logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 14:30




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 08:10       Заглавие:  Съвет за новобранец
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Авг 2022, 06:40
Мнения: 2
Здравейте!

Аз съм млад и зелен (на 26г) и имам следните няколко въпроса към вас, надявам се да можете да ми помогнете.
От малък съм запален по FPS (First Person Shooter) игрите и с времето усетих как тази страст започна да се премества малко по-малко от виртуалният свят в реалният.
От време на време ходя по стрелбища, но ми се иска да започна да се занимавам с по-сериозни неща, казано накратко:
Вълнува ме стрелбата на дълго разстояние 1км+ или 2км+, към момента нямам никакви разрешителни и след месец трябва да завърша курса за безопасно боравене с (късоцевно) оръжие.
Бих желал да притежавам късоцевно и дългоцевно нарезно, пистолет и карабина.
Чел съм разни неща от закона но имам някои въпросителни относно оръжията и видовете разрешителни, нека да започнем с разрешителните.
Към момента не желая да бъда ловец (в бъдеще това би ми било интересно, но в момента не), не мога да разбера ако си изкарам разрешително за спортно, ще имам ли право да си закупя пистолет и карабина с по-голям калибър (10мм за пистолет) и (.338 лапуа магнум или .375 cheytac) за карабина, защото всичките спортни дисциплини които съм виждал в България поне са с .22, .22LR или 9мм.
Също така може ли да ми препоръчате спортен клуб в който се практикува стрелба на дълго разстояние и с късоцевно нарезно.
Само да вметна че късоцевното не го взимам с идеята за самоотбрана, а само за спортни цели.

Относно оръжията, искам да попитам бих желал да си закупя следната карабина:
https://deserttech.com/hti.php
Първият ми въпрос е, какви са процедурите за закупуване на огнестрелно оръжие извън България и ако може да ми кажете освен ДДС други данъци трябва ли да се заплатят и като цяло с какви перипетии ще се сблъскам когато си закупувам оръжие извън държавата ни.
Вторият е, въпросната карабина е съвместима с българското законодателство (пълнител с вместимост до 5 патрона, цев над 60см и т.н.) обаче това оръжие има възможността със завъртането на 4-ри болта да сменя цевта, болта и пълнителя, което дава възможност с един приклад да използвам няколко различни калибъра, не съм срещал нещо в закона за този тип оръжия, някой наясно ли е това законно ли е тук в България?



Благодаря Ви!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 08:39       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Ветеран
Ветеран
Online

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Ставаш член на спортен клуб към Т-клас федерацията и си ти. Няма проблем с калибрите и големината на пълнителите. Пушка от ЕС можеш да си купиш, но от страна извън ЕС трябва да ползваш посредник- фирма с лиценз за търговия с оръжия.
Моят съвет е да изкараш един курс за стрелба на далечни разстояния организиран от СК Борис Дрангов- https://www.facebook.com/b.drangov 0882887194- Тихомир Тодоров- звънни му.
Ще влезеш в стрелковата общност, ще се запознаеш с колеги, ще разбереш, какво ти е нужно, като оборудване ( и, че този булпап дето си харесал не е много подходящ PDT_Armataz_01_22 освен, ако не ходиш на мисии с него... ) Скоро, на 14 август ще има състезание- ела да гледаш. Полезно е.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 09:49       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Нещата стоят малко по различно

Не се вади спортно разрешително, с което да се купи оръжие и после да се пука за кеф на 1-2км

Смисъла на оръжията за спорни цели, е състезател да може да практикува спортната си дисциплина.
Подготвят се промени в закона, да се изчистят такива които стават членове на спортни клубове само за да се сдобият с оръжие, без да участват в състезания или поне в живота на клубовете и организациите - да тренира, да помага, да се развива като съдия и т.н.

Да се стреля на 1-2км е пак края на пътя
Без стабилни фундаментални умения на 100 метра и по близките дистанции .. стрелбата на 1-2км е .. артилерия с коригиране на огъня и ако има много патрони и сте упорит .. ще умерите от някой изстрел .. ама защо стана, или какви са точните условия да се умерва пак .. никой не знае ;)

Тежките калибри 338, 375 .. са пак в края на пътя на стрелеца, освен, че са много скъпи се иска сериозна стрелкова подготовка и фундаментални познания, защото отката е сериозен и трябва да са изчистени базовите стрелкови грешки за да има стабилни резултати.
Например от лошо прикладване, или неправилно заставане зад оръжие .. се увеличава разликата в скороста на куршума от там и пропуски на далечни дистанции.
Тези дето са стреляли с въздушно или еърсофт .. положението е трагично защото отката и трясъка въздействат, даже може да се застрелят заради вредните навици.
(Единствения инцидент на състезание до сега е със еърсофт стрелец преминал към пистолет, даже инструктура му резна в стената и пода на стрелбище и му бе забранен достъпа - за същото огнестрелното оръжие иска отговорно отношение)

И не на последно място .. къде ще се стреля на 1-2км?
В Европа незнам да има цивилно стрелбище с такива дистанции - достъпа е позволен, за организирани стрелци, в България има цивилни стрелбища до 300 метра и то дори и цивилни, достъпа пак е организиран, съгласно интереса и осигуряването на инструктори. Достъпа до военните стрелбища е изцяло за членове на Т-Клас федерацията и то организиран от предния месец с предварително съгласуване на допуска съгласно военните порядки.


Или с две думи .. стрелбата на сериозни дистанции е за отговорни и организирани стрелци.

Ако си отговорен човек, колегата Баян правилно ти е написал, има начин да станеш член. Кой клуб - вече сам ще си избереш, трябва да го усетиш и да ти е приятно с останалите членове на клуба и те да те приемат да станеш част от тяхната общност.

Това е пътя, не е лесен, но го има :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 09:55       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Здравей и добре дошъл във форума!

Започвам първо с критиката, а после ще се опитам с нещо да допринеса и аз информационно.

Критика: лично за мене като 47 годишен е доста притеснителна тенденцията младите хора да чакат всичко да им се снесе на наготово и никакви усилия да не полагат да добият поне информация. В този форум има писано много по въпросите за законовата рамка за притежаване на ОО, за внос на ОО от чужбина, за членство в клубове и т.н. И търсачка има, но не се ползва. Всеки си пуска темичката и чака на него персонално да се отговори :confused:

Опит за принос: като бивш силно запален играч на FPS ти казвам, че сблъсъкът с реалността ще е жесток. Знам, че предполагаш, че ще има разминавания, но нямаш идея за какъв брутален контраст става дума. И в тоя ред на мисли искам малко да доразвия идеята на колегата Георги Василев, дадена по-горе: свържи се с клуба по Т-клас и започни да ходиш с тях по тренировки и др. видове стрелби, различни от състезания. Първо виж на живо (на полигона) какво е това 1 км и 2 км разстояние до нещо. После виж с какви оръжия се стреля на големи дистанции, какви оптики има монтирани на тях. Виж и останалата част от екипировката: далекомери, балистични калкулатори, хронографи, метеорологични станции и т.н. Провери после колко струват тези неща. Поговори си с хората, разбери колко време им отива за подготовка, за тренировки, за път и т.н. Започни да се ориентираш в чисто времевата и финансовата рамка на тази дейност. Помоли някой да ти покаже как се правят патрони - първоначално само гледай операциите и инструментите, които се ползват. Ако до тука не си се отказал - после иди на състезание да погледаш. Ако се питаш защо да не почнеш със състезанието - ами защото никой няма да може да ти обърне никакво внимание. Всеки е максимално съсредоточен в представянето си.
А като изминеш тия стъпки - вече ще имаш реална представа за какво става дума и ще имаш нужната информация за да направиш избора си. Може да се окаже, че за половината пари можеш да се сдобиеш с приличен мотоциклет и да навиваш масура с 300 км/ч където има възможност, след което го буташ в гаража и си ти.
И на последно място не забравяй, че тук не е САЩ, където на доста места можеш да си метнеш .50 BMG снайпера в багажника, да излезеш на някоя полянка и да мааш на колкото си искаш метра/ярда. Тук стрелбата (особено тази на далечни разстояния) е дейност, подчинена на множество формалности, обвързана е с взаимодействие с други хора и/или институции и органи, а от това понякога му писва на човек.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 20:27       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Ветеран
Ветеран
Online

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Човекът иска да стреля на 1000+ метра. За да го направи му трябва подходящо оръжие и стрелкови умения. Те се изграждат отначало на 100м със същото оръжие с, което ще стреля и на 1000+. Въздушното оръжие няма нищо общо с огнестрелното, като поведение и не може да изгради стрелкови навици освен еднообразното примерване. Цената на стрелковия комплекс, който му предлагаш е съизмерима, да не кажа, че е по-висока от огнестрелен такъв с ,който можеш да стреля на 1000+ метра( и да пробива 4+см. дъски на тази дистанция :D ).

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 20:35       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Баян написа:
Човекът иска да стреля на 1000+ метра. За да го направи му трябва подходящо оръжие и стрелкови умения. Те се изграждат отначало на 100м със същото оръжие с, което ще стреля и на 1000+. Въздушното оръжие няма нищо общо с огнестрелното, като поведение и не може да изгради стрелкови навици освен еднообразното примерване. Цената на стрелковия комплекс, който му предлагаш е съизмерима, да не кажа, че е по-висока от огнестрелен такъв с ,който можеш да стреля на 1000+ метра( и да пробива 4+см. дъски на тази дистанция :D ).

... а, и не се релоудва! :D

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 21:07       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Blade ™ написа:
С това твърдение категорично няма да се съглася!


твое право е :)

тотал щата са .. от към мерки за безопасност!
опасни са както за себе си, така и за околните .. имам достатъчно наблюдения на стрелци дошли от еърсофта и даже и от въздухарките

пак да кажа .. единствения случай на прострелял се по време на състезание, дойде от еърсофта
инструктура му .. гръмна два пъти в стрелбище .. един път в стената, и още един в земята в краката си

липсва им безопастно и правилно отношение към оръжието, и са опасни - както за себе си, така и за околните (пак да го кажа, още веднъж)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 23:17       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Темата е почистена от поредната графомания. Моля участниците да се придържат към каквото се пита, който няма какво да каже конкретно по темата, да си намери тема подходяща на желанията му за разговор.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2022, 22:36       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 03 Авг 2022, 06:40
Мнения: 2
Здравейте!

Искам да благодаря на всички оставили мнението си, било то изтрито или не.

Баян, много благодаря за номера на Тихомир ще му се обадя Септември месец и ще се видим с него, иначе на теория предпочитам булпъп оръжията, практически не съм стрелял нито нормална нито булпъп карабина тааа ще видим кое ще ми е по-удобно, но по принцип хората които не харесват булпъп-а просто не са били тренирани с булпъп и са някак си предубедени.
Иначе благодаря за поканата за състезанието но за съжаление няма да мога да дойда, това към Т-клас федерацията ли е, да знам къде да погледна за следващото състезание?

IVO III, доколкото помня за да не изгубя спортното си разрешително за притежание на оръжие трябваше поне веднъж в годината да участвам в състезание, та не виждам как това вече не е взето на предвид.
Иначе да, не очаквам да хвана карабината и да стрелям по мишени на 1км+ още от началото, ще започна скромно 25м, 50м, 100м, 200м и т.н. целта ми е до 800м поне да мога да пердаша само с механични мушка и мерник, ще е готино ако мога да правя 1км. И от там нататък 1км+ с оптика и други помощни средства, ще е хубаво също да се науча да не разчитам много на джундурии като балистични калкулатори, аз че ще си купя ще си купя, ама искам да се науча от нулата как стават нещата.
Иначе за калибрите, няма да споря все още нямам никакво оръжие и най-вероятно за момента просто ще наемам каквото ми дадат с него да стрелям, та с опита ще дойде и прозрението какво точно искам и ми харесва, но от това което съм виждал .375 и .338 са най-далекобойните калибри на карабина поне.
Допълнителен въпрос към теб ако нямаш нищо против, разбирам че няма как да стрелям където ми падне това ми е пределно ясно и не съм си го и помислял дори.
Въпроса ми е, възможно ли е ако си закупя земя да си направя отворено стрелбище, знам че има няколко такива в България ама както сам спомена няма частни които да са на 1км+
Защото и това ми е минавало през главата, ама няколко хора ми казаха че за да имам стрелбище било то отворено или затворено ще ми трябват връзки, а аз като цяло не съм връзкар.
Не знам колко е вярно това, но просто споделям какво съм чувал.

JDredd приемам критиката ти наполовина, защото смятам че приложих доста информация която трябваше да проуча преди това.
Но съм и донякъде съгласен защото съвсем случайно попаднах на тази тема във форума http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 0&start=30 , където се споделя за сменянето на цевите, но уви това не ми излизаше в търсачката, каквито и термини да ползвах, както и да е, младите винаги са си били нетърпеливи, и при вашето поколение е било същото. :D
А и само да вметна, в съда твърдението "Прочетох това в един форум значи е законно" не минава :happy:
Та докато не пише някъде черно на бяло (в закона) че е окей да се сменят цеви с различни калибри, ще внимавам дали да го направя или не.
Иначе да, игрите нямат нищо общо с реалността това ми е пределно ясно, за оръжията горе-долу ми е ясно, за оптиките не ме интересува все още, както споделих още не съм стрелял с карабина и бих искал да започна както си му е реда, с механичните мушка и мерник, като стана по-добър ще му мисля за оптики, балистични калкулатори, измервателни устройства на температура, скорост на вятър, влага, надморска височина и т.н. мисля че ми е рано за всичките тези неща, както казах бих искал на 800м да уцелвам само с механичните прибори, за по-нататък ще му мисля.
Иначе съветът ти за тренировките е много добър, но за правенето на патрони не мога да се съглася.
Не че нещо, просто не ми се занимава, предпочитам да си купя амунициите отколкото да се занимавам да си ги правя.
Та някой ако ми иска гилзите му ги подарявам. :-)

Относно въздушните оръжия нямам нищо против тях, стрелял съм с въздушни пушки от маломощни с пружина до .45 калибър въздушни, забавни са и доста опасни също, определено стават за лов.
Но, както казах вълнуват ме доста дълги разстояния и не ме влекат в този аспект, да много по-лесно ще си купя въздушна пушка, ама не ми върши работа в този случай.
А и де да знам, някак си лъка и арбалета не издават толкова много шум и мисля че са по-добри за лов, вярно стрелите не летят толкова много, ама всичко си има плюсове и минуси.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2022, 23:55       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
wearefinite написа:
Допълнителен въпрос към теб ако нямаш нищо против, разбирам че няма как да стрелям където ми падне това ми е пределно ясно и не съм си го и помислял дори.
Въпроса ми е, възможно ли е ако си закупя земя да си направя отворено стрелбище, знам че има няколко такива в България ама както сам спомена няма частни които да са на 1км+
Защото и това ми е минавало през главата, ама няколко хора ми казаха че за да имам стрелбище било то отворено или затворено ще ми трябват връзки, а аз като цяло не съм връзкар.
Не знам колко е вярно това, но просто споделям какво съм чувал.


има две наредби, напълно уредено е законново и не ти трябват връзки .. само пари, много пари .. които да не искаш да си ги избиваш, а и да искаш - няма да успееш
земята която става за стрелбище ще е селскостопанска (горски фонд, не може да има спортен обект, все още)
и си приготви само за сняма на предназначение около 1000лв за декар (декар е 10 на 100 метра) от там проектиране, изграждане, въвеждане в експлоатация и т.н.

за останалото, си много далеко още, и в гледаш в грешна посока
трябва повече да четеш/учиш и то от съвременни източници, а не от соц експерти
например .. това за механиката до 800-1км .. отказва да пишат много опитни колеги, че и с фабрични ..

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Авг 2022, 08:50       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Ветеран
Ветеран
Online

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Ivo III написа:
това за механиката до 800-1км .. отказва да пишат много опитни колеги, че и с фабрични ..

И аз щях да пиша по това ..... Вероятно колегата се заблуждава от това, че механичните мерници на военните оръжия са разграфени до 1000- 1500м. Това е направено за обстрелване на групови цели- например войска в походен строй. Такива цели има смисъл да се обстрелват на тези разстояния и все някой ще падне, но за единични цели- забрави.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Авг 2022, 14:20       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
За механичните мерници - Дигах и свалях мишена по време на състезание с AR-15 железни мерници на 600 ярда. Колега на около 55 гдини вкара 17 поредни изстрела в кръг от 3 инча (7.5 см)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Авг 2022, 15:06       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Ветеран
Ветеран
Online

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Отличен резултат, но 540м ( 600ярда) не са 800м ( 875ярда ). Колегата ги е вкарал в три инча, но със сигурност се е целел в доста по-голяма мишена. За да можеш да се прицелиш на 800м с механични мерници целта трябва да е много голяма- поне ръстова фигура.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Авг 2022, 21:54       Заглавие:  Re: Съвет за новобранец
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Оптимизмът е присъщ на младостта, но все пак, не трябва прекалено да се хвърчи в облаците! Казах го и на друг млад колега, ща го кажа и на теб. Сигурен съм, че не знаеш как изглежда мишена 50х50 см на 1000 м!Паркирай си колата някъде, отдалечи се на 1 км и виж (ако можеш) как изглежда! А сега си представи, че трябва да уцелиш не колта, а само и единствено, предното странично стъкло! Това на механични, с фабрични патрони! Не е сериозно това. Възползвай се от предложението на Баян или на друг колега и иди да видиш как реално, а не на игра, се случат нещата!Това пък за булпапа, изобщо не е за коментар! Извинявай, ако съм бил прекалено рязък, но нещата в реалността, са по различни от тези в игрите!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Viceroy, Ztavi и 41 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer