logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 16:12




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2022, 12:12       Заглавие:  Стрелба със скъпи въздухарки
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Преди време бях писал, че набира мода стрелба със скъпи въздухарки(въздушни пушки).
Има ги във всякакви калибри- 6.35, 9мм, дори в 50 калибър.
Това, че целят до 450м мен вече не ме учудва. Аз на такова разстояние мога да поставя мишени на моето стрелбище.
ТЕ ми разправят, че тези апарати хвърлят калайката и над 800м. Не им обръщах внимание, аз виждам ,че до 200м. правят групи като 2лв., ама чак 800м. мислех, че е хвалипръцковщина.
Те взели, че качили видео в Тубата



Стрелбата с въздухарка си има своите предимства. Няма Разрешително, няма КОС, няма барут, няма гилзи,капси, не подготвят гилзи, не снарядяваш....,абе, всеки който стреля надалеко знае...

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2022, 15:44       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
В България да притежаваш законно собствено ОО, особено пък късоцевно такова, според мен следва да бъде обявено за вероизповедание и да се ползва с някаква специфична защита от закона. У нас трябва да си наистина някакъв мега-фен (фанатик, поклонник), че да издържаш на правната рамка и обществените нагласи. То са каси, СОТ-ове, такси, разрешителни, обяснения, мотиви, основателни причини, членства в организации на принципа "няма не искам", треньорски планове, протоколи, лицензирани стрелбища и прочие садо-мазо, дето не е за всеки. Отделно от това от теб се очаква да спазваш стриктно поведение на Страхил Божикравичков, щото ха си погледнал някого накриво, ха се е ожалил от тебе, което автоматично води до прибиране на ОО-тата и житейски невъзможното доказване на отрицателни факти като наличието на сестра например.

А тия стрелци от клипа на Камен обстрелват цели в териториалните води на Румъния, която е с може би най-рестриктивното законодателство по отношение на притежаването на ОО от цивилни в Европа, и никой нищо не им казва. Пушки се пазаруват на корем, куршуми се леят на воля (ама не против уроки), даже няма да се изненадам ако с цялата си наглост не си ги събират, претопяват и леят наново. А стрелбище?! Ха, ха, да не съм чул. Ей я де е Румъния - стреляй си по нейната територия и be happy :armed:

Да си призная откровено, след първите ми няколко ходения до органите по повод притежавани от мен ОО реших малко със задна дата да пробвам дали пък не е възможно стрелба да носи кеф без да налага специфични правоотношения с МВР. Опитах с лък, арбалет и всичкото въздушно, каквото имаше наоколо. За съжаление нищо не ме грабна. То дето не ме грабна, ами и чак им се зачудих какво й харесват толкова на тази стрелба :confused: Сега като се замисля - РСР-тата май са били по-кекави тогава... Дали да не пробвам пак?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2022, 16:10       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
JDredd написа:
Дали да не пробвам пак?


Пробвай...

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2022, 16:35       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
moderna написа:
Те взели, че качили видео в Тубата

С такива публично качени видеа, най-много и у нас, както е по Западна Европа, да вкарат въздухарките над 7,5 джаула на режим.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2022, 18:43       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 12 Дек 2022, 17:31
Мнения: 180
JDredd написа:
То са каси, СОТ-ове, такси, разрешителни, обяснения, мотиви, основателни причини, членства в организации на принципа "няма не искам", треньорски планове, протоколи, лицензирани стрелбища и прочие садо-мазо, дето не е за всеки. Отделно от това от теб се очаква да спазваш стриктно поведение на Страхил Божикравичков

А тия стрелци от клипа на Камен обстрелват цели в териториалните води на Румъния.

+1000 :happy: :tu:

Българина има бойни и въздушни пушки дето бият на километър. Също и куп ножове от супер стомани. Но когато трябва да се премахне тъщата или комшията пускащ за 25-ти път вечния хит на Сашо Роман... "Остарях и побелявам, но в сърце те нося" Посяга винаги към брадвата. Доказан инструмент от времето на Хан Крум. PDT_Armataz_01_22

Един познат лекар в Пирогов дупчеше метални кофи за боклук от тия големите с въздухарка в 45-ти калибър. Куршумите бяха оловни със стоманено топче в средата. :DD Хенд мейд така да се каже. PDT_Armataz_01_22

Това не съм го видял лично, но му имам доверие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2022, 20:20       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Сигурно са много готини тези пушки, но това не е моята стрелба. Няма мирис на барут, няма релоуд, няма интрига. Вярно, че няма и главоболия с кос, но това е въпрос на време, докато някой бюрократ не проумее очевидната истина, че и това трепе.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 07:26       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 28 Фев 2016, 15:43
Мнения: 994
moderna написа:
Стрелбата с въздухарка си има своите предимства. Няма Разрешително, няма КОС, няма барут, няма гилзи,капси, не подготвят гилзи, не снарядяваш....,абе, всеки който стреля надалеко знае...

Гледам клипчето и помислих, че съм в деведесетте на миналия век. Трябва да си глупав или безумен за да постваш подобно нещо в тубата. Показаната "материална част" - оръжие, бърза лодка и къща струват пари, значи не е глупав. Сигурно се чувства недосегаем.
А иначе е интересно от гледна точка на разстоянието на което се стреля.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 16:49       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
jaba написа:
.....Трябва да си глупав или безумен за да постваш подобно нещо в тубата. Показаната "материална част" - оръжие, бърза лодка и къща струват пари, значи не е глупав. Сигурно се чувства недосегаем.
А иначе е интересно от гледна точка на разстоянието на което се стреля.

Постнах клипчето за да се знае, че далекомер и балистичен калкулатор може да се научиш да ползваш и без да притежаваш ОО.
Всичко от клипчето е законно и към днешна дата не нарушава нито един Български или международен закон независимо кой как тълкува обстоятелства и факти.
Човека е Официален вносител на показаните и други апарати, притежава ги и ползва на законно основание и най-малкото би рискувал разправии с разни инстанции.
Такъв е закона днес.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 17:14       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 03 Окт 2022, 13:38
Мнения: 85
Пневматиката е сила. Туй нещо как се зарежда с въздух, с помпа ли? И колко изстрела може да направи с едно зареждане на бутилката, нещо не откривам информация на сайта.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 19:16       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Viceroy написа:
Пневматиката е сила. Туй нещо как се зарежда с въздух, с помпа ли? И колко изстрела може да направи с едно зареждане на бутилката, нещо не откривам информация на сайта.


Ръчна помпа или компресор. В зависимост от обема на резервоара едно помпене позволява от 30-40 до 80-100 читави изстрела. Работят на 180-200 атмосфери налягане и иска здраво помпене. Компресорите са между 700 и 1000лв. Може да се ползва и зарядна станция - преходник за зареждане на пушката от по-голяма бутилка. Зарядната станция е 150-200лв, към нея се взема една читава метанова бутилка и пушката може да се зарежда с метан от всяка метан станция. 15 лв ще са достатъчно на брой зареждания за да се изкривиш от стрелба.

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 19:17       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Дек 2007, 11:41
Мнения: 577
Изключвам това, че в БГ няма регулация за употреба на неогнестрелни оръжия, но в развитите държави имат един къс и неуспорим текст късаещ стрелбата с пневматика "проектила не напуска имота в, който се извършва стрелбата".

_________________
вързан поп мирно село


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 19:41       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
moderna написа:
Всичко от клипчето е законно и към днешна дата не нарушава нито един Български или международен закон независимо кой как тълкува обстоятелства и факти.
Човека е Официален вносител на показаните и други апарати, притежава ги и ползва на законно основание и най-малкото би рискувал разправии с разни инстанции.
Такъв е закона днес.

С изключение на РУМЪНСКИЯ закон за оръжията, който не прави разлика между огнестрелно и пневматично оръжие! Там на свободно разрешение са ти единствено еърсофт репликите и лъковете. Арбалети, пневматика и огнестрелно са на разрешителен режим! Като на всичкото отгоре, нашият "юнак" и субтитри на английски е сложил, за да няма съмнение откъде накъде се стреля! Не го е видял това най-вероятно още някой чужд журналист, опитах се леко да понамекна някои неща, и вече определено почвам да се чувствам като в детската градина!

На мен пък законът никъде не ми забранява да запаша открито ятагана, и да отида да го поразмахам из мол-а. Дали обаче това би било добра идея?!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 19:56       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
moderna написа:
Преди време бях писал, че набира мода стрелба със скъпи въздухарки(въздушни пушки).
Има ги във всякакви калибри- 6.35, 9мм, дори в 50 калибър.
Това, че целят до 450м мен вече не ме учудва. Аз на такова разстояние мога да поставя мишени на моето стрелбище.
ТЕ ми разправят, че тези апарати хвърлят калайката и над 800м. Не им обръщах внимание, аз виждам ,че до 200м. правят групи като 2лв., ама чак 800м. мислех, че е хвалипръцковщина.
Те взели, че качили видео в Тубата



Стрелбата с въздухарка си има своите предимства. Няма Разрешително, няма КОС, няма барут, няма гилзи,капси, не подготвят гилзи, не снарядяваш....,абе, всеки който стреля надалеко знае...


Модерна, "модата" както я наричаш, въобще не е мода. Имам предвид сега не е мода. Мода беше, в далечните 2008-2009-2010г., когато навлизаха PCP мощни въздухарки, с калибри 6.35, 7.62, 9мм дори и .50. и в България станаха популярни бавно, но сигурно марки като "Еваникс", "FX", "Суматра" и прочее
Та, тия въздухарки не са никак за подценяване, по мощни са от "флоберка" .22LR, но не са оправдани (лично според мен), ако човек вече притежава дългоцевно огнестрелно оръжие. Всъщност, "инвестицията" в мощна PCP пневматика може и да си заслужава, ако човек е мераклия за дългоцевно оръжие, но не му се занимава, за да придобива право на лов и прочее.
Една такава ПЦП въздухарка, от добър корейски или шведски производител, струва почти колкото прилична AR-10 и над цената на бюджетна AR-10...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 19:58       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
попа написа:
Изключвам това, че в БГ няма регулация за употреба на неогнестрелни оръжия, но в развитите държави имат един къс и неуспорим текст късаещ стрелбата с пневматика "проектила не напуска имота в, който се извършва стрелбата".



Попеее, е как в България да няма регулация за неогнестрелните оръжия? Па, нали за тая цел измениха радикално оръжейното законодателство на България, с приетия на 17.09.2010г. ЗОБВВПИ?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2022, 23:22       Заглавие:  Re: Стрелба със скъпи въздухарки
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
НК
Чл. 279. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 26 от 2004 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който влезе или излезе през границата на страната без разрешение на надлежните органи на властта или макар с разрешение, но не през определените за това места, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба от сто до триста лева.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 26 от 2004 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от сто до триста лева.
(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) В случаите по предходните алинеи съдът вместо глоба може да наложи конфискация на част или на цялото имущество на виновния.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Приготовление към престъпление по ал. 1 и 2 се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Не се наказва онзи, който влезе в страната, за да се ползува от правото на убежище съгласно с Конституцията.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 26 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer