logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 15:35




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Авг 2021, 13:29       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 11 Авг 2021, 01:39
Мнения: 73
Росене защо не се посъветваш с колегата tsb изглежда ловец с голям опит. Мисля, че 16.5 инча цев за твоите цели е перфектна, защото пушката ще е по лесна за бързо насочване при лов. Но може и да бъркам никога не съм бил ловец. Не мисля, че ще имаш проблем при 300 метра дистанция с точността. Дори си мисля, че 16.5 инча дължина на цевта при калибър 308 win с нейната дебелина ще има по-малко вибрации спрямо 20 инча цев. Цевите на прецизните болтове в 308 са доста по-дебели при дължина 20 и повече инча. Но нека Иво да каже за вибрациите при различните дебелини и дължини на цевите. Изказвам само предположения, докато той има огромен реален опит.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Авг 2021, 13:50       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Спортните цеви са с дебел профил заради загряването. Тънката цев след примерно третия изстрел се нагрява и започва да дава отклонения. Което за лов няма значение, защото там ти трябва един изстрел. Докато спортните пушки трябва да могат да направят доста повече, преди да загрее цевта.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Авг 2021, 16:16       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
Прочети това
https://www.ammoland.com/2016/12/ar-15- ... z73F45y5i0


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Авг 2021, 16:31       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
Спрял съм отдавна да се занимавам с пушки, но доколкото си спомням 1 инч разлика в дължината на цевта води до 100 f/sec промяна на скоростта. Не е голяма работа, но да се има предвид, че таблиците за reload са за 20" цев и може да имаш проблеми когато зареждаш 16" цев.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Авг 2021, 16:52       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Borislav написа:
Спрял съм отдавна да се занимавам с пушки, но доколкото си спомням 1 инч разлика в дължината на цевта води до 100 f/sec промяна на скоростта.


Поне от това което съм чел, средно идва към 30-35 фпс/инч.
И от четенето, поне написаното от ПРАКТИЦИ, а не от теоретици,с е оказва, че тази разлика в дължината от 3-3,5" оказва по-голямо влияние на точността при вятър, отколкото на булет дропа (разликата е към 10 см за дистанция до 300м).

Релоуд не ме вълнува, така че всички тестове, проведени с фабрични пушки и патрони, са от значение за мен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Авг 2021, 17:50       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 226
Местоположение: IL, USA
За моята АР10 се предлагат идентични като контур, туист и покритие 308 цеви с дължина 13.5, 16, 18 и 20 инча.
Разликите с теглото между 16 и 20 инчовата са около 270гр, на пръв проглед не е много, но от опита ми с 20 инчовата 6.5мм цев която е със сходно тегло се усещат понеже са в предната част. Също така оръжието става значително по-"не маневрено".
Хората с които се консултирах преди да си купя моята ми споделиха че разлика в групираноста между различните дължини на цевите на практика няма.
Stainless steеl 1:11.25 5R цевите са около 0.7 моа, в някой случеи до към 0.5 ако планетите се наредят
Chrome-lined 1:10 са около 1моа, до към 0.7 отново в най-добрите дни.
Side note: поне при LMT цевите, хромираните макар и да имат по-ниска точност, имат склоността да постигат добри резултати с почти всякакви фабрични патрони, докато SS си искат match grade ammo.
По-късата цев на теория при равни други параметри би трябвало да предложи по-добра групираност поради по-малък barrel whip, но отново поне при мои проучвания това не се забелязва при АР10/15 платформа, предполагам може да си проличи при пушки които групират под 0.4моа.
По-дългата цев разбира се има предимството че ще докара куршума по-далеч преди той да достигне трансоник скорости, но на който му се занимава може да си поиграе с някой калкулатор и да види каква е разликата в разтоянието, мога само да подскажа че не е кой знае каква :D .
Личното ми мнение е че освен ако пушката не е за Ф-клас или подобни състезания в този калибър, всичко над 16 (че дори и 14.5) инча е безмислено. Ако ще мъкна нещо 20+ инча то по-добре да е в 6-6.5мм калибър.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Авг 2021, 19:16       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Резултати от стрелбището - .223 калибър.

За hand loaders:
Забележи, че двата барута горят с различна ефективност. Варгета работи до края на дългата цев и изфирясва на късата. Вихтата изфирясва по-малко.


Прикачени файлове:
AR-15.png
AR-15.png [ 104.57 KiB | Прегледано 2952 пъти ]

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Авг 2021, 20:17       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Modular написа:
За моята АР10 се предлагат идентични като контур, туист и покритие 308 цеви с дължина 13.5, 16, 18 и 20 инча.
Разликите с теглото между 16 и 20 инчовата са около 270гр, на пръв проглед не е много, но от опита ми с 20 инчовата 6.5мм цев която е със сходно тегло се усещат понеже са в предната част. Също така оръжието става значително по-"не маневрено".
Хората с които се консултирах преди да си купя моята ми споделиха че разлика в групираноста между различните дължини на цевите на практика няма.
Stainless steеl 1:11.25 5R цевите са около 0.7 моа, в някой случеи до към 0.5 ако планетите се наредят
Chrome-lined 1:10 са около 1моа, до към 0.7 отново в най-добрите дни.
Side note: поне при LMT цевите, хромираните макар и да имат по-ниска точност, имат склоността да постигат добри резултати с почти всякакви фабрични патрони, докато SS си искат match grade ammo.
По-късата цев на теория при равни други параметри би трябвало да предложи по-добра групираност поради по-малък barrel whip, но отново поне при мои проучвания това не се забелязва при АР10/15 платформа, предполагам може да си проличи при пушки които групират под 0.4моа.
По-дългата цев разбира се има предимството че ще докара куршума по-далеч преди той да достигне трансоник скорости, но на който му се занимава може да си поиграе с някой калкулатор и да види каква е разликата в разтоянието, мога само да подскажа че не е кой знае каква :D .
Личното ми мнение е че освен ако пушката не е за Ф-клас или подобни състезания в този калибър, всичко над 16 (че дори и 14.5) инча е безмислено. Ако ще мъкна нещо 20+ инча то по-добре да е в 6-6.5мм калибър.

Чета те и се чеша...
Колкото по дебела толкова по малко трептения, по трудно загрява, по бавно се охлажда.
Колкото по дълга си по близко до целта.
На едно местенце казват, че ако искаш пълноценен .308 минимум 20 инча дължина в противен случай си се върнал в клуб калашников 7,62 х39 като скорост.
Накратко оправяйте се.
Аз АР нямам, но моята е мръсна хром цев и с бързомер си правя групи от по 1 МОА на 100 метра. Не ми остана ред с китайската гонкаджийска оптика да я тествам по обстойно.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2021, 03:16       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 226
Местоположение: IL, USA
PufGun написа:
Колкото по дебела толкова по малко трептения, по трудно загрява, по бавно се охлажда.


Колега, темата за дължината за цевите, мисля че доста ясно е опоменато.

PufGun написа:
На едно местенце казват, че ако искаш пълноценен .308 минимум 20 инча дължина в противен случай си се върнал в клуб калашников 7,62 х39 като скорост.


Отново, цялата тема е точно за това и има линк в първия пост за скоростите при различните дължини, може да ги провериш, като имаш предвид че даже и да имаш 308 цев която прави скорости на 7.62х39 (мисля че ти трябва около 13инча), то 308 има значително по-добър BC и по-голямо тегло, така че тва сравнение с калаша го слагам точно там където и релсата от 1км и това как 5.45 влиза през дясната ръка и излиза през лявото око, демек кръчмарски лакърдии.
Та така всеки си преценя за него си, който иска "пълноценни" боеприпаси прав му път да се разхожда с 9мм с 8инчова цев, 308 с 24 инчова или 5.56 с 20, аз моя избор съм го направил.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2021, 06:31       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Modular написа:
PufGun написа:
Колкото по дебела толкова по малко трептения, по трудно загрява, по бавно се охлажда.


Колега, темата за дължината за цевите, мисля че доста ясно е опоменато.

PufGun написа:
На едно местенце казват, че ако искаш пълноценен .308 минимум 20 инча дължина в противен случай си се върнал в клуб калашников 7,62 х39 като скорост.


Отново, цялата тема е точно за това и има линк в първия пост за скоростите при различните дължини, може да ги провериш, като имаш предвид че даже и да имаш 308 цев която прави скорости на 7.62х39 (мисля че ти трябва около 13инча), то 308 има значително по-добър BC и по-голямо тегло, така че тва сравнение с калаша го слагам точно там където и релсата от 1км и това как 5.45 влиза през дясната ръка и излиза през лявото око, демек кръчмарски лакърдии.
Та така всеки си преценя за него си, който иска "пълноценни" боеприпаси прав му път да се разхожда с 9мм с 8инчова цев, 308 с 24 инчова или 5.56 с 20, аз моя избор съм го направил.


Нещо бъркаш човека, накойто ги пишеш тези неща.
Винаги съм го казвал и ще го твърдя, че за да изпълниш някои неща свързани с вътрешната балистика трява да имаш 60 см цев, ако нямаш такава дължина се играе с горивото.
Това , че имаш куп железа не си мисли, че имаш човек който незнае или пък, че незнам защо 5,45 х 39 мм има такъв хубав поразяваш ефект ... защо седя твърдо на определена позиция когато изказвам мнение е защото съм прав, нещо че пиша седнал, а съм прав защото съм се трудил яко да го науча теоретически и практически и за разлика от теб съм го доказвал пред хора.
Това ти стига.

П.П. Понаже има такива, като теб и заради такива като ТЕБ оръжейните заводи и техните инженери правят маркетинговни недоносчета 8-9 инчови цеви защото ви гони TACTICOOL - а

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2021, 15:23       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 11 Авг 2021, 01:39
Мнения: 73
Да те питам нещо, ти като стар ловец убивал ли си дива свиня на разстояние над 300 метра?! Защото Росен много ясно написа, че му трябва оръжие за лов и тактическа стрелба до 300 метра. Кое не разбра?! Човека не иска дърво като АК 47 в 7.62х39 с което ще уцелиш дива свиня на 300 метра на куково лято! Дивата свиня не е картечен разчет от ламарина! Първо се движи, второ по-голямата част от нея е скрита в треволяците, трето тежък 175 грейна 308 win има много повече енергия от 7.62х39 на 300 метра от цевта, дори при цев 16.5 инча. Стига обижда хората бе човек. Ти нормално не може ли да общуваш?! Какво ще видиш на 300 метра с бързомер?! Слон може би... Стига вече вземи си една оптика Дискавъри 5-30х56 за 800 лева продава колега от форума чисто нова. И един лазерен далекомер и виж как стоят нещата вече.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2021, 16:29       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Paco .357 написа:
Да те питам нещо, ти като стар ловец убивал ли си дива свиня на разстояние над 300 метра?! Защото Росен много ясно написа, че му трябва оръжие за лов и тактическа стрелба до 300 метра. Кое не разбра?! Човека не иска дърво като АК 47 в 7.62х39 с което ще уцелиш дива свиня на 300 метра на куково лято! Дивата свиня не е картечен разчет от ламарина! Първо се движи, второ по-голямата част от нея е скрита в треволяците, трето тежък 175 грейна 308 win има много повече енергия от 7.62х39 на 300 метра от цевта, дори при цев 16.5 инча. Стига обижда хората бе човек. Ти нормално не може ли да общуваш?! Какво ще видиш на 300 метра с бързомер?! Слон може би... Стига вече вземи си една оптика Дискавъри 5-30х56 за 800 лева продава колега от форума чисто нова. И един лазерен далекомер и виж как стоят нещата вече.


Пацо, аз много добре знам какво иска Росен, както и росен знае много добре какво искам да му кажа.
Дескавари никога, ама никога няма да си купя.

П.П. Със същото оръжие което иска Росен, мои релоуд като куршума бе супер дърво и оптика ЙОР на 300 метра спокойно и прогнозирано си стрелях плейтове 10 на 10 см супер прогнозиран изстрел като измерих разстоянието по скала... айде стига
С дръгливия китаец също си ги целех с моята .308

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2021, 20:29       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 11 Авг 2021, 01:39
Мнения: 73
Добре де така е. :tu: Но защо си мислиш, че всеки иска да стреля с 308 win на 600 метра и повече. Много хора го искат за лов до 300 метра максимум и предпочитат 16.5 цев, защото е по-маневрена.

Защо никога не би взел Дискавърито? Питам защото мислех да взема такава за една въздухарка. Не държи на откат или има други проблеми?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Авг 2021, 01:51       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 226
Местоположение: IL, USA
PufGun написа:
а съм прав защото съм се трудил яко да го науча теоретически и практически и за разлика от теб съм го доказвал пред хора.


Извинявай, не предполагах че сред редиците на форума се прокрадва всезнаещ и всеможещ (може би дори полу-бог) човек, посипвам си главата с пепел и си взимам думите назад. В крайна сметка твоето мнение е вездесъщо и обезмисля всякакви тестове които някой някъде е правил, даже искам да помоля началството на форума да направи така че всяка моя тема и мнение автоматично се препраща към теб като ЛС, все пак такъв извод на познание и мъдрост не трябва да остава неизползван :DD

PufGun написа:
П.П. Понаже има такива, като теб и заради такива като ТЕБ оръжейните заводи и техните инженери правят маркетинговни недоносчета 8-9 инчови цеви защото ви гони TACTICOOL - а


АбсЕлютно е така, тези зли капиталисти дори успяха да излъжат американската и германската армия да си купят НК 417 със 16 инчови цеви, индийската да вземат SIG 716 пак с 16 инча, както и британската, новозеландската и естонската да се обурудват с ЛМТ с познай каква дължина на цевите.
А има едни оръжейни заводи дето екипираха УС специални части със Scar 17 с 13 инча и МК18 с 10.3 инчови цеви представяш ли си...Даже за това последното "недоносче" се носят слухове че се ползва да запознава "студентите" от една популярна тези дни държава с голям брой девици на разтояния над 300 метра. Ама това най-вероятно е маркетингов трик да си продават tacticool играчките на такива като мен. Ако се бяха допитали преди това до теб с огромния ти теоритичен и практически опит доказан пред хора щяха да спестят милиони :DD :DD

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Авг 2021, 08:20       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Paco .357 написа:
Добре де така е. :tu: Но защо си мислиш, че всеки иска да стреля с 308 win на 600 метра и повече. Много хора го искат за лов до 300 метра максимум и предпочитат 16.5 цев, защото е по-маневрена.

Защо никога не би взел Дискавърито? Питам защото мислех да взема такава за една въздухарка. Не държи на откат или има други проблеми?


16 Инча я искат да не им пречи когато ловуват гонка. 16 предпочитат хората които обичат да правят бели или ловуват на ход или са викачи защото е повратлива ( моите и двете карабини са с 20 инчови цеви и дори за втората бих искал още 2 инча + малко дебелина ...та пак се справям в гъсталаците) или предпочитат да стрелят на близко.

Мишена с размер и скорост на глиган по лесно на голо ще се уцели на механични мерни прибори от колкото на близко (там където ловувам рядко т.е. 1 място има с такава дистанция от 300 + метра, а прасе избягва да минава на голо освен ако не е на зор.

Дискаварито е "китаец", а на китайците неможе да им се вярва т.е. на .308 имам един вектор оптикс от 1,5-4 със скала тип шеврон....Опитах да определя разстояние по скала и се оказа ГРЕДА добре че окомера ми е още що годе верен. Отделно може и кликовете т.е. тумблерите да не работят вярно.

В някои държави в Европа неможе да ловуваш на даден дивеч ако комплекса оръжие боеприпас няма определените джаули т.е. аз глиган на 300 метра с калаша ще го ударя но от 1 попадение е спорно дали ще падне .

Съгласно стрелока за моя SLR джаулите енергия на 300 метра са 774.

Свалени данни от стрелок про за рем 700 + лапу

а сценар 167 грейна и скорост 820 м/с скорост на 300 метра 631 м/с и 2157 джаула

Минимума за глиган 2500 джаула ....
.....


Ето нещо свързано с дължините на цевите и скоростите

http://www.ada.ru/guns/ballistic/length_vs_speed.htm

Какво значи ... Изтегли си стрелока и заложи скорост от 760 м/с и виж колко ще скоростта + джаулите на 300 метра и ще се разберем за чия Мара говорим.

П.П. Задайте си въпроса как се повишава Б.К. какво се губи и какво се печели и от там това до какво е довело.

П.С. Преди много много години (1989 г. ) знаех, че боеприпасите с перфектния Б.К, скорост, пробивност и поразяващ ефект са с калибър 6 -6,5 мм при дългото нарезно ....


Приятен ден

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer