logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 10:45




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 106 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Фев 2023, 14:43       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Yordan написа:
Sig P365, само цената е малко повече.

Днес чак имах възможността да напъна този Зиг както аз си знам, и останах много приятно изненадан!

https://guns.bg/bg/pistolet-sig-p365-bl ... 1-a-012079

С това пищовче се стреля много добре, и ще го сложа до 43Х с таймера на дрилове на различни дистанции - обективно вече да си проличи. Всякакви пълноразмерни ЗиГ-ве иначе (без Х5), е напълно безсмислено да се тестват срещу Глок 17.

Бързомерът бе най-ужасният, с който някога съм стрелял. И по едно време ми направи услугата сам да си изгасне, и повече да не светне. За бързомер + пълноразмерен пищов ще си замълча, но субкомпакт + бързомер е пълен нонсенс (маркетингът е голяма работа)!

10 заряден, като за 149 лв. бройката можеш да му вземеш 12 и 15 зарядни оригинални пълнители.

Вариант, който определено си струва да се има предвид като КНО за ежедневно носене!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Фев 2023, 17:45       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8115
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
...и останах много приятно изненадан!
Ами щото модела е "Black SAS", и те са черни нинджи... :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2023, 17:31       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1282
ubboto написа:
За бързомер + пълноразмерен пищов ще си замълча, но субкомпакт + бързомер е пълен нонсенс (маркетингът е голяма работа)!

Аз го намирам за полезен.

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2023, 23:35       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
slaf4u написа:
Аз го намирам за полезен.

Не виждам обективна причина да не можеш да го повториш същото и на механични мерни прибори. Бързмерът дърпа осезаемо пред механиката на дистанции над 17 - 20 метра по малки цели (хедшотове или 15 сантиметровия кръг на Б-8). Да, Модерния показа страхотно стреляне, но едно, че човекът си стреля, и второ - 48-цата му е много далеч от стоковата такава.

Субкомпактите не са туул-ве за дълги дистанции - главната причина, поради която всички работни и служебни пищови са ти пълноразмерни. Спусъците на субкомпактите фабрично си излизат по-тегави в сравнение с компакти и пълноразмерки също с причина. А да му набиеш на субкомпакт 15 заряден пълнител не е никаква философИя - за Зиг 365 даже си има оригинални такива.

За лична самоотбрана, особено в градска среда, вече приоритетно се гледат други неща - пищовът да ти е лек, плосък и компактен, за да не ти тежи, ръмби и принтира. Същото положение е и с револверите.

Този израелски мерник с кръгчето и точката в него примерно - за прецизна работа не става. Но за дистанции за самоотбрана си е екстра. На 7 метра събрах 10-ка в центъра на ФБР мишената (повечето бяха в правоъгълничето), на бърз темп и то (сплитове ще меря другия път). Големият плюс: с него профилът на оръжието става нисък и много удобен. Докато някоя висока състезателна мушка постоянно ще ти закача и дере по работните кобури, чанти и пр.

Мен друго приятно ме изненада - развитието на концепциите при ЗиГ. Дълги години наред, СА/ДА "зиговете" бяха запазена марка за киселите гъзари, които не разбират да стрелят (Зиг Про въобще не го коментираме). Затова и първоначално бяхме толкова силно предубедени към 320 Х-5. Докато не го хванахме лично, и не го сложихме ребром до 17-та под таймера. Ми, 17-та изостава категорично!

Сега вадят субкомакт, 365, който дърпа пред Глок 43Х. Ще ги слагам заедно с 48 пак под таймера, за да видим чисто обективно какво ще излезе. Но чисто субективно, ако аз ще се самоохранявам със субкомпакт - определено бих се спрял на 365.

Валтер с ПДП вече дишат във врата на Глок, а от ЗиГ сега ако направят полимерен страйкър с размерите на Глок 17, с който пак да се стреля по-добре - ще стане още по-интересно.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2023, 23:58       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
slaf4u написа:
Аз го намирам за полезен.

А и точка над 2МОА за прецизна работа по малки цели на дълги за КНО дистанции - за мен повече ще пречи.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 03:10       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8115
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
...а от ЗиГ сега ако направят полимерен страйкър с размерите на Глок 17
Само FYI - всички последни модели Зигове са модулни.
Например ако ти харесва спусъка/работата на 362 компакт, можеш да си вземеш пълноразмерен слайд и фрейм и
да преместиш УСМ-а в него, получаваш пълноразмерен пищов като Г17 с абсолютно същият спусък.
https://www.sigsauer.com/p365-fcu.html
Изображение



Това важи и за други модели на Зиг, Fire Control Unit-a можеш да го ръгаш както в суб-компактна рама, така и в Х-5 ако ти скимне.
Разбирам прекрасно, че това в БГ е трудно или невъзможно, но само ти го давам като информация, може би някъде по магазините има
представители на Зиг които могат да ти покажат как става на живо...

Аз съм любопитен защо държиш да е именно striker fired ? На новите модулни зигове спусъците са добри именно щото пищова е с различна конструкция от страйкърите, при тях конектора освобождава по-добре от колкото от на полу-натегнатият страйкър на Глок...

Иначе мисля мнението ти е много актуално, аз разбира се не стрелям като повечето тук, но за суб-компактен пищов, за мене лично трябват някакви рудиментарни мерници, не че не може, но кой стреля дефанзивно на 20 метра ? Това са сценарии от филми и близкото мутренско минало, дефанзивен пищов се стреля опрян в корема на противника ебаси...

За РД-а сме на различчни мнения... Аз съм пипал добре събран Шилд с РД и е ужасно удобен, да не говориме колко удобно се зарежда ако се бие през РД-та, при засечки и т.н.т но това е лично мнение, аз виждам логиката зад това което казваш, просто по-малкият ми опит говори друго... :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 03:14       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8115
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
slaf4u написа:
Аз го намирам за полезен.

А и точка над 2МОА за прецизна работа по малки цели на дълги за КНО дистанции - за мен повече ще пречи.
За 25 ярда и наоколо, някой предпочитат 3, че и повече МОА точка защото не е нужно да я центрират в кръга на главата, тя я покрива точно цялата и ти гарантира POI в средата. Прилична точност и доста по-бързо от центриране на по-малка точка.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 07:53       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5470
На теория съм съгласен с тебе, но според мен на практика трябва да е мнооооого обръгнал стрелецът, че да постигне точност при целене на глава по описания от тебе начин.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 08:20       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
.38 Super написа:
Това важи и за други модели на Зиг, Fire Control Unit-a можеш да го ръгаш както в суб-компактна рама, така и в Х-5 ако ти скимне.
Разбирам прекрасно, че това в БГ е трудно или невъзможно, но само ти го давам като информация, може би някъде по магазините има
представители на Зиг които могат да ти покажат как става на живо...

Знаем го това, именно Fire Control Unit-a се води оръжие по нашите закони, като и сега се слага на различни рами и в БГ.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 08:43       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
.38 Super написа:
Аз съм любопитен защо държиш да е именно striker fired ? На новите модулни зигове спусъците са добри именно щото пищова е с различна конструкция от страйкърите, при тях конектора освобождава по-добре от колкото от на полу-натегнатият страйкър на Глок...

Тригър екшъна на P320 XFIVE си го пишат STRIKER. P365 също го водят STRIKER FIRED, double action - едно дърпане на спусъка запъва ударника и го освобождава при патрон в патронника.

Под "полимерен страйкър" инак генерализирам полимерните пищови без вънешн тук. Като още преди повече от 10 години писах тук, че СА/ДА пищовите с времето ще отпаднат като работна/ служебна концепция в полза на полимерните страйкъри.

Точно по него време в армия и служби се приемаше на въоръжение Зиг Про, и понеже по всички писти се движим с 20 години закъснение - се даваха като аргументи ЧУКЧЕТО и ДЕКОКЕРЧЕТО. И че Сикрет Сървис е със ЗиГ П229 в .357 Sig, а американската армия - с Берета М9.

Е, М9 вече е заменена със ЗиГ П320, а Сикрет Сървис, ФБР и кой ли още не - са с Глок 17 и 19, демек 9х19 полимерни страйкъри. Пълноразмерни метални СА/ ДА пищови вече останаха само спортните такива.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 09:13       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
.38 Super написа:
За РД-а сме на различчни мнения... Аз съм пипал добре събран Шилд с РД и е ужасно удобен, да не говориме колко удобно се зарежда ако се бие през РД-та, при засечки и т.н.т но това е лично мнение, аз виждам логиката зад това което казваш, просто по-малкият ми опит говори друго...

Не е до опит, а по-скоро до логика. За работен/ служебен пищов - окей, но субкомпактите като цяло са оръжия за самоотбрана при невисока степен на лична застрашеност (малко вероятно е да станеш обект на въоръжено нападение). Да, ако е налице хипотетична вероятност някой целенасочено да тръгне да те стреля - много яснУ, че ще си носиш пълноразмерния пищов. Щото с него се стреля по-бързо и лесно от субкомпакта, а и повече АММО носиш.

На субкомпакт ще се спреш, за да не ти се наложи да играеш ММА с младоците на улицата, а те да метат с тебе пода. И искаш оръжието да ти е леко, тясно и компактно, за да не ти тежи, ръмби и принтира. Щото пълноразмерен пищов или револвер по цял ден на кръста - нали! На мен отдавна ми е писнало да мъкна топузи.

Казано по друг начин, сферата на приложност на субкомпактите по подразбиране изключва стрелбата на дълги дистанции - някой да те зачеше с "калашник" от 50 метра примерно (където, да, си требе бързомер), а ти да връщаш. А на дистанция до 10 метра (10 метра също е много), от бързомер не виждам абсолютно никакъв смисъл! На пределно близка дистанция акцентът трябва да ти е върху стрелбата с една ръка, РАБОТАТА С КРАКАТА, и свободния стил като цяло.

Спортът обърка и продължава да обърква на сумати народ главите, а концепцията на приложното стреляне с КНО аз лично я виждам така: https://www.youtube.com/watch?v=-di7m9oyrI0&t=22s

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 17:11       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8115
Местоположение: USA, FL
JDredd написа:
На теория съм съгласен с тебе, но според мен на практика трябва да е мнооооого обръгнал стрелецът, че да постигне точност при целене на глава по описания от тебе начин.
То не е мое мнение Иво, щото аз до там не съм стигнал с моя РД... Само споменавам някой виждания на хора които стрелят много с РД, условие за което спомена и ти, информация от Глок форума, конкретно за РД говореха :tu: Само си разсъждавам на глас - в такъв случай РД-та ти би трябвало да е нулиран на 20м за да не ти дава някаква голяма разлика на 25... ?

Бат Геле, благодаря за изчерпателните отговори !
То и аз така виждам нуждата от РД но на 10тина метра разстояние ми е по-лесно да местя м-у мишените с РД-та,
не друго. Предполагам, или аз съм сбъркан нещо, или базовите техники за железни мерници не са ми добре усъвършенствани...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 18:03       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1282
.38 Super написа:
...в такъв случай РД-та ти би трябвало да е нулиран на 20м за да не ти дава някаква голяма разлика на 25... ?
...
[/quote]
Използвах момента да прострелям РД-то на 17ката на 20 метра в Събота. След това пробвах да видя офсета на 5м - пренебрежима разлика от около 3-4см



Sent from my SM-N986B using Tapatalk

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 18:36       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8115
Местоположение: USA, FL
Да, точно подобни бяха и наблюденията в Глок форума, само дето те ги мерят в инчове.
Пренебрежима е и ако отидеш на по-тежък грейн от 124, което те ползваха.
Тях реално ги интересуваше разликата ако подминеш 20те ярда на които е нулиран РД-та и стреляш на 25-30.
Горе-долу цифрите са пак там, относително къси са дистанциите за да има някаква фрапираща разлика мисля аз но може и да бъркам.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Фев 2023, 23:16       Заглавие:  Re: Суб/Компакт
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180


Респект! Ставаш все по-добър! :armed:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 106 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer