logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 14:32




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 23:40       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Нашият НК едно на ръка, румънският закон (доколкото си направих труда да го прочета на английски) не прави разлика между огнестрелно и пневматично оръжие - и двете категории там са вписани в графата "оръжие". Така че дали ще стреляш по румънския бряг с въздухарка или .408 "Чейтак" - все тая от гледна точка на закона на страната, по чиято територия се стреля. Какъв рикошет пък може да се получи от това, ако тази простотия се завърти по чуждите медии - въобще не ми се мисли!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2022, 03:43       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
moderna написа:
Постнах клипчето за да се знае, че далекомер и балистичен калкулатор може да се научиш да ползваш и без да притежаваш ОО.

Всичко от клипчето е законно и към днешна дата не нарушава нито един Български или международен закон независимо кой как тълкува обстоятелства и факти.
Човека е Официален вносител на показаните и други апарати, притежава ги и ползва на законно основание и най-малкото би рискувал разправии с разни инстанции.

+1000 :tu:

Човека е сериозен и стабилен и знае какво прави.

Иначе на 857 метра енергията на това оловце е 42 джаула и със сигурност ще продупчи 2 см чамова дъска. Параболата е над 60 метра при тази дистанция. Респект за попаденията.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2022, 10:49       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia

https://m.youtube.com/watch?v=ZYoNUFuYcC8

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2022, 14:12       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2012, 17:10
Мнения: 54
Местоположение: София
Да,FX и H&N благодарение на американския пазар направиха революция във въздушното оръжие последната 1-2 години,H&N пуснаха серийно производство на различни калибрии, субкалибри и грамажи пълнотели проектили наречени Слъг(slug)-куршум без ризница а FX пуснаха пушки с подходящи цеви за тези проектили.РазБира се и преди това имаше пълнотели,но обикновено това беше хендмейд производство а и малко пушки можеха да ги засилват и поради стъпката на нарезите да стрелят добре с тях.Не мога да кажа,че FX е най-доброто от ВО,но е качествено и за любителите на далечни разстояния е готово и стрелящо от кутията ..почти! Всъщност у нас допреди 1-2 години ПЦП си беше екзотика,скъпи и пушки и оборудване(помпи,бутилки,компресори и т.н. а и ги нямаше у нас на пазара).След "краха" на турската лира от комшиите се наводни предлагането на евтини ПЦПта на 1/3 от тукашната цена...а всяка масовизация води и до профанизация... и някои хора губят мярата :-) !


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2022, 15:11       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2012, 17:10
Мнения: 54
Местоположение: София
За любителите на чешката школа а и визията по-лесно ще се приеме от вас :-),има клипчета на сайта
https://www.altaros.cz/pcp-rifles/187-a ... piece.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2022, 17:18       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
Голямото търсенето на мощни въдухарки в Европа през последните 3 години не е защото преди това не е имало слъгове - пълнотели проектили с добър балистичен коефициент. А защото страха от разпада на обществото вследствие на пандемията и войната от последната година. Накараха много хора в България и Европа да си купят по най-бързия начин оръжия и боеприпаси за тях без да чакат за разрешителни.

Влизаш в този сайт https://www.krale.shop/eu/sport-shootin ... ir-rifles/ и си купуваш мощна въздухарка, заглушител и колкото искаш куршуми за нея. Доста по-точни и тихи пушки от руския боен Винторез. До 300 метра при хед шот човек или средно голям дивеч нямат никакви шансове при попадение с 6.35 и по-голям калибър слъг. Това е причината за масовото въоръжаване последните 3 години в България и Европа с такива въздухарки. Разбира се JSB и H&N отговориха на търсенето и пуснаха слъгове в 6.35. Но още преди това имаше слъгове на ZAN и NSA в най-големия онлайн магазин за въздушни оръжия. https://www.krale.shop/eu/catalogsearch ... gs++rifles


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2022, 19:16       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Blade ~ написа:
....защото страха от разпада на обществото вследствие на пандемията и войната от последната година. Накараха много хора в България и Европа да си купят по най-бързия начин оръжия и боеприпаси за тях без да чакат за разрешителни.
....До 300 метра при хед шот човек или средно голям дивеч нямат никакви шансове при попадение с 6.35 и по-голям калибър слъг. Това е причината за масовото въоръжаване последните 3 години в България и Европа с такива въздухарки....

Боже-е!, като гърмиш що не убиваш?
Някои хора съвсем отделят духа от тялото.
Може пък аз да не съм добре защото разглеждам стрелбата с въздухарки само като експерименти с далекомер, балистичен калкулатор, употреба на оптика, четене на вятъра и т.н.
Въздухарките стрелят с огромни параболи даже и на 100м,влияет се много от вятъра, калайката лети много бавно.
Аз нали съм ги гледал. 20 см плейт на 100м не трепва. Звъни но не трепва.
Гарга ударена с 9мм(357) пада от жицата но след 1м. свободно падане си отлита жива и здрава.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2022, 19:42       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Това е верно по принцип но не е задължително. Мерил съм моята смотана Ругър въздухарка да стреля чашките със скороста на 9мм пистолетен проектил, ще изровя снимката и ще я сложа тука. На грубо 200-300м удря повърхноста на локвата зад къщи и чашката рикушира на майната си от повърхноста на водата.
Но казаното за убиването е абсолютно вярно - лешоядите ги плякам от 30м и си отлитат все едно не са прошити двустранно, малки са диаметрите на нормалните чашки, по-големите калибри въздухарки губят бързо инерцията и както каза - параболата им след стотина метра е зле...

Намерих снимката но трябва да ровя за оригинала за да се види колко фута в секунда дава уреда, съжалявам, не мисля, че на тази снимка ще се види
дано някой да може да разчете писаното по тефтера... :D

Изображение

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Дек 2022, 02:53       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
Въобще не ти е смотана въздухарката даже е много хубава и доста силна за пружинна пушка. :tu: Но няма база за сравнение между съчмите, които стреляш като тегло, калибър и балистичен коефициент. Спрямо слъгове в калибър 6.35. Които тежат 46 грейна и имат балистичен коефициент 0.133. https://www.hn-sport.de/en/air-gun-hunt ... g-25-46-gr

"hollow point design with a large meplat combined with soft lead. It provides maximum expansion and energy transfer after impact."

Стрелял съм подобни слъгове и спада в траекторията им на 100 метра е 28 сантиметра не е нещо голямо като корекция. Виждал съм свраки ударени с такива проектили на повече от 100 метра дистанция и падат като зрели круши от дървото.

Камен здраво ме разсмя със свраката ударена с .357 калибър въздухарка, която паднала един метър и после си отлетяла все едно нищо и няма. :happy: Не знам дали знае, но свраките са много хитри. Като свирне камъче или куршум покрай тях се мятат по гръб като футболист в наказателното поле на противника. PDT_Armataz_01_22 Още като келеш съм го видял това нещо докато сме ги целили с прашки. Прави се на умряла гадта и после изведнъж цепи мрака с 200. :happy:

Имам познати, които ловуват зайци с въздухарки в 6.35 със слъгове като горните. И от тях знам, че пораженията са доста по-големи спрямо 22 lr. Причината е по-големия диаметър и по голямата експанзия на 6.35 слъговете спрямо 22 lr. Мен ми е жал да стрелям по зайци, но доста гарги съм пратил във вечните ловни полета. В Перу съм ги погубил гаргите. PDT_Armataz_01_22 В България само по червени балони стреляме. PDT_Armataz_01_22


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Дек 2022, 08:42       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2012, 17:10
Мнения: 54
Местоположение: София
Рюгерчето е слабо ,все пак е 4,5мм и 16 дж ('177 калибър и мощност 12 ft/lbs) ,не е коректно да се сравняват пружинни пушки и PCP особено в различни ценови и енергийни класове!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Дек 2022, 18:34       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Съгласен съм и с двете мнения, аз само споменах моята пушка като факт, че бута чашката със скороста на 9мм куршум, разбира се с много по-малка маса...
На снимката имам 3 вида проектили - първият в ляво е алуминиева чашка с остър връх, тя регистрира най-висока скорост.
Освен нормалната оловна чашка имам и такава със стоманено топче в средата на върха, около 1мм диаметър. Това нещо дупчи ламаринен шилд от компютър без проблем на 10-15м.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Дек 2022, 11:33       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
Като каза със стоманено топче в средата се сетих колко опасни рикошети правят такива проектили. Трябва изключително много да се внимава с тях особено с PCP пушки над 60 джаула. Преди години стрелях с такъв проектил калибър 5.5 в монета от един лев. Беше от около 6 метра. Скоростта на проектила я бях мерил със същото Хрони като твоето от снимката и беше към 340 метра в секунда. Не успях да пробия монетата от един лев, но стоманеното топче ми свирна покрай главата и проби двустранно врата от фазер, която беше зад мен. PDT_Armataz_01_26 Като се сетя, че има топчета от закалена стомана с полимерно сабо в калибри .45 и .50. И РСР пушки, които могат да ги мятат с 350 метра в секунда. Представям си някой "умник" да стреля в дебел метален плейт с такива. PDT_Armataz_01_22

Иначе ако някой иска пушка за защита на дома и не му се става ловец. Това ще свърши добра работа. PDT_Armataz_01_22



 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Дек 2022, 06:00       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
Доста по-тиха от добре заглушен .45АСР :armed:



 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Яну 2023, 12:09       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
Който стреля така с въздухарка дали няма да може да стреля и с бойна пушка. :-)





 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Мар 2023, 04:38       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
Един супер полезен уред за всички стрелци. :armed:



 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: OutCold и 41 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer