logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:43




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2022, 13:52       Заглавие:  Крив мерник?
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Дек 2018, 13:31
Мнения: 12
Здравейте.

Днес си закупих първото оръжие - CZ 75 Sp-01 Shadow . До сега не съм притежавал лично оръжие и единствения ми досег с оръжия е бил на стрелбищата, където не съм имал време да ги оглеждам в особени детайли.
След като закупих оръжието чисто ново днес, едно нещо ми направи впечатление след като се прибрах вкъщи.
Мерникът е позициониран повече на една страна, а не е в иделания ценътр. Нямам представа дали това е недобре свършена работа от човека, който го е сглабял или пък е просто настройка и трябва да е така. Не съм го прострелвал още, тъй като те първа ще го нося в СДВР и ще чакам разрешителното за носене, та ако междувременно някой от вас можеда ми помогне с информация или мнение, ще го гценя.
Прилагам и снимка на кривия, според мен, мерник:


Прикачени файлове:
IMG_3659.jpeg
IMG_3659.jpeg [ 97.03 KiB | Прегледано 4836 пъти ]
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2022, 14:00       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Имаш май към седмица, преди да го носиш в КОС. Може да минеш през стрелбище, да видиш как стреля (с парони на стрелбището!!!). Ако само е разместен мерника, напр.при падане, всеки оръжейник ще ти го оправи, като му занесеш отстреляна мишена, на 25м, с групирани попадения. Но ако някое чешко пиянде си е оставило ръцете в завода, ще е кофти. Най-вече, защото разрешителното ти вече е попълнено и поправки върху него ще са крайно нежелателни. Но, все пак, ще е добре да го разбереш сега, преди КОС да са ти издали документа за съхранение и носене, отколкото после да се чудиш как да ремонтираш. И не се шашкай много, 95% вероятност, че всичко си му е наред на оръжието. Просто се увери, за да ти е спокойно на тебе.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2022, 14:11       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Дек 2018, 13:31
Мнения: 12
Имам 7 дни да го занеса за прострелка, да. Но освен, ако аз не пропускам нещо, не мога да ида до стрелбището, защото нямам документ за носене и не мога да занеса пистолета до там... :punch:
И каква е разликата между разместен мерник и някой да си е оставил ръцете? Не е ли и в двата случая един и същ крайния резултат - крив мерник, който лесно може да се коригира с винта?

извинявам се много за лаишките въпроси :stres:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2022, 15:34       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 15:43
Мнения: 994
Преди години прострелвах пистолет немска направа на приятел . За да го докарам да бие точно по направление, мерника отиде, като твоя доста на страни. Според мен първо трябва да простреляш своя и да видиш как стоят нещата. Може да е резултат от прострелване за да го докарат до норми. Може да е от удар при манипулации след това. Ако е направено при прострелка, причините може да са в допуски при производството. Например не навреме направена регулировка на металообработваща машина.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2022, 16:51       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Не се шашкай, бро, ето го и мерникът на личния ми Глок (абстрахирай се от факта, че вече прилича на гъз - оръжието си е простреляно доста точно и прецизно).

Изображение


Като си носиш пищова на прострелка, помоли ги да ти го вземат с куфарчето (почерпи ги даже), щото тогава може да ти го върнат одраскан, ако го лашкат в кутия с още десетина пищова (преди 15 години, така ми върнаха моята "шадоука" от прострелката - одраскана).

Мерникът иначе се фиксира по мушката, така че лично за мен - нещата на 99,9% са си окей! А и да не са - се оправят много бързо и лесно.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2022, 17:08       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Аз също мисля че не трябва да го пипаш, според мене пищова е прострелян вече фабрично, мерника не е задължително да е центриран точно в средата на блока.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Май 2022, 21:30       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
+1 за горните две мнения. Занеси го спокойно в КОС-а, като ти го върнат, отиди до стрелбището и ще се убедиш сам, че няма от какво да се притесняваш! Мерника да е в центъра на блока е идеалния вариант, но съвсем не е задължително. Тук проблема е по-скоро, че ще те дразни визуално а не, че има проблем с пистолета.

Sent from OnePlus 7Т

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 08:19       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Дек 2018, 13:31
Мнения: 12
Благодаря за мненията, пичове.
Вчера се порових и попаднах на доста подобни теми:
https://www.calguns.net/calgunforum/sho ... ?t=1473728

Разбрах, че е често срещано и в рамките на нормалното. Радвам се и че не се поддадох на първоначалното си желание да развия винта и да го центрирам ръчно :D . Че то се оказа, че се ползвали специални инструменти за центриране, ама лаик като мен от къде да знае PDT_Armataz_01_26

Днес ще го нося за прострелка направо в СДВР и първоначалната ми идея беше да го занеса с куфарчето, да. И то защото, по спомени от курса (2018 го карах), ми се струва, че трябваше да се пренася заключен (демек да взема едно малко катинарче за фабричната му кутия, която си има дупки за такова). Но вчера прегледах целия ЗОБВВПИ наново и не открих никъде подобно нещо :punch:

Явно бая литература за техническа поддръжка и законови разпоредби ще трябва да изчета за да съм адекватен


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 10:35       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
kempa написа:
Днес ще го нося за прострелка направо в СДВР и първоначалната ми идея беше да го занеса с куфарчето, да. И то защото, по спомени от курса (2018 го карах), ми се струва, че трябваше да се пренася заключен (демек да взема едно малко катинарче за фабричната му кутия, която си има дупки за такова). Но вчера прегледах целия ЗОБВВПИ наново и не открих никъде подобно нещо
Хубаво ми стана като прочетох това в цитата. Много похвално е, че си се сетил да прочетеш какво пише (или не пише) в закона, при това сега действащия. За съжаление при провеждането на тези курсове наред с полезната информация масово и повсеместно се преподават такива простотии, че ако имах коса на темето си - гаранция щеше да настръхне.
И съвсем правилно си установил, че за пренасяне на ОО за самоотбрана липсват изрични указания. Такива има единствено за ОО за ловни и спортни цели и те се съдържат в чл. 96, ал. 4, който гласи: "Лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за ловни или спортни цели, пренасят огнестрелното оръжие без поставени в него или в зарядното устройство боеприпаси, а барута и капсулите по чл. 6, ал. 5, т. 1 и 2 - разделно. Оръжието се пренася в затворен транспортен куфар. Дългоцевното оръжие може да се пренася и в калъф със заключващо устройство на спусъка."

От друга страна ако вземем съвсем да задълбаем, то твоето ОО е в едно висящо от законова гледна точка положение: все още не е за самоотбрана, защото нямаш разрешение за носене за самоотбрана. Не е и на никакъв друг режим. Имаш единствено разрешение за придобиване, което предполага в добавка пренасяне и съхранение. Толкова. По аргумент за противното от липсата на разрешение за носене на ОО за самоотбрана следва според мен да се приеме, че следва да го пренасяш по правилата за спортното и ловното ОО, доколкото няма други указания.

Отделно от правната рамка на нещата колегата ubboto ти даде съвсем реални и житейски издържани аргументи в полза на куфарчето с оглед запазване на добрия външен вид на ОО-то и опазването на неговата цялост.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 11:50       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Дек 2018, 13:31
Мнения: 12
Аа, то това за заключването може да не са ми го казали на курса, а да е само в моята глава, както се оказва :happy:

Но, да, и аз установих, че в момента попадам малко извън закона и не намерих конкретни правила за пренасяне.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 12:48       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
JDredd написа:
Дългоцевното оръжие може да се пренася и в калъф със заключващо устройство на спусъка."


Не е по темата и извинения за това, но да попитам все пак?

Пушка, разглобена на две в калъф.

Цев отделно, приклад отделно.

Трябва ли да има заключващо устройство?
А ако трябва, какъв е смисъла от ключ на скобата и спусъка, ако цевта е отделно от приклада?
Сега се замислих.
Има ли уточнение в закона?

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 13:10       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Online

Регистриран на: 02 Фев 2010, 20:12
Мнения: 564
Местоположение: София
kanartikin написа:
Пушка, разглобена на две в калъф.

Цев отделно, приклад отделно.

Трябва ли да има заключващо устройство?


Задължително.

чл. 96, ал. 4, който гласи: "Лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за ловни или спортни цели, пренасят огнестрелното оръжие без поставени в него или в зарядното устройство боеприпаси, а барута и капсулите по чл. 6, ал. 5, т. 1 и 2 - разделно. Оръжието се пренася в затворен транспортен куфар. Дългоцевното оръжие може да се пренася и в калъф със заключващо устройство на спусъка."


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 21:48       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Да, така е. Разглобена, сглобена - все тая: щом си избрал да е в калъф, значи трябва да има и заключващо у-во на спусъка.
Даже по нашия край доста ловци изгоряха по тоя текст.

Смисъл и логика не търси, защото такива няма. Добрата новина е, че никъде не пише къде трябва да се пази ключа :armed:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Май 2022, 14:37       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
JDredd написа:
Добрата новина е, че никъде не пише къде трябва да се пази ключа

Дред, учудваш ме!За какво ти е ключ?

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Май 2022, 16:55       Заглавие:  Re: Крив мерник?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Именно, именно - никой не говори за ключ.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer