logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 11:32




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 229 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 21:13       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1082
Местоположение: Въъъййй....маняк!
zlost написа:
delf написа:
Ако си се спрял на глок, в зависимост от големината на ръцете ти или 34, ако са по големи, или 19 ако са по малки.
Всичко друго е компромис.
17ката е стандарт, но при положение че има 34 е неоправдано да вземеш 17.
Залагаш на женския принцип - по-дълго, по-добре.... PDT_Armataz_01_22
19ка и производни.....
Доста по голям и рязък откат, по труден контрол на оръжието. Но ако ти пасва на ръцете...това е пистолета.
Просто прецени според големината но ръцете си.
Успех!

:D Жените са умни, какво щяхме да правим без тях :D Ще пробвам 17/19/45 и ако някъде намеря да има наличен 34

Добавям, в контекста на последния отговор на Абсолют, че 5 години стрелях със 17ка на шир потреба. Яко ми пасна изначално, по бързо се хваща мерна линия от 34ка, повече скача за съжаление от 34ката.
Дето се казва, пълно щастие няма.
Но по отношение на 34, при мен има нещо ексраординари.....
Куууллл фактора си казва думата. Факта, че имаш едно оръжие не е за пренебрегване.
Даже хич.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 21:31       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
zlost написа:
Ако реша да е Глок - към 3та /доколкото ги има/, 4та или 5та генерация да се насоча? Или има разлика, ако е 17/19/34/45?

Ако ще е чисто нов пищов - само 5-та генерация! Да си вземеш чисто нова "тройка", значи да се набиеш в старите концепции в комбинация с новото качество, което е под всякаква критика! Че познавам и хора с "тройка" от магазина. :punch:

"Тройка" от старото производство (19/ 17/ 34) - да! "Четворка" до 2015 г. на разумен настрел (под 10К) - също да! От магазина сега обаче - само Ген.5!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 21:45       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2810
ubboto написа:
"Тройка" от старото производство (19/ 17/ 34) - да! "Четворка" до 2015 г. на разумен настрел (под 10К) - също да! От магазина сега обаче - само Ген.5!

+1

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 22:02       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
zlost написа:
Или има разлика, ако е 17/19/34/45?

Колкото е по-дълъг блока, толкова по-малко се усеща отката. И, нормално - представи си осканалната линия на оръжието като един лост. Колкото по-къс е лоста, толкова повече сила и вибрациии ще влизат в дръжката на пищова - и обратно!

В този ред на мисли, с 34-ка се стреля по-добре от 17-ка, а с 17-ка се стреля по-добре от 19-ка. 45-цата в общи линии е с дръжка на 17-ка и с блок на 19-ка (образно казано), за стреляне е по-добре от 19-ката, но отстъпва на 17-ката.

17-ката в общи линии става за всичко, но не е най-добрият вариант за нищо конкретно - нито за носене като размери, нито за стреляне. Ако ще носиш пищова ежедневно за самоохрана - 45-цата е много добър вариант!

Има и друго, т.нар. "sight radius" - или разстоянието между мерника и мушката. Колкото е по-голямо това разстояние, толкова по-добре! С 19-ката по малки цели на големи за пищов дистанции - требе да ходиш на бързомер, щото същата в един момент почва да издиша именно заради по-късия си "sight radius". А и 45-цата до голяма степен обезсмисли 19-ката като концепция.

Новите 34-ки Ген.4 са щета, за Ген.5 нямам преки лични наблюдения, но и там - Ген.3/ 4 от старото производство, или ген. 5. Новото всичко ти е по MIM (Metal Injection Molding) технологията (разбирай, на 2К изстрела ударника ти се износва като след 20К на по-старото производство, което е фреза), шупли отделно могат да се наблюдават и с невъоръжено око. Просто това от MIM-а, което излиза малко или повече брак (с повече шупли) - пътува към пазари като нашия. А на Ген.5 поне ударника конструктивно ти е по-масивен - да издържи MIM-а, най-вероятно.

"Хеклер", колкото и да ги недолюбвам като концепция - гаче държат най-високо качество от ширпотребите. Другата ти опция е къстъм пищов изцяло от фрезована стомана - там само сменяш пружинки и си свиркаш, но и цената на този кеф вече е друга.

Не залагам изцяло на 3-ка от старото производство, щото с всяка следваща генерация - "глоците" стават по-shooter friendly - факт! Като тук вече ти си знаеш колко мислиш да стреляш - ако ще въртиш до около 5-7К патрона на година, Ген.5 за мен би бил по-добрият вариант.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 22:42       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Юни 2022, 23:52
Мнения: 105
Разбрах! Ген. 5, ако е от магазина. И за моите нужди, т.е. без ежедневно носене за самоохрана и повече стрелба на стрелбище /не повече от 3500-4000 патрона на година/ - 17 или 34, а ако все пак реша за ежедневно носене - 45?
Питам само от любопитство - какви са опциите за къстъм пистолет, каква би била цената и възможността да се намери/направи в България?
Разбрах и за Хеклер, но да попитам все пак за мнението ти за USP.
И последно- това, което написах за включване в графика за септември беше напълно сериозно. Може и на ЛС :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 23:27       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5271
Местоположение: София
Сега остава да решиш какво ще стреляш. Защото ако стреляш по хартия в коридор, по-дългата мерна линия е за предпочитане. Но ако ще практикуваш IPSC, правилникът налага ограничения...
Относно home defence, споменат в стартовия пост, бих предложил да се прегледа и тази тема:
https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php? ... 589b1bddca
за да няма после
Изображение

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 23:29       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Както винаги, Геле се включва в разговора със кратки и обосновани съвети, и което е по-важно, съвети от личен опит.
Тоя форум има нужда от “лайк” бутон.
Благодаря за сбитата информация батка ! :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 23:32       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
zlost написа:
Разбрах! Ген. 5, ако е от магазина. И за моите нужди, т.е. без ежедневно носене за самоохрана и повече стрелба на стрелбище /не повече от 3500-4000 патрона на година/ - 17 или 34, а ако все пак реша за ежедневно носене - 45?
Питам само от любопитство - какви са опциите за къстъм пистолет, каква би била цената и възможността да се намери/направи в България?
Разбрах и за Хеклер, но да попитам все пак за мнението ти за USP.
И последно- това, което написах за включване в графика за септември беше напълно сериозно. Може и на ЛС :-)

Е, не така, не приемай думите ми като такива на последна инстанция! Щом мнението е субективно, винаги я има вероятността за разминаване с истината, така че - просто още една гледна точка по въпроса, нищУ повече!

"Хеклерите" мен лично не ме кефят, но на стрелковите стандарти, които се занимавах преди време да стрелям и споделям и тук - съфорумеца tsb с неговия "хеклер", по спомени (в .45 ACP, ако не се лъжа) - стреляше страхотно! А пред таймера и попаденията - и аз мога само да замълча! VP9 и P30 конкретно въобще не ми харесват, но и това е субективно в крайна сметка!

С къстъм фрезованите пищови, във форума има хора с доста по-голям личен опит - по-добре те да вземат отношение по темата, ако желаят. Не че нямам мнение по въпроса, но някой като moderna тук би се изказал далеч по-компетентно от мене.

Опознавателно-неангажираща стрелбичка не съм отказал на никого, така че и това ще го направим. Колегите по-назад иначе ти дадоха добри съвети - не се ограничавай само с един инструктор! От всеки може да се научи нещо ново и полезно. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юли 2022, 23:51       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Юни 2022, 23:52
Мнения: 105
Благодаря! Ще стрелям по хартия в коридор :-) Нямам амбиции в посока IPSC.
Наясно съм с home defence. Не случайно написах в първоначалния си пост, че знам, че в България такова животно като неизбежна отбрана и крайна нужда няма :-) Наясно съм и със съдебната практика по въпроса. Затова и защитата, която съм имал предвид е - вкъщи и на вилата, т,е. в две затворени пространства при непосредствена заплаха за здравето и живота ми и това на семейството ми. Няма да съм по цял ден и навсякъде с оръжие. Работата ми не го изисква и нямам нужда от такъв тип защита. На последно място - днес на вилата се появи едно агресивно куче. Не реагира на виковете, нито на псуването по него, но като му показах тоягата, много бързо и правилно ме разбра и подвиквайки опашка се изнесе за норматив. Има и други начини и степени за въздействие и това целя, а не афектен директен изстрел в нападателя. Абе, да не се налага да стигаме дотам :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2022, 00:04       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Юни 2022, 23:52
Мнения: 105
ubboto написа:
zlost написа:
Разбрах! Ген. 5, ако е от магазина. И за моите нужди, т.е. без ежедневно носене за самоохрана и повече стрелба на стрелбище /не повече от 3500-4000 патрона на година/ - 17 или 34, а ако все пак реша за ежедневно носене - 45?
Питам само от любопитство - какви са опциите за къстъм пистолет, каква би била цената и възможността да се намери/направи в България?
Разбрах и за Хеклер, но да попитам все пак за мнението ти за USP.
И последно- това, което написах за включване в графика за септември беше напълно сериозно. Може и на ЛС :-)

Е, не така, не приемай думите ми като такива на последна инстанция! Щом мнението е субективно, винаги я има вероятността за разминаване с истината, така че - просто още една гледна точка по въпроса, нищУ повече!

"Хеклерите" мен лично не ме кефят, но на стрелковите стандарти, които се занимавах преди време да стрелям и споделям и тук - съфорумеца tsb с неговия "хеклер", по спомени (в .45 ACP, ако не се лъжа) - стреляше страхотно! А пред таймера и попаденията - и аз мога само да замълча! VP9 и P30 конкретно въобще не ми харесват, но и това е субективно в крайна сметка!

С къстъм фрезованите пищови, във форума има хора с доста по-голям личен опит - по-добре те да вземат отношение по темата, ако желаят. Не че нямам мнение по въпроса, но някой като moderna тук би се изказал далеч по-компетентно от мене.

Опознавателно-неангажираща стрелбичка не съм отказал на никого, така че и това ще го направим. Колегите по-назад иначе ти дадоха добри съвети - не се ограничавай само с един инструктор! От всеки може да се научи нещо ново и полезно. :-)

Не, не приемам думите ти като последна инстанция :-) Просто се препокриват до голяма степен до вътрешното ми усещане за нещата и до това, което съм чел и гледал по въпроса. Ще пробвам всичко харесано още няколко пъти и то ще си покаже.
За Хеклерите питам, защото от всичко което ми мина през ръцете, Хеклер USP най-добре ми легна в ръката и всичко беше перфектно- хват, спусък /и на DA и на SA/, предпазител, но това беше просто проба, та затова питам.
Да сме живи и здрави, ще направим Опознавателно-неангажираща стрелбичка като му дойде времето :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2022, 00:20       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
zlost написа:
Ще пробвам всичко харесано още няколко пъти и то ще си покаже.

Не се самозаблуждавай!
Със пробвания, няма да стане!
След 1 или 2г. стреляне под давление, отговорът, ще дойде сам и ще бъде твоят отговор.

Сега, ако не си стрелял, ще си останеш само с пробите и ""чувствата"".
Стреляй една или две години и ще имаш своят отговор, а не на който и да е от нас!

zlost написа:
За Хеклерите питам, защото от всичко което ми мина през ръцете, Хеклер USP най-добре ми легна в ръката и всичко беше перфектно- хват, спусък /и на DA и на SA/, предпазител, но това беше просто проба, та затова питам.

Ами, то голяма степен зависи от ръцете/ръката ти!
Твоята ръка, а не моята или на някой от колегите тук!
Субективно е!

zlost написа:
препокриват до голяма степен до вътрешното ми усещане за нещата и до това, което съм чел и гледал по въпроса.

Вътрешно усещане имат момичетата, а със четене и гледане, няма да стане.
Иди при можещ да стреля и вземи знание от него...и стреляй, спазвайки и следвайки техниката на учителя!
...и ще намериш отговора си сам!!!

Аз, съм последният човек, който може да дава ум тук!!!
Но все пак, ако има значение, мисля, че това е пътят!

Намери сам, твоят пистолет!

Другото, е субективни гледни точки!
Успех!!!

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2022, 00:26       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
zlost написа:
За Хеклерите питам, защото от всичко което ми мина през ръцете, Хеклер USP най-добре ми легна в ръката и всичко беше перфектно- хват, спусък /и на DA и на SA/, предпазител, но това беше просто проба, та затова питам.

То в ръката и да стои добре, пробвай как субективно ще усетиш отката, дали няма прекомерно да ти скача мерната линия и пр. "Полимерният страйкър" се наложи почти навсякъде като работна/ служебна концепция (нещо, което ги пишем от 10 години) - ФБР, Сикрет Сървис и кой ли още не - в последните години всичко мина на 9мм Глок. Причините за това са ясни, но не е за това темата. СА/ДА пищови с открит чук останаха предимно и само за спорт (пак по обясними причини).

Но така, както ги излагаш нещата, на тебе ти трябва пищов, който като му натиснеш спусъка - отпреде да изфърчи костилката. Щом не ти трябва за работен и няма да го изцеждаш докрай като възможности - каквото ти легне на сърце, и ти е по джоба! PDT_Armataz_01_22 Демек, можеш да си го позволиш този лукс.

Единственото задължително нещо като за първи пищов са МЕРКИТЕ ЗА БЕЗОПАСНОСТ, за да си безопасен както за себе си, така и за околните. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2022, 00:39       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Юни 2022, 23:52
Мнения: 105
Благодаря! Ще пиша, ако има развитие. Ще се радвам, ако ме насочите към инструктор/клуб за гр. София за последващо обучение след сдобиването. Може и на лс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2022, 08:53       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5471
ubboto написа:
Да си вземеш чисто нова "тройка", значи да се набиеш в старите концепции в комбинация с новото качество, което е под всякаква критика! Че познавам и хора с "тройка" от магазина.
Геле, я да видим правилно ли те разбрах: новите тройки в магазина не са останки от партиди, произведени в доброто старо време със старите технологии, а са правени сега с MIM и всички останали хитрини, наред с Ген. 5, така ли?

zlost написа:
да попитам все пак за мнението ти за USP
Въпросът не е към мен, но да хвърля моите 2 ст.: в динамична стрелба преди 15-тина години имаше една дузина USP-та, но в рамките на 3-5 години окапаха до 0. И повече никой не се появи с USP. Проблемите им бяха идентични: засечки без очевидна причина - няма нищо счупено, износено, разместено, халабаво и прочие. Патроните - фабрични. Отделно от това пълнителите за ХиК са доста по-скъпи от на останалите масови брандове, а за достъпността до резервните им части народът е създал песента "Мъко моя ненагледна".

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юли 2022, 09:18       Заглавие:  Re: Отново съвет за избор на първи пистолет
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Според мен,не е почтенно глокаджии да дават съвет за купуване на Глок. Глокаджиите са като секта. Тяхната Вяра е правилна, другите са еретици.
За да стреляш с Глок са необходими специални изисквания. Ръцете ти да са с подходящ размер, физическата подготовка е важна и е необходим съответния манталитет. Трябва да си старателен, отговорен и внимателен. Глока грешки не прощава. Боб Вогел, като хване 34-ката ,тя не се вижда. Гледам клипове на @ubboto и Скот Джедлински, е, ми те са по 100 кила и само мускули.
Сега, Глока бил най- масовия пищов. Масов е ,при цена на търговете по 70 долара как няма да е масов. За рекламите по филмите да не говорим. Глока е един силно рекламиран пищов, като качеството му отдавна не е такова, каквото беше.
Що никой не казва, че да се научиш да стреляш с Глок трябва да изгърмиш поне 5 хил. патрона сам или поне 1000 с Учител. То, това са пак пари.
Аз познавам около 20 глокаджии в България и от тях само 5 могат да стрелят. Трима познавам лично, на двама съм гледал клипове. Познавам 10 с CZ P10 и от тях 9 могат да стрелят. Познавам 5 с Гранд Пауер и петимата могат да стрелят, но в никой случай не го препоръчвам. От 20 с Шадоуки 20 могат да стрелят. С Танфолио всеки може.Проверявано е многократно.
Да се дава съвет на нов колега, избери си каквото ти легне в ръката пак, мисля не е правилно. Аз, като съм имал повече от 10 пищова, като хвана Валтер в магазин ми идва да си го купя веднага. Валтера ми е удобен, изпипан, пластмасата му качествена..., добре, че съм стрелял с няколко Валтера и съм се опазил от тази грешка. Същата работа със Зигове, Щаери, Берети и други. На пипане и гледане са хубави.
След толкова писане, моят съвет днес е, CZ P10. По-добре F, отколкото C.
Тук не обсъждаме,че пищова бил за самоохрана. Досега никой, никъде не се самоопазил с пищов. Пищов се купува за кеф и за стреляне. Не казвам гърмене. Глок гърми всеки път, но стрелбата е трудна и кефа е съмнителен.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 229 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer