logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 01:03




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2021, 14:26       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
emil5koff написа:
Amazon написа:
emil5koff написа:
Едно Нослерче от днес в 308...
Прикачени файлове:
IMG_20210522_223258_859.jpg

Каква е дистанцията?

Само 100 метра!

За такава група от 5 изстрела 100 метра са си дистанция. Поздравления.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2021, 15:28       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 12 Апр 2017, 13:29
Мнения: 37
Yank написа:
user- написа:
......
Гилзата е Hornady - подрязана на 1.909", капсата Murom KVB-7, барута VV 550-41.4 gr, куршум Nosler RDF-130 gr, BTO - 2.18", разстоянието е 465 метра.
Петият изстрел е под цифрата 8 на рулетката. Отчитам го като моя грешка.


Чудесна "женитба" на стрелец, пушка и патрони :tu: група 1/2 МОА. Хубаво е, че си видял, че има полза от споделяне на групи. С други думи, ако някой те пита как ги правиш тези неща твоите отговори имат тежест. А това дали си на челна стойка или легнал то е малка част от уравнението.

Следващия път опитай поне с 10 патрона. Ще добиеш по-добра представа за "женитбата". Успех :armed:

@Yank - благодаря за включването :-) :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 13:35       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
Тъй като пушката ми вече мина 500 изстрела, реших да проверя дали има нужда от корекции на влагането на куршума.

Стрелбището е Дупница, условията са: 20С, 950хПа, 50% влажност. Имаше умерен мираж, който не беше за подценяване.

Дистанция: 107 метра, позиция - легнал от двунога и с мека задна опора.

Ето я красавицата:
Изображение

Изстреляни са по 5 бр. изстрели в група (общо 25+1 изстрела - 5 групи и един студен изстрел), като различните влагания, респ. CBTO са означени с цифрите под мишените.
Останалата част от рецептата може да се намери в някой от предишните ми постове в тази тема.

Стрелбата е осъществена по метода: Round Robin, което ще рече, че съм стрелял по един изстрел от всяка група и съм минавал на следващата, т.е. не съм стрелял 5 изстрела в една група и след това да минавам на следващата. Това се прави с цел - донякъде да се елиминират външни фактори - загряване на цевта, умора от стрелбата и промяна на мишената/респ. позицията.

А това са резултатите:

Изображение

Изображение

Изчисленията са направени с приложението Ballistic-X, което се калибрира всеки път индивидуално, за всяка група.

Мишена № 6 - долу в ляво е с един изстрел - това е първият студен изстрел/студен стрелец.

Аз си направих следните изводи:
1. Пушката стреля по-добре от стрелеца.
2. За по-обективна преценка е необходима по-голяма дистанция за стрелба (100 метра не са достатъчни)
3. Може би е добра идея - когато стреляш за група - да си навъртиш няколко клика на оптиката, защото ако ти е нулирана добре и с първите един-два изстрела уцелиш центъра, после по-трудно се мериш - защото всичко изглежда като една голяма дупка.
4. За целите на Т-Клас стрелбата - групи от 0.25-0.35 МОА са напълно достатъчни.
5. Добре е да се стреля за групи по тъмно, за да се елиминира ефектът на миража и позицията на слънцето. Но пък, на никое състезание не се стреля в идеални условия, така че не трябва да си търсим оправдания...
6. Засега няма да променям влагането на куршума в моята рецепта.
7. Тази пушка не е много капризна от към влагане на куршума, което ни връща към извод № 1 :oops:

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 16:18       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
А за непросветените ще кажеш ли колега каква е пушката, калибъра и стъкълцето?
Групите са ти супер


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 17:44       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
tojito написа:
А за непросветените ще кажеш ли колега каква е пушката, калибъра и стъкълцето?


Пушката е:
Ultumatum Deadline action
6.5 Creedmor 26''цев с Heathen muzzle brake
Dynamic Arms шаси
Bix'N Andy two stage спусък
Spuhr монтаж
Zero Compromise Optic 527 стъкълце
Ckye Pod на Arcalock релса с barricade stop

Изображение

P.S. Убеден съм, че пушката може да се представи още по-добре, ако попадне в ръцете на по-добър стрелец и по-внимателен релоадер. Аз лично никога не съм се увличал по стрелбата за групи. Бенчрест и ф-клас никога не са представлявали интерес за мен.

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 19:31       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Апр 2015, 19:22
Мнения: 482
Местоположение: ПЛЕВЕН
д-р Марков, пожелавам Успех на тази конфигурация в състезанието на KAHLES WORLD CUP - FINALS 2021 !!!

_________________
ТИХОМИР ТРИФОНОВ - СК " СЯНКА "


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 19:38       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
:tu:

На хубавото неможе да се каже лошо.
:tu: :tu: :tu:
Нещо неможах да схвана
тези болтнати цифри сега количество барут или влагане ...
Нещо таз абвреатура CBTO неможах да я схвана т.е. да си я приведа.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 20:05       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
PufGun написа:
тези болтнати цифри сега количество барут или влагане ...
Нещо таз абвреатура CBTO неможах да я схвана т.е. да си я приведа.


COAL - Case OverAll Length - разстоянието от основата на гилзата до върха на куршума. Тъй като това измерване не е особено точно, защото куршумите дори и в един лот имат сравнително големи флуктуации във върховете си, на практика тази стойност има значение единствено при случаите, в които има опасност патрона и вложеният куршум да не се съберат в пълнителя. Такива случаи не са редки...

СВТО - Case Base To Ogive (използва се вместо COAL) - това е разстоянието от основата на гилзата до огива (кривината) на куршума. Това е значително по-консистентно измерване, т.е няма описаните по-горе флуктуации и затова се предпочита като метод за измерване на дълбочината на влагане.

Болднатите цифри от горните снимки са именно стойностите в милиметри на CBTO. Както се вижда има повече от цял милиметър дълбочина на влагане при тестовете. Съответно - това е повече от цял милиметър "Jump" на куршума при изстрел.

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Май 2021, 20:11       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
TIR написа:
д-р Марков, пожелавам Успех на тази конфигурация в състезанието на KAHLES WORLD CUP - FINALS 2021 !!!


Благодаря Тишо! :tu: :tu: :tu:

То, конфигурацията си е хубава и би се справила чудесно, но слабото звено е стрелецът... :oops:

На предишния Калес Къп в Австрия - две упражнения си ги стрелях с един пълен оборот навъртян на оптиката, преди да разбера защо нищо не уцелвам.. Така, че винаги има какво да се желае :wink:

P.S. И на вас ви пожелавам успех в Сърбия! Да ги смачкате!

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2021, 03:57       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
p_markov написа:
Убеден съм, че пушката може да се представи още по-добре, ако попадне в ръцете на по-добър стрелец и по-внимателен релоадер.


Представените групи показват добре балансирана пушка/патрон/стрелец - 0.25 - 0.35 МОА на 100-те метра са гаранциите за custom built rifle. :tu:

На 500 изстрела въобще не може да се очаква изгаряне. А все пак стрелба на групи е необходима чат пат за да прецениш себе си, пушката и релоудинга. А състезанията са обект на личен избор и възможности.

Предстои ми проект в този 6.5 мм калибър . Дилемата ми е - да си остана с настоящия .260 Remington (има по-голям обем) или да мина на 6.5 CM, за това имам няколко въпроса

- С какви куршуми стреляш?
- Опитвал ли си други куршуми преди това?
- На какво разстояние си от landing-a?
- Какъв и колко е барута?
- Каква е дулната скорост?
- Колко пъти си презареждал гилзите?
- Усещал ли си donuts след многократно презареждане?
* donut (един тлъст пояс в гилзата между шийката и рамото -
emil5koff мисля ги наричаше кравайчета).
Причината да питам е, че след петото презареждане при мен се
появиха (но това иска нова тема как да ги махнеш или как да ги
избегнеш).

Happy shooting :armed:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2021, 12:22       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
Yank написа:
- С какви куршуми стреляш?
- Опитвал ли си други куршуми преди това?
- На какво разстояние си от landing-a?
- Какъв и колко е барута?
- Каква е дулната скорост?
- Колко пъти си презареждал гилзите?
- Усещал ли си donuts след многократно презареждане?


Аз се притеснявам, че леко ще се отклоним от темата, ако залитаме в детайлите на релоадинга. Има си друг раздел за тези дискусии, но ще отговоря на въпросите:

- В момента стрелям с Berger Hybrid Tactical 130 gr. Имам ограничена наличност от тези куршуми и както гледам скоро няма да мога да си заредя складчето с тях.
- Единствените други куршуми, които съм опитвал с тази пушка са Лапуа Сценар 123 грн. С тях съм правил само OCW тест и бях доволен от резултата, но не съм довършвал рецептата с влагания и мерене на скорости. Имам наличност от тях и като ми свършат Бергерите, вероятно ще превключа на Сценарите.
- В момента съм на 56.7 мм СВТО, което е 0.2 мм от нарезите или на твой език: 10 thousands off the lands..
- Барута е Varget - 39.0 gr. в моя случай.
- Скоростта ми е около 895 м/с. ES = 7-8 m/s. Предполагам ще си ги обърнеш в fps.
- Гилзите са ми Лапуа - в момента са на 2-3 цикъла. Като станат на около 5 цикъла - ще ги отгрявам. Не знам дали отгряването на гилзите има връзка с последния ти въпрос за т.нар. "donuts".
- Аз лично не съм наблюдавал такова нещо досега с донатите. Но, има хора с много повече experience от мене...

Колкото до дилемата 6.5 Крийдмор или 260 Ремингтон - всичко, което съм прочел досега и взето в контекста на всякакви съображения (не само стрелкови) - накланя везните към 6.5 Крийдмор.

But, don't take anything for granted... :wink:

:armed: :armed: :armed:

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2021, 14:56       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
p_markov написа:
Аз се притеснявам, че леко ще се отклоним от темата, ако залитаме в детайлите на релоадинга.


Не знам как виждаш темата (всичко е индивидуално все пак), но аз я виждам като единствеия визуален начин да обменяме опит за добра стрелба (е и малко фукня разбира се) без да подценяваме кой как предпочита да стреля..

6.5 Berger го няма и тук.

Мойте бяха140 и 144 гр (до сега над 2500 с втора цев). Стрелям ги с 41 гр H4350 (универсално използван тук с малки вариации на R series). По тежки и бързи (2950 fps) и са по-малко зависими от вятъра. Стрелял съм ги на състезания 1000 с около 85% success (60 shots for the record). На 600 success-a e над 90%.

Изненадан съм за Варгет - непременно ще го опитам.

Отгрявам ги (annealing) след всяка употреба - някои го правят след 3 (направих една индукционнен полуавтомат - 10 seconds a pop).

15 thous from the lands.

Надявам се показаните информации да са полезни за кои да са членове на този форум.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2021, 15:32       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
p_markov написа:
Тъй като пушката ми вече мина 500 изстрела, реших да проверя дали има нужда от корекции на влагането на куршума.

Стрелбището е Дупница, условията са: 20С, 950хПа, 50% влажност. Имаше умерен мираж, който не беше за подценяване.

Дистанция: 107 метра, позиция - легнал от двунога и с мека задна опора.

Ето я красавицата:
Изображение

Изстреляни са по 5 бр. изстрели в група (общо 25+1 изстрела - 5 групи и един студен изстрел), като различните влагания, респ. CBTO са означени с цифрите под мишените.
Останалата част от рецептата може да се намери в някой от предишните ми постове в тази тема.

Стрелбата е осъществена по метода: Round Robin, което ще рече, че съм стрелял по един изстрел от всяка група и съм минавал на следващата, т.е. не съм стрелял 5 изстрела в една група и след това да минавам на следващата. Това се прави с цел - донякъде да се елиминират външни фактори - загряване на цевта, умора от стрелбата и промяна на мишената/респ. позицията.

А това са резултатите:

Изображение

Изображение

Изчисленията са направени с приложението Ballistic-X, което се калибрира всеки път индивидуално, за всяка група.

Мишена № 6 - долу в ляво е с един изстрел - това е първият студен изстрел/студен стрелец.

Аз си направих следните изводи:
1. Пушката стреля по-добре от стрелеца.
2. За по-обективна преценка е необходима по-голяма дистанция за стрелба (100 метра не са достатъчни)
3. Може би е добра идея - когато стреляш за група - да си навъртиш няколко клика на оптиката, защото ако ти е нулирана добре и с първите един-два изстрела уцелиш центъра, после по-трудно се мериш - защото всичко изглежда като една голяма дупка.
4. За целите на Т-Клас стрелбата - групи от 0.25-0.35 МОА са напълно достатъчни.
5. Добре е да се стреля за групи по тъмно, за да се елиминира ефектът на миража и позицията на слънцето. Но пък, на никое състезание не се стреля в идеални условия, така че не трябва да си търсим оправдания...
6. Засега няма да променям влагането на куршума в моята рецепта.
7. Тази пушка не е много капризна от към влагане на куршума, което ни връща към извод № 1 :oops:

Отлична работа, поздравления!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2021, 16:35       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
p_markov написа:
Yank написа:
- С какви куршуми стреляш?
- Опитвал ли си други куршуми преди това?
- На какво разстояние си от landing-a?
- Какъв и колко е барута?
- Каква е дулната скорост?
- Колко пъти си презареждал гилзите?
- Усещал ли си donuts след многократно презареждане?


Аз се притеснявам, че леко ще се отклоним от темата, ако залитаме в детайлите на релоадинга. Има си друг раздел за тези дискусии, но ще отговоря на въпросите:

- В момента стрелям с Berger Hybrid Tactical 130 gr. Имам ограничена наличност от тези куршуми и както гледам скоро няма да мога да си заредя складчето с тях.
- Единствените други куршуми, които съм опитвал с тази пушка са Лапуа Сценар 123 грн. С тях съм правил само OCW тест и бях доволен от резултата, но не съм довършвал рецептата с влагания и мерене на скорости. Имам наличност от тях и като ми свършат Бергерите, вероятно ще превключа на Сценарите.
- В момента съм на 56.7 мм СВТО, което е 0.2 мм от нарезите или на твой език: 10 thousands off the lands..
- Барута е Varget - 39.0 gr. в моя случай.
- Скоростта ми е около 895 м/с. ES = 7-8 m/s. Предполагам ще си ги обърнеш в fps.
- Гилзите са ми Лапуа - в момента са на 2-3 цикъла. Като станат на около 5 цикъла - ще ги отгрявам. Не знам дали отгряването на гилзите има връзка с последния ти въпрос за т.нар. "donuts".
- Аз лично не съм наблюдавал такова нещо досега с донатите. Но, има хора с много повече experience от мене...

Колкото до дилемата 6.5 Крийдмор или 260 Ремингтон - всичко, което съм прочел досега и взето в контекста на всякакви съображения (не само стрелкови) - накланя везните към 6.5 Крийдмор.

But, don't take anything for granted... :wink:

:armed: :armed: :armed:


Докторе ... май темата била безмислена ... така като гледам не е.
Не напразно точно тази тема в ловния форум е сложена/ поставена в единия ловен форум в раздел РЕЛОУДИНГ ...
Там освен снимки има и подобни коментари, смятане на задачи и т.н.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Май 2021, 18:27       Заглавие:  Re: Покажете снимка на група
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Мар 2014, 18:19
Мнения: 273
Местоположение: София
PufGun написа:
Не напразно точно тази тема в ловния форум е сложена/ поставена в единия ловен форум в раздел РЕЛОУДИНГ ...


Е да де. И аз това имам предвид. Ако в тази тема ще се обсъждат групи, свързани с рецепти, релоадинг и т.н., то мястото на темата е в раздел "Релоадинг".

Докато сега се получава така, че някой поства група с пищов, друг - с шмайзер, а трети - с карабина и същевременно се дискутират рецепти, влагания и избор на калибри.

Забъркваме някаква каша от различни дискусии.

_________________
"Bolt actions speak louder than words." - Craig Roberts
We will never rise to the level of our expectations, we will fall to the level of our training.
Петър Марков, СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Tik Tak и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer