logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 10:00




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Сеп 2022, 09:15       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1617
Blade ™ написа:
ubboto написа:
5,45, с по-ниската си степен на жироскопична устойчивост, ако срещне твърда кост - веднага се отклонява, никой не знае накъде ще хване, като по пътя си прави всичко на мармалад!

Мисля, че са силно преувеличени легендите, че ако 5.45 те уцели в бедрената кост на крака може да излезе през рамото. :-)

Ще дам два примера, че това не е така. Преди много години един мой колега в армията стреля с АК-74 калибър 5.45 в стоманен винкел дебел 4-ри милиметра на къс автоматичен откос. Така ни учеха да стреляме на дублети, но на автоматична стрелба. При бързо и кратко единично натискане на спусъка става дублет на автоматичен режим при АК-74. В стоманения винкел дебел 4-ри милиметра имаше две малки дупки като от лазер! Куршумите се бяха забили точно зад винкела в едни дъски!

Втори пример. Друг колега стреля със същия вид АК-74 5.45 в тухлена стена дебела около 20 см. Куршума проби стената като в задната част имаше дупка с размерите на голяма ябълка. Куршума беше ударил една ламарина на около 15 метра точно зад стената. Ако е имало отклонение е било незначително.

Тези двете стрелби съм ги видял на живо. Не търся спор само исках да кажа какво съм видял лично.


Аз също не търся спор и съм видял следното : стрелба от 10 метра с два вида бойни 5,45 (стандартен и с дупка, който го водят за градски условия) в дънер с диаметър около 50 см. Стандартния влезе повече от 2/3 като не си беше променил траекторията, "градския" е ясно, доста по-плитко. Обаче първия в хищник беше направил друго... Непроменената траектория в дънера я отдавам на твърдата среда в която прониква. Дори със закривен връх, куршума не се беше отклонил. А и все пак е създаден за хора...

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Сеп 2022, 09:38       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Blade ™ написа:
Мисля, че са силно преувеличени легендите, че ако 5.45 те уцели в бедрената кост на крака може да излезе през рамото.

COPY-PASTE на споделеното в мой пост, където пиша такива неща, ще може ли? За останалото, ако вече и хирурзите от "Пирогов" (от случая в "Белите брези) си съчиняват митове и легенди - не знам тогава!

Blade ™ написа:
В стоманения винкел дебел 4-ри милиметра имаше две малки дупки като от лазер!

Нещо не мога да схвана връзката между дупченето на винкели и тухлени стени с терминалната балистика на даден боеприпас в ЖИВА ЦЕЛ. Уточни, моля!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Сеп 2022, 17:11       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
ubboto написа:
Blade ™ написа:
Мисля, че са силно преувеличени легендите, че ако 5.45 те уцели в бедрената кост на крака може да излезе през рамото.

COPY-PASTE на споделеното в мой пост, където пиша такива неща, ще може ли? За останалото, ако вече и хирурзите от "Пирогов" (от случая в "Белите брези) си съчиняват митове и легенди - не знам тогава!

Blade ™ написа:
В стоманения винкел дебел 4-ри милиметра имаше две малки дупки като от лазер!

Нещо не мога да схвана връзката между дупченето на винкели и тухлени стени с терминалната балистика на даден боеприпас в ЖИВА ЦЕЛ. Уточни, моля!

Не казвам, че ти си казал за вход в крака и изход през рамото на 5.45. Това са легенди, които разни прости хора разпространяват.

Връзката между пробиването на тухлена стена или винкел дебел 4мм от 5.45 и терминалната балистика в жива цел е повече от ясна. Щом един куршум носи енергия достатъчна да пробие тухлена стена или винкел дебел 4мм. То в жива плът тази енергия ще направи мазало. Но няма начин 5.45 като бумеранг да си смени посоката на 360 градуса от човешка кост. Не е нужно да даваме примери с хора, защото има предостатъчно ловци в България стреляли с 5.45 по чакали. Чел съм разни легенди в руски форуми как уцелени с 5.45 в корема афганистанци продължавали да стрелят без да разберат, че са уцелени. Явно хората в Афганистан нямат нищо общо с един изкормен от 5.45 чакал. Вероятно афганистанците са направени от адамантий. :happy:

andrei p226 R написа:
Само забрАвИ да добавиш накрая на постинга: ,,ВЕРВАЙТЕ МИ"....

Искаш да кажеш, че АК-74 с военен патрон FMJ в 5.45 не може да пробие винкел дебел 4мм или тухлена стена дебела 20 см? :-)


snaiper. написа:
Аз също не търся спор и съм видял следното : стрелба от 10 метра с два вида бойни 5,45 (стандартен и с дупка, който го водят за градски условия) в дънер с диаметър около 50 см. Стандартния влезе повече от 2/3 като не си беше променил траекторията, "градския" е ясно, доста по-плитко. Обаче първия в хищник беше направил друго... Непроменената траектория в дънера я отдавам на твърдата среда в която прониква. Дори със закривен връх, куршума не се беше отклонил. А и все пак е създаден за хора...

Разбира се, че в чакал ще направи друго FMJ 5.45. Куршума ще се преобръща и върти около оста си като изкара част от вътрешностите на животното през голяма изходна рана. При това преобръщане ще се отклони от траекторията си на 10 - 15 см. Но няма начин да удариш животното в средата на гръдния кош при ъгъл близък до 90 градуса и куршума да излезе през таза му. Слушал съм легенди от офицер в армията, как 5.45 може да те удари в крака и да излезе през рамото. Човека си беше доста прост разбира се. Не казвам, че всеки военен е като него. Повечето са умни и начетени хора.

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Сеп 2022, 20:23       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
https://youtu.be/Wod9PvfaSEE


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Сеп 2022, 16:02       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Ето за отклонението на куршума е балистичен гел:



 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2022, 14:05       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
ubboto написа:
.38 Super написа:
Така че колкото и да е бил велик 7.62х39, реално по-малкият калибър е бил по-ефективен, ако не беше така руснаците нямаше да минат и те на 5.45х39.

5,56 и 5,45 освен че дупчат повече от 7,62, но и като терминална балистика са далеч по-ефективни! 5,45, с по-ниската си степен на жироскопична устойчивост, ако срещне твърда кост - веднага се отклонява, никой не знае накъде ще хване, като по пътя си прави всичко на мармалад!

CQB-то (боят в затворени пространства) също така наложи пушката да ти е ЛЕКА, за да си мобилен с нея. Ако някой твърди, че с по-тежка пушка (ако ходиш да вдигаш щанги), може да си също толкова ефективен - е много далеч от стрелянето!

С други думи, въпросът е не дали 5,56 в "арка" като концепция, а каква да бъде "арката" - газова (ако ще е газова - каква?!) или бутална, МИЛСПЕК или ширпотреба. Мириканците вече си има стандарт дори за пълнителите!

Но концепциите като ти зависят от държавата - ще се налага да се оправяш с това, което е останало в склада на старшината. :happy:

Единственият плюс на нашата изостаналост във всяко едно отношение (и като оръжия, и като стреляне), е че идват 7,62 от военните излишъци отвън, и към момента не ни се налага на частно да ги плащаме на нехуманните цени от родния ни производител.


Има и компактни карабини в .308. Имам AR-10 Sig 716I Tread с 16 инча цев и е доста маневрена и удобна карабина. Много съм доволен от нея. Верно е, че тежи малко повече от AR-15, но не е чак толкова голяма разликата, когато говорим за масата на самото оръжие. Виж носенето на патроните за него е....малко по-тегаво.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2022, 16:12       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Е тая АР-10 не е ли близо по тегло до АК с фрезована цевна кутия?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2022, 16:18       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Kато тегло сигурно ще са близо и само толкова, иначе двете пушки нямат нищо общо. АК ползва междинен патрон, АР10 си ползва 7.62x51 което я прави пълноразмерна battle rifle, без значение вариантите със 16" цев или други...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2022, 16:49       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
.38 Super написа:
Kато тегло сигурно ще са близо и само толкова, иначе двете пушки нямат нищо общо. АК ползва междинен патрон, АР10 си ползва 7.62x51 което я прави пълноразмерна battle rifle, без значение вариантите със 16" цев или други...

По принцип е така ( това, че АR-10 е в сегмента ,,battle rifle"), но да не забравяме, че 7.62х51 е проектиран и изпълнен като провеждутъчен боеприпас, който да замени .30-06 и да бъде унифициран в армиите на държавите-членки в НАТО. 7.62х51 си е промеждутъчен(верно, мощен промеждутъчен/междинен боеприпас, ала все пак междинен), а не винтовъчен такъв. Просто този калибър се оказва толкова добър и универсален, че надхвърля първоначалните очаквания за обхвата на приложението му, а от началото на 60-те години в САЩ вече навлиза по-малкият провеждутъчен 5.56х45.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2022, 16:56       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
tojito написа:
Е тая АР-10 не е ли близо по тегло до АК с фрезована цевна кутия?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Нямам представа, защото нямам досег с такава зивилна версия на АК, с фезована кутия. Като субективно усещане, ,,гола", Зиг 716I(газова е, не е буталка), е съвсем малко по-тежка от двете АР-15, които имам (едната от тях е особено олекотена - Aero Precision M4E1), което е пренебрежимо малко за мен лично.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2022, 17:55       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
andrei p226 R написа:
7.62х51 е проектиран и изпълнен като провеждутъчен боеприпас
Това не е верно, х51 nato няма как да е промеждутъчен боеприпас, порови малко за информация.
https://en.wikipedia.org/wiki/Intermediate_cartridge

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Окт 2022, 19:34       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2007, 18:58
Мнения: 283
Blade ™ написа:
..................
Мисля, че са силно преувеличени легендите, че ако 5.45 те уцели в бедрената кост на крака може да излезе през рамото. :-) ............


Ами не са преувеличени, въпросът е колко често се случват. На времето, преди много години бях говорил с един руски хируг от Краснодар, оперирал ранените от атентата в Будьоновск (имаше някакъв такъв атентат от чеченците през ранните 90 години на миналия век). И като стана въпрос за 5,45, той ми разказа за точно такъв случай с курсант от военно училище, прострелян от близо по непредпазливост (нещастен случай) в седящо положение отпред. И куршумът попаднал в бедрото и излязал през рамото. Вътре органите смлени и в корема и белия дроб. Май бяха успели да го спасят по чудо, но остава инвалид.
Куршумът се държи по един начин когато стреляш по винкели и съвсем по друг начин когато попадне в човешкото тяло.

_________________
Диян Димов
СК "Вектор"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Окт 2022, 22:25       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Има много писано по руските форуми специално за тоя куршум и колко дестабилизиран е. Едно време тука с Посейдон писахме страници за него. Наистина когато се стреля по винкели куршума се държи по съвсем различен начин от колкото когато му се разглежда терминалната балистика.
Руснаците са слагали железният сърдечник за да пестят материал, бронебойните са със съвсем различна конструкция, аз имам и двата вида.
Когато срещне твърда преграда като споменатият винкел, ризата и оловната обвивка служат като стабилизатор на сърдечника който тръгва напред без да се отклонява, това му е дупчещият ефект.
Когато попадне в тяло, мека тъка, или просто някакво препятствие във въздуха, куршума почва да се върти напреко на оста си и се движи по разширяваща се спирала. Американският 5.56 НАТО е проектиран след дебалансиране да се счупи на две, така се елиминира овърпенетрейшъна, усилва се терминалния ефект.
Руският военен образец 7N6 не е проектиран да се фрагментира и в зависимост от плътноста на средата може да се обърне на 90 градуса в тялото, има документирани случаи със стреляни животни във врата и куршума почти къса преден крак, така че в тея приказки има голяма доза истина, който не вярва да порови из руските военни форуми от времето на първата война в залива, аз тогава съм чел и съм ги намирал тея свидетелства.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Баян, kartechar, Majestic-12 [Bot] и 19 госта



 
Иди на:  
cron

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer