logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:38




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 273 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 12:08       Заглавие:  Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 14:59       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Скот Джедлински, на който двудневен групов курс за стрелба с РД струва $450 - е нормално да каже така. :-) В крайна сметка, толкоз в Щатите ти се харчи един Глок или ширпотреба "арка". Гейб Уайт обаче, е също толкоз бърз, а стреля със стоков "Глок" без РД - ха сега, де?!

Личен опит - хедшотовете си влизат на 23 метра за около 2,40 сек. от скрито носене и без РД:
https://www.youtube.com/watch?v=z50DLtrdOXY&t=7s

По цяла мишена - сложи още поне едно 10 метра отгоре. Е, колко още по-надалеч с пищов, и за чий ти е?! Да, гледаш с РД-то мишената, а не мушката, но в крайна сметка то ти помага единствено да се прицелваш по-добре, но не и да стреляш по-добре.

Особено на големи за пищов дистанции по малки цели, където РД-то взема превес над механиката - не работиш ли правилно и прецизно със спусъка, кел файда от РД-то - попаденията пак няма да ти ходят там, където ги мериш и искаш да ги видиш.

И за финале, РД-то и да си струва, това се ограничава единствено до качествените и скъпите такива. Нови ниски модели на "Триджикон" има - нищо не мога да кажа там! Но да разчиташ на някой евтин китаец - сто пъти по-добре да си караш на механика.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 16:31       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
ubboto написа:
но в крайна сметка то ти помага единствено да се прицелваш по-добре, но не и да стреляш по-добре.

Е то прицелването е част от стрелянето. И то важна част! Бързомерът е по- добър от механичните мерници, особено по подвижни цели, защото има по- добър обзор( не закрива долната половина на целта) и не е нужно да вземаш "равна мушка"( да съвместяваш три обекта- мерник, мушка и цел). Другите неща си остават- стойка, вадене, хват, работа със спусъка...

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 17:01       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Стрелба от 10 ярда по топки за тенис от движение със стоков Глок и механични мерни прибори:




Това колко от онези с мега ултра тунингованите Глоци ще го повторят?! Да, помагат тунингите от един момент нататък, нищо че Гейб демонстрира, че и без такива може - идеята ми е да правим разлика между маркетинг и нещата по същество.

Купете си Ред Дот-а на Скот Джедлински, и едва ли не ще почнете веднага да стреляте като него. Е, нещата не стоят точно така. :D

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 21:15       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ами работа в условия на намалено осветление - тунели, тъмни помощение, нощем?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 21:45       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ivo III написа:
ами работа в условия на намалено осветление - тунели, тъмни помощение, нощем?

За CQB основното оръжие ти е карабината, а там концепциите за РД са малко по-различни:

https://robarguns.com/cqb-optic-scopes-and-sights

Пробвах да отварям ъгъл за идеята с РД на пищов - от по-кривите и тегави позиции нещо не ме грабна. С Ivo 77, ако има желание разбира се, може да направим още някой друг експериментален тест. Иначе на тъмно стрелбище - пищова в едната ръка, а фенера в другата - се получи добре.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 22:11       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2020, 08:14
Мнения: 407
И един цивилен калъф(аз) да се обади, може ли ? :-)

Специалците са машини да , но има и хора с отслабнало зрение поради възраст и пр. 8)

Поради това стрелбата прогресивно се влошава , особено при кофти осветление или сумрак. При такива случаи бързомера много помага. Аз имам.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 22:48       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
ubboto написа:
а там концепциите за РД са малко по-различни:

Това не го разбирам, Геле били обяснил защо за две оръжия работещи на еднакви дистанции (когато дистанциите съвпадат) за едното е ОК, а за другото НЕ.

Абсолютно потвърждавам, че с възрастта диоптъра расте, а РД помага и все повече фенове ще събира.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 23:09       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Mistar cz написа:
Това не го разбирам, Геле били обяснил защо за две оръжия работещи на еднакви дистанции (когато дистанциите съвпадат) за едното е ОК, а за другото НЕ.

Щото PATROL RIFLE РД-то като Aimpoint PRO иде малко големичък и тежичък за пищов. Но за сметка на това, 6 дневни и 4 нощни конфигурации, съвместимост с уредите за нощно виждан и пр.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 23:29       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
ИВАН-2 написа:
но има и хора с отслабнало зрение поради възраст и пр.

Поради това стрелбата прогресивно се влошава , особено при кофти осветление или сумрак. При такива случаи бързомера много помага. Аз имам.


Това въобще не се коментира! Не се коментира и фактът, че на далечни за пищов дистанции по малки цели - с РД-то е по-добре, отколкото на механика.

Друго имах предвид, на двудневните групови курсове за $450 на калпак на Скот (този горе от първото видео в темата), през голяма част от времето им наглася хватовете и им обяснява работата със спусъка. Щото по 14 сантиметровия кръг на Б-8 на 25 ярда, как ще си занулиш РД-то, като не можеш да стреляш?! Да, хубаво ще премериш, но като овапцаш после работата със спусъка - попаденията пак няма да ти отидат там, където ги мериш. В неговата ФБ група съм, и погледнах от каченото там за какво иде реч.

Част от стар такъв негов курс, пак само за РД-та:
https://www.youtube.com/watch?v=kj2bAwXCQtM

От това, което аз съм тествал - на механика държа на 10 метра попаденията в 2-инчовото кръгче (с диаметър от 5 сантиметра). Това от кобур. След това не става, а с РД-то отиваш до към 15 метра.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2021, 23:29       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Хм, каква хубава тема.

Като ползвател на КНО с РД, мога да споделя личните си впечатления и да изкажа мнението си по отношение на предимствата и недостатъците на РД. Моите доводи, вече съм изказвал някои от тях, едва ли ще се различават от тези, които са посочени в доста публикации и видеа в НЕТа, но ще споделя това, което лично съм усетил като плюсове и изпитал като минуси на РД, като ги подредя според значимостта им.
Плюсове:
1. Възможността да се фокусирам върху мишената. За мен, и в моята работа, това е от огромно значение. Първо, така имам по-добър визуален контрол върху обекта и ми позволява да забелязвам детайли (движения, реакции, поведение), като точката седи там където трябва и в случай, че се наложи, мога да пусна изстрел, без да "превключвам" фокуса, така да се каже. Не, че това "упражнение" не може да се прави и през "стрес мерна картина", но когато не е на много близко разстояние... бе сложна работа.
След това, когато се фокусираме върху мерните прибори, чисто физиологически, изпадаме в "тунелно зрение", което драстично намалява обхвата на периферното такова. Убото бе споменал в негов пост, че не се сканира през мерник - съгласен, като една от причините е "тунелното зрение".
2. Стрелбата на далечни за КНО дистанции - тук няма какво толкова да се каже. Просто "хващането" на целта става по-бързо (не си играя с наместване на равна мушка) и по бързо пускам изстрел, пак защото не е необходимо да превключвам фокуса.
3. Авторът на темата го е намекнал. Стрелбата при различните условия откъм осветеност. За мен РД е край на чуденето, какви мерни прибори да поставя на пистолета. В зависимост от светлината просто увеличавам или намалявам интензитета на точката.
После, при липсата на достатъчно светлина, ако мишената е на разстояние, че едва се вижда, когато се фокусираме върху нея, то при изграждането на мерната картина, където фокуса е върху мушката, а мишената е силно размазана, произвеждането на прецизен изстрел е силно затруднено. Тук РД помага много.
4. При тренировка се получава по-добра обратна връзка между мен и оръжието. Тоест, по-лесно следя точката и виждам дали се връща на същото място след изстрел, което пък е от полза за диагностициране на грешки при хват, стойка, спускане...

Минуси:
1. Еми... може да се прецака. Изпитах го няколко пъти с различни марки. Губи прострелката, примигва при стрелба.
2. При недостатъчна подготовка и недобра презентация на оръжието... точката я няма и може да мине известно време докато я намериш или иначе казано, трябва си работа за да усвоиш добре РД.
3. Има особености при отваряне на ъгли, но ми е трудно да го обясня само с думи без да го демонстрирам и ще се въздържа. Свързано е с възможност да простреляш укритието си и....оф, не мога.
3. Има особености при избора на интензитета на точката, когато е в съчетание с фенер на тъмно. Не може да е много ярка, защото ще ти пречи (заслепява/изпълва целия прозорец и почти не виждаш през него), но не може и да е много "заглушена", защото при включване на фенера, светлината от него ще я заличи.
4. За да нямаш проблеми (или да минимализират вероятността за такива) - струва пари. Доста :(

П.П.
Убо, имам желание и с най голямо удоволствие бих участвал във всякакви стрелкови експерименти... само да успеем да се засечем. :tu:

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2021, 16:26       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo 77 написа:
Хм, каква хубава тема.


Чудесно представяне. Кристализира всичко, което съм търсил и изпитвал (само за спорт). Фокусирането и изчезването на РД са двете крайни точки за мен на оптималното решение.

Моето междинно решение (на възраст съм) е bifocal очила - диоптър избран да фокусира на мушката и обикновенно стъкло.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Мар 2021, 11:46       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ИВАН-2 написа:
И един цивилен калъф(аз) да се обади, може ли ? :-)

Специалците са машини да , но има и хора с отслабнало зрение поради възраст и пр. 8)

Поради това стрелбата прогресивно се влошава , особено при кофти осветление или сумрак. При такива случаи бързомера много помага. Аз имам.


не само отслабнало зрение
има хора с асигматизъм
има хора с дясна силна ръка, а с ляво водещо око

РД прави ли те по добър стрелец - прави те
сега че е скъпо ... то много неща са така в живота за съжаление

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Мар 2021, 13:28       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Моите 5 стинки по темата:
Нямам РД на късите си оръжия (и не планирам) , но съм стрелял не еднократно с подобни.
Та....
1. Плюсове:
- По бърза и по прецизна стрелба особенно на дистанции над 7 метра.
- При условие, че ползаш РД на карабината си - еднообразна прицелна картина.
- По малка възможност за "просиране" на изстрел при неудобни полужения.

2. Минуси
- Габаритите на оръжие с РД го правят изключително неудобно за ежедневно носене - т.е. ако пистолета Ви е с "двойна употреба" - хем за носене хем за спорт просто ще ми се окоти котето ако решите да го носите. Това че няма кобури е едно на ръка.
- Безотказност.... мииииииии освен ако не счупите прасенце касичка и не отидете на Триджикън РМР (или ампойнт АРК ама той е огромен) надеждността на тези изделия не е по - по - най.
- Цена. Всичко за по малко от 1000 лв ще е компромис. (виж горната точка).
- Мърфи устойчивост..... Ми като всичко с батерии ... устойчивоста на подобно устройство към Мистър Мърфи не е голяма. Да мърдат и механичните мерници - но тези гаснат. Да там има "рудиментарни" механични като резерва, но ако се научите да търсите точката, ще паднат няколко секунди търсене докато разберете че я няма.

От написаното по-горе- ако гледате за спорт , на външен кобур и/или открито носене - концепцията е ОК. Въпроса е да прецените дали си струва инвестицията лично за Вас.
От "Тактическа" гледна точка- 50/50 - все пак пистолета е резервно оръжие, което трябва да е максимално устойчиво на Мистър Мърфи, а оръжието с РД .... ми не е. Отделно - маса, габарит, кобур.... Ако за фенера съм убеден, че тактическият пистолет биз фенер вече е нонсенс, то за РД лично аз бих бил по скоро пас.
От гледна точка "пистолет за носене и да пострелям" без фанатична спортна насоченост- твърдо не. На дистанциите на което може да Ви се наложи самоотбрана РД то е безмислено, а неудобството да носиш пистолета с него през цялото време за да се кефиш един път в месеца на стрелбището..... ми не.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Мар 2021, 13:55       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2020, 08:14
Мнения: 407
Мнението ми напълно съвпада с написаното от "Mad Dog" относно приложението на въпросните устройства. С кобурите също е мъка , всъщност в търговската мрежа не съм виждал кобур за КНО с монтиран бързомер. И енда забележка към заглавието , освен ред-дот , има и грийн дот.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 273 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III и 37 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer