logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 11:25




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2022, 14:59       Заглавие:  Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
Здравейте,
Избирам си карабина за далечна дистанция и понеже съм пълен новобранец, реших да попитам тук.
Насочил съм се към няколко налични в търговската мрежа:

1. Ruger Precision Rifle 6.5Creedmoor.
Тази е изчерпана, но се надявам на ново зареждане.
Гледах клипчета, как се справя на 1000м. Ами, това е моята карабина...

2. Tikka T3x Tact A1 6.5Creedmoor или 308 Win.
За нея не открих достатъчно информация, но производителите твърдят, че е прецизна на далечна дистанция, без да конкретизират метри.

3. Smith&Wesson Performance Center T/C LRR - 6.5 Creedmoor или 308 Win.
Тук също не намерих много информация...

Та, ще благодарен на всеки, притежател на горните оръжия и/или стрелец на далечна дистанция, който би изказал мнение и би дал съвест за подходяща карабина.

П.с. Не открих подобна тема, за това пускам нова.
Предварително се извинявам на модераторите, ако вече има такава.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2022, 15:48       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Много хора използват и Bergara. Можеш да разгледаш Bergara HMR. Къде си гледал, че има налична Tikka в 6.5CM? Във ВИП-а има 1, но е 51см цев, гледай да е 61см.

Аз се спрях на Tikka, RPR нещо го плюят повече в интернет. Като за начало за стрелба на далечни разстояния няма кой знае каква разлика предполагам, но болт екшъна на тиката е по-добър. Пълнителите са малко по-скъпи, но не се купуват всеки месец така или иначе, ще си вземеш 1 допълнителен евентуално. В Youtube можеш да намериш много клипове с Тика и Рюгера, има даже и една срещу друга как се представят, което пак е субективно малко, но всички се кефят повече на Tikka-та...

Калибъра към който си се насочил според мен е оптимален за навлизане в стрелбата на далечни разстояния и аз се спрях на 6.5CM, Може да видиш и 6.5 PRC, но Tikka T3x Tac A1 не се предлага в този калибър, за другите не знам. Води се магнум версия на 6.5CM, специалистите да кажат кое е по-добре. :)

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2022, 17:36       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
vbogoev, да гледах я във вип-а. А 308Win как се справя? В този калибър я има и е 61см.

Относно Bergara HMR... започвам да проучвам. Оръжията изглеждат много добре, и цената не е лоша.

От къде си взел Tikka RPR? Никъде не я намирам...

Колкото до калибъра... още не съм спрял на конкретен, но забелязвам, че повечето прецизни карабини са 6.5Creedmoor и тук там 308Win., но честно казано незнам кой е по-добър...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2022, 17:53       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Jorj написа:
vbogoev, да гледах я във вип-а. А 308Win как се справя? В този калибър я има и е 61см.

Относно Bergara HMR... започвам да проучвам. Оръжията изглеждат много добре, и цената не е лоша.

От къде си взел Tikka RPR? Никъде не я намирам...

Колкото до калибъра... още не съм спрял на конкретен, но забелязвам, че повечето прецизни карабини са 6.5Creedmoor и тук там 308Win., но честно казано незнам кой е по-добър...


RPR е рюгера(Ruger Precision Rifle). Tikka-та я чакам до края на месеца от ВИП-а, дано да няма проблеми. Гледах я и аз наличната, но много къса цев...

С Бергара стрелят доста хора и знам, че е с качествена цев, испанска.

Но по-важно от пушката дори е да вземеш качествена оптика.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2022, 18:24       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
RPR е рюгера(Ruger Precision Rifle).
Сега те разбрах.. :D

С Бергара стрелят доста хора и знам, че е с качествена цев, испанска.
А какво ще кажеш за Бергара ВМР? Това наследника на HMR... в същия калибър и 66см. цев.

Но по-важно от пушката дори е да вземеш качествена оптика.
За хубава оптика бюджета е колкото за карабината.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2022, 18:36       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Не мога да кажа нищо за Бергара от 1во лице. Знам спортисти, които ползват HMR B14 и са доволни от резултатите и препоръчат Бергара като цяло. В Дефенс мисля че има налична споменатата от теб BMP в 61 и 66см цев и може да се види на живо. Някой по-компетентен може да каже повече.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юли 2022, 19:06       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
vbogoev написа:
Не мога да кажа нищо за Бергара от 1во лице. Знам спортисти, които ползват HMR B14 и са доволни от резултатите и препоръчат Бергара като цяло. В Дефенс мисля че има налична споменатата от теб BMP в 61 и 66см цев и може да се види на живо. Някой по-компетентен може да каже повече.


Определено ще се разходя да я видя. Благодаря.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юли 2022, 14:24       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Две от коментираните... :DD
Прикачени файлове:
IMG_20220521_162738.jpg
IMG_20220521_162738.jpg [ 1.56 MiB | Прегледано 5829 пъти ]

... не питайте коя от двете е по-по... :D

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юли 2022, 15:13       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
vbogoev написа:
Аз се спрях на Tikka, RPR нещо го плюят повече в интернет. Като за начало за стрелба на далечни разстояния няма кой знае каква разлика предполагам, но болт екшъна на тиката е по-добър.


Това и приклада трябва са критериите за избор. Стрелбата на дълги разстояния изисква презареждането да бъде супер мазно. Сложиш ли обратно бузата на приклада целта трябва да ти е там при голямо увеличение на оптиката.

Ако презареждаш търси проектили с добра балистика и качество.

И "чети" вятъра - той е най разочарования детайл :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юли 2022, 15:38       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
emil5koff написа:
Две от коментираните... :DD
Прикачени файлове:
IMG_20220521_162738.jpg

... не питайте коя от двете е по-по... :D


Едната е Тика, другата Smith&Wesson Performance Center или бъркам?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юли 2022, 17:50       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Jorj написа:
emil5koff написа:
Две от коментираните... :DD
Прикачени файлове:
IMG_20220521_162738.jpg

... не питайте коя от двете е по-по... :D


Едната е Тика, другата Smith&Wesson Performance Center или бъркам?

Грешиш! На преден план е Рюгер Прецижен Райфъл или RPR в 6,5СМ... Тиката е Т3 Тактикъл с шаси Орикс в 308

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юли 2022, 19:19       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 31 Яну 2022, 21:52
Мнения: 18
emil5koff написа:
Jorj написа:
emil5koff написа:
Две от коментираните... :DD
Прикачени файлове:
IMG_20220521_162738.jpg

... не питайте коя от двете е по-по... :D


Едната е Тика, другата Smith&Wesson Performance Center или бъркам?

Грешиш! На преден план е Рюгер Прецижен Райфъл или RPR в 6,5СМ... Тиката е Т3 Тактикъл с шаси Орикс в 308


А 308 как се представя на далечни разстояния?
Знам, че се използва от НАТО именно за изстрели на далечни разстояния, но това, което чета за 6.5СМ, ме насочва именно към 6.5... но като един новобранец, ще съм доволен от по подробни разяснения за предимствата и недостатъците на двата калибъра, първо лице.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Юли 2022, 20:20       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Зависи колко далечни, са "далечните" растояния или с други думи, зависи от целите които си поставяш! Също така, има значение дали ще релоудваш или ще ползваш фабрични патрони, колко често и какво количество патрони смяташ, че ще са ти по възможностите, има ли опция и за ловно използване и др. Все едни такива работи, които са от значение при избора. В общи линии и двата калибъра са подходящи за начинаещи, като ако се залага на фабрични патрони, една идея по-достъпни са тези в 308. За сметка на това, с 6,5 СМ можеш да се пресегнеш малко по надалече. Примерно, ако за 308 е прието 800 м да е горната граница ( а, при определени условия и с малко приложна магия, до 1000 м), с 6,5 СМ може да се стреля на 1200-1400 м. Разбира се, това си има цена. Живота на цевта в 308 е значително по-голям от на тази в 6,5 СМ. За сметка пък на това, в 6,5 СМ се релоудва значително по-лесно, но пък от друга страна, консумативите са по трудни за набавяне! Отката в 6,5 СМ е по-малък, и като цяло калибъра е по-приятен за стрелба. В 308 пък разнообразието на куршуми и патрони, в т.ч. и такива за ловно приложение, е п-голям! Та така, няма пълно щастие! PDT_Armataz_01_22

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Юли 2022, 17:11       Заглавие:  Re: Избор на карабина за далечна дистанция
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Апр 2015, 19:22
Мнения: 482
Местоположение: ПЛЕВЕН
Jorj написа:
Здравейте,
Избирам си карабина за далечна дистанция и понеже съм пълен новобранец, реших да попитам тук.
Насочил съм се към няколко налични в търговската мрежа:
....................................................................................................................................................


На какво разрешително смяташ да я Взимаш?

_________________
ТИХОМИР ТРИФОНОВ - СК " СЯНКА "


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2022, 04:53       Заглавие:  Re: Избор на карабина за да8лечна дистанция
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
Jorj написа:
А 308 как се представя на далечни разстояния? Знам, че се използва от НАТО именно за изстрели на далечни разстояния.

Колега не е актуална информацията, която имаш за калибъра, който използват най-много в НАТО за снайпери. От доста време САЩ и Германия използват основно .300 Win.Mag. за снайпери. Този калибър е предпочитан и от Крис Кайл.

300Win.Mag. рита стабилно и трещи здраво. Затова спортните стрелци предпочитат различните видове 6.5 калибри, защото са по приятни за стрелба. Ако търсиш оптимално оръжие като мощ и далекобойност вземи си карабина в .300Win.Mag. :armed:

Ако имаш повечко парици и твой бизнес взимай Кадекс или Акюраси. Ако си на заплата... българска... Ето ти пушка като слънце. https://guns.bg/bg/karabina-ruger-preci ... 5-a-028495 Скоро пак ще внесат спокойно.

Принципно този калибър си иска тежка, дълга и дебела цев. И тежка пушка също! Иначе ще те изкърти в някое леко Сако. :-)

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ickata671 и 42 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer