logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 02:19




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 03:12       Заглавие:  Диоптрични очила за стрелба
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
От дълги години ползвам диоптрични очила. За далече +1.75, за близо +3.75.
За стрелба също ми трябват очила. Трябва ми такъв диоптър, че да виждам мушката ясно.
Стрелковата практика показва, че за стрелба, за фокус на мушката са необходими очила с диоптър като за далече увеличени с +1.25.
За IPSC трябват очила с диоптър за далече и диоптър за фокус на мушката. При стрелба глават е леко наклонена надолу и увеличения диоптър трябва да бъде в горния край на стъклото.
Затова се поръчва бифокално стъкло за ляво око с рецептата за дясно око. При мен:+1.75 за далече и 3 диоптъра на сегмента. Лявото стъкло се монтира на очилата отдясно, така, че сектора със силния диоптър да е отгоре. На лявото око се поставя стъкло с диоптър за далече. При мен +1.75 диоптъра. Двете стъкла имат нужната корекция за астигматизъм.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 09:03       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Полезно!!!
:tu:
Благодаря!

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 11:18       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
Дааа, темата е много присъща на една определена възраст, а и не само.

Преди година все още се питах дали съм кросдоминантен или не. Сега знам.
Дълго време се боричках с проблема и ми се случиха различни очила. Не всичките успешни.
Имам такива с постановката на г-н Moderna. Работи доста добре, но донякъде. Не всички попадения се четат, въпрос на дистанция...
Пробвал съм едното стъкло за близо, другото за далече...
Наскоро се оказа, че мушката я виждам отлично със старите си (рецепта от преди 5-7 години) очила за близко... Отчитането на поаденията както винаги зависи от дистанцията.
В медицината 2+2 не винаги е 4.

Повече тренировки и нещата се изясняват.

Вземете си патлака и тогава отидете в оптиката. Стряскащо е, но е полезно.

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 11:50       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
MolonLabe написа:
Дааа, темата е много присъща на една определена възраст, а и не само.

Преди година все още се питах дали съм кросдоминантен или не. Сега знам.
Дълго време се боричках с проблема и ми се случиха различни очила. Не всичките успешни.
Имам такива с постановката на г-н Moderna. Работи доста добре, но донякъде. Не всички попадения се четат, въпрос на дистанция...
Пробвал съм едното стъкло за близо, другото за далече...
Наскоро се оказа, че мушката я виждам отлично със старите си (рецепта от преди 5-7 години) очила за близко... Отчитането на поаденията както винаги зависи от дистанцията.
В медицината 2+2 не винаги е 4.

Повече тренировки и нещата се изясняват.

Вземете си патлака и тогава отидете в оптиката. Стряскащо е, но е полезно.

Вариант е и оптичката да дойде при патлака... :D

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 14:20       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2020, 08:14
Мнения: 407
emil5koff написа:
MolonLabe написа:
Дааа,
Вземете си патлака и тогава отидете в оптиката.
Вариант е и оптичката да дойде при патлака... :D
Вариант е и оптичката да дойде при патлака.
Гн. 5koff , бъдете пунктуален.. :wink: ... - щото оптИчката , ако е доктор офталмолог може да се окаже някоя 70+годишна бабка ?... :D
Тез , дето стават и за домашна визитация могат само компютърна диагностика да правят :DD


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 16:00       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
MolonLabe написа:
Вземете си патлака и тогава отидете в оптиката.


и избери възможно най ниския диоптър и ако си късметлия няма нужда от бифокални стъкла.

Офф топик - какво правиш ако си десняк и доминиращото око е лявото?

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 23:43       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Дек 2010, 01:14
Мнения: 2045
Местоположение: София
Силното око с фокус на мушката, слабото на някаква дистанция - примерно 15 метра. И искат свикване 15 мин поне преди и след, че малко си като в друг свят. Някои хора така и не свикват.
Има едни карти, като таблицата за преглед на стената, но малки, и се държат в ръка, така се определя диоптъра.

п.п. пробвах, после си направих лазерна операция

_________________
---
Никола Пепелишев
NIKIP - НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Мар 2021, 05:40       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Сеп 2017, 07:47
Мнения: 970
Местоположение: София
Yank написа:
...- какво правиш ако си десняк и доминиращото око е лявото?
Разбираш смисъла на термина кросдоминантен :shock:
Уцели в десятаката Yank!

Близо две години стрелях с подозрението, че има нещо извратено в мен ;)
После стигнах до този извод (кросдоминантност), който беше потвърден и от очен доктор
и сега постигнал мир със себе си, имам на едни от очилата си за стрелба с късо белезникава матова лепенка (благодаря г-н moderna!) на малкия сектор от стъклото, където попада проекцията на зеницата на дясното ми око при премерване (ако стреляш both eyes open). При по-далечни сцени/мишени затварям недоминантното (дясното).

На едни други както спомена и NP съм с две различни лещи - лявото е за близко (мушка), дясното е за далече (мишена).

С дългото (мушката е достатъчно далече и попада във фокуса) нямам такива проблеми...
Прикачени файлове:
iron sights.jpg
iron sights.jpg [ 158.14 KiB | Прегледано 3680 пъти ]


Ето какво казва детето-чудо Лукас Боткин по темата:

И още мнения:
- на партньорката на дядото-чудо (о, горкият Джери Мичулек):

- и на други "поетични" стрелци:


Хубав ден и честит ми рожден ден PDT_Armataz_01_22

_________________
Политкоректност е въздържането от назоваванто на нещата с истинските им имена.

Забраната да говориш, да назоваваш нещата с истинските им имена, освен че е подтикване към лицемерие, е на практика и отнемане на една от основните ни свободи.


Иван Минчев НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Мар 2021, 08:06       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
MolonLabe написа:
Разбираш смисъла на термина кросдоминантен :shock:
Уцели в десятаката Yank!


Честит рожден ден!

Разбирам го extremely well, по простата прична, че дясното ми око (по рождение) е оптическо нормално, но с 30% капацитет. Така, че термина кросдоминантен не важи за мен. Не съм имал проблеми да го затварям или покривам с лепенки - то просто не участва в стрелбата.

Пистолети и револвери стрелям с дясна ръка и въртя главата, но не и ръцете. С дългите пушки стрелям с лява ръка. Всички мои АР-ки изхвълят гилзите напред. С гладкоцевното (over and under) приклада го вариха в масло за да го направят за лявото око. За атоматичните глдакоцевни има shims за настройка.

На дългите дисциплини обикновенно се стреля с rifle scope and spotting scope (mirage and flags) и болшинството от състезателите използват двете очи да гледат едновременно двете оптики. Аз използвам оптиката на пушката за мираж (въпреки, че трябва да се рефокусира) и гледам байраците, кото са близо до мен. За далечните (на 1000 ярда например) използвам една Лайка range finder.

Болта на пушките ми е от дясно и патроните ги влагам на едната пушка от ляво а на другите две от дясно (трябваше да ги направя с порт от лявата страна).

Имам само една пушка за лов с ляв болт. Бърз втори изстрел не мога да направя.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Мар 2021, 20:49       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
Аз разбрах, че съм кросдоминантен веднага след католяво започнах да стрелям с пистолет. Без никакво съмнение, на момента! Имаше един трик с образуване на ромб с двете ръце и изнясяне към произволна точка напред. Веднага разбираш кое ти е доминантното око... силната ръка е ясна по рождение. При мен се налага леко завъртане на главата вдясно - а съм ляво око / дясна ръка... Боткин добре го е показал в клипа си... Не е много комфортно, губиш част от периферията вляво, но просто това е положението... Важни са попаденията!

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Апр 2021, 14:31       Заглавие:  Re: Диоптрични очила за стрелба
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2020, 16:18
Мнения: 5
Научих много полезни неща, мерси


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 32 госта



 
Иди на:  
cron

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer