logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 16:49




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Май 2022, 16:11       Заглавие:  Съвет за първи пистолет
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Май 2022, 15:59
Мнения: 4
Здравейте,

винаги ме е влечела стрелбата и сега най-накрая се организирах и започнах организирано да се занимавам и да тренирам. Искам да попитам за съвет за първо оръжие, 9х19 като основна цел ще е да го ползвам за състезания IPSC. Като гледам има избор и малко се чудя от къде да започна в избора си?

_________________
Огнян Юскеселиев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Май 2022, 16:50       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
При заявените изисквания, изборът ти ще е основно между Glock17/19 и CZ Shadow (sp-01, 2...). Но те съветвам да хванеш в ръка и ако може да стреляш с всичко, което намериш в този калибър. Успех.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Май 2022, 19:29       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Май 2022, 15:59
Мнения: 4
Определено това е най - добрия подход (да пробвам всичко), въпроса е къде да намеря някой от оръжията. Например Shadow-a питах на едно, две стрелбища и го нямат. Иначе Glock под път и над път.

_________________
Огнян Юскеселиев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Май 2022, 19:44       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
Най-добре е да кажете и къде се намирате. Предполагам, че е София, още по-предполагам, че става дума за Лозенец, ама все пак споделете... :D

Иначе на стрелбището на ВИП-а и TheGym са добре снабдени с налични оръжия.

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Май 2022, 21:13       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Absolut написа:
CZ Shadow (sp-01, 2...).


Кое точно? :-) :-)

https://cz-usa.com/product-category/handguns/competition-handguns/

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Май 2022, 10:31       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
oyuskeseliev написа:
Определено това е най - добрия подход (да пробвам всичко), въпроса е къде да намеря някой от оръжията. Например Shadow-a питах на едно, две стрелбища и го нямат. Иначе Glock под път и над път.


Привет!
Звучи ми много познато. По информация отпреди 2 години - в София, на Герена и в RedGym имаше функциониращи ЧЗ 75. Не е същото оръжие, но ще ти даде някаква представа какво да очакваш от Shadow. Идват лято, море, в Бургас на стрелбище Аполо имаше SP01 в доста добро състояние - ако имаш път, ходи да пробваш.

След като си се ориентирал към IPSC и разпитваш за оръжие, най-вероятно си се ориентирал и към клуб, в който да се включиш. Те пък от своя страна би трябвало да се събират на тренировки, на които да се запознаеш с тях и да ти съдействат със съвети. Ако споделиш град/клуб хората ще могат да ти помогнат дори повече.

По принцип в началото оръжието не е от голямо значение. И по принцип има шампиони и с Глок и с Шадоу и със Зиг. Напрактика, обаче, 70-80% стрелят със Шадоу. Та е малко въпрос на цели и финанси, не само на анатомия. Ако се зарибиш много, може пък и да смениш и концепция и оръжие. Разрешителният режим е тромав, но все пак не се ожениш за оръжието.

Успех!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Май 2022, 20:01       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Май 2022, 15:59
Мнения: 4
hyankov написа:
По информация отпреди 2 години - в София, на Герена и в RedGym имаше функциониращи ЧЗ 75. Не е същото оръжие, но ще ти даде някаква представа какво да очакваш от Shadow.


Вече го тествах както и 75 Compact, но предположих, че има доста по - голяма разлика от Shadow-a. Определено правя по - добра група от Glock 17. Като ергономия иначе за dry fire ползвам един Glock 19 които ми ляга доста добре така че мисля той да е следвщия тест и после някой Sig.

hyankov написа:
Идват лято, море, в Бургас на стрелбище Аполо имаше SP01 в доста добро състояние - ако имаш път, ходи да пробваш.

Супер мерси за информацията определено може да съчетая море с малко стрелба :-)

Павлин Андреев написа:
Най-добре е да кажете и къде се намирате. Предполагам, че е София, още по-предполагам, че става дума за Лозенец, ама все пак споделете.


Иначе забравих да спомена, но да от София съм и вече се готвя за базово ниво СК "Левски Любители" с редовни тренировки на Герена под ръководството на Борис Райков, който ми помага супер много и съм му много признателен. Той вече ме насочи към няколко модела, но исках да питам и тук за да разбера дали ги има някъде за пробване. Честно казано като начинаещ имам чувството, че ако отида на нещо от калибъра на Shadow може пистолетът да смекчи грешки на стрелеца, в резултат на което да не ги оправя.

Поздрави,
Огнян Юскеселиев

_________________
Огнян Юскеселиев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 09:15       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Много добре си се ориентирал! Чък Борис е много добър стрелец и има страхотен подход, а и е известен като Властелина на Зиговете, така че може да черпиш информация за плюсове и минуси.

oyuskeseliev написа:
от София съм и вече се готвя за базово ниво СК "Левски Любители" с редовни тренировки на Герена

Чудесно! Още едно левскарче. Между другото клубът отскоро е преименуван на "Спортен Клуб по Динамична Стрелба Левкси", но сигурно ще мине много време преди да спрем да бъдем "аматьори" :) Като минеш изпита може да дойдеш на някоя тренировка, тъкмо ще се запознаем и ще си поговорим.

oyuskeseliev написа:
ако отида на нещо от калибъра на Shadow може пистолетът да смекчи грешки на стрелеца

Аз се занимавам с това едва от едва 2 години. В същото време почнах с Глок 17 и отскоро минах на Шадоу2, така че имам някаква база за споделяне на мнение. По отношение на конкретния спорт уменията могат да се обобщят в няколко категории - безопасност (най-най-важното), работа с оръжието (хват, мерна картина, работа със спусък, контрол, транзиции, презареждане), движение, планиране на сцени и съзтезателна психика. Както и сам се досещаш, оръжието има отношение към много малка част от уменията, които ти трябват - работа със спусък, контрол и донякъде презареждане. Може да спокойно да хванеш Глок 17 и да напреднеш изключително много. Но този спорт напомня донякъде на формула 1, резултатите са близки. Всяка десета и всяка точка е от значение. Предполагам затова и мнозинството ползват Шадоу/2, защото оръжията са мислени и оптимизирани именно за тази задача.
Колкото до замазването - не бих казал. Железен пищов винаги ще е по-лесен за контрол от пластмасов, което не значи че трябва да охлабваш хвата. Колкото до спусъка. Според мен ЧЗ (а следвайки логиката и всеки ДА/СА пищов) са по-трудни за усвояване от кой да е страйкър, просто защото имаш две неща за учене. А и тук вече анатомията има много голямо значение и трябв да се пипне с твоите ръце. Чисто като техника на спускане, не бих казал, че има нещо за трансфериране (съответно замазване) от едната система към другата. И двете си искат правилна и съзантелна тренировка, докато не стане подсъзнателно. Личен пример - след месеци сухи/мокри тренировки единствено с ЧЗ ми се подобри работата със спусък на Глока основно заради фокуса върху хвата и пръста на спусъка.

И за обощение - по много менения, които съм изчел, има две школи:
1. Взимаш нещо евтинко и лесно за подръжка (Глок 17/34) и се пускай по пързалката. След някоя и друга година, ще си напреднал, ориентирал и може да смениш платформата.
2. Така и така повечето пари ще ги пръснеш по муниции и тренировки, вземи си конкурентноспособно оръжие от самото начало и се пускай по пързалката.

Грешна стратегия според мен няма. Аз лично минах от 1 към 2. Почнах без спортни амбиции, но това бързо се промени, а съзнанието ми беше постоянно ангажирано с това до каква степен оръжието ме спира и до каква уменията ми. Много рядко е оръжието, но поне си освободих мисълта. А има и един важен и силно субективен момент - ако те кефи даден пистолет, ще тренираш повече с него и по-ефективно. Звучи повърхностно и сигурно е така, но не е за подценяване. Помисли си също така за оптикс реди вариант, дори да не ти е на дневен ред. Бързомерците дават изключително много (и не замазват, даже напротив) и ще е хубаво да си я имаш тази врата отворена.

Успех!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 10:18       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
hyankov написа:
И за обощение - по много менения, които съм изчел, има две школи:
1. Взимаш нещо евтинко и лесно за подръжка (Глок 17/34) и се пускай по пързалката. След някоя и друга година, ще си напреднал, ориентирал и може да смениш платформата.
2. Така и така повечето пари ще ги пръснеш по муниции и тренировки, вземи си конкурентноспособно оръжие от самото начало и се пускай по пързалката.

Моите 2 ст. по въпроса: Глок си иска стискане, съответно здрави ръчички. Като ти покаже инструкторът как правилно да си хванеш пищова, пробвай един "Бил Дрил" със стоков Глок. Преди много години, с Глок 31: https://www.youtube.com/watch?v=CQsRtAnQZv4

Ако има събрани попадения за добро време - супер, но в случая бих препоръчал първо да се гледа друго - дали започваш и завършваш стрелянето си с един и същи хват. Ако правиш всичко както трябва, но хватът все пак ти се размества (дланта да поддържащата ръка ти се изхулва надолу) - за мен това е показател, че Глок не е за този човек. Момчета една година се мъчиха, и пак не им се получава, а други, за три-четири тренировки - си бетонират хвата (спортисти това).

Та, има ли смисъл с години да се мъчиш, да губиш време и да даваш пари за муниции, без да постигнеш в крайна сметка желания резултат?! За мен лично - не!

Пълни глупости са също така, всичкото Глок да се слага под един общ знаменател, когато иде реч за възможност за контролиране - 19-та скача повече от 17-та, а 17-та скача повече от 34-та. Освен това, за спортен пищов ти трябва по-голям "sight radius" или разстояние между мерник и мушка, ерго 19-та отпада по подразбиране. Та ако ще е 9 мм Глок за спортни цели - 34-ка определено! 17-та ти е компромисен вариант (става за всичко, но не е най-добрият вариант за нищо конкретно).

Ако ще е Зиг - само такъв като на Борката! Всичко останало - не!

Новите полимерки на ЧЗ, Валтер, Хеклер и пр. - смесени чувства, бих пропуснал.

С "Шадоу-2", специално за спорт - няма как да сбъркаш! Проблемът с него идва, ако искаш същото оръжие да си го носиш и за самоотбрана. Тогава вече мислиш за компромисен вариант, но стигне ли се до правенето на компромиси - нали!

Лично мнение на база дългогодишен опит, с което не ангажирам никого с нищо! А и в крайна сметка съм забелязал, че има хора, които обичат да търсят себе си посредством тези неща - да пробва всичко сам, и да стигне по емпиричен път до истината. Ако имаш излишно време и пари - окей! Но ако търсиш "шорткът" към успеха - определени неща вече се знаят, като същите не подлежат на съмнение или обсъждане.

Та, какъвто и да е изборът на колегата - успех от мен! :armed:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 10:52       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Да го онагледя визуално: ако след няколко месеца тренировки правиш всичко както трябва, но пак се наблюдава това със стоков Глок (17-ка Ген.3 в случая): https://www.facebook.com/1184476392/vid ... 4490522791

За мен това е показател за преосмисляне на концепциите. Да, с шкурки по дръжката за по-добър грип, тунинг на самия пищов в комбинация с подбрани релоуди - окей, може да се пробва!

В крайна сметка, попаденията и показанията от таймера на база конкретни наложени упражнения, където се търси комбинация между време и точност - винаги имат последната дума по казуса.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 11:24       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
ubboto е един от не многото пишещи хора във форума, от които може да черпиш много информация и вдъхновение. Споделям почти всичко написано - оптиано и осмислено и от мен самия. "шорткът", макар и в кавички, не звучи много на място. Всъщност подобно на всяко знание - можеш да почнеш сам, от нулата и да стигнеш донякъде, или да стъпиш на съществуващото знание и да го доразвиеш. Както е казал Нютон:

Цитат:
Ако виждах по-далеч от другите, то е защото стоях на раменете на гиганти.


Само смени "виждах по-далеч" със "стрелях по-бързо и по-точно" :)

Ангеле, ако позволиш един въпрос във връзка с това, понеже аз съм в режим на постоянен анализ на фундаментите.
ubboto написа:
Ако правиш всичко както трябва, но хватът все пак ти се размества

Това не значи ли, че нещо не прави както трябва? Ако анатомично няма пречки да направи добър хват, олабването по време на стрелба не е ли проблем с физиката или с главата или и с двете? Това, което съм забелязал при мен е следното - при стрелба много лесно се разсейвам. Експлозии пред лицето ми, попадения, таймер, точки и въпреки, че съм започнал с добър хват - лявата почва да отпуска, дясната почва да стиска повече от полезното. Без значение от платформа. Упражнения насочени към подобряване на мускулатурата за хват, както и акцент върху хвата при сухи при мен дават положителен резултат. Но това, което най-много ми помага е фокус върху тялото при всеки изстрел - да си усещам и осмислям всяка ръка какво прави в момента, както и най-важният пръст. Само тогава хватът си остава хват, а попаденията и таймера го повърждават. Та, понеже наблюдавам тези явления само по себе си, но и при двете платформи, питам за твоят опит. Мерси!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 11:49       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
hyankov написа:
Това не значи ли, че нещо не прави както трябва?

Не! Както споменах по-горе, Глок (както всяка друга полимерка) си иска стискане, за да ти се получат нещата - ерго, здрави ръчички. Зиг-а като на Борката (P 320 X-5) е първата полимерка, която хващам и ми залепва ръцете, без да се налага да я стискам силно отвсякъде (същата си е сравнително нова концпеция, де).

ИТ-та примерно, които нямат генетично заложен силен хват, и до момента са тренирали предимно и само с мишката - ако ще е Глок, да ходят направо на 34-ка (другото няма смисъл). Един колега оттук, и той първо си взе 19-ка, помъчи се известно време, и по емпиричен път кандиса на 34-ка.

За хвата вече, за да ти се получи както трябва, трябва да го формираш правилно (to marry the grip), както казват братята американци. Опитах се да го обясня тук как се прави: https://www.youtube.com/watch?v=6sykIOwaj2c

Щото ако останат въздушни джобове между длани и дръжка - колкото и силно да стискаш, не се ли уплътнил отвсякъде всичко - пищовът пак ще ти се мести в ръцете.

Всичките тези драми с Глока - при спортните метални пищови са ти сведени до минимум. А и замисли се, защо почти всички наложени пищови за спорт са ти метални и пълноразмерни?! И ако гониш резултати, има ли смисъл да се мъчиш с полимерки?! За ежедневно носене и самоотбрана вече - концепциите идват коренно различни.

Така че първият въпрос за първия пищов, който човек трябва да си зададе, е следният: "За какво приоритетно ще го ползвам?" И тук няма универсален туул, като за всяка работа - си трябва различно оръжие, няма как! Но ако на първо време ще е един пищов за всичко - на база приоритетите се разглеждат и компромисните варианти.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 12:58       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Аз преди време си взех Шадоу 2 от снимка където се казва, без да го бях пипал. Стрелях известно време така, хората му се кефеха, готин пистолет.
После се случи, че имах втори пищов (P10-C), един ден реших да ги сравня в директна битка в моите ръце и ... ми аз стрелям по-добре (и се чувствам по-комфортно) с полимерния.
Шадоу-а ми беше тежък, П10 ми лепна по-добре на рЪките и цялостното ми усещане и резултати бяха по-добри с пластмасовото ЧЗ...
И така продадох Шаоудката и взех П10-Ф, още съм доволен от избора. :-)

После продаох C-то и взех 43х за носене, че ми ръбеше. :)
И в крайна сметка имах 2 оръжия, които замених с други две.. ама след като имах време да разбера кое ми допада най-много.
Та едно ходене и обарване на Шадоу и Глок на стрелбище съвсем няма да е достатъчно за да си избере оптималния пищак.
Но така или иначе ако вземе нещо популярно, после смяната му ще е доста лесна ако се наложи.
Тъй че правилен избор според мен няма.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 14:42       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
То че няма да е достатъчно, няма. И че ще смени няколко оръжия, ако му стигне мерака, също. Ама срокът за джиросване на разрешителното е три месеца. Та по-добре да се концентрира върху масово използваните бангии в състезания.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Май 2022, 16:08       Заглавие:  Re: Съвет за първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
oyuskeseliev написа:
Здравейте,



Здравей oyuskeseliev@!
И добре дошъл във форума ни :tu: !
Колегите са ти дали доста съвети - прочети ги, осмисли ги и ги пробвай!
Това което аз мога да добавя - можеш да станеш по-силен във хвата на ръцете, в рамената, торса и т.н.
Но, не мой получиш по-дълги пръсти, тесни или широки длани, примерно.
Поради тази причина - вземи и пробвай всички възможни пощови - кой и как ти пасва в дланта, на ръката.
На кой от пищовите стигаш и работиш безпроблемно (без да променяш хвата) със затворна задръжка, предпазител (ако има такъв), бутон за освобождаванена пълнителя. Ако имаш големи фаланги на палците на ръката - глока може да ги "хапе" и е добре да мислиш за железен пищов с бивъртейл, гарантиращ ти безопасен дълбок хват.
Всичко е много персонално.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 23 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer