logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:09




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 08:45       Заглавие:  Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Интересна статия, с реални тестове.

А да си нарежеш цевта за тест....

https://rifleshooter.com/2014/12/308-winchester-7-62x51mm-nato-barrel-length-versus-velocity-28-to-16-5/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 11:03       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Стъпката на нарезите доколко влияе и тя на скоростта?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 11:50       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
то и диаметъра на цевта се различава на различни производители, брой на канали, дълбочина, форма, съотношение на водеща част към полета

не е толкова просто

вид барут, тежест на куршум, изгаряне, дулни налягане

ако търсим максимална точност - трябва да приключи горенето 1 инч преди да напусне цевта

за едни цели ... се иска студен барут, за 20-40 последователни изстрела
за други .. горещ, но с добра термостабилност


един Куик Лоад .. е най добре за анализа
за да се подбере, подходящия барут за кокретни цели/цеви/куршуми/барути

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 12:33       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Човека е писал с каква цев (Shilen .308 1:10 match grade stainless steel unturned barrel blank) и т.н. и с какви боеприпаси.

Тук говорим за оръжие близко до масовото, а не за спец. нужди


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 12:34       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
значи, нищо не си разбрал какво съм написал

а за семитата (АРките) е в пъти по сложно

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 12:46       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
значи, нищо не си разбрал какво съм написал


разбрах.....ама исках да кажа, че човека е избрал една пушка, нарязал е цевта за проби за такива като нас, дето няма да си нарежат пушките :)

Ако ти имаш чалъм да намериш една 20" цев на АР-ка да я нарежем, от мене боеприпасите.

То е ясно, че са много нещата, от които зависи.

Аз съм си харесал една АР-ка, но в момента я има само с 16,5", а принципно я има и в 20", което аз искам.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 12:50       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
JDredd написа:
Стъпката на нарезите доколко влияе и тя на скоростта?

Цитат на Браян Лиц:

"Some people worry about losing muzzle velocity with faster twist. Testing shows this just isn't the case, at least not at a level that's significant. I think it was like 1 or 2 fps per inch of twist."

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 13:15       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Ivo III написа:
значи, нищо не си разбрал какво съм написал


разбрах.....ама исках да кажа, че човека е избрал една пушка, нарязал е цевта за проби за такива като нас, дето няма да си нарежат пушките :)

Ако ти имаш чалъм да намериш една 20" цев на АР-ка да я нарежем, от мене боеприпасите.

То е ясно, че са много нещата, от които зависи.

Аз съм си харесал една АР-ка, но в момента я има само с 16,5", а принципно я има и в 20", което аз искам.


е точно, това написах - сложно е много
с каква газова система? с какъв размер на порта, с какви тежести на бутала и пружини и .. т.н.

за да работи една АР трябва да има определено налягане на порта .. и това не става с всеки патрон
има така наречения "работен прозорец" .. с много още фактори
а не да се вземе най-ефтиния патрон и да се реже

например кабум става най-често когато куршума не е напуснал цевта, а газовете са толкова много .. че са успели да отворят отзад системата


иначе взимаш QL и изчисляваш .. режеш, сменяш барути, куршуми, обеми гилзи .. но ще видиш само скорост, но не е и газова динамика и точност :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 13:26       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Тестът щеше да е много по-интересен, ако се стреляше и за точност (групи). Щот' сега изводът единствено е, че хендлоуда на "Бергер" казва 20 фпс надолу за инч по-къса цев, а тестът показва - 27 фпс. Ма нали за снайперите все пак ключова е точността (групираността)?

От друга страна, с кеф гледам и чета всякакви такива тестове... тенкЮ, Росене! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 13:41       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
е точно, това написах - сложно е много


Е ясно че не е толкова просто, обаче ако вземем една директна АР-ка със стандартен БКГ, едва ли ще има голяма разлика м/у различните производители.

Поне от моите тестове с регулируем газ-блок на тоягата, при напълно затворен порт, скоростта се вдига с 15-20 м/с, сравнено с положението, в което е отворен да цикли и безпроблемно и да спазваме графиката на изхвърляне на гилзата да е м/у 15:00 и 16:00 ч.

Ако имах и една цев за рязане, с удоволствие бих тествал.

Затова идеята е по-скоро на теория да видим, че ако имаме дадена конфигурация, то как влияе дължината на цевта на ТАЗИ конфигурация, е не да вкарваме излишни условности.

Масовите пушки в .308 са 1:10, и се ползват за ловни цели, което е и тествал човека.

Също е гледал какво е влиянието в/у Maximum Point Blank Range (MPBR) или дет му викаме ние "прав изстрел".
За ловни цели се смята едно кръгче около 20 см, дето се води "убойна зона", и стрелеца е добре да знае какво е макс. разстояние, при което няма да се налага да се правят корекции.


Та идеята на повечето тестове е да се доближи теста до нещо полезно и реално, с минимум условности.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 13:59       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
скороста не е в пряка връзка с налягането на газовия порт
например Геко и разни други патрони, с бърз пик на налягане - правят по ниски скорости от 18 инча от 16 инчове, за 20 инча ще е още по ниска скороста
и това че има скорост, не означава, че ще цикли правилно

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 14:22       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... =1&t=19897

Даже вторият отговор е също на Съдията и е в същият смисъл.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 14:34       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ivo III написа:
скороста не е в пряка връзка с налягането на газовия порт


не, но аз тествах при затворен порт, все едно е болтова. Та идеята ми на теста беше да видя с моята тояга, с колко пада скоростта при отворен порт, за да мога да СПОРЯ с разни професори, че семи-аутото не ставало, че болтовата била с много по-висока скорост, и т.н.

Сега ако имах примерно една цев 18" или 20", да я сложа на моята, веднага би се видяло какъв ще е резултата при една и съща конфигурация и боеприпаси, но само с различна дължина на цевта. (нали "оригиналната" АР-ка е била с 20" цев).


За мен теста е интересен, защото ме интересува дали си заслужава разликата от 16,5" до 20". При човека се получава разлика от 30-35 м/с м/у 16.5 и 20", и разлика в правия изстрел около 10м, което не знам дали е от голямо значение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 14:40       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Amazon написа:
Даже вторият отговор е също на Съдията и е в същият смисъл


да ама хората го пишат - стъпката не се променя, когато режеш цевта. Променя се само колко оборота ще направи куршума, което не влияе на скоростта значително.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Авг 2021, 15:10       Заглавие:  Re: Как влияе дължината на цевта за скоростта на .308
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
rosen71 написа:
Ivo III написа:
скороста не е в пряка връзка с налягането на газовия порт


не, но аз тествах при затворен порт, все едно е болтова. Та идеята ми на теста беше да видя с моята тояга, с колко пада скоростта при отворен порт, за да мога да СПОРЯ с разни професори, че семи-аутото не ставало, че болтовата била с много по-висока скорост, и т.н.

Сега ако имах примерно една цев 18" или 20", да я сложа на моята, веднага би се видяло какъв ще е резултата при една и съща конфигурация и боеприпаси, но само с различна дължина на цевта. (нали "оригиналната" АР-ка е била с 20" цев).


За мен теста е интересен, защото ме интересува дали си заслужава разликата от 16,5" до 20". При човека се получава разлика от 30-35 м/с м/у 16.5 и 20", и разлика в правия изстрел около 10м, което не знам дали е от голямо значение.


колега с 556 вади от 18ка .. 975м/с с 55грн, но друга 18а с голям газ порт е пред кабум

зависи от пика на налягане на патрона, вида на патронника и т.н.

в раздела за релоад има изследване на различни барути

като видяхме, че някой барути с 16ки правят по високи скорости от 18ки или барута изгаря бързо и от триенето спада скороста

или вдигаме дозата барут а скороста не се повишава, само отката и т.н.

за да се търси скорости, трябва да се подбере оптимален барут за конкретната пушка (цев, порт, буфер, пружина) ... или патрон

точно затова Геко пусна специална серия за АРки


ПП: пиша го това с желание, не са споря, а да споделя техническа информация добита от опит и минимум хиляда изстрела само за тестове, надявайки се да спестя на нови колеги лутането, като осъзнаят фундамента ;)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer