не сравняваш правилно :
El Padrino написа:
9х19 +P
Колко FMJ 9мм +P знаеш дето да не са халоупойнт ? :DD
Геле ти е синтезирал грубо употребата на калибъра, не виждам какво именно не ти е ясно:
ubboto написа:
1. За охранителни екипи - ДА! Особено ако нямаш поддръжка от тактически екип с ДНО. На Запад/ в цивилизованите страни, се работи LOW KEY OVERT - демек, оръжието ти да е скрито. И ако имаш противник с "калашник" на 50-100 метра, както беше случая със Златко Баретата пред Съдебната палата в София примерно - оптика, калибър с "лазерна траектория" и изключително контролируем откат - аз съм "ЗА"!

2. Другото е MILITARY OVERT, или носене на основното оръжие открито - по горещите точки и при военните. И понеже на видеото ти се виждат и военни с P90 - кой заменя 5,56 с 5,7 за основно оръжие, което се носи открито?! Ако вече има някъде наложена такава концепция - ще ми бъде много интересно да узная малко повече подробности за нея. Мерси!

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2021, 16:34       Заглавие:  Re: FN 5.7x28 вече стандартен боеприпас за НАТО
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2021, 13:33
Мнения: 119
Местоположение: Peru
Нееееееее!!!!!!!! Умирам!!!!!! :DD Сравнявам това, КОЕТО МЕ ИНТЕРЕСУВА МЕН И ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПА.

FMJ.... FMJ.... FMJ.... FMJ.... FMJ.... FMJ!!!

Ставам, че ми прилошЕ нещо. PDT_Armataz_01_26

ГЛЕДАЙТЕ!!! МОЛА ВИ БЕ ХОРА!!!



Последна промяна El Padrino на 11 Мар 2021, 16:35, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 96 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer