logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 09:13




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2022, 19:05       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2007, 18:58
Мнения: 283
MolonLabe написа:
.........................................................
Второ - този патрон по признание на оръжейници остава един от най-добрите междинни калибри, по-добър от 5,56х45 НАТО особено при бой в населени места.

Това абсолютно не е вярно и се учудвам, че изобщо се коментира във форума! 5,56 (от вариант М855) бие 7,62х39 по почти всички показатели, както на единична, така и на автоматична стрелба. И 5,45х39 също превъзхожда 7,62х39. Нещо повече, за групираност при автоматична стрелба, 7,62х39 с АК47 отстъпва и на немския 7,92х33 и щурмгевеера.
Просто 7,62х39 е бил добър за времето след ВСВ, когато не е имало други междинни патрони, а немското оръжие в 7,92х33 е изпаднало в непопулярност. От 70-те години на миналия век, вече не е от най-добрите калибри! ИМХО.

_________________
Диян Димов
СК "Вектор"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2022, 08:52       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1277
DDD написа:
И 5,45х39 също превъзхожда 7,62х39. Нещо повече, за групираност при автоматична стрелба, 7,62х39 с АК47 отстъпва и на немския 7,92х33 и щурмгевеера.


Във връзка с това мнение, дали имате някакво инфо - кое отказва българската армия от цялостното въвеждане на този калибър и кое кара руската армия да върне отново 762х39 обратно в своите редици ?

Поздрави,

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2022, 10:28       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Beer написа:
Във връзка с това мнение, дали имате някакво инфо - кое отказва българската армия от цялостното въвеждане на този калибър и кое кара руската армия да върне отново 762х39 обратно в своите редици ?

Поздрави,

Съфорумецът jaba беше споделил от преки лични наблюдения кое и как е натежало в полза на 7,62х39 тогава. Ако пак го сподели (че няма намиране мнението му назад по темите) - и на мен ще ми е интересно пак да го прочета.

В дългосрочен план, за мен лично е голяма грешка оставането само на 7,62х39. Американци (като Джим Фулър), така и руснаци - туниговат и правят тактически карабини единствено на база 5,45 платформи. А да тръгнеш АК-47 да правиш на такава - единствено показва тоталното неразбиране на нещата и концепциите по нашите географски ширини и към ден днешен.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2022, 17:38       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Тук вече не съм съгласен с теб, но ако изпаднем в откровения ще се осере темата


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2022, 18:42       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Beer написа:
DDD написа:
И 5,45х39 също превъзхожда 7,62х39. Нещо повече, за групираност при автоматична стрелба, 7,62х39 с АК47 отстъпва и на немския 7,92х33 и щурмгевеера.


Във връзка с това мнение, дали имате някакво инфо - кое отказва българската армия от цялостното въвеждане на този калибър и кое кара руската армия да върне отново 762х39 обратно в своите редици ?

Поздрави,
Спецназа върна 7.62х39 отдавна, но в много малко (малки) подразделения. Обяснението от активни служители по руските форуми на времето беше, че 5.45 (АК74) има много сериозен рикушет в затворени пространства и освен това е опасен дори когато се удря в керамичните им плейтове, конкретно съобщаваха за служител убит от част от ризата на куршума - удря се в плейта и като се пръснал, част от обвивката минала нагоре, под брадата и стигнала до мозъка…
5.45 е много добър като концепция но много дебалансиран (военният образец) и е добър предимно за открити местности.
Аз съм стрелял китайски, изцяло томпак или оловни куршуми 5.45 и са първо много по-точни от военният излишък, и после рикушет им е предсказуем, така да го кажа. С 5.45 аз лично не смея да стрелям плейтове дори и на 50м, винаги го стрелям на открито стрелбище със стени от пръст отзад…
Интересно е и какво ще каже ДДД по въпроса.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2022, 20:15       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
tojito написа:
Тук вече не съм съгласен с теб, но ако изпаднем в откровения ще се осере темата


Sent from my iPhone using Tapatalk

То не става въпрос за откровения, а за факти! Покажи ми една модерна тактическа карабина на базата на 7,62 мм. фреза! "Подобреният" го изключваме, щото толкоз много простотия на едно място - определено си трябва талант да събереш!

За да е маневрена една пушка, същата не трябва да бъде прекалено тежка. А ако ще коментираме защо една тактическа карабина трябва да бъде маневрена - аз излизам от темата!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2022, 20:30       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Грешката на “Подобрения” е самата платформа … в общи линии видяла жабата, че подковават коня и тя се наредила … Само, че пичовете това имаха като платформа, тунингите по всяка се определяха от определеният бюджет за това. Дали им хареса - не разбира се!
Теглото не го коментирам, то си е фактор безспорен
Само че има и други фактори, които помагат да се определи една карабина като тактическа!
Теглото си е фактор, но маневреността на една платформа не идва от теглото и, а от габаритите и!
Тежи ти пушката?! Я марш у фитнеса …
Ама с дълга 415 мм или модерното 16” и малко, цев колкото и да помпиш и да надуеш ръкавите няма да я направиш по повратлива на завоите …
В момента преоткривам радостта от 320мм цев в 7,62х39 и сгъваемият приклад … и за сгради става, и в града си отива и на полето си гяли. Като искам се бутам на механиката от 5 до 300, ако искам се заигравам с бързомер и увеличител на същите дистанции - от там нататъка си има други пратформи и оператори!
Бау дъ уей разликата в геглото между двата нида цевни кутии и половин кило! Айде ся някой да ми каже, че като го хване адреналина и усеща тия 500 гр


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2022, 20:41       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
.38 Super написа:
Спецназа върна 7.62х39 отдавна, но в много малко (малки) подразделения. Обяснението от активни служители по руските форуми на времето беше, че 5.45 (АК74)

Освен това, ако иде реч за най-късите АК цевки - тези в 7,62 мм. ги водят за предпочитане пред тези в 5,45 мм. с оглед на терминалната балистика на боеприпаса.

Тук говорим за друго: Идеята преди няколко петилетки е била, че сме малка армия за два боеприпаса, и се решава 5,45 мм. да отпадне в полза на 7,62 мм.

По тогавашните концепции, окей, но в последните 10-15 години концепцията за "тактическата карабина" претърпя страшно бурно развитие. На М4-ки не щем да минем, щото за големи началници в БГ задълже се инсталират мега тъпанари, а с официалното ни недаване на оръжие на Украйна - такива вече нито ще получим даром от американците (по почина на Северна Македония), нито някой друг член на НАТО ще ни продаде на далавера (както е полксият "Грот").

Имам си приказка с Джим Фулър, разпитвал съм го доста за тунинга на "калашници", както и защо избягва да тунингова 7,62 мм. фреза. В този ред на мисли, нашите АК-74 можеха да се пипнат и да се получат чудни пушлета - ако не се бяхме отказали от 5,45 мм., а пушките не ги бяхме разкостили и изнесли отвъд Голямата вода.

Та, единствено на база АКМ-те ни може да се измисли и направи нещо, което пак ще е компромисен вариант, но в пъти, пъти по-добре от това да тръгнеш да правиш тактическа карабина от АК-47.

Инак много неща в БГ още не се разбират, щото първо за CQB се говори като за умрело, дори "шууинг хаус" нямаме отворен читав, а бай Американец навсякъде залага приоритетно на това като обучение, дори в една Албания! Вече като почнеш да въртиш пушката на малко по-засукани неща - сам се убеждаваш в определени принципни положения.

Дали и доколко швейцарският "калашник" става за тази работа (понеже това е темата, все пак) - без да се настъпи на макс и вкара в малко по-екстремни условия, аз поне нищо не мога да кажа. На четене по картинка, за да съм максимално маневрен - поддържащата ми ръка искам да ми е 1:1 както стрелям с пищова, изпъната с отключен лакет. Така че един "М-Лок" дори на първо четене би бил за предпочитане, като му гледам размерите.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2022, 00:08       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Бат Геле, напълно съм с тебе за разсъжденията за тоя Зиг, специално за ложата.
На оригиналната ложа има начин да се закача и релса и други неща, но като помислиш, отдолу дори и фенер не е за предпочитане да седи. Дръжките половината специалци ги отричат в полза на стопъри… Релсата отгоре е важна за оптика и осветители. Малко е скопена на конкретният модел но може да се събере прилично оръжие за базови неща или за обикновенната кашимерия.
Идеята за патрона също не е лоша, като оставим на страна особеностите му и особеностите на съответните държави… В края на краищата е добре да има една допълнителна опция като тоя автомат, вместо още един “сделан” калашник…
Тоджито - като тегло, мерени с пълнителите, Зита и 47 са почти еднакви - миля Зита е стотина и нещо грама по-лек.
Нормална АР с пълнител, сигурно бие АК74 и тя с около 100-200 грама.
Обаче половин кило разлика се усеща приятелю, особено ако преди адреналина те е ударила умората да го влачиш цял ден…

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2022, 05:17       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Ааа говори ми говори … има дни сет даже не ща да го видя де*ба и китюка :-D
Но пък в крайна сметка работиш с каквото ти дадат а не с каквото искаш! Поне много често де


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2022, 05:45       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Не ви знам на кое казвате боклук, но има един добър човек дето има Sig 551 swat и си стреля ма мниго прецизно. Единственно нещо което не ми харесва е, че възвратната пружина е на стеблото на газовото бутало.
Междо другото някой имали инфо дали цевта е хромирана, че тез патрони ще си го пилнат много бърже.
П.П. Някой ден ако го тествам ще ви кажа колко е читав т.е. да видим къде ще се срещнат мненията ни и с на кой

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2022, 08:14       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31411
Местоположение: Sofia
До тук не видях да се коментира .. баланса на шурмовата карабина, после идва и претеглената маса

АК47 е нито балансиран, нито лек
АКМ има ако не се лъжа около десет подобрения
Например затвора удря в ляво първо и не отскача така както АК47

Техническия гений на Подобрения презира щанците :) .. колкото подобриха Москвича (АК47), толкова ще подобрят и Ладата (АКМ)

Може ли да сложиш толкова дълъг приклад с обратен ъгъл даже и видии за крепежи?
Как се прикладваш това нещо с бронежилетка ?
Да бяха видели поне колко е къс на АКМа
Пикатината ще ти извади окото или осакатати
Късичка неудобна ложа, с пласмасови пикатината .. освен че нищо не държи, се размества и пречи на премерването
Родните оператори като и сложат мощна дръжка, досущ като на къртач Хилти, потреса става епичен .. добре че не се очаква да улучват малки цели с това нещо


Реално, тази безпомощна кирилизация .. е полезна за нацията, защото направи толкова непрогорен Москвича .... че току виж се узее и мини на модерна Мка по скоро, все пак сме НАТО най малкото, а сток АК47 да си стои за военен резерв и запаса

За Зига .. и по снимка се вижда, че центъра на масата е напред, а приклада е лек и с ъгъл спрямо осканалната линия и буталото

Дори Зиг 551 в 223 версията имат отвратителен баланс и голям откат, и слаби физически стрелци не могат да го одържат и стрелят отвратително за разлика от АР15 (разбира се у нас има и не добре балансирани сетъпи, мислени за стрелба само от пейка)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2022, 10:16       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Ivo III написа:
До тук не видях да се коментира .. баланса на шурмовата карабина, после идва и претеглената маса

Да ти е пушката маневрена, същата трябва да е ЛЕКА и ПЪЛНОРАЗМЕРНА. Ако ще спорим за значението на РАЗМЕРА - отиваме на рейнжда и почваме да мерим времена за транзиции по едни и същи цели! Компактна пушка трябва да я кормуваш с прекалено свит лакет на поддържащата ръка. Лично мен това не ме кефи, щото ме бави. Ако ще спорим по този въпрос - не тук, а срещу ТАЙМЕРА!

В този ред на мисли, "ролекса" на Зиг ми стои като кютюк, и за мен има голяма вероятност същият да се окаже просто един оувърпрайснат кенеф (както са повечето им оръжия като стрелкови показатели, без SIG P320 X-5).

Ако пушката ти е пълноразмерна, но твърде ТЕЖКА като "Галила" - пак иде бавна за кормуване, и то стокова. Като я накичиш с всичко каквото там си требе - не знам, не съм пробвал, нямам и особено желание.

БАЛАНСЪТ, както от самата пушка, се влияе и от разположението на тунинга. Инак те това имам голям мерак да го пробвам: https://www.youtube.com/shorts/O8Irud4iZ8g

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2022, 11:08       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31411
Местоположение: Sofia
Пак да кажа .. баланса или къде е центъра на масата :)

при еднаква маса, ако тежеста е отпред .. няма добро кормуване

за открити пространства е едно, за тесни места + супресор друго

това да природни закони, физика, сили, опори, лостове и т.н

да не говорим за ниско разположен приклад и под ъгъл

най-добре е да се пипне и гръмне ...

разбираме се, носим различни пушки, стреляме .. и дискусията приключва след 15 мин.


сложи един килограм супресор на върха на 14ка и виж пак какво става ... и т.н.

или тежка оптика на лека пушка с карбонова свръх лека цев

въобще нагледали сме се на народно творчество

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2022, 11:19       Заглавие:  Re: Калашник-ролекс - що е то?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31411
Местоположение: Sofia
На офис планктона дори да сложи оптика му става невъзможно за кормуване .. без стреляне дори!

Не вярвах докато не го видях с очите си!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 142 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer