logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 23 Апр 2024, 08:27




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Авг 2023, 17:45       Заглавие:  Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Май 2008, 20:19
Мнения: 519
Местоположение: Pleven
В тази тема може да публикувате ваши мисли ,разсъждения ,юридически тълкования , анализи и др. ,които засягат темата в физически ,психически и юридически аспект. Би била полезна за всички които носят КНО за самоохрана .

_________________
Венцислав Б.Богданов
www.9mm.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Авг 2023, 17:55       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Май 2008, 20:19
Мнения: 519
Местоположение: Pleven
(Тъй като открехнах темата е редно първо аз да дам моите пет стотинки с изричното подчертаване ,че това са мои мисли и разсъждения които може да не съответстват на реала.)

Случило се е, стреляли сте и сте поразили нападател.
Когато полицията пристигне на мястото на инцидента напрежението ще бъде повишено (няма как това да е друго яче). Препоръчвам оръжието ви да е извадено и в готовност да се защитите докато не видите или чуете сирените на полицейските коли. Видите ли ги обаче да подхождат веднага поставете оръжието си на земята. Не го ли направите вероятността да ви прострелят или най-малкото да за почнат да викат да хвърлите оръжието си и легнете на земята е много голяма. Изпълнете незабавно тези команди . Не се опитвайте да се oобясняватe, не се опитвайте да се оправдавайте .Единственото което трябва да направите е да изпълните полицейските разпореждания. Причината за това е ,че не знаем колко добре са обучени полицаите и колко добре са преценили ситуацията при пристигането си . Едно е сигурно ,че вече на място те трябва да наложат контрол над ситуацията. Трябва да очакваш ,че ще ти поставят белезници и ще бъдеш отведен настрани. Може да те накарат да легнеш на земята по очи, ръце изпънати в страни като самолет. Със сигурност оръжието ви ще бъде иззето като доказателство и може никога да не си го получите обратно, но това не е момента в който да мислите за тия работи. Неща които са използвани от вас или нападателя ви като пистолет ,нож ,резервен пълнител и други ще бъдат маркирани на земята и ще бъдат снимани, ще започнат да търсят свидетели на инцидента (добрите обикновено остават на мястото ,докато лошите веднага го напускат). По време на цялото това упражнение препоръката ми е да не казвате много на полицията ,освен най-необходимото ; Бях нападнат ,стрелях за да се защитя ,нападателя беше облечен с дънки и червена блуза и избяга в тази посока. Това което може да добавите е да ги насочите към доказателства като отвертка или други които полицаите може и да не ги счетат към ситуацията. Ако нападението е станало в гараж или къща ,металния ключ може да не изглежда важен за полицая ,но трябва да сте сигурни ,че са идентифицирани като обекти и запазени по необходимия начин. Разбира се ,че пистолет или пушка на пода биха били веднага разпознати като оръжия ,но не така стои въпроса с макетен нож , стъклена бутилка или други предмети от ежедневието ни които могат да се послужат за оръжие. Настрани от това ,най-доброто нещо което може да направите е да си държите устата затворена и да се възползвате от правото си адвокат. За да не настроите полицаите на място срещу вас не казвайте: Знам си правата ,вие направете това или направете онова. Вместо това може да кажете: Полицай ,аз действително искам да ми помогна в момента ,но не се чувствам добре психически и физически и първо бих искал да поговоря с адвокат. Трябва ясно да заявите ,че ще говорите само и единствено след разговор с адвоката си, което ни навежда на мисълта ,че тогава ще е късно да си го търсите и чудите кои би ви свършил работа.
В този момент няма да сте способни логично и систематично да обясните какво се е случило. Дори хора попадали е такива ситуации и при разговор с тях на другата сутрин (всъщност през цялата нощ не се успели да мигнат минавайки им сцени от случилото се . Дори разговаряйки с адвокат на следващата сутрин в главата им е такава бъркотия, че трудно може да се проследи някаква последователност. Причината е ,че такива травматични събития влияят на функцията на паметта поради притока на адреналин, тунелно виждане , слухово ограничение и всички фактори които съпътстват стреса.
Опитвайки се да обясните всичко на самото място могат да ви дискредитира по начин който по-късно ще е трудно да се поправи. Ще има време и място където да дадете тези обяснения ,ако разбира се адвоката реши, че е във ваш интерес. Дайте си време след инцидента да се успокоите . Разговаряйте със съпругата ,колега или адвоката си. Адвоката не е там за да манипулира факти или да променя какво се е случило. Понякога емоционален тип хора прекалено възбудено пресъздават случката и е възможно да пропуснат съществени за следствието факти. Или такива като с професии като инженери дават повече факти ,но пък са по-малко емоционални, което от своя страна би изглеждало подозрително.
Ще бъдете отведен в полицейския участък където ще ви бъдат зададени въпроси и вероятно ще прекарате нощта заключени ,но може и да ви освободят с уговорката на следващата сутрин да се явите в управлението за допълнителни обяснения. За разлика от филмите адвоката няма да влезе в стаята за разпит с голяма чаша кафе и каже на всички да се разкарат. Трябва да сте подготвени психически ,че може да сте задържани в полицейското управление до 48 часа без да са ви обвинили в каквото и да е.

_________________
Венцислав Б.Богданов
www.9mm.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Авг 2023, 18:18       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Добре написано, браво.
Обмисли и другия вариант - полицай прострелва по време на работа! Само, че това го подготви за “тяхната” аудитория


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Авг 2023, 18:39       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Май 2008, 20:19
Мнения: 519
Местоположение: Pleven
Там няма какво толкова да се пише. Винаги е употребено законно и при съблюдаване на всички правилници и наредби.
:-)

Изпратено от моят M2101K9G с помощта на Tapatalk

_________________
Венцислав Б.Богданов
www.9mm.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Авг 2023, 18:48       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Абе прав си … ама практиката друго показва


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 10:08       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
9mm написа:
Вместо това може да кажете: Полицай ,аз действително искам да ми помогна в момента ,но не се чувствам добре психически и физически...

Това трябва да се каже и по друга причина - с оглед евентуалното превишаване пределите на неизбежната отбрана. По ал.4 от чл. 12 НК, ако си действал в условията на "уплаха и смущение" - гражданската отговорност (плащането на кръвнина) при превишени предели на НОт при всички положения си стои, но по тази алинея може да ти се размине наказателната отговорност (ходенето в затвора). Като пак, тук говорим единствено за превишени предели на неизбежната отбрана, а не въобще за липсата на такава (че доста народ продължава да бърка двете хипотези).

И понеже стана дума за действащи служители - съдът там доста по-трудно ще приеме съдебно-психиатричната експертиза, че деецът е действал в условията на "уплаха и смущение" с оглед на факта, че същият в качеството си на предполагаем професионалист - е по-добре подготвен както физически, така и психически от обикновения законопослушен гражданин. При случая с Лисичков примерно, на първа инстация съдът не прие тази съдебно-психиатрична експертиза. Това, ако не се лъжа, се случи на втора, но за първа инстанция - съм сигурен!

Да, обикновеният законопослушен гражданин тук е с предимство - да му се размине наказателната отговорност при евентуално превишаване на пределите на неизбежната отбрана, позовавайки се на действия в условия на "уплаха и смущение".

Какво обаче не трябва да прави той по време на обучение/ тренировки - не трябва да докарва до автоматизъм упражения за трепанье на негри в Африка като "мозамбик" примерно. Тренираш го това дълго време с таймера, докарваш го до автоматизъм, и под стрес - сам няма да усетиш как ще му вкараш 2 в гърдите и 1 в главата. Свитнал си го един вид като профи килър - каква "уплаха и смущение"? PDT_Armataz_01_22 Същото важи за първия бърз от кобур, както и всичко останало спортно.

В едно обучения за реала, връзката между ХАРДА и ПЕРФЕРИЯТА (мозък/ съзнание и крайници) постоянно трябва да е налице! Съответно, вместо единствено чисто технически упражнения с таймер - тези, при които се налага да мислиш, докато стреляш - трябва да преобладават.

Да, в подобна ситуация (а и доста други житейски) именно АДВОКАТЪТ ти се явява най-добрият приятел, но и той ще ти е много благодарен, ако си действал съгласно/ и в рамките на закона.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 10:28       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
tojito написа:
Добре написано, браво.
Обмисли и другия вариант - полицай прострелва по време на работа! Само, че това го подготви за “тяхната” аудитория

Една тактика, без значение цивилна или служебна - е преди всичко ФУНКЦИЯ НА ЗАКОНА (или поне така би трябвало да бъде!)

Спорихме преди време с един наш инструктор, бил на обучение в Щатите: "Така, така... и го стреляш 6 пъти в торса/ center of mass". :punch:

Пич, служителите в САЩ "shoot to stop"/ стрелят, докато не спрат. Там и един пълнител с карабината да му вкараш - пак може да мине като действия в рамките на закона.

В БГ обаче, всички служители имат задължението при употреба на ОО "да направят всичко възможно да опазят ЖИВОТА на лицето, по което е насочено/ употребено оръжието".

И, 6 изстрела в торса как впоследствие ще корелират със задължението да направиш всичко възможно да запазиш живота на лицето, по което си употребил оръжие?! Ако не вярваш на мене - ми, помоли за становище по казуса някой прокурор.

С подобна цивилна вече тактика - пък почти сигурно излизаш от/ превишаваш пределите на неизбежната отбрана.


п.п. На Венци темата какво се случва СЛЕД стрелковия инцидент наистина е много хубава и полезна. Аз разширявам границата и ПО ВРЕМЕ на стрелковия инцидент. Щото ако си се окъкал до ушите - после при всички положения става в пъти по-сложно. И скъпо.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 11:04       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Разглеждаш казуса с “полицейската стрелба” като крайна мярка за прилагане на закона, а аз имам в предвид използването на служебно КНО по време на работа в условията на неизбежна отбрана/нападение над служител!
И в този момент адреналина блъска яко и е много възможно да не разбереш колко пъти си натиснал спусъка!
Ченгетата и те хора бе бате и те са страхуват … а и “днешните” по отношение на подготовка са …


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 11:28       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 12 Фев 2014, 17:16
Мнения: 612
ubboto написа:
Какво обаче не трябва да прави той по време на обучение/ тренировки - не трябва да докарва до автоматизъм упражения за трепанье на негри в Африка като "мозамбик" примерно. Тренираш го това дълго време с таймера, докарваш го до автоматизъм, и под стрес - сам няма да усетиш как ще му вкараш 2 в гърдите и 1 в главата. Свитнал си го един вид като профи килър - каква "уплаха и смущение"? PDT_Armataz_01_22 Същото важи за първия бърз от кобур, както и всичко останало спортно.


Абсолютно вярно !
Само дето Лисичков е произвел 3 в тялото и един в областта на шията.

Превишаване пределите на неизбежната отбрана е такова разтегливо понятие , че може да те заболи главата или да спорим много дълго време.
Само да напишете неизбежна отбрана или превишаване на същата нета ще ви залее с основания , членове , препратки и закони.

Съветът ми е това да го прочете всеки и да премисли колкото се може казуси :
Употребата на огнестрелно оръжие се предвижда като "крайна мярка" в случаите на "въоръжено нападение или заплаха с огнестрелно оръжие, при освобождаване на заложници и отвлечени лица, след предупреждение, при задържане на лице, извършващо или извършило престъпление от общ характер, ако то оказва съпротива или се опитва да избяга и след предупреждение за предотвратяване бягство на лице, задържано по съответния ред за извършено престъпление от общ характер".

Имайте предвид , че нож в много случаи е по-опасен от ОО. И обърнете внимание на "заплаха с огнестрелно оръжие". Няма да го чакам да го насочва или да гадая заредено ли е.
По-добре да ви съдят за превишаване пределите на неизбежна отбрана отколкото да ви НЯМА !
Не съм виждал чувство на вина или съжаление от стореното в хората с които ми се налага да имам контакти !
Колкото повече време минава , толкова по-невинни се чувстват (а вас все така няма да ви има)!
Правело ми е впечатление , че много хора бъркат един вид стрелба със спортната , примерно.

_________________
"Всекиму ще се държи сметка за делата" Васил Левски
______________________________________________


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 11:34       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
tojito написа:
Разглеждаш казуса с “полицейската стрелба” като крайна мярка за прилагане на закона, а аз имам в предвид използването на служебно КНО по време на работа в условията на неизбежна отбрана/нападение над служител!
И в този момент адреналина блъска яко и е много възможно да не разбереш колко пъти си натиснал спусъка!

Неизбежната отбрана изисква непосредствено и противоправно нападение от човек - не е задължително да става въпрос за нападение конкретно над служител. Да прецизираме просто понятията.

Да, адреналинът при всеки може да вземе връх. Именно по тази причина я има и ал. 4 в чл. 12 НК - действия "в условията на уплаха и смущение". Затова на служебен изпит никога не се стреля за "Отличен". PDT_Armataz_01_22 Клипчетата в "тубата", ФБ и пр. нямат абсолютно никаква доказателствена стойност, докато другото - има! :wink: Барабар с бекграунда, разбира се - доста по-трудно съдът ще приеме, че бивша/ действаща "барета" е стреляла в "условията на уплаха и смущение".

А ако някой ти каже, че със сигурност знае как ще реагира в критична сиуация - лъже те! Лъже и себе си.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 11:46       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 12 Фев 2014, 17:16
Мнения: 612
tojito написа:
Разглеждаш казуса с “полицейската стрелба” като крайна мярка за прилагане на закона, а аз имам в предвид използването на служебно КНО по време на работа в условията на неизбежна отбрана/нападение над служител!
И в този момент адреналина блъска яко и е много възможно да не разбереш колко пъти си натиснал спусъка!
Ченгетата и те хора бе бате и те са страхуват … а и “днешните” по отношение на подготовка са …


Разбирам какво имаш предвид но вина имат книжните плъхове по канцелариите и слабата подготовка на състава !
Стреляш до отпадане на необходимостта . Така беше преди да влезем в Европата . Сега ги учат да преценяват за всеки изстрел , което е идиотизъм.
Ако си спомняте някой бе качил едно видео как дрогиран падна чак след 12-я след като налагаше един шишкав шериф с дървен кол.
Адреналин има в голяма степен от несигурността , която изпитват . Защото има заплаха а в главата му скачат мисли какво ще му се случи.
Ако законът стои зад служителите но не и за да ги наклеца , те ще са по-уверени.
И много практика с ОО !
Не е приятно да се признае но на повече от половината им е трудно да го държат и насочват. Какво остава за повече?!
Като погледнеш един полицай(примерно) как и къде си носи зачисленото му ОО и резервните пълнители , може да ви стане ясно колко е подготвен. Пример са комбинираните кобури за пистолет и пълнител .
И да , много практика трябва ама цък ! Натискат ги само химикалката да играе . И като стане гаф почват да умуват .

_________________
"Всекиму ще се държи сметка за делата" Васил Левски
______________________________________________


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 11:56       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
icopico написа:
Превишаване пределите на неизбежната отбрана е такова разтегливо понятие , че може да те заболи главата или да спорим много дълго време.

Доста добре си е формулирано за мен, но ако може да се изразим максимално опростенчески - имаме ли ТРУП, имаме и превишени предели на НОт (освен ако не иде реч за терорист/ "активен стрелец" с АК-47, разбира се).

Да не изпадаме тук в конкретика, но и с КНО доста ефективно ще успееш да спреш нападател с нож, без да се налага да му отнемаш живота - просто гледаш да избягваш ЦНС попаденията.

И обратно, за ефективното спиране на нападател с ОО - гледаш да пласираш бързо и точно попадения именно в централната нервна система.

А за да ти се получи всичко това, първо трябва да си много добре ТЕХНИЧЕСКИ подотвен - ако целиш "хедбокс"-а, а попаденията ти слизат надолу - ми, няма да стане!

Връзката между ХАРД и ПЕРИФЕРИЯ също постоянно трябва да ти е налице. Ся, не съм спецЯлист по темата, просто споделям от личен опит сегменти от подобно обучение - дават ти да стреляш такива упражнения, където постоянно трябва да мислиш докато стреляш. И то да мислиш не как възможно най-бързо и точно да си поразиш целите, а доста по-различни и интересни неща - разликата между спортното и тактическото стреляне.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 13:46       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
Затова на служебен изпит никога не се стреля за "Отличен". PDT_Armataz_01_22



Да го еВа ...за това не се бях сетил :D

Полезна е темата :P

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 13:54       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
icopico написа:

Разбирам какво имаш предвид но вина имат книжните плъхове по канцелариите и слабата подготовка на състава !

Адреналин има в голяма степен от несигурността , която изпитват . Защото има заплаха а в главата му скачат мисли какво ще му се случи.
Ако законът стои зад служителите но не и за да ги наклеца , те ще са по-уверени.
И много практика с ОО !
Не е приятно да се признае но на повече от половината им е трудно да го държат и насочват. Какво остава за повече?!
Като погледнеш един полицай(примерно) как и къде си носи зачисленото му ОО и резервните пълнители , може да ви стане ясно колко е подготвен. Пример са комбинираните кобури за пистолет и пълнител .
И да , много практика трябва ама цък ! Натискат ги само химикалката да играе . И като стане гаф почват да умуват .



Това е обективната и печална действителност..... Но не са виновни момчетата..... сега Системата ги прави такива...
Радвам се ,че закачих от едно друго време.

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Авг 2023, 14:02       Заглавие:  Re: Какво се случва след стрелкови инцидент?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Много яко, но в реална ситуация и няколко варианта на край има съществени пропуски, поне за мен ;) За да е по-интересна темата и читателите да не губят интерес нека всеки сам потърси отговорите. Като "жокер" е думата рана. Ако диплим всички варианти от А до Я, ще се наложи добре да видим и предвидим и други действия след употреба на КНО.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: MITKE и 37 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer