logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:28




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 172 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2021, 22:22       Заглавие:  AR10 в кал. 308Win за ловни цели
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Апр 2021, 20:44
Мнения: 25
Здравейте,
От известно време ми е влязла една муха в главата и ме хвърля в разни размисли, относно придобиване на полуавтоматично, нарезно оръжие от армейски тип, което възнамерявам да използвам за ловни цели.
Първоначално се ориентирах към някой от моделите SAR в калибър 7,62х39, което ми се видя добро и бюджетно решение и още не съм се отказал от него, но в един момент ме засърбя главата, ама отвътре, защото харесах гражданската версия на АК 12 - TR-3 в същия калибър. Оказа се обаче, че този вариант съвсем не е бюджетен и с окомплектовката ще надхвърли 3,5К.
Тогава главата ме засърбя още по-силно, защото прецених, че за толкова пари, вероятно може да се вземе AR и то в калибър 308, значително по-подходящ за ловни цели.
Оказа се обаче, че ако познанията ми върху съвременните версии на АК, колкото и да са ограничени, все пак ми позволяват, да направя правилен избор, съобразно необходимостите и възможностите ми, то системата AR е бяло петно в тях.
След като коментирах това с мой добър приятел и настоящ администратор в този форум, по негова препоръка се регистрирах и отворих тази тема, за да помоля за вашето компетентно мнение и помощ.
Ще формулирам въпроса си така: Ако реша, да се ориентирам към системата AR, конкретно в калибър 308, с 18 инчова цев, какво може да се намери на нашия пазар, с добро качество и достъпна цена? Говорим за базов модел, с регулируем/разтягащ се приклад, механични мерни прибори и подходящ компенсатор. Оръжието едва ли ще изстрелва повече от 10-15 патрона на излет, което значи, че с него няма да се води интензивна стрелба, освен при тренировки. Ремъкът за носене на рамо е задължителен, както и отсъствието на сериозно стърчащи елементи от конструкцията на оръжието. Целта е удобство, при движение в гъсталаци и силно пресечен терен.
Ами, в общи линии, това са моите изисквания, които разбира се, могат да претърпят известни промени, по целесъобразност.
Знам, че обсъждането на този въпрос, обхваща и някои по-задълбочени коментари, касаещи конструктивните особености на оръжието и произтичащите от това варианти, но аз просто не съм в състояние да ги направя. Независимо от това, ще се радвам да чуя вашето мнение и предложения, както и да се поуча от опита ви.
Имате думата и ви благодаря предварително!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2021, 22:47       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Мар 2009, 13:19
Мнения: 331
Местоположение: Стара Загора
Виж тук http://www.lovecbg.com/index.php?/topic ... D1%80-308/

_________________
Николай Иванов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Апр 2021, 23:50       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Колега, добре дошъл във форума, мисля че има доста хора които да дадат компетентно мнение базирано на личният им опит.

Ако това продава колегата, данните са доста добри - тежка 20" цев която е Fluted със корона на цевта което е добре за ловно оръжие.
https://www.guncritic.com/product/remin ... 0-fl-mots/
Колко е туист рейта на тея тояги - 1:10 ?

Мисля, Цоньо имаше преди постове за подобна пушка с която беше стрелял ?

Видеото е интересно:


_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 07:30       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
seiko написа:
AR и то в калибър 308, значително по-подходящ за ловни цели.



Колега, тоя път го вървя вече година, и никак не е лесен.

Понятието "хубава бюджетна АР-ка в .308" не съществува.

Като варианти у нас към момента е това:

Полуавтоматина карабина ADC MPE - кал. 308 Win., 457 mm, 1:11"

Карабина HK MR308 A3-28 BLACK кал. 308 Win 16.5"

или това:

HAENEL CR308


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 11:34       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
seiko написа:
Здравейте,
От известно време ми е влязла една муха в главата и ме хвърля в разни размисли, относно придобиване на полуавтоматично, нарезно оръжие от армейски тип, което възнамерявам да използвам за ловни цели.
Първоначално се ориентирах към някой от моделите SAR в калибър 7,62х39, което ми се видя добро и бюджетно решение и още не съм се отказал от него, но в един момент ме засърбя главата, ама отвътре, защото харесах гражданската версия на АК 12 - TR-3 в същия калибър. Оказа се обаче, че този вариант съвсем не е бюджетен и с окомплектовката ще надхвърли 3,5К.
Тогава главата ме засърбя още по-силно, защото прецених, че за толкова пари, вероятно може да се вземе AR и то в калибър 308, значително по-подходящ за ловни цели.
Оказа се обаче, че ако познанията ми върху съвременните версии на АК, колкото и да са ограничени, все пак ми позволяват, да направя правилен избор, съобразно необходимостите и възможностите ми, то системата AR е бяло петно в тях.
След като коментирах това с мой добър приятел и настоящ администратор в този форум, по негова препоръка се регистрирах и отворих тази тема, за да помоля за вашето компетентно мнение и помощ.
Ще формулирам въпроса си така: Ако реша, да се ориентирам към системата AR, конкретно в калибър 308, с 18 инчова цев, какво може да се намери на нашия пазар, с добро качество и достъпна цена? Говорим за базов модел, с регулируем/разтягащ се приклад, механични мерни прибори и подходящ компенсатор. Оръжието едва ли ще изстрелва повече от 10-15 патрона на излет, което значи, че с него няма да се води интензивна стрелба, освен при тренировки. Ремъкът за носене на рамо е задължителен, както и отсъствието на сериозно стърчащи елементи от конструкцията на оръжието. Целта е удобство, при движение в гъсталаци и силно пресечен терен.
Ами, в общи линии, това са моите изисквания, които разбира се, могат да претърпят известни промени, по целесъобразност.
Знам, че обсъждането на този въпрос, обхваща и някои по-задълбочени коментари, касаещи конструктивните особености на оръжието и произтичащите от това варианти, но аз просто не съм в състояние да ги направя. Независимо от това, ще се радвам да чуя вашето мнение и предложения, както и да се поуча от опита ви.
Имате думата и ви благодаря предварително!


В зеления форум няма да получиш правилната информация.
Погледни писаното от юзера Щирлиц.
П.П. Качествена платформа AR 10 под 4,5 к няма да намериш.
Успех с начинанието.
П.С. Докато гънмена беше сериозен източник на полезна информация сега е зеления форум

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 12:23       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
.38 Super написа:
Колега, добре дошъл във форума, мисля че има доста хора които да дадат компетентно мнение базирано на личният им опит.

Ако това продава колегата, данните са доста добри - тежка 20" цев която е Fluted със корона на цевта което е добре за ловно оръжие.
https://www.guncritic.com/product/remin ... 0-fl-mots/
Колко е туист рейта на тея тояги - 1:10 ?

Мисля, Цоньо имаше преди постове за подобна пушка с която беше стрелял ?

Видеото е интересно:


Стрелял съм с НК 417, като дължината на цевта е 20 инча, а стъпката е 1:12. Оръжието е много удобно. Стреля много точно. При стрелба на 100 метра на механични мерни прибори с патрони на Арсенал стабилно си държи групи под 3 см.
Понеже е бутална ...с къс ход на буталото вътре е много чисто.
Недостатък ...малко по твърд спусък сравнен с моя FNAR чието усилие за натискане е 0,800 кг
За лов и стрелба само ловните форуми. За уговорки за състезания Зеления

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 16:46       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
seiko написа:
Здравейте,
От известно време ми е влязла една муха в главата и ме хвърля в разни размисли, относно придобиване на полуавтоматично, нарезно оръжие от армейски тип, което възнамерявам да използвам за ловни цели.
Първоначално се ориентирах към някой от моделите SAR в калибър 7,62х39, което ми се видя добро и бюджетно решение и още не съм се отказал от него, но в един момент ме засърбя главата, ама отвътре, защото харесах гражданската версия на АК 12 - TR-3 в същия калибър. Оказа се обаче, че този вариант съвсем не е бюджетен и с окомплектовката ще надхвърли 3,5К.
Тогава главата ме засърбя още по-силно, защото прецених, че за толкова пари, вероятно може да се вземе AR и то в калибър 308, значително по-подходящ за ловни цели.
Оказа се обаче, че ако познанията ми върху съвременните версии на АК, колкото и да са ограничени, все пак ми позволяват, да направя правилен избор, съобразно необходимостите и възможностите ми, то системата AR е бяло петно в тях.
След като коментирах това с мой добър приятел и настоящ администратор в този форум, по негова препоръка се регистрирах и отворих тази тема, за да помоля за вашето компетентно мнение и помощ.
Ще формулирам въпроса си така: Ако реша, да се ориентирам към системата AR, конкретно в калибър 308, с 18 инчова цев, какво може да се намери на нашия пазар, с добро качество и достъпна цена? Говорим за базов модел, с регулируем/разтягащ се приклад, механични мерни прибори и подходящ компенсатор. Оръжието едва ли ще изстрелва повече от 10-15 патрона на излет, което значи, че с него няма да се води интензивна стрелба, освен при тренировки. Ремъкът за носене на рамо е задължителен, както и отсъствието на сериозно стърчащи елементи от конструкцията на оръжието. Целта е удобство, при движение в гъсталаци и силно пресечен терен.
Ами, в общи линии, това са моите изисквания, които разбира се, могат да претърпят известни промени, по целесъобразност.
Знам, че обсъждането на този въпрос, обхваща и някои по-задълбочени коментари, касаещи конструктивните особености на оръжието и произтичащите от това варианти, но аз просто не съм в състояние да ги направя. Независимо от това, ще се радвам да чуя вашето мнение и предложения, както и да се поуча от опита ви.
Имате думата и ви благодаря предварително!


http://www.lovecbg.com/index.php?/topic ... r25/page-2

Ето ти място за инфо... Чети ... Ако те интересува нещо питай в правилния,
Жалко е, че го пиша, но е реалност и истина.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 20:31       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
PufGun написа:
Ето ти място за инфо... Чети ... Ако те интересува нещо питай в правилния,



Цоньо, стига и ти писа глупости.

В ловните форуми освен да научиш на кой му е по-голяма пу(И)шката, друго няма да научиш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 20:36       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
rosen71 написа:
PufGun написа:
Ето ти място за инфо... Чети ... Ако те интересува нещо питай в правилния,



Цоньо, стига и ти писа глупости.

В ловните форуми освен да научиш на кой му е по-голяма пу(И)шката, друго няма да научиш.

А тук да не е по - добре?ix
Роска единствения човек който е ловувал с АР 10 е юзера Elwix и е човек който може да даде компетентно мнение как се държи на ловното поле.
Невярвам накой от спортистите да отговорят за какво става реч понеже оснтовно стрелят с 5,56 , 7,62 х39 .
За тях лова е мръсна работа ... кал, кръв ... връсна работа.
Ако имаше кинти що да не сложа един АР 10 с 20 инча цев и накой супер дупер спусък но всичко е над 5 к.

https://www.geodar.org/index.php?route= ... ct_id=1555

https://danieldefense.com/dd5-v4-hunter.html

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 20:45       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
PufGun написа:
Роска единствения човек който е ловувал с АР 10 е юзера Elwix


Аз съм стрелял, но не съм ловувал. И както знаеш, още търся какво да купя.

Не казвам, че тук е единственото място за "правоверни", ама пък ловните форуми са....Аз даже и не ги чета.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2021, 21:05       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Ама верно ли един човек само ловува активно с AR10 в 308.... :D


Прикачени файлове:
BFA1F632-712F-4A49-A98C-1A78C8E8006F.jpeg
BFA1F632-712F-4A49-A98C-1A78C8E8006F.jpeg [ 1.95 MiB | Прегледано 13850 пъти ]

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Апр 2021, 09:50       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Апр 2021, 20:44
Мнения: 25
Благодаря на всички, които се включват в темата и които споделят своето мнение и позиция по въпроса.
Виждам, че наред с полезните съвети, се споделят и мнения, било то негативни или позитивни, както за ловните, така и за този форум.
Съвсем нов съм тук и не ми е работа да ви давам акъл и да ви поучавам, камо ли пък, да ви държа сметка, какво ще пишете в тази тема, но поне мога да ви помоля, да се абстрахирате от емоциите и отношението към този, онзи или, който е да е друг форум и съвсем по човешки и без излишен темперамент, като разумни и зрели мъже да споделите своя опит, познания, наблюдения, впечатления, с които можете да бъдете безкрайно полезни за нас лаиците и да ни предпазите от много неправилни и необмислени решения.
Направих си труда и изчетох почти всичко по темата за АР-ките в ЛовецБГ. Оказа се, че от 26 страници, полезните и информативни постове са по-малко от 2 страници. Това е картинката, като цяло, във всички български форуми.
Знам, че в заглавието на темата е вклюна производна на думата лов, а този форум е с чисто стрелкова и оръжейна насоченост, но ако се замислим, става дума за едни и същи неща, просто условията за стрелба и целите са различни, затова няма нищо срамно или неуместно, поне според мен, да се коментират и тук. Пак става дума за оръжия, пак става дума са стрелба, пак става дума за умения и познания.
Ще спра с лиричните отклонения и ще се опитам да систематизирам това, което разбрах дотук, от вашите мнения и от прочетеното в ловния форум. Със сигурност, ще пропусна нещо, затова ще се радвам да ме допълвате и дано така се получи една добра и информативна тема.

1. Системата АР в калибър 308, явно притежа комбинация от добри параметри и качества, което я правят удачен избор за ловно оръжие, каткто за гонка, така и за стрелба по дивеч от по-голяма дистанция. Кои са тези качества и с какво помагат те?

- системата АР е доста компактно и прибрано оръжие, като габарити и тегло, което улеснява, както транспортирането с превозно средство, така и движението с него в гъсто ообрасъл и силно пресечен терен
- калибърът и балистиката на оръжието са подходящи за отстрел на всякакъв вид едър дивеч, разпространен в България
- конструктивно, оръжието позволява по него да се правят много промени и ъпдейти, включително и подмяна на цевта, въпросът е, до колко това е възможно и приемливо, като цена в България
- системата предлага възможност за монтиране на голямо разнообразие от механични мерни прибори, колиматори и оптики
- здравината и надеждността на системата АР е на нужното ниво, съобразно екплоатацията по време ловни излети

2. Според запознати колеги, бюджетна АР-ка в калибър 308 няма и цените започват от 3,5-4 К нагоре. Въпреки, че е американска система, има и европейско производство, като много добри отзиви има за Η&Κ мод. 416/417, но там цените са сериозни.

Ами, това успях да събера като информация на първо време и ще се радвам да я разширите и допълните!
За мен, а и не само за мен ще бъде интересно и полезно, от къде, как и на каква цена може да се закупи такова оръжие. Препоръчвани модели и оборудване за тях.
Приканвам и колегите, които притежават АР-ки в калибър 308, да споделят своите лични впечатления, опит и евентуално, препоръки за това оръжие. Какво им харесва и какво не им харесва в него. Какво биха променили или подобрили.
Въобще, споделяйте полезна информация!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Апр 2021, 14:55       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 26 Май 2020, 07:36
Мнения: 52
Привет на всички,

+1 АР-ка в 308, която успешно се ползва за лов - Smith&Wesson M&P 10 (18" цеФ)

Намирам страхотна ергономия и гъвкавост в това оръжие.

Сложил съм панта на тръбата за приклада и след сгъване го нося в калъф за разглобена гладкоцевна ловна пушка - под 80см е.

Сложил съм регулируем газов блок и пушката работи нормално със или без супресор. Ползвам супресор и термо, за да ловувам хищник и оптика 1-6 за гонката.

Сега ми е влязла мухата да взема оптика с голямо увеличение и да се включа в semi-събитията, но още събирам смелост и само чета и се навивам.

Пожелавам успех!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Апр 2021, 18:34       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
.38ми написа:
Цоньо, стига бе батко си копирал целите постове на които отговаряш, ебаси тегавата тема става за четене... Всеки ще разбере на кого пишеш дори и да не копираш цялото пост от 2 гигабайта...
И моля те дай да не разсъждаваме кой форум какъв е, форумите са такива каквито си ги направиме ние, за това какъв е форума имаме вина всички...

Аз АР -ка нямам, но съм стреля достатъно да я оценя.
При НК 417 пълнителите са голям проблем както ценово така и че са предназначени само за 417. Това е един голям минус.
Спусъка ... Ми твърд или тежък ...както искаш така го разбирай.
Друго лошо или негативно не съм видял. Т.е. негативното за мен е пълнителя другото се лекува

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Апр 2021, 20:39       Заглавие:  Re: 308 AR 15 за ловни цели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
axiles11 написа:
Ама верно ли един човек само ловува активно с AR10 в 308.... :D

Щях да те обвиня, че си царя на трипъл майка т.е. те са двама от бившата кариера до с. Ушинци и че така накипрена не tactical, a e tacticool , но се усетих.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 172 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III и 30 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer