logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 06:07




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2022, 23:58       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31395
Местоположение: Sofia
T. Pavlov написа:
Цитат:
това сигурно е някаква шега?

може ли и аргументи
например по т.1. - защо желязна кутия е по добре от алумниева кутия? като АР заключва в цевта
и т.н.

Шегата е, че АР заключва в цевта.


на AR15 затвора заключва в цевта, и ще работи и с пласмасов ъпър



Изображение

https://www.pewpewtactical.com/best-ar-barrels/

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 00:05       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31395
Местоположение: Sofia
ubboto написа:
Ivo III написа:
може ли и аргументи
например по т.1. - защо желязна кутия е по добре от алумниева кутия? като АР заключва в цевта
и т.н.

Предимството на Мини-14, освен всичко останало, го посочват, че цикли безпроблемно! Докато ако имаш да изстреляш 2-3К патрона за два дни интензивно, а болта ти е "non-enhanced" (тоест "арката" ти е ширпотреба) - съветват да си носиш в раницата резервен такъв, за да можеш да си завършиш курса.


аз 1000 патрона не съм изстрелвал за ден .. защото не съм носил толкова :))
но няколко пъти по 500 и един 600-700 броя за 4-5 часа и то mil spec напушени 62грн с 900-920м/с в зависимост от гилзата
не е била чистена до около 2000 изстрела .. и не съм забелязъл, да промени поведение

колеги износиха по няколко цеви .. и нямат проблеми с затвора

но знам, че има счупени затвори и екстрактори на 5 броя АРки .. но само от Арсеналски патрони
защото им е сбъркан барута .. и започва да отваря по рано, преди да е спаднало налягането и да е отлепила стените гилзата

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 00:28       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Ivo III написа:
аз 1000 патрона не съм изстрелвал за ден .. защото не съм носил толкова )
но няколко пъти по 500 и един 600-700 броя за 4-5 часа и то mil spec напушени 62грн с 900-920м/с в зависимост от гилзата
не е била чистена до около 2000 изстрела .. и не съм забелязъл, да промени поведение


Твоята "арка" каква марка е? При читавите "арки" не се споменават за подобни проблеми, но йефтинджос "арка" с "non-enhanced bolt" я дават друга бира. Да, не е гаранция, че и йефтинджос "арка" няма да ти издържи подобно натоварване, просто споделям какво съветват хората - ако болта ти е "non-enhanced", на подобен клас да си носиш резервен такъв. Та, явно не е от "арсеналските" патрони само.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 00:34       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Ivo III написа:
T. Pavlov написа:
Цитат:
това сигурно е някаква шега?

може ли и аргументи
например по т.1. - защо желязна кутия е по добре от алумниева кутия? като АР заключва в цевта
и т.н.

Шегата е, че АР заключва в цевта.


на AR15 затвора заключва в цевта, и ще работи и с пласмасов ъпър

/

Някой, ако има желание и търпение, може да ти обясни в какво заключва затворът на АР системата, аз се предавам.

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 00:43       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31395
Местоположение: Sofia
ubboto написа:
Ivo III написа:
аз 1000 патрона не съм изстрелвал за ден .. защото не съм носил толкова )
но няколко пъти по 500 и един 600-700 броя за 4-5 часа и то mil spec напушени 62грн с 900-920м/с в зависимост от гилзата
не е била чистена до около 2000 изстрела .. и не съм забелязъл, да промени поведение


Твоята "арка" каква марка е? При читавите "арки" не се споменават за подобни проблеми, но йефтинджос "арка" с "non-enhanced bolt" я дават друга бира. Да, не е гаранция, че и йефтинджос "арка" няма да ти издържи подобно натоварване, просто споделям какво съветват хората - ако болта ти е "non-enhanced", на подобен клас да си носиш резервен такъв. Та, явно не е от "арсеналските" патрони само.


много малко АR у нас не са с MPI тестван болт (пише си го на болта)
поне в Т-Клас не съм виждал проблеми, но и се стреля със сравнително качествени патрони и предимно релоад с хубави качествени барути

в тази статия описват .. сравнително добре, газовия цикъл .. ако се опитва да извади по рано гилзата, може да се счупи болт
навсякъде пишат да се прекрати стрелба, ако се видят такива следи от опити за преждевременна екстракция
https://www.hornady.com/support/superfo ... d-firearms

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 00:46       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
T. Pavlov написа:
Някой, ако има желание и търпение, може да ти обясни в какво заключва затворът на АР системата, аз се предавам.

В "беръл екстеншъна". А има "беръл екстешън", щото рисивъра ти е от алуминий. Без "беръл екстеншън", целият рисивър трябва да ти е от стомана. Или аз поне така го разбрах.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 00:54       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31395
Местоположение: Sofia
ubboto написа:
T. Pavlov написа:
Някой, ако има желание и търпение, може да ти обясни в какво заключва затворът на АР системата, аз се предавам.

В "беръл екстеншъна". А има "беръл екстешън", щото рисивъра ти е от алуминий. Без "беръл екстеншън", целият рисивър трябва да ти е от стомана. Или аз поне така го разбрах.


така е :)
АR не е едно парче желязо както при някой цеви .. по горе си е дребнаво заяждане :)

при АК и подобни оръжия от миналото, няма как да се направят от алумин ресивърите
цевта е набита и .. сложно да се смени в домашни условия

докаро при AR .. едно менгеме, и в домашни условия се сменя цев

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 00:55       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Ivo III написа:
много малко АR у нас не са с MPI болт


Не знам американците с какви патрони стрелят, но Мини-14 го цитират, че си прави стрелянето от началото до края. Докато някоя ширпотреба "арка" като ти сдаде багажа по средата на курса - нали!

Още повече, че йефтинките "арки" целенасочено ги правят "оувъргаз", щото с тях по подразбиране ще се стреля с най-йефтинките патрони на пазара (които са underpowered), и производителят се презастрахова с малко повече газчица, за да няма после рекламации, че пушките му не работят. Това пък по-бързо издухва семерингите, болта ако ти е "non-enhanced" и пр.

И по темата, дали Мини-14 може да се сравнява с читава "арка" - за мен не, не може! Но с ширпотреба "арка", която има вероятност да ти каталяса на по-сериозно натоварване - и ти ще предпочетеш някоя по-семпла пушка, с която безпроблемно да си направиш стрелянето от началото до края.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 01:32       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31395
Местоположение: Sofia
незнам дали да пишем в тази тема
но относно овъргаз или ъндъргаз .. трябва да се уточни за кои патрони е така
защото, със слабите патрони, ще има налягане на порта в приемливи граници, докато с прилично засилени патрони става весело как излитат напред гилзите :)

най лесният чек е .. на колко часа излитат
Изображение

просто трябва да се нагласи, стига да има малко техническа грамотност
- избират се подходящи патрони
- слага се газов регулатор
- пружини, буфер
- и още ..

няма таква дето работи с една настройка на всички условия :)
казва се "прозорец" на наляганията в които ще се получи оптималното налягане на газовия порт

ето една хубава статия .. за налягане
http://www.ar15barrels.com/prod/operation.shtml
Изображение

ето типичните налягания на газовия порт
Изображение

ето и за дуал тайма - това дето е след газовия порт
https://www.guntweaks.com/mid-length-vs ... stems.html
Изображение

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 08:04       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Добро утро на всички.
Тази тема ще отиде май в насока АР 15/10 срещу М14(M1A Springfield)/ Ruger mini 14

Не съм имал никога допир нито с едното нито с другото говоря за М 14 и малкого братче, но лицно на мен М 1 много ми харесва. Да си призная честно, ако имах финасите независимо от по лошата стрелба която прави М 1 А от АР 10 бих си я купил както и АР 10.
Да някой ще каже ми архаична система за какво ти е ми нещо като за да си доставя удоволствие на душата.
Този модел страшно много го харесвам т.е. Скаута, но вярвайте бих му сложил фурнитури на JAE или на ARCHANGEL
https://www.springfield-armory.com/m1a- ... ad-rifles/

и като добавка нещо с дълга цев алпака PDT_Armataz_01_22 + пак същите фурнитури



ето ви едни за болтаци



П.П. много добре знам, че АР бие като прецизност М

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 20:55       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
ubboto написа:
T. Pavlov написа:
Някой, ако има желание и търпение, може да ти обясни в какво заключва затворът на АР системата, аз се предавам.

В "беръл екстеншъна". А има "беръл екстешън", щото рисивъра ти е от алуминий. Без "беръл екстеншън", целият рисивър трябва да ти е от стомана. Или аз поне така го разбрах.


Заключването е в екстеншъна, който, както се разбра е съвсем отделен детайл - за широко скроените разбирачи стана ясно, все пак, - не защото кутията е алуминиева, а защото е твърде нетехнологично в самата цев да се нарязват зъби, а зад тях да се дълбаят кухини, в които да преминат зъбите на затвора.

Иначе, да, цевната кутия може и да се направи и от пластмаса, както мъдро бе отбелязано по-горе, стига да сме широки и да не обръщаме внимание на някакви си има-няма 3000 градуса барутни газове, които към затвора падат дори на 900... Трябва да може и от картон да ги правят, ако има кой да им каже как да набият цевта. Или екстеншъна, де, ако сме по-дребнави.

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2022, 21:29       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Ivo III написа:
интересното за Мини 14 е, че се харесва предимно от ..


... от френската полиция, която от 40 години си я ползва, вместо да я замени с арка, може би, защото нямат т-клас, който да им я препоръча.

А министерството на правосъдието в самите щати, и то си въоръжило охраната по затворите с мини 14! Пак от 40 години... Май и там на т-клас специалистите не им се чува думата...

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Фев 2022, 00:39       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31395
Местоположение: Sofia
T. Pavlov написа:
Ivo III написа:
интересното за Мини 14 е, че се харесва предимно от ..


... от френската полиция, която от 40 години си я ползва, вместо да я замени с арка, може би, защото нямат т-клас, който да им я препоръча.

А министерството на правосъдието в самите щати, и то си въоръжило охраната по затворите с мини 14! Пак от 40 години... Май и там на т-клас специалистите не им се чува думата...


да се просълзи човек с тез мъчителни примери

... ако беше Американската армия с мини 14, и заклеймила АР15 да застанем сериозно

но френската полиция и охраната на затвори .. имат повече боен опит и знаят добре предимствата на мини14 пред ар15 и са топ стрелци

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Фев 2022, 06:05       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4035
Местоположение: Orlando, FL
Специално за САЩ където ги ползват е най-вече заради по-скромния им вид, много хора не харесват милитаристичния вид на акрите.
Благодаря, полезна беше информацията.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Фев 2022, 11:43       Заглавие:  Re: Ар-15 vs Mini-14
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
minavasht написа:
Специално за САЩ където ги ползват е най-вече заради по-скромния им вид, много хора не харесват милитаристичния вид на акрите.


Сега, ти ще кажеш дали е така, но в случая не иде реч толкова за предпочитанията на ползвателите им конкретно. Ако се моташ в двора или ти е в "тръка" "ранчо" пушка като Мини-14, някой съсед или гражданин с ярко изразени демократични и джендърски bias, е далеч по-малко вероятно същият да се обади в полицията и да съобщи за субект с "щурмово" оръжие - визирам "арките".

Бтв, ако постъпи такъв call при вас (за гражданин с "щурмово" оръжие) - имате ли процедури по изясняване на фактическата обстановка, които трябва да се следват и изпълнят?

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer