logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 20 Апр 2024, 03:46




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 16:18       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Точно по темата - как влияе.....?
Всички знаем, че с дългата цев помага на скоростта. Подобен тест (рязане на цевта) е напълно безмислен освен ако се търси промяна на точността. Моя bench rest shooter gunsmith, който ми прави пушките, включва в цената и рязане на цевта за оптимална точност.

В днешни дни това се прави с тюнер или с QL. Търсенето на
sweet points е доста забавно. Тук трябва да прибавим за притежателите на AR и както Иво отбеляза, къде падат изхвърлените гилзи т.е. комбинациите се увеличават.

Have fun guys :armed:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 17:00       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Yank написа:
Подобен тест (рязане на цевта) е напълно безмислен освен ако се търси промяна на точността. Моя bench rest shooter gunsmith, който ми прави пушките, включва в цената и рязане на цевта за оптимална точност.



Янки, целта на теста е да покаже как влияе дължината на цевта на КОНКРЕТНО оръжие с КОНКРЕТНИ ТТД, а не изцяло за всички.

На всички е ясно, че на това влияят много фактори.
Човека е тествал 4 вида патрони фабрични, без да набляга на фактора "Точност", като само е гледал как е правия изстрел.

И ако си чел, моето лутане в темата е за конкретно оръжие, което се предлага в 2 варианта - с 16,5" и с 20" цев.
Когато сравняваш едно и също оръжие, но с различна по дължина цев, "многото" фактори ги свеждаш до дължината на цевта, което е и задачата на теста.

Други философствания са ненужни. Както твоя гънсмит прави тунинга конкретно за твоята пушка, така и този тунинг няма да важи за друга пушка.


Свеждайте нещата до по-прости елементи....Разликата м/у бенчрест и лов е сериозна мисля.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 17:41       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Свеждайте нещата до по-прости елементи


100 коча = 200 мъди, но решили да преброят мъдите им и се оказало, че половината кастрирани PDT_Armataz_01_30

де да беше толкова просто .. обаче явно си знаеш твоята и така :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 18:19       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
де да беше толкова просто .. обаче явно си знаеш твоята и така


Ами от многото обяснения никой нищо не разбра, освен че се опитвате да направите простото сложно. Ще ползвам твоя съвет - да се гледа какви са целите и задачите.
Имаш една и съща пушка, с различни дължини на цевта.
Стреляш с едни и същи патрони, при едни и същи условия. Не търсиш прецизност, а да речем да уцелваш консистентно цел от 20 см на 300м.
И моето "терзание" е дали тези 3,5", или 30-35 м/с, са толкова критични за тази цел.

Кое точно в случая е сложното? Не говорим за релоуд, не говорим за бенчрест, а за това как се променя скоростта, а не друго, при скъсяване на цевта на ТОЧНО определена пушка. И в теста се говори САМО за това как се е повлияла скоростта при скъсяването, тествано с 4 вида фабрични муниции.
На всяка пушка си пише какви са й данните, както и какви муниции са подходящи. Това е написано от инженерите, които са създали тази пушка от нулата. Както и са видели резултатите от тестовете на своето изделие.

Затова на мен ми е интересно, защото пушката, която гледам, е фабрична, ще се стреля с фабрични патрони, и ще искам да мога да целя гонг 20 см на 300 м с възможно най-голяма успеваемост.


Вие пак завивате в сложни математически небивалици.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 18:47       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Ivo III написа:
де да беше толкова просто .. обаче явно си знаеш твоята и така


Ами от многото обяснения никой нищо не разбра, освен че се опитвате да направите простото сложно. Ще ползвам твоя съвет - да се гледа какви са целите и задачите.
Имаш една и съща пушка, с различни дължини на цевта.
Стреляш с едни и същи патрони, при едни и същи условия. Не търсиш прецизност, а да речем да уцелваш консистентно цел от 20 см на 300м.
И моето "терзание" е дали тези 3,5", или 30-35 м/с, са толкова критични за тази цел.

Кое точно в случая е сложното? Не говорим за релоуд, не говорим за бенчрест, а за това как се променя скоростта, а не друго, при скъсяване на цевта на ТОЧНО определена пушка. И в теста се говори САМО за това как се е повлияла скоростта при скъсяването, тествано с 4 вида фабрични муниции.
На всяка пушка си пише какви са й данните, както и какви муниции са подходящи. Това е написано от инженерите, които са създали тази пушка от нулата. Както и са видели резултатите от тестовете на своето изделие.

Затова на мен ми е интересно, защото пушката, която гледам, е фабрична, ще се стреля с фабрични патрони, и ще искам да мога да целя гонг 20 см на 300 м с възможно най-голяма успеваемост.


Вие пак завивате в сложни математически небивалици.


пак да кажа
много си далеко от истината, и не искаш да научиш нищо :)
няма шанс ... да се помогне

искаш да гледаш черно-бяло, да-не
само не е толкова прост живота, за щастие

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 19:32       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
и не искаш да научиш нищо



напротив, искам да науча.
Ето пак казвам - избрал съм си тая пушка:

https://sportwaffen-triebel.de/haenel/m ... win-langer

С 20" цев и 1:12 twist rate.

Обаче, у нас я има само в 16,5 и едва ли ще се внесе с 20", или поне докато не се продадат наличните (поне така ми казаха в магазина).


Затова чета и се рова, дали наистина за целите, които имам аз, си заслужава тази разлика.

Ама не разбрах, какво друго би имало значение, освен дължината на цевта, при положение, че ще ползвам една и съща пушка, с едни и същи патрони, в едни и същи условия???


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 20:23       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Ама не разбрах, какво друго би имало значение, освен дължината на цевта, при положение, че ще ползвам една и съща пушка, с едни и същи патрони, в едни и същи условия???


ами, че патрона трябва да е оптимизиран за 20 инча цев, за рифле газ система (не видях пушката каква е, дали е ДИ или бутало)
и ако ползваш най-ефтиното Гено ... най-вероятно ще има по ниски скорости с 20инча, може и да не презарежда отколкото 16ка с Мид/карбайн газ система

за 18 и 20 инчови цеви .. има по други изисквания за патроните, отколкото за евтина 16ка с овъргаз порт (отворена да цикли с най-ефтиния патрон)
а ако отвориш газовия порт на макс .. и хакнеш някой як патрон с много газ .. ще ти кабумне пушката, защото ще отвори отзад

ако това ако не го разбра ...

всъщност аз давам примери за 556, а 308 е по различно малко ..

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 20:46       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Росене, това рязане на цевта няма ти помогне да си направиш избора. Синтезирано, за всичко останало дето го пренебрегваш, 20" АР-ка ще стреля по-добре (точност и енергия то kill). Но все пак трябва да обсъдиш какво ще ти даде 1:12 или 1:8, разбира се ако те интересуват подробностите. Парите са твои все пак.

Иво и аз просто споделяме малко разширено каквото знаем по темата - надали сме искали да те насилваме, че да се оплакваш. Информацията е и за тези от форума на които има интерес за повече знания.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 21:20       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
дали е ДИ или бутало



Бутало е, в .308

Ivo III написа:
за евтина 16ка с овъргаз порт


Близо 7К, не бих я определил като евтина......

Ама по вашите писания излиза, че тия заводи за какво ги правят тея пушки, без да са ви питали :)
Това си е армейска карабина, с премахнат автоматичен огън.
Значи по време на военна стрелба, ще викнем на врага да почака да подберем патроните, да регулираме буталото да не кабумне....
Ей това не разбирам, колкото и да ви е смешно.
А и бих добавил че в армейско оръжие надеждността и оцеляването на солджъра би следвало да е приоритет.

Целите ми са ловно-спортни, без състезателен елемент.

И затова пак не разбрах - при една и съща пушка, при едни и същи патрони, време, градуси, вятър, дали жената ми е дала предната вечер, всичко еднакво, ме интересуваше дали 3,5" по-къса цев ще даде резултати, които да ме откажат. Къде отиде Янко с 1:12 да сравнява с 1:8, като всичко е еднакво.
Да, ОК е да ползвам различни патрони за 16,5 и за 20, ама човека го прави с еднакви точно за да се установи разликата.


А за Ар-ката, то е ясно, че е овъргаз. Сложих регулатор, но поне с патроните, които пробвах (4 вида с различно тегло и марка), не видях разлика в цикленето. Сега ще гледам дали има разлика в ъгъла на изстрелване с тежки и леки куршуми.


....ОК де, разбрах, че нищо не разбрах.


Да закриваме тази говорилня.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 23:51       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
rosen71 написа:
Затова на мен ми е интересно, защото пушката, която гледам, е фабрична, ще се стреля с фабрични патрони, и ще искам да мога да целя гонг 20 см на 300 м с възможно най-голяма успеваемост.

Обади се като вземеш пушката, с интерес бих присъствал на теста! Инак не виждам обективни причини, със същите или идентични фабрични патрони, да получиш много по-различни резултати от споделените от американеца.

За гонга, между 261 и 296 ярда разстояние на правия изстрел от 16,5 инчова цевка (в зависимост от боеприпаса) по цел от 8 инча (което на практика си е 20 санта), успеваемостта на 300 метра би трябвало да ти е гарантирана с минимални корекции в позиционирането на мерната точка.

Та, обади се, ако искаш - ще мерим скорости/ ще гледаме попадения/ ще снимаме и ще анализраме. В крайна сметка, не сме си заложили имането на това, нъл така? :D

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Авг 2021, 00:06       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31405
Местоположение: Sofia
като гледам колко АР10 се продават, напоследък .. нещо не им се получава на колегите нито релоад, кой игла завари 2-3 пъти, нито работа със супресори им се получава ..

семи аутото не е за .. всеки, иска се мислене :D
дано да успееш, да намериш такава дето е универсална, вълшебна даже .. и стреля с всичко :D без зачение от барути, скорости, тежести и т.н. досадни сложни неща

може пък да намериш някоя да стреля в два три калибъра - като родния Арсеналски пищоф, ще е още по яко

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Авг 2021, 00:25       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
rosen71 написа:
Значи по време на военна стрелба, ще викнем на врага да почака да подберем патроните, да регулираме буталото да не кабумне....
Ей това не разбирам, колкото и да ви е смешно.
А и бих добавил че в армейско оръжие надеждността и оцеляването на солджъра би следвало да е приоритет.

Нещата тръгват още отпреди 20 години, когИ се "подкарваха" оупънджийските пищови с определени релоуди + точните пружини т.н. и т.н., като тази философИя с времето почна се пейства на всичко останало, без оглед на цели и задачи, хеле пък работни или военни такива. Ако военен или полицай, без значение къде по света, го видиш със самосиндикално тунингован пищов или пушка + домашно приготвени релоуди - ще си изям шапката! У назе просто, от време оно, всичко се гледа само и единствено през призмата на спорта, което с времето обърка доста неща и глави... но така или иначе подобни дейности и занимания в БГ се случват само колкото за фън и спорт, така че няма нищо лошо или пък фатално в това. С другото би трябвало вече отдавна да си свикнал. PDT_Armataz_01_22

Иначе виж военен човек как обяснява за новия американски снайпер, кое/ как/ защо... защо .300 Norma Magnum е бил избран като боеприпас преди да почне да се прави пушката (anti-personnel за 1,500 метра), защо си оставят .308 като калибър... защо .338 Норма Магнум ще замени .50-ките, които пътуват и т.н. и т.н.:

https://www.youtube.com/watch?v=sAlmlb8W_DE

Въобще, ако разбираш езика, всичко ти е обяснено и аргументирано кратко, точно и ясно. И ще ти е концепция по Западния свят в следващите 10 години минимум.

И за финале, не е работа на юзъра да изземва функцията на инженерите... а иначе, боли те! Вземай пушката и да ходим да я тестваме :armed: , че с АР-10 не съм стрелял още.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Авг 2021, 02:10       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1295
rosen71 написа:
Amazon написа:
Даже вторият отговор е също на Съдията и е в същият смисъл


да ама хората го пишат - стъпката не се променя, когато режеш цевта. Променя се само колко оборота ще направи куршума, което не влияе на скоростта значително.

А не, аз за това не споря. Просто не си видял, че съм пускал същата тема и давам линк, за да са всички мнения на едно място.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Авг 2021, 08:48       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2010, 20:12
Мнения: 568
Местоположение: София
Цитат:
е бил избран като боеприпас преди да почне да се прави пушката


Е тука е разковничето. Кой разбрал -разбрал.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Авг 2021, 08:53       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
като гледам колко АР10 се продават, напоследък .. нещо не им се получава на колегите нито релоад, кой игла завари 2-3 пъти, нито работа със супресори им се получава ..


Ами аз като гледам...продават се 2....купени за ловно.
При ловците, с АР-ката се губи "уау" ефекта на хвалипръцковците, които трябва да се изфукат с R93, ама задължително в .300WM или .338LМ.
На мене колко ми се смеят с АР-ката.....

За релоуд-не става и дума. Аз нямам никакво намерение да релоудвам. За супресора - ако газ-блока не е регулируем, ще има трудности, спор няма.

Ако не си ловец, няма как да знаеш какви са целите на "стандартния" ловец в БГ :)
А те са ясни - дрехи Шевалие, Ситка, Блазер....пушка - Блазер, в краен случай Тика, оптика Цайс, Лайка или Сваровски, джип Г-клас или ТЛК, .....безсмислени релоуди за постигане на група от 2 см на 100м, снимки и хвалене. А прасето бяга и бяга, без да знае за марката на пушката, оптиката и скоростта на куршума.


А гледайки HAENEL CR308, хората го произвеждат в следните варианти:

BARREL LENGTH/TWIST: 14,5“ / 368mm – 12“ 16,65“ / 423mm – 12“ 18“ / 457mm – 12“ 20“/ 508mm – 12”.


Или на една база - 4 дължини на цевите.


Мислех да пиша писмо на Лобаев, ама сега ще пиша на Хенел(Меркел) да ги питам те знаят ли какъв форум имаме в БГ, и защо не участват в него. Не може така да произвеждат те...


Затова пак казвам - не търся високи спортни постижения, нито групи, нито скорости.

Все пак, ще направя още един опит за поръчка през БГ търговец, който ако не го хване алчността, да ми достави една с 20" цев и мач-тригър.
Ако не, ще се оправям някакси.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer