logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 11:08




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 05:09       Заглавие:  Re: Избор на карабина за да8лечна дистанция
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Blade ™ написа:
Jorj написа:
А 308 как се представя на далечни разстояния? Знам, че се използва от НАТО именно за изстрели на далечни разстояния.

Колега не е актуална информацията, която имаш за калибъра, който използват най-много в НАТО за снайпери. От доста време САЩ и Германия използват основно .300 Win.Mag. за снайпери. Този калибър е предпочитан и от Крис Кайл.

300Win.Mag. рита стабилно и трещи здраво. Затова спортните стрелци предпочитат различните видове 6.5 калибри, защото са по приятни за стрелба. Ако търсиш оптимално оръжие като мощ и далекобойност вземи си карабина в .300Win.Mag. :armed:

Ако имаш повечко парици и твой бизнес взимай Кадекс или Акюраси. Ако си на заплата... българска... Ето ти пушка като слънце. https://guns.bg/bg/karabina-ruger-preci ... 5-a-028495 Скоро пак ще внесат спокойно.

Принципно този калибър си иска тежка, дълга и дебела цев. И тежка пушка също! Иначе ще те изкърти в някое леко Сако. :-)


Това дето си предложил с какъв ресурс на цевта ще бъде?
Отделно Стандартни калибри за прецизна стрелба за армейски цели са:
- стария 7,62х54 използван от рашаните;
- .308 win задължително с 175 gr куршум;
- 300 wm;
- 338 ln;
- .50 bmg.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 05:31       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
308 Win се ползва предимно от полицията в САЩ и Германия. Военните минаха масово на 300Win.Mag да стрелят далече от чукарите на Афганистан и Ирак.

За лов в България 308 Win e перфектен калибър. Но мисля, че колегата иска оръжие тип военен снайпер. Затова го насочих към 300 Win.Mag. Ако е ловец няма смисъл от 300Win.Mag. тук нямаме бели мечки като в Аляска. :-)

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 06:07       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Blade ™ написа:
308 Win се ползва предимно от полицията в САЩ и Германия. Военните минаха масово на 300Win.Mag да стрелят далече от чукарите на Афганистан и Ирак.

За лов в България 308 Win e перфектен калибър. Но мисля, че колегата иска оръжие тип военен снайпер. Затова го насочих към 300 Win.Mag. Ако е ловец няма смисъл от 300Win.Mag. тук нямаме бели мечки като в Аляска. :-)


Искам да напишеш колко е ресурса на цев в калибър .300 маг. Дори и армията не е навита на този ресурс да ползва патрон горящ цеви колкото и да е добре финасирана.

Следващото е добре да погледнеш т. н. DMR в какъв калибър и да ги изпишеш, и коя държава какъв калибър ползва за тях. И последно след като говориш за военни си помисли какво се използва след 800 метра.
Като добвака е добре да си преусмислиш някои неща свързани с тактиката и каква е основната роля на стрелец с такъв тип оръжие.

П.П. Внимателно прочети коментарите по темата на ЕМИЛ ПЕТКОВ.
Чети и между редовете, защото като гледам написаното май май този човек знае какво също иска, а и дори е по добър от някои стрелци в Т - красата, но просто не му се занимава с припкане.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 07:58       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
Ресурса на една цев в 300Win.Mag зависи от много неща. :-) От самата цев - вид стомана, термообработка и покритие отвътре. От вида на патроните - тегло и скорост на куршума. Разбиране за група 1/2 МОА, 1/3 МОА или 1/4 МОА. :-)

Уверявам те, че в САЩ им е през дедовия колко процента е разликата в ресурса на 300Win.Mag. спрямо 308Win. Обучението на един снайперист струва стотици хиляди и цената на една цев е най-малкия разход в цялата сметка. :-)

Добре нека бъдем конкретни. Дори ресурса на снайперска пушка в 300Win.Mag да е 5000 изстрела. Нека умножим 5000 изстрела х 6 лева за хубав патрон. Това са 30 хиляди лева. Или цената на 6 пушки среден клас.

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 08:13       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Blade ™ написа:
Ресурса на една цев в 300Win.Mag зависи от много неща. :-) От самата цев - вид стомана, термообработка и покритие отвътре. От вида на патроните - тегло и скорост на куршума. Разбиране за група 1/2 МОА, 1/3 МОА или 1/4 МОА. :-)

Уверявам те, че в САЩ им е през дедовия колко процента е разликата в ресурса на 300Win.Mag. спрямо 308Win. Обучението на един снайперист струва стотици хиляди и цената на една цев е най-малкия разход в цялата сметка. :-)

Добре нека бъдем конкретни. Дори ресурса на снайперска пушка в 300Win.Mag да е 5000 изстрела. Нека умножим 5000 изстрела х 6 лева за хубав патрон. Това са 30 хиляди лева. Или цената на 6 пушки среден клас.


Нещо грешиш с ресурса.
Отделно имаше отчно един термин свързан с боеприпасите.
Стандартни боеприпаси за щатската армия са в следните калибри:
1./ пистолетни 9х19 мм.
2./ За щурмова карабина и лека картечница
- 5,56х45 мм;
-7,62х51 мм/ .308;
- 300 маг
- 338 лапуа;
-50..
Въпросния не е толкова масов и се работи с определени пушки които позволяват подмяна на цевта.
Само да ти напомня, че тук не е УС АРМИ а Бг реалити.
Отделно когато казваш вземи това виж и цените на патронити и колко излиза един релоуд.
Добре е да анализираш колко от спортитистите стрелят с този калибър в Бг. Нещо все ми се върти 308, 6,5 ;

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 21:56       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
emil5koff написа:
Зависи колко далечни, са "далечните" растояния или с други думи, зависи от целите които си поставяш! Също така, има значение дали ще релоудваш или ще ползваш фабрични патрони, колко често и какво количество патрони смяташ, че ще са ти по възможностите, има ли опция и за ловно използване и др. Все едни такива работи, които са от значение при избора. В общи линии и двата калибъра са подходящи за начинаещи, като ако се залага на фабрични патрони, една идея по-достъпни са тези в 308. За сметка на това, с 6,5 СМ можеш да се пресегнеш малко по надалече. Примерно, ако за 308 е прието 800 м да е горната граница ( а, при определени условия и с малко приложна магия, до 1000 м), с 6,5 СМ може да се стреля на 1200-1400 м. Разбира се, това си има цена. Живота на цевта в 308 е значително по-голям от на тази в 6,5 СМ. За сметка пък на това, в 6,5 СМ се релоудва значително по-лесно, но пък от друга страна, консумативите са по трудни за набавяне! Отката в 6,5 СМ е по-малък, и като цяло калибъра е по-приятен за стрелба. В 308 пък разнообразието на куршуми и патрони, в т.ч. и такива за ловно приложение, е п-голям! Та така, няма пълно щастие! PDT_Armataz_01_22


Разстоянията към които се стремя са 1000+ метра.
В началото ще използвам фабрични патрони. Когато навляза ще започна и да релоудвам.
Сега стрелям около 100 бр. месечно в 223rem и 22lr. към 400. За 6.5 на първо време ще са около 100. На този етап толкова мога да си позволя.
За лов ще се използва само при изключение (някакви екстремни ситуации).
Благодаря колега, мисля да се насоча към калибър 6.5СМ.
За карабината още се двоумя. Ruger Precision Rifle най ми допада като платформа. Може да се "тунингова". Аз съм с дълги ръце и рядко има фабрична карабина, която да ми е по мярка. За съжаление в момента няма налични карабини. Ще чакам внос.Ако няма, ще видя алтернативите, макар, че не бързам. За сега тренировките с малкокалибрените ми стигат.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 21:58       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
TIR написа:
Jorj написа:
Здравейте,
Избирам си карабина за далечна дистанция и понеже съм пълен новобранец, реших да попитам тук.
Насочил съм се към няколко налични в търговската мрежа:
....................................................................................................................................................

На какво разрешително смяташ да я Взимаш?


Разрешително за ловни цели. Още не членувам в клуб, но го обмислям. Просто всички клубове са ми малко неудобни като дестинация.


Последна промяна Jorj на 26 Юли 2022, 22:05, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 22:03       Заглавие:  Re: Избор на карабина за да8лечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
Blade ™ написа:
Jorj написа:
А 308 как се представя на далечни разстояния? Знам, че се използва от НАТО именно за изстрели на далечни разстояния.

Колега не е актуална информацията, която имаш за калибъра, който използват най-много в НАТО за снайпери. От доста време САЩ и Германия използват основно .300 Win.Mag. за снайпери. Този калибър е предпочитан и от Крис Кайл.

300Win.Mag. рита стабилно и трещи здраво. Затова спортните стрелци предпочитат различните видове 6.5 калибри, защото са по приятни за стрелба. Ако търсиш оптимално оръжие като мощ и далекобойност вземи си карабина в .300Win.Mag. :armed:

Ако имаш повечко парици и твой бизнес взимай Кадекс или Акюраси. Ако си на заплата... българска... Ето ти пушка като слънце. https://guns.bg/bg/karabina-ruger-preci ... 5-a-028495 Скоро пак ще внесат спокойно.

Принципно този калибър си иска тежка, дълга и дебела цев. И тежка пушка също! Иначе ще те изкърти в някое леко Сако. :-)


Възможно е колега...новобранец съм.
300 Win mag ми идва в повече. Пък съм и новобранец... ще почна с нещо по достъпно като оръжие и муниции.
Ругера е първото, на което се спрях. Но докато се натуткам, те свършиха.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2022, 01:16       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Ако се гледа в бъдещето с оглед на евентуален тунинг , най-много на тунинг подлежи Бергара и Тика като Бергарата малко повече защото е Рем700 клонинг.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2022, 08:38       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 535
Точно това щях и аз да напиша- Бергара е Рем 700 базирана, т.е. за нея има най- голямо количество тунинг части( шасита, пълнители, спусъци, бази, ръкохватки, ударни игли, бойни пружини и т.н.). Ако можеш си купи пушка с 26"( 66см) цев за да имаш скорост. Желателно е Бергарата да е със шаси (модела BMP- Bergara Match Precision) за да можеш добре да го настроиш по анатомията твоето тяло. Ако в момента няма налични BMP аз имам такова шаси за продаване :P PDT_Armataz_01_20

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2022, 08:39       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 535
Савидж също е Рем700 базирана. Виж в Геодар, какво имат в наличност.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2022, 08:52       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
SSG написа:
Ако се гледа в бъдещето с оглед на евентуален тунинг , най-много на тунинг подлежи Бергара и Тика като Бергарата малко повече защото е Рем700 клонинг.


Може ли да обясниш какво означава Рем700?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2022, 08:55       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Jorj написа:
SSG написа:
Ако се гледа в бъдещето с оглед на евентуален тунинг , най-много на тунинг подлежи Бергара и Тика като Бергарата малко повече защото е Рем700 клонинг.


Може ли да обясниш какво означава Рем700?


Означава, че е клонинг на Remington 700, демек частите направени за Remington 700 ще станат и на Бергарата, а те са много, защото и клонингите на Rem700 са много... :)

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2022, 08:56       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
Баян написа:
Точно това щях и аз да напиша- Бергара е Рем 700 базирана, т.е. за нея има най- голямо количество тунинг части( шасита, пълнители, спусъци, бази, ръкохватки, ударни игли, бойни пружини и т.н.). Ако можеш си купи пушка с 26"( 66см) цев за да имаш скорост. Желателно е Бергарата да е със шаси (модела BMP- Bergara Match Precision) за да можеш добре да го настроиш по анатомията твоето тяло. Ако в момента няма налични BMP аз имам такова шаси за продаване :P PDT_Armataz_01_20


За този Савич ли става дума Savage AXIS II PRECISION?
Иначе точно тази Bergara в момента в налична. Ще ходя да я гледам.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2022, 08:58       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
vbogoev написа:
Jorj написа:
SSG написа:
Ако се гледа в бъдещето с оглед на евентуален тунинг , най-много на тунинг подлежи Бергара и Тика като Бергарата малко повече защото е Рем700 клонинг.


Може ли да обясниш какво означава Рем700?


Означава, че е клонинг на Remington 700, демек частите направени за Remington 700 ще станат и на Бергарата, а те са много, защото и клонингите на Rem700 са много... :)


А цевите могат ли да се сменяват?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer