logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:39




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Сеп 2022, 12:15       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
tojito написа:
Това, че поляците са го приели на въоръжение е нормално - техен си продукт е. Нашите не падат по-долу между другото. Това, че не е приет на въоръжение се дължи единствено и само на идиотизма в главите на управляващите отговорни капацитети!
Наистина дай плюсове и минуси на двата модела!

+1000 :tu:

Така е!

За разлика от Ицо мисля, че и двата двата вида АК - полският 5.56 приет на въоръжение и нашите цивилни версии на АК в 5.56 са много добри оръжия! Разлика почти няма освен в режима на стрелба и планката отгоре за оптиката. Имам усещането, че нашите АК-подобни в 5.56 са малко по-добри от полските. :armed:

Иначе съм чувал за проблеми с ранните наши версии на АК-подобни в 5.56. Но лично не съм стрелял с тези ранни версии и не знам дали е истина или не. Ти би трябвало да знаеш как стоят нещата, защото си добре запознат с българските модели на АК. :armed:

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Сеп 2022, 12:28       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Е аз за това питам за инфо за полските.
Болежките които ги имаше по нашите са отстранени като зяло. Но да не забравяме все пак фактора “Бай Вълчо” :-) т.е. може в някои екземпляри да има проблеми, особено асо са по-старо производство. Сегашното маТриал го оценявам между добро и много добро!


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Сеп 2022, 16:10       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
И на мен ще ми е интересно да чуя за проблемите на полските 5.56, също някой ако има впечетления от Застава М90.

Ще ползвам темата и за един бърз въпрос, познат собственик на Арсенал М5 5.56 ми се оплаква че оръжието е много over-gassed, до степен че след стрелба в цевната кутия е пълно с "песъчинки" метал и се вижда видимо износване по затворната група в областите където има контакт с цевната кутия и труниона.
Това нормално ли е, и ако не има ли някакъв сравнително лесен начин да се оправи или поне намали?

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Сеп 2022, 16:31       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Проблема е нулев - стърготините са от гилзите, и е нормално износването - все пак контактува метал в метал, всички АК си го имат


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Сеп 2022, 01:35       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
tojito написа:
Проблема е нулев - стърготините са от гилзите, и е нормално износването - все пак контактува метал в метал, всички АК си го имат


Sent from my iPhone using Tapatalk


Благодаря колега :tu:

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Сеп 2022, 08:12       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 12 Фев 2014, 17:16
Мнения: 612
През 50-те години на миналия век, командващият генерал на CONARC, генерал от армията на САЩ Уилард Г. Уайман, състави искане за разработване на лека автоматична пушка, която трябваше да отговаря на редица амбициозни критерии за дизайн. Дизайнът му трябваше да бъде по-компактен и с по-леко тегло от предшествениците си с калибър .30, Garand и M14, способен на контролирана операция за избиране на огън и стрелба с по-малък патрон с калибър .224, способен на свръхзвуков полет на 500 ярда , еквивалентен или превъзхождащ M-1 Carbine .30-cal. кръгъл в смъртоносност. Оръжието е оптимизирано за битка в обхвата от 0-300 ярда, но все още е достатъчно мощно, за да бъде смъртоносно на 500-600 ярда.
За да изпълни тези амбициозни критерии за проектиране, главният инженер Юджийн Стоунър и неговият екип проектираха патрон с калибър .224, изстрелващ 55-грейн куршум FMJ с канелура (нагъващ жлеб), който беше проектиран да се фрагментира във високоскоростен взривен конус при /над около 2700 fps MV. Това донякъде неортодоксално решение позволи на патрона 5.56x45mm M193 Ball да бъде толкова смъртоносен, колкото и неговите много по-големи и по-тежки предшественици .308-калибър 147-150-grain FMJ, като същевременно остава лек и има скромен откат.
Стоунър се възползва от полезна характеристика на леките високоскоростни куршуми - тяхната динамична нестабилност или склонност да се отклоняват и след това да се преобръщат при среща с твърд или почти твърд обект. Всички шпицър (заострени) куршуми са с тежка опашка и се поддържат в правилна позиция с носа напред само от огромното ротационно въртене, придадено им от нарезите на цевта. Над 150 000 оборота в минута или повече. При среща с цел, куршумът с 55 зърна ще иска да "размени краищата" и по този начин ще се разпадне, създавайки не една, а множество следи от рани. По този начин се повишава смъртоносността на изстрела.
Този ефект на фрагментация е ясно очевиден при тестването на бариерата. Куршумите с 55 зърна правят чиста входна дупка, но се фрагментират и разпадат, щом срещнат преграда, точно както са предназначени да правят.
123-зърнестият куршум FMJ 7.62x39mm, съдържащ по-конвенционален, по-тежък и по-здрав куршум FMJ от американския патрон, се държи заедно по-добре при преминаване през бариери, въпреки че в крайна сметка също се разпада. По-важното е, че не е бил - доколкото историческите източници твърдят във всеки случай - предназначен да се разбива и раздробява при удар в цел. Както е отбелязано във видеото, тъй като руският патрон се движи при значително по-ниско MV от неговия аналог с 55 грайна, това също му помага да се държи заедно по-добре от американския снаряд.
Накратко, тогава виждаме на дисплея две различни философии на дизайна и две различни оръжейни системи, предназначени да вършат основно една и съща работа, но които я изпълняват по малко по-различен начин. Единият използва по-голям, по-тежък и по-бавен куршум, а другият използва по-малък, по-лек и по-високоскоростен снаряд, за да изпълни същата задача.
Казано е, че подражанието е най-искрената форма на ласкателство. Ако случаят е такъв, и двамата дизайнери - Юджийн Стоунър и Михаил Калашников - трябва да бъдат поласкани, защото Русия и САЩ в крайна сметка приеха варианти на дизайн с характеристики от оръжията и амунициите на другата страна. Руснаците приеха своя 5.45x39, патрон, много подобен по отношение на стария патрон M193 с 55 зърна, за използване в тяхната серия AK74. И по-късно САЩ приеха - в специални части, например - 300 Blackout, патрон, чиито характеристики отразяват тези на 7,62x39.

_________________
"Всекиму ще се държи сметка за делата" Васил Левски
______________________________________________


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Сеп 2022, 08:42       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
Настръхнаха ми зърната/грейновете/ от този превод ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Сеп 2022, 15:55       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Зърната на страна, в тая статия има доста измислени "факти". Реално американците минават на по-малкият калибър заради възможноста да се носи по-голям боекмплект. При тогавашният начин на водене на бой, статистически са доказали, че тези които насищат противника с повече огън печелят а пълноразмерните оръжия и съответно муниции не са разрешавали да се носи по-голям боекомплект. Също така големият калибър е бил ненужен, доктрината да се ранява а не задължително убива пасва по-добре на междинните калибри, също и по-късите дистанции на които се е водил боят. Така че колкото и да е бил велик 7.62х39, реално по-малкият калибър е бил по-ефективен, ако не беше така руснаците нямаше да минат и те на 5.45х39.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Сеп 2022, 06:22       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Малко спам, ама за мен ще е 1000 пъти по-интересно да прочета. "Бях на стрелбище Х, стрелях С Х, с патрони Х и се получи....нещо от сорта, после смених с патрони У и се получи. За мен получената реална случка е нещо, което може да събуди интерес, а в нета всеки може да си намери инфо. Защо пиша, защото едно време тоя форум си беше като Библия и сега ме е яд, в какво се е превърнал. Не бях влизал близо година и май тоя път ще е финала, не че има значение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Сеп 2022, 08:54       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
6tangata написа:
Много яка тема. От това, какво пише в интернет омагьосването почваме да се учим да стреляме и все едно сме в книга игра. Наистина като чета си въобразявам как хора са изстреляли стотици хиляди патрони с различните системи и калибри и ни съветват. Много ще я яко ако направят да речем и курсовете за шофьори да са само он-лайн. Четеш и гледаш клипчета и си номер едно и знаеш всичко.Познавам изпитател на нови, огнестрелни оръжие и се чудя как може да се привлече да пише тук.....Вече в темите е само информация от интернет, супер яко.


Колега, дефинирай първо какво според теб е "интернет".
Този форум част ли е от "интернет" или не?
В случай, че успееш да привлечеш твоя познат - изпитател на оръжия - да пише тук, неговата информация няма ли да бъде част от тази в "интернет"?
Ако направи и клип със сравнение между двата калибъра, който бъде публикуван в "интернет", това би ли било нещо, което си струва да се сподели или, след като е "клипче", то автоматично влиза в категорията "боклук".

6tangata написа:
Малко спам, ама за мен ще е 1000 пъти по-интересно да прочета. "Бях на стрелбище Х, стрелях С Х, с патрони Х и се получи...


Ми, то хубаво, аз също бих се заинтересувал от подобни мнения, но такъв човек, прочитайки твоето мнение, би могъл да си каже - "Абе, то аз ще споделя опит и информация, ама тия там в този форум, ще ме определят като "клипаджия" или "снимкаджия", та я по-добре да си трая". За справка - "Убото" направи клип за изграждане на хвата - виж "конструктивните" мнения на потребителя "Пуфгън".

Та, ако имаш опит или информация, свързани с единия или и с двата калибъра, то сподели я.
Иначе така назидателно - "Абе, балъчЕта, никога нема да се научите", не е добре.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Сеп 2022, 10:25       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
6tangata написа:
Малко спам, ама за мен ще е 1000 пъти по-интересно да прочета. "Бях на стрелбище Х, стрелях С Х, с патрони Х и се получи....нещо от сорта, после смених с патрони У и се получи. За мен получената реална случка е нещо, което може да събуди интерес, а в нета всеки може да си намери инфо.

От 2015 г. досега стрелям със стоков АКМ всичко, което американците публично пуснат като упражнения за "тактическа карабина" (разбирай, "арка"), и необърнат дрил нямах до момента, в който Бил Блаурс не пусна този за "арка" с оптика/ ЛЦУ (изпълненията ми са публични):

http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 66&start=0

На стоковия "калашник" на механика му стигнах лимита, и сега ще се ходи на тунинги - бързомери, компенсатори, буфери, ръкохватки и пр. С пипнат АКМ ще стане, убеден съм!

Ако ще спорим с някой по този въпрос (стрелянето) - аз съм на линия, слага една "стоянка" до моята на масата, прави си първо стрелянето, и чак тогава ще му обърна някакво по-сериозно внимание на приказките!

По въпроса с ДУПЧЕНЕТО, издънената плоча за бронежилетка също може да се види (експеримент отскоро) - 4 броя 7,62х39 (военно аммо) плочата ги спря от около 7 метра, а 5,56 я проби с един изстрел от 25 метра!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Сеп 2022, 10:32       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
6tangata написа:
Познавам изпитател на нови, огнестрелни оръжие и се чудя как може да се привлече да пише тук.....

То и да ги изпитва оръжията изпитателят, ако не може да стреля - ще е в състояние само и единствено да прави гилзи, и най-много да си води статистика на засечките. Като приемаха Зиг Про на въоръжение, нали "изпитатели" по същия почин направиха десетки хиляди гилзи, и казаха "Перфектен е!" Само че становището им няма нищо общо с истината! И тук ако ще спорим с някой - една "стоянка" до моята на масата, прави си първо стрелянето, и чак тогава продължаваме разговора по същество!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Сеп 2022, 10:52       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
.38 Super написа:
Така че колкото и да е бил велик 7.62х39, реално по-малкият калибър е бил по-ефективен, ако не беше така руснаците нямаше да минат и те на 5.45х39.

5,56 и 5,45 освен че дупчат повече от 7,62, но и като терминална балистика са далеч по-ефективни! 5,45, с по-ниската си степен на жироскопична устойчивост, ако срещне твърда кост - веднага се отклонява, никой не знае накъде ще хване, като по пътя си прави всичко на мармалад!

CQB-то (боят в затворени пространства) също така наложи пушката да ти е ЛЕКА, за да си мобилен с нея. Ако някой твърди, че с по-тежка пушка (ако ходиш да вдигаш щанги), може да си също толкова ефективен - е много далеч от стрелянето!

С други думи, въпросът е не дали 5,56 в "арка" като концепция, а каква да бъде "арката" - газова (ако ще е газова - каква?!) или бутална, МИЛСПЕК или ширпотреба. Мириканците вече си има стандарт дори за пълнителите!

Но концепциите като ти зависят от държавата - ще се налага да се оправяш с това, което е останало в склада на старшината. :happy:

Единственият плюс на нашата изостаналост във всяко едно отношение (и като оръжия, и като стреляне), е че идват 7,62 от военните излишъци отвън, и към момента не ни се налага на частно да ги плащаме на нехуманните цени от родния ни производител.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Сеп 2022, 12:21       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
ubboto написа:
5,45, с по-ниската си степен на жироскопична устойчивост, ако срещне твърда кост - веднага се отклонява, никой не знае накъде ще хване, като по пътя си прави всичко на мармалад!

Мисля, че са силно преувеличени легендите, че ако 5.45 те уцели в бедрената кост на крака може да излезе през рамото. :-)

Ще дам два примера, че това не е така. Преди много години един мой колега в армията стреля с АК-74 калибър 5.45 в стоманен винкел дебел 4-ри милиметра на къс автоматичен откос. Така ни учеха да стреляме на дублети, но на автоматична стрелба. При бързо и кратко единично натискане на спусъка става дублет на автоматичен режим при АК-74. В стоманения винкел дебел 4-ри милиметра имаше две малки дупки като от лазер! Куршумите се бяха забили точно зад винкела в едни дъски!

Втори пример. Друг колега стреля със същия вид АК-74 5.45 в тухлена стена дебела около 20 см. Куршума проби стената като в задната част имаше дупка с размерите на голяма ябълка. Куршума беше ударил една ламарина на около 15 метра точно зад стената. Ако е имало отклонение е било незначително.

Тези двете стрелби съм ги видял на живо. Не търся спор само исках да кажа какво съм видял лично.

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Сеп 2022, 08:47       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Blade ™ написа:
ubboto написа:
5,45, с по-ниската си степен на жироскопична устойчивост, ако срещне твърда кост - веднага се отклонява, никой не знае накъде ще хване, като по пътя си прави всичко на мармалад!

Мисля, че са силно преувеличени легендите, че ако 5.45 те уцели в бедрената кост на крака може да излезе през рамото. :-)

Ще дам два примера, че това не е така. Преди много години един мой колега в армията стреля с АК-74 калибър 5.45 в стоманен винкел дебел 4-ри милиметра на къс автоматичен откос. Така ни учеха да стреляме на дублети, но на автоматична стрелба. При бързо и кратко единично натискане на спусъка става дублет на автоматичен режим при АК-74. В стоманения винкел дебел 4-ри милиметра имаше две малки дупки като от лазер! Куршумите се бяха забили точно зад винкела в едни дъски!

Втори пример. Друг колега стреля със същия вид АК-74 5.45 в тухлена стена дебела около 20 см. Куршума проби стената като в задната част имаше дупка с размерите на голяма ябълка. Куршума беше ударил една ламарина на около 15 метра точно зад стената. Ако е имало отклонение е било незначително.

Тези двете стрелби съм ги видял на живо. Не търся спор само исках да кажа какво съм видял лично.

Само забрАвИ да добавиш накрая на постинга: ,,ВЕРВАЙТЕ МИ"....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer